Polska chce odejść od węgla z Rosji, ale czeka na Brukselę. Eksperci przekonują, że niepotrzebnie

22.03.2022 | Polska chce odejść od węgla z Rosji, ale czeka na Brukselę. Eksperci przekonują, że niepotrzebnie
22.03.2022 | Polska chce odejść od węgla z Rosji, ale czeka na Brukselę. Eksperci przekonują, że niepotrzebnie
Paweł Płuska | Fakty TVN
22.03.2022 | Polska chce odejść od węgla z Rosji, ale czeka na Brukselę. Eksperci przekonują, że niepotrzebniePaweł Płuska | Fakty TVN

Polska cały czas importuje węgiel z Rosji. Rząd Mateusza Morawieckiego twierdzi, że decyzja leży po stronie Komisji Europejskiej. Eksperci i pracownicy portu w Elblągu przekonują i udowadniają, że unijne embargo nie jest konieczne, by import rosyjskiego węgla wstrzymać całkowicie lub niemal całkowicie. Sposobów jest dużo, ale czy jest wola?

Terminal przeładunkowy Małaszewicze - to między innymi tędy wjeżdża do Polski rosyjski węgiel. Dwa lata temu z Rosji do naszego kraju w sumie trafiło prawie dziewięć i pół miliona ton tego surowca i dlatego we wtorek przed kancelarią premiera stanęli młodzi ludzie, którzy mają dość słów i gestów. Politykom europejskim przypominają, że każdego dnia ogromne pieniądze za ropę, gaz i węgiel płyną z UE do reżimu Putina.

- Moi bracia, moje siostry w mojej ojczyźnie walczą o wolność, podczas gdy ludzie na Zachodzie (...) finansują tę wojnę - powiedział dziennikarzom przed kancelarią premiera Mikołaj Petryka, współautor apelu, ukraiński aktywista.

W środę w Brukseli ukraińscy aktywiści będą żądać od polityków realnego uderzenia w finansowy trzon machiny wojennej Putina. Apelują, by nie szukali usprawiedliwienia, jak premier Mateusz Morawiecki pytany już dziesięć dni temu, dlaczego nie przerwał dostaw węgla z Rosji.

- My jesteśmy gotowi choćby jutro przestać transportować węgiel, tylko czekamy na zgodę Komisji Europejskiej - powiedział 1 marca szef rządu.

- Nie wystarczą deklaracje, że chcemy embarga. Trzeba wymyślić, w jaki sposób to embargo nałożyć - podkreśliła Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka Greenpeace Polska.

"Włoskie strajki przy węglu rosyjskim"

Faktem jest, że wspólna polityka i wspólne działania, o czym mówiono we wtorek podczas spotkania w Polskim Instytucie Ekonomicznym, dają lepsze efekty od ograniczeń wprowadzanych przez pojedyncze państwa. Jednak to nie znaczy, że Polska nic nie może zrobić, co udowodnili już dwa tygodnie temu pracownicy portu w Elblągu.

- Obecnie węgla w elbląskim porcie nie ma, ponieważ operatorzy terminali, jak również operator naszego terminala komunalnego, zadecydowali, że węgla rosyjskiego nie będą obsługiwać - przekazał Arkadiusz Zgliński, dyrektor zarządu Portu Morskiego w Elblągu.

Można też zastosować inne metody - rozpocząć remonty baz przeładunkowych czy skrupulatniej badać transporty.

- Można sobie wyobrazić włoskie strajki przy węglu rosyjskim, które być może formalnie nie zatrzymują strumienia czarnych bryłek z Rosji, ale jednak prowadzą do zatoru - mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl.

Można też wprowadzić nowe standardy jakościowe. Możliwości jest wiele, ale jak na razie, co wypominają politycy opozycji, premier tylko mówi o tym, co trzeba zrobić.

- Przede wszystkim mam pytanie do premiera Morawieckiego: czy on już wypełnił kupon? Bo można narzekać, że się nie wygrało w totolotka, ale jest pytanie, czy premier Morawiecki formalnie złożył do instytucji europejskich wniosek o to, żeby nałożyć embargo - zaznacza poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował "Fakty" TVN, że takie propozycje polska delegacja składa przy omawianiu każdego kolejnego pakietu sankcji. "Wielokrotnie zgłaszamy propozycje sankcji na węgiel, ropę i gaz przy każdym pakiecie sankcji" - napisał w przesłanej do nas odpowiedzi.

Sprawa embarga może wrócić w czwartek na europejskim szczycie.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN