Najnowsze

Najnowsze

Policja zaostrza kontrole. Coraz więcej kar dla osób bez maseczek

Zasłanianie nosa i ust maseczką w pomieszczeniach zamkniętych w miejscach publicznych jest obowiązkowe w Polsce. Jednak nie wszyscy przestrzegają tego obowiązku. Dlatego służby zapowiadają wzmożone kontrole i mandaty, bo - jak twierdzą - na ludzi nie działają już ani prośby, ani komunikaty lekarzy.

Wielkie odliczanie do transmisji skoków narciarskich w TVN. Start już w piątek

Ruszyło końcowe odliczanie do Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ulubiona dyscyplina sportowa Polaków już niedługo na wyciągnięcie ręki. Widzowie zmagania skoczków będą mogli oglądać w telewizji - na kanale TVN, Eurosport 1 oraz w internecie za pośrednictwem serwisu Player.pl. Sezon 2021/22 rusza w piątek kwalifikacjami w Niżnym Tagile.

Projekt nowelizacji Ustawy o ochronie granicy państwowej został skierowany do dalszych prac w komisji

W nocy z wtorku na środę Sejm zajmował się projektem nowelizacji Ustawy o ochronie granicy państwowej. Przepisy mają uregulować sytuację na granicy polsko-białoruskiej po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego. Podczas sejmowej debaty padły mocne oskarżenia zarówno ze strony opozycji, jak i partii rządzącej. Do projektu zgłoszono poprawki, dlatego został on skierowany do dalszych prac w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Macron rozmawiał z Putinem, Merkel z Łukaszenką. Polskie władze się przyglądają

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Działać postanowiła też kanclerz Niemiec Angela Merkel, która zadzwoniła do dyktatora Białorusi Alaksandra Łukaszenki. Do ugaszenia pożaru jeszcze daleko, ale są deklaracje o potrzebie obniżenia napięcia i prowadzenia rozmów. Polskie władze z dystansu przyglądają się, jak bez ich udziału prowadzona jest polityka zagraniczna, która dotyczy także Polski.

Ograniczenia stanu wyjątkowego bez stanu wyjątkowego. Burzliwa debata w Sejmie

We wtorek nowelizacja Ustawy o ochronie granicy państwowej trafiła pod obrady komisji sejmowej. Ustawa ma regulować sytuację na granicy polsko-białoruskiej po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego. W strefie nadgranicznej minister spraw wewnętrznych będzie mógł ustanowić strefę objętą zakazem przebywania. Przepisy są łudząco podobne do tych, które obowiązują na obecnym obszarze objętym stanem wyjątkowym. Nie będzie wyjątku ustawowego dla dziennikarzy - będą oni mogli liczyć jedynie na uzyskanie pozwolenia.

TSUE orzekł, że uprawnienia polskiego ministra sprawiedliwości są niezgodne z prawem Unii

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytania prejudycjalne zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Chodzi o zgodność z prawem Unii niektórych przepisów prawa krajowego, które przyznają ministrowi sprawiedliwości, będącemu zarazem prokuratorem generalnym, uprawnienia do delegowania sędziów do sądów wyższej instancji na czas nieokreślony oraz do odwołania sędziego z takiej delegacji w każdym czasie. Zdaniem TSUE "prawo Unii stoi na przeszkodzie" takiemu systemowi obowiązującemu w Polsce.

Niezaszczepieni zajmują szpitalne łóżka, kolejne oddziały są zamykane. Jak się tłumaczą? "Byłem głupi"

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wstrzymuje przyjęcia pacjentów niecovidowych. Z kolei inne placówki zamykają kolejne oddziały i przeznaczają je dla chorych na COVID-19. Niestety, dzieje się to kosztem innych pacjentów, którzy na przyjęcie do szpitala czekali miesiącami. Na COVID-19 chorują niemal wyłącznie ci, którzy się nie zaszczepili. Często nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego się nie zaszczepili, a czasami przyznają, że byli głupi.

Prognoza pogody na środę 17 listopada

W środę pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, przede wszystkim na południu i południowym-wschodzie kraju. Na Pomorzu słabe opady deszczu do 3 mm. Temperatura maksymalna od 5 stopni na Suwalszczyźnie do 9 stopni na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu, lokalnie możliwe 10 stopni. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na północy osiągający prędkość do 50-60 km/h.

Gdańsk: niezaszczepiona na COVID-19 27-latka prawie osierociła trojaczki

Kobiety w ciąży, które nie chcą się szczepić przeciw COVID-19, narażają siebie i dziecko - alarmują lekarze i przywołują przykład 27-letniej pacjentki. Po porodzie trojaczków u kobiety błyskawicznie pojawiły się objawy COVID-19. Jej stan pogorszył się do tego stopnia, że została oddzielona od dzieci i podłączona do respiratora. 27-latka przez tydzień była intubowana, podawano jej leki przeciwwirusowe. Starania lekarzy przyniosły efekty i kobieta przeżyła.

"Największym zagrożeniem dla Polski jest PiS". Jarosław Kaczyński opisał takie zagrożenie

Wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Polskiego Radia jako główne zagrożenie dla Polski wskazał działanie wewnątrz kraju dużej i wpływowej grupy, która "za nic ma polskie interesy". Nie nazwał tej grupy z imienia, ale politycy opozycji podpowiadają, do kogo taka charakteryzacja pasuje jak wypisz wymaluj. - Największym zagrożeniem dla Polski jest PiS - zgodził się wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Antysemickie zachowania i hasła na zgromadzeniu w Kaliszu. Organizatorzy mogą zostać aresztowani

Sąd Rejonowy w Kaliszu ma rozpatrzyć wnioski prokuratury o aresztowanie organizatorów zgromadzenia w Narodowe Święto Niepodległości w Kaliszu. Podczas marszu doszło tam do antysemickich zachowań. Klub Koalicji Obywatelskiej przygotował projekt uchwały potępiającej wydarzenia na kaliskim rynku 11 listopada, kiedy uczestnicy zgromadzenia spalili kopię statutu kaliskiego. Statut kaliski to historyczny przywilej dla Żydów wydany przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego w 1264 roku w Kaliszu. Organizatorzy wiecu Piotr R., Wojciech O. oraz Marcin O. usłyszeli zarzuty nawoływania do nienawiści, znieważenia na tle narodowościowym oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw.

Kryzys na granicy. W obliczu bierności polskiego rządu, przywódcy europejscy wyszli z inicjatywą

Polscy rządzący odbywają kolejne narady i konsultacje, ale nie podejmują żadnych działań na arenie międzynarodowej, żeby zażegnać kryzys na polsko-białoruskiej granicy. W obliczu bierności Warszawy, z inicjatywą wyszli przywódcy Francji i Niemiec. Angela Merkel rozmawiała z Alaksandrem Łukaszenką, a z Władimirem Putinem rozmawiał Emmanuel Macron. Głos w sprawie agresji reżimu białoruskiego zabrali także przedstawiciele Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Zamieszki na przejściu granicznym w Kuźnicy. Migranci rzucali w kierunku polskiej policji kamieniami

Migranci na przejściu granicznym w Kuźnicy we wtorek próbowali sforsować zapory. Według Straży Granicznej i policji atakujący byli wyposażeni przez służby białoruskie w granaty hukowe, a także rzucali w kierunku polskiej policji kamieniami. Jeden z funkcjonariuszy został poważnie ranny. Jak przekazały służby, migranci zostali spacyfikowani. Polska policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Prognoza pogody na wtorek 16 listopada

We wtorek zachmurzenie będzie duże z nielicznymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpi mżawka. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

GUS: inflacja w październiku wyniosła 6,8 procent

Jest drogo i ma być jeszcze drożej. Rosną ceny żywności, energii, ale przede wszystkim transportu. Główny Urząd Statystyczny podaje, że inflacja w październiku wyniosła 6,8 procent. To najwyższy wynik od ponad 20 lat. Zdaniem ekonomistów inflacja będzie dalej rosnąć. W najgorszym, ale bardzo realnym scenariuszu, może osiągnąć nawet dwucyfrowy wynik.