Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielę 14 listopada

W niedzielę będzie pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami. Rano miejscami mglisto. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 7 stopni Celsjusza w centrum, do 9 stopni Celsjusza na Podkarpaciu, w Małopolsce i Pomorzu Zachodnim. Powieje słaby wiatr ze wschodu.

Dni Tolerancji w Łodzi, manifestacja solidarności z migrantami w Gdańsku

W Łodzi trwają Dni Tolerancji. Organizatorzy akcji w tym roku promują przesłania dotyczące dialogu i tolerancji. Sprzeciwiają się także mowie nienawiści. O godności i tolerancji głośno też było w sobotę w Gdańsku. Zorganizowano tam manifestację solidarności z aktywistami pracującymi na granicy polsko-białoruskiej oraz migrantami.

Do szpitali trafia coraz więcej młodych osób chorych na COVID-19

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 14 292 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci 266 osób chorych na COVID-19. Tymczasem coraz więcej młodych osób trafia do szpitali z powodu COVID-19 i wymaga hospitalizacji. Jak informują lekarze, są to głównie osoby niezaszczepione, które wcześniej nie wierzyły w pandemię. Młody wiek nie jest więc żadną gwarancją.

Straż Graniczna informuje o kolejnych incydentach

Wyrywane słupki, niszczona konstrukcja granicznego płotu, grupa migrantów i oślepiające stroboskopowe światło - Straż Graniczna w sobotę opublikowała kolejne nagrania, które pokazują ostatnią dobę godziny na polsko-białoruskiej granicy. Polski rząd szuka pomysłu, co zrobić, gdy stan wyjątkowy się skończy. Resort spraw wewnętrznych przygotował projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, a w nim przepisy, które mają stan wyjątkowy zastąpić.

"Jest tylko jeden, jedyny trybunał, przed którym odpowiadamy"

Chcemy pozbyć się tych nawyków odpowiadania przed innymi za nasze i nie nasze winy, za nasze i nie nasze grzechy, odpowiadania przed innymi trybunałami. Jest tylko jeden trybunał, przed którym odpowiadamy, to trybunał naszej historii i naszej przyszłości - powiedział 11 listopada premier Mateusz Morawiecki. W podobnym tonie wypowiedział się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Antyunijne wypowiedzi pojawiły się również na czwartkowym marszu w Warszawie, który odbył się pod patronatem władz.

"Wydaje się, że wszyscy zaakceptowaliśmy to, że ludzie będą umierać"

30 tysięcy zachorowań dziennie - tak może być w Polsce za dwa, trzy tygodnie. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia nie pozostawia złudzeń, za to reakcja rządu na takie prognozy zdaniem ekspertów pozostawia wiele do życzenia. Naukowcy piszą wprost: "w konfrontacji z czwartą falą epidemii w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie".

Dramatyczny wypadek w Olsztynie. Nie żyje brat i siostra

Tragiczny wypadek samochodowy w Olsztynie. Zginęło rodzeństwo - brat i siostra. Kierowała dziewczyna - jej brat był pasażerem. Kiedy zawracała, w jej auto uderzył inny samochód. Siła uderzenia była tak duża, że jej auto prawie złamało się na pół. Kierowca drugiego samochodu uciekł z miejsca wypadku.

Prognoza pogody na sobotę 13 listopada

W sobotę zachmurzenie będzie duże z nielicznymi przejaśnieniami. Na zachodzie, północy i w centrum wystąpi słaby deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

Policja wraca do wypisywania mandatów za brak maseczek

Zespół do spraw pandemii Polskiej Akademii Nauk coraz bardziej niepokoi się niedostateczną jego zdaniem reakcją rządu na czwartą falę pandemii. Na razie obostrzenia polegają na tym, że policja wraca do wystawiania mandatów za nienoszenie maseczek. Maseczki i dystans to, zaraz po szczepieniach, największy oręż w walce z wirusem.

Śmiertelne potrącenie na ulicy Sokratesa. Wygłoszono mowy końcowe w sprawie Krystiana O.

Na sali Krystian O. nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego dwa lata temu samochodem pędził przez warszawskie osiedle na Bielanach. Rajd zakończył się po tym, jak śmiertelnie potrącił 33-letniego Adama. Od samego początku kierowca BMW utrzymywał, że nie zauważył rodziny na przejściu dla pieszych, ponieważ oślepiło go słońce. W piątek w sprawie śmiertelnego wypadku wygłoszono mowy końcowe.

"Chcemy w Polsce rządzić się po polsku"

W Krakowie odbyły się obchody 11 listopada z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyński przekonywał, że zagrożenie dla siły i suwerenności Polski płynie i ze wschodu i z zachodu. Mateusz Morawiecki stwierdził , że "chcemy w Polsce rządzić się po polsku", a nie odpowiadać przez innymi trybunałami. Dodał, że chcemy odpowiadać tylko przed trybunałem historii i przyszłości. W Warszawie organizator Marszu Niepodległości wykrzykiwał, że Zachód chce nam odebrać tożsamość narodową, kulturową, a nawet płciową.

Potwierdzono prawie 13000 nowych zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 12 965 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Rząd zapewnia, że mimo tego większych obostrzeń nie będzie. Zdaniem naukowego zespołu do spraw COVID-19 - w Polsce każdy obywatel został pozostawiony samemu sobie, a reakcja rządu nie jest adekwatna do obecnej sytuacji.

Marsz narodowców przeszedł przez Warszawę

Podczas Marszu Niepodległości w Warszawie prawie nie było incydentów. Nie było również prawie władz państwowych, chociaż marsz odbywał się pod patronatem państwa. Pojawiły się za to antyunijne i antyzachodnie przemówienia.

Podatnicy dotują działalność Roberta Bąkiewicza. "Kaczyński potrzebuje narodowców jak tlenu"

Organizacje, na których czele stoi Robert Bąkiewicz, z naszych pieniędzy dostały ponad trzy miliony złotych dotacji. Wydają je na między innymi lokale i sprzęt nagłaśniający. Taki sprzęt posłużył ostatnio do zagłuszania uczestniczki Powstania Warszawskiego. Za Marsz Niepodległości podatnicy płacą też w inny sposób - ponosząc koszty przygotowania trasy przemarszu i zabezpieczenia.

Łukaszenka grozi Unii Europejskiej wstrzymaniem tranzytu gazu

Przywódca reżimu w Mińsku Alaksandr Łukaszenka zapowiada, że w odpowiedzi na unijne sankcje może zablokować tranzyt gazu z Rosji do UE przez terytorium Białorusi. Komisja Europejska odpowiada, że takie działanie ze strony białoruskiej byłoby przejawem agresji.

Wybuchy gazu w Ścinawie i Polskiej Nowej Wsi. Są ranni

W Ścinawie na Dolnym Śląsku w budynku wielorodzinnym doszło do wybuchu, najprawdopodobniej gazu. Rannych zostało pięć osób, w tym jedna ciężko. Z gruzów wyciągnięto też dziecko. Tego samego dnia podobna sytuacja miała miejsce w Polskiej Nowej Wsi. Tam także zostało rannych 5 osób.