Najnowsze

Najnowsze

Lubin. Rodzina zmarłego 34-latka domaga się powtórnej sekcji zwłok

Rodzina zmarłego w Lubinie po policyjnej interwencji 34-latka domaga się powtórnej sekcji zwłok, bo nie wierzy w ustalenia po pierwszej. Według prokuratura - sekcja nie wykazała obrażeń, które mogłyby spowodować zgon. Rodzina pokazuje na zdjęciu, że obrażenia były. Śledztwo prokuratorskie ma zostać przeniesione do Łodzi.

Legislacyjny bałagan i "przeoczona" poprawka. "My się omamić nie damy"

Ustawa anty-TVN została przegłosowana bez poprawki, która - według posła Marka Suskiego - została przeoczona. PiS ma ją zgłosić w Senacie. Poprawka zakłada, że ograniczenie kapitału spoza Europejskiego Obszaru gospodarczego do 49 procent nie będzie dotyczyło nadawców, którzy mają koncesje satelitarne, czyli na przykład TVN24. Proponowana zmiana nie dotyczy tych, którzy mają koncesje naziemną, a więc choćby TVN.

Głosowanie, przerwa, reasumpcja. Tak PiS dążył do przegłosowania lex TVN

PiS przegrało głosowanie, ale po kilku godzinach je powtórzyło i wynik był już inny. W pierwszym głosowaniu posłowie zdecydowali o odroczeniu posiedzenia i właściwie powinni się już rozejść, ale marszałek Sejmu Elżbieta Witek postanowiła, że głosowanie powtórzy. To kolejna taka reasumpcja, która szokuje prawników i oburza opozycję, która pyta, jaki polityczny handel dokonał się w ciągu tych kilku godzin, że wynik głosowania za drugim razem był inny. Marszałek Elżbieta Witek twierdzi, że za pierwszym razem posłowie mogli nie wiedzieć, nad czym głosują.

Ustawa anty-TVN przyjęta w Sejmie. W Senacie ma dojść poprawka

Lex TVN w środę wieczorem zostało przyjęte przez Sejm. Posiedzenie Sejmu to był polityczny thriller pełen zwrotów sytuacji. Posłowie już mieli się rozejść, bo posiedzenie zostało odroczone, a jednak wieczorem PiS - wsparty przez Kukiz'15, zdołał przeforsować stawę anty-TVN.

PiS przegrywało w Sejmie głosowania. Najpierw odroczenie, potem reasumpcja

PiS próbuje za wszelką cenę przeforsować w Sejmie ustawę, która ma zmusić właściciela Grupy TVN do sprzedaży większości udziałów. Posłowie zdecydowali jednak o odroczeniu posiedzenia. Potem jednak, już po zakończeniu "Faktów" TVN, marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła głosowanie nad reasumpcją głosowania. 229 głosów było za, 1 głos był przeciw, 1 głos wstrzymujący się. Pozostała część posłów, głównie z opozycji, nie głosowała. Sejm pod kierownictwem Witek wznowił obrady.

Prognoza pogody na czwartek 12 sierpnia

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północy Polski miejscami słaby przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 26 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z zachodu.

Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę

To koniec Zjednoczonej Prawicy w dotychczasowym kształcie. Premier Mateusz Morawiecki wyrzucił z rządu Jarosława Gowina - prezydent Andrzej Duda już zdymisjonował wicepremiera. Z rządu odeszli także politycy Porozumienia. Mają utworzyć koło poselskie. PiS podobno robi wszystko, żeby było jak najmniej liczne.

Projekt anty lex-TVN w drugim czytaniu. "To prosta droga do izolacji"

Projekt lex anty-TVN - ustawy, która uniemożliwiłaby spółce takiej jak TVN S.A. uzyskać koncesję w Polsce - trafił pod obrady Sejmu. Przedstawił go poseł Marek Suski, twarz tej nowelizacji. Robił to wśród okrzyków "hańba" i przy pustych sejmowych ławach po stronie obozu rządzącego. To już drugie czytanie ustawy wymierzonej w pluralizm mediów.

Dziękujemy za solidarność i wsparcie

Dziękujemy za to, że codziennie są Państwo z nami. A dzisiaj w wyjątkowy sposób - na ulicach miast. Dziękujemy też za dziennikarską solidarność i za każdy głos - nie tylko w naszej obronie, ale w obronie wolności słowa i niezależności mediów, bez których nie ma demokracji. W imieniu całego zespołu "Faktów" i TVN24, i całej naszej telewizyjnej rodziny, bardzo dziękujemy. W tych dniach bardziej niż kiedykolwiek czujemy Państwa wsparcie płynące z kraju i z zagranicy. To dla nas bardzo ważne, bo pokazuje, że nasza codzienna dziennikarska praca dla Państwa ma sens.

Jarosław Gowin zostanie odwołany z rządu

Jarosław Gowin ma znowu opuścić rząd, ale PiS liczy na to, że jego Porozumienie pozostanie w koalicji. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie dymisji wicepremiera. Zarzuca koalicjantowi brak rzeczywistego dialogu i wsparcia w sprawie Polskiego Ładu.

Sejmowa komisja w sprawie immunitetu Mariana Banasia

Sejmowa Komisja Regulaminowa ma się opowiedzieć "za" albo "przeciw" uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi. NIK w kolejnych raportach zarzuca władzy rażące nadużycia, a władza prokuratorska zarzuca nadużycia Banasiowi. Chce go rozliczyć z przeszłości, która PiS-owi nie przeszkodziła go wybrać.

Dwie wersje w sprawie śmierci 34-latka w Lubinie

Sekcja zwłok nie potwierdza obaw rodziny zmarłego 34-latka z Lubina, że przyczyną jego śmierci było zmiażdżenie krtani - ogłosiła we wtorek prokuratura. Jednak zeznania ratowników medycznych nie potwierdzają zapewnień policji, że gdy obezwładniony przez patrol mężczyzna został przywieziony do szpitala, jeszcze oddychał - podają pełnomocnicy rodziny zmarłego 34-latka.

Trwa walka z pożarami w Turcji i w Grecji. Pomagają polscy strażacy

To miały być cudowne wakacje w Grecji i Turcji - także dla Polaków. Wielu turystów pojechało do tych dwóch krajów stęsknionych za wypoczynkiem. Wcześniej blokowała ich pandemia. Teraz z niepokojem patrzą na piekło płonących lasów. Gdy miejscowi nie dają sobie rady, pomagają polscy strażacy.

Prognoza pogody na środę 11 sierpnia

W środę na przeważającym obszarze kraju wystąpią przelotny deszcz i burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie waha się.

Prezes NIK Marian Banaś może stracić immunitet. Tak zmieniały się jego relacje z PiS

O losie immunitetu prezesa Najwyższej Izby Kontroli mogą zdecydować pojedyncze głosy, bo Prawo i Sprawiedliwość - jeśli nie znajdzie poparcia poza Zjednoczoną Prawicą - bez głosów Porozumienia może mieć kłopot. O zgodę na uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi wystąpił Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Śledczy chcą postawić prezesowi NIK-u kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Opozycja nie ma wątpliwości, że na zainteresowanie Marianem Banasiem i jego rodziną miały wpływ raporty Najwyższej Izby Kontroli.

W Senacie odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie lex anty-TVN

Demokracja ginie po cichu, kiedy tracimy jedną wolność za drugą - takich słów w obronie wolności słowa, w obronie wolności mediów i w obronie demokracji padło w Senacie więcej. W publicznym wysłuchaniu na temat ustawy lex anty-TVN wzięli udział dziennikarze, eksperci, prawnicy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych. Polityków PiS nie było. Póki co nie ma też projektu ustawy w porządku obrad środowego posiedzenia Sejmu. Według nieoficjalnych informacji PAP Sejm ma jutro zająć się projektem ustawy.

Film "CODA" będzie pokazywany w każdym kraju z napisami

Film "CODA" to przełomowe podejście do osób niesłyszących w zakresie dostępu do kultury. Ten amerykański obraz opowiada o życiu osób niesłyszących, grają w nim niesłyszący aktorzy, a w kinach będzie pokazywany z napisami - także w krajach anglojęzycznych. To ma zachęcić producentów innych filmów, by również decydowali się na podobny krok, aby zachęcić osoby niesłyszące do odwiedzania kin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.