W trakcie wojny ich praca stała się kluczowa. "Nie jestem bohaterem, po prostu wypełniam swój obowiązek"

28.03.2022 | W trakcie wojny ich praca stała się kluczowa. "Nie jestem bohaterem, po prostu wypełniam swój obowiązek"
28.03.2022 | W trakcie wojny ich praca stała się kluczowa. "Nie jestem bohaterem, po prostu wypełniam swój obowiązek"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
28.03.2022 | W trakcie wojny ich praca stała się kluczowa. "Nie jestem bohaterem, po prostu wypełniam swój obowiązek"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Ze wschodu na zachód przewożą uchodźców, w druga stronę - pomoc humanitarną dla oblężonych miast. Ukraińscy kolejarze to armia blisko 300 tysięcy osób. Dzień i noc są pod rosyjskim ostrzałem. Ponad 50 z nich zginęło, a jeszcze więcej zostało rannych.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Jest tylko kilka map tak ważnych jak ta, którą pokazał nam prezes ukraińskich kolei Ołeksandr Kamyszyn. - Tymczasowo straciliśmy kontrolę nad stacjami w Czernichowie, Sumach i Mariupolu. Do tych miast na razie nie jeździmy - mówi Kamyszyn.

Na mapie ukraińskiej kolei jest każdy zbombardowany dworzec i każdy zniszczony tor, bo pociągi w kraju ogarniętym wojną są kluczowe.

Dla trzech milionów uchodźców pociągi były jedyną szansą na ucieczkę, a do uwięzionych w oblężonych miastach ludzi wożą tysiące ton pomocy humanitarnej.

Szef ukraińskich kolei zarządza armią niemal trzystu tysięcy pracowników. Te liczby to konkretni ludzie.

- Wczoraj straciliśmy kolejnego kolejarza. Dwie godziny temu jeden z pociągów został zbombardowany, maszynistę poraniło szkło z wybitego okna - mówi Ołeksandr Kamyszyn.

Praca kolejarzy w Ukrainie stała się niemal tak niebezpieczna, jak żołnierzy. - Codziennie bombardują stacje kolejowe - zaznacza Kamyszyn.

Od początku wojny zginęło ponad 50 kolejarzy, niemal 70 zostało rannych, a trzech jest w rosyjskiej niewoli.

- Jest niebezpiecznie, są wybuchy, jak jedziemy, wyją syreny. Najgorzej jest, jak ludzie są ranni. (...) Pierwszy raz się bałem, teraz się przyzwyczaiłem. Wiem, że muszę pracować - opowiada Jura, maszynista ukraińskich kolei.

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

Pociągi jako transport medyczny

W najtrudniejszych momentach pociągi przewoziły po 200 tysięcy uchodźców dziennie. Teraz ta liczba zmniejszyła się trzykrotnie, bo kto mógł wyjechać, już to zrobił. Z powodu wojny kolej zmieniła tryb pracy. Rozkłady publikowane są w noc przed odjazdem, pasażerów jest znacznie więcej w pociągach, niż przewiduje norma.

- Zmniejszyliśmy tempo pociągów pasażerskich, żeby uratować je w przypadku sabotażu. Wydawałoby się, że trzeba jechać tak szybko, jak się da, ale mieliśmy przypadek, gdy wysłaliśmy pociąg ewakuacyjny do Kijowa i pod pociągiem wybuchła bomba. Pociąg jechał szybko i się wykoleił, dzięki Bogu był pusty, bez pasażerów. Gdyby był pełen, przy takiej prędkości, zginęliby ludzie - wyjaśnia Ołeksandr Kamyszyn.

Ze Lwowa na wschód kraju ruszają też pociągi medyczne. Zabierają na pokład rannych cywilów, którym pomoc może zostać udzielona dopiero setki kilometrów dalej, w zachodniej Ukrainie.

- Na wschodzie szpitale są przepełnione i nie mają zaopatrzenia. Pociąg jest lepszym sposobem, by transportować pacjentów, bo można ich wziąć jednorazowo więcej niż karetkami. To szybsze i bezpieczniejsze. Mam nadzieję - tłumaczy Christopher Stokes z organizacji Lekarze bez Granic.

Nadzieję przed każdym kursem mają także ukraińscy kolejarze. - Nie jestem bohaterem, po prostu wypełniam swój obowiązek - mówi Jura, maszynista ukraińskich kolei.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS