Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na środę 10 listopada

We wtorek w ciągu dnia wystąpią małe zachmurzenie na południu w centrum kraju i wschodzie oraz umiarkowane, przejściowo duże zachmurzenie na północy i zachodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od 7 stopni Celsjusza w rejonie Suwałk i Białegostoku, przez 9 stopni Celsjusza na zachodzie i w centrum, do 12 stopni Celsjusza na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

Kryzys na granicy z Białorusią narasta. Migranci próbowali sforsować zabezpieczenia graniczne

Polskie władze opublikowały w poniedziałek nagrania przedstawiające sytuację na granicy polsko-białoruskiej w rejonie Kuźnicy. Widać na nich, jak setki migrantów znajdujących się po białoruskiej stronie granicy, próbuje sforsować graniczne zabezpieczenia. W związku z tymi wydarzeniami rząd zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego, a w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła narada się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Polscy sędziowie wygrali przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Trybunał w Strasburgu o polskim sądzie, czyli orzeczenie, które miażdży zmiany wprowadzone przez PiS. Sprawa w Europejskim Trybunale Praw Człowieka dotyczy dwojga sędziów i przy jej okazji pada jasny komunikat: Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest niezależnym i niezawisłym sądem, bo system powoływania sędziów jest niewłaściwy.

Kolejne kraje stawiają na radykalne kroki. "Szkoda, że wcześniej nie wprowadzono tych zasad"

Władze wielu europejskich państw decydują się na przywrócenie obostrzeń, by załagodzić czwartą falę pandemii COVID-19. W Austrii osoby bez certyfikatów nie wejdą na przykład do restauracji czy fryzjera. Podobnie jest w kilku niemieckich landach. Z kolei na Ukrainie niezaszczepieni pracownicy oświaty i administracji od tego tygodnia nie mogą przyjść do pracy i tracą prawo do wynagrodzenia.

Prognoza pogody na wtorek 9 listopada

We wtorek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, jedynie na południowym wschodzie będzie duże z zanikającymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 8 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 11 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Powieje północno-wschodni, skręcający od zachodu na południowy, słaby i umiarkowany wiatr.

"Wojna ideologiczna, rozpętana przez rządzących, musi się zakończyć"

Ministerstwo Zdrowia zapewnia lekarzy, że mogą bez obawy decydować o aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki. Komunikat resortu zdrowia to reakcja na tragedię ciężarnej 30-latki w Pszczynie i na masowe protesty w całej Polsce. Jednocześnie pojawiają się pytania o obywatelski projekt ustawy zaostrzający kary za aborcję, który niedawno wpłynął do Sejmu.

Dramatyczny wzrost chorych na COVID-19 w szpitalach

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w poniedziałek 7316 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z raportu resortu zdrowia wynika, że liczba pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach przekroczyła 10 tysięcy. Ministerstwo uspokaja, że liczba łózek jest zwiększana i jednocześnie zapewnia, że tym razem nie ma powodu do zwiększenia restrykcji. Medycy zarzucają rządowi, że nie jest konsekwentny w swoich działaniach.

Rząd zwołał sztab kryzysowy w związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej

W poniedziałek rano w internecie pojawiły się nagrania, na których widać kordon funkcjonariuszy po stronie polskiej oraz setki migrantów po stronie białoruskiej, przy zasiekach granicznych. W związku z tymi wydarzeniami i narastającym kryzysem na granicy polsko-białoruskiej zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, szefów MSWiA, MON oraz przedstawicieli właściwych służb. Po zakończeniu sztabu jego uczestnicy spotkali się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z prezydentem Andrzejem Dudą.

Tłum migrantów przy granicy z Polską. MON: doszło do kilku prób sforsowania zasieków

Ministerstwo Obrony Narodowej w poniedziałek rano opublikowało nagranie ze strefy objętej stanem wyjątkowym, na którym widać dużą grupę migrantów po stronie białoruskiej, przy zasiekach granicznych. Wcześniej białoruskie niezależne media udostępniły film, jak setki migrantów z plecakami i śpiworami, idą szosą w kierunku przejścia granicznego z Polską w towarzystwie uzbrojonych osób. W związku narastającym kryzysem na granicy polsko-białoruskiej Wojska Obrony Terytorialnej ogłosiły podniesienie gotowości mobilizacyjnej w całej wschodniej Polsce.

Protesty po śmierci 30-letniej Izy. Rząd wydał wytyczne dla lekarzy

Ministerstwo Zdrowia w niedzielę wydało wytyczne dla lekarzy, że w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety niezwłoczne przerwanie ciąży jest zgodne z prawem. Nie cichnie społeczny gniew po śmierci 30-letniej Izy w Pszczynie, za którą obwiniany jest zeszłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W niedzielę znowu odbyły się protesty.

Migranci za drutem kolczastym, jeden rzuca gałęzią. MON opublikowało nagranie

Ministerstwo Obrony Narodowej za pośrednictwem Twittera przekazało, że grupa migrantów, "młodych mężczyzn", zaatakowała polskie posterunki na granicy z Białorusią. Resort do wpisu załączył nagranie, na którym widać, jak na granicy jedna osoba rzuca gałęzią w drut kolczasty. Niektórzy migranci są zawracani z Polski do Białorusi, a potem z Białorusi wypychani do Polski.

Afera mailowa. Ojciec Tadeusz Rydzyk miał pisać do premiera w sprawie Parku Pamięci Narodowej

W najnowszej odsłonie afery mailowej mowa jest o Parku Pamięci Narodowej - inicjatywie ojca Tadeusza Rydzyka. Dyrektor Radia Maryja w 2018 roku miał skarżyć się premierowi Mateuszowi Morawieckiemu na działania szefa kancelarii premiera. Michał Dworczyk miał odpisać, że stara się nie dopuścić, "aby w rozliczeniu była faktura na 1,2 miliona dla szkoły TR oraz wyeliminować inne drażliwe kwestie".

Prawo bezsilne wobec nielegalnych wyścigów. "Straciłem prawko dziewięć razy"

Są szybcy i niebezpieczni, a swoimi wyczynami chwalą się w mediach społecznościowych. Imponuje im prędkość, pisk opon i ryzyko. Uczestnicy nielegalnych wyścigów umawiają się za pośrednictwem szyfrowanych komunikatorów i nie boją się konsekwencji. - Straciłem prawko dziewięć razy, ale to, oczywiście, nie przeszkadzało mi w tym, żeby jeździć - stwierdził jeden z uczestników.

Prognoza pogody na poniedziałek 8 listopada

W poniedziałek zachmurzenie duże z nielicznymi przejaśnieniami. W paśmie północnych i centralnych województw deszcz (do 10 mm). Temperatura maksymalna od 7 stopni na Suwalszczyźnie do 10 stopni na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, zachodni i północny.