Najnowsze

Najnowsze

Rozpoczęło się naliczanie kary nałożonej na Polskę przez TSUE

Milion euro dziennie - taką karę nałożył na Polskę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej. Od 3 listopada rozpoczęło się naliczanie kary. Jeszcze w sierpniu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale ta wciąż orzeka.

Prognoza pogody na czwartek 4 listopada

Czwartek przyniesie duże zachmurzenie z opadami deszczu w większości regionów rzędu 5-15 litrów wody na metr kwadratowy, a na zachodzie kraju i Pomorzu opady okażą się intensywniejsze. Wysoko w Sudetach pojawią się opady śniegu z deszczem i śniegu o sumie do 30 centymetrów. W pasie od Górnego Śląska i Małopolski po centrum kraju możliwe są przejaśnienia. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 stopni Celsjusza na północnym zachodzie, przez 14 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 17 stopni Celsjusza Małopolsce. Wiatr będzie południowo-wschodni i wschodni, tylko na zachodzie północny.

Ponad 10 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem

10429 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło w środę Ministerstwo Zdrowia. To najwyższy dzienny raport od 23 kwietnia. Resort zdrowia poinformował też, że zmarły kolejne 124 osoby zakażone koronawirusem. Przybywa także pacjentów w szpitalach, jednak rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informuje, że proporcjonalnie do ilości pacjentów w szpitalach, zwiększana jest baza łóżkowa. Zapewnia, że wojewodowie dysponują odpowiednią rezerwą.

Zaostrzenie kar za aborcję. Obywatelski projekt ustawy trafił do Sejmu

Obywatelski projekt fundacji Pro-Prawo do Życia zakładający zaostrzenie kar za dokonanie aborcji został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Zakłada między innymi dodanie do Kodeksu karnego definicji "dziecka poczętego". Nowe przepisy wprowadzałby również, że za pozbawienie życia płodu miałoby grozić nawet dożywocie. Również nieumyślne spowodowanie śmierci "dziecka poczętego" miałoby być zagrożone karą.

Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik się zaszczepił? Solidarna Polska przeciwna projektowi

Według polityków Solidarnej Polski minister zdrowia Adam Niedzielski "powinien przemyśleć swoją obecność w rządzie". Powodem ma być zaproponowany przez szefa resortu zdrowia projekt ustawy, dzięki której pracodawca mógłby sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Koalicyjna Solidarna Polska ma być projektowi przeciwna i ma za złe ministrowi Niedzielskiemu, że dogaduje się w tej sprawie z opozycją.

Przywódcy ponad 100 państw zgodzili się skończyć z niszczeniem lasów

W Glasgow przywódcy ponad 100 państw zgodzili się za dziewięć lat skończyć z niszczeniem lasów. Sama Unia Europejska przez najbliższe 5 lat przeznaczy na ten cel miliard euro. Niemal sto krajów zadeklarowało też ograniczenie emisji metanu - jednego z najgroźniejszych gazów cieplarnianych.

Gaz w Tarnowie Podgórnym ma być droższy o 170 procent. "To nie jest podwyżka, to jest złodziejstwo"

Inflacja w Polsce jest na najwyższym poziomie od ponad 20 lat. Według wstępnych wyliczeń GUS roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych wyniosło w październiku 6,8 procent. Jednym z drastycznych przykładów galopujących cen w Polsce może być zapowiedź podwyżki cen gazu w Tarnowie Podgórnym (woj. wielkopolskie) o 170 procent. Według rankingu "Global Finance" Adam Glapiński jest w gronie trzech najgorszych szefów banków centralnych w Europie.

Marek Suski: zakaz marszu niepodległości był w Polsce w czasie okupacji niemieckiej

Rośnie napięcie wokół organizacji Marszu Niepodległości w Warszawie. Kilka dni temu warszawski Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy postanowienie Sądu Okręgowego o uchyleniu decyzji o rejestracji marszu narodowców jako wydarzenia cyklicznego. Sprawę skomentował poseł PiS Marek Suski twierdząc, że "zakaz marszu niepodległości był w Polsce w czasie okupacji niemieckiej".

"Fakty" TVN i TVN24 liderami oglądalności w październiku

W październiku "Fakty" TVN były najchętniej oglądanym programem informacyjnym w Polsce. Średnio nasz program codziennie oglądało niemal trzy miliony widzów. W kategorii kanałów informacyjnych na pierwszym miejscu uplasował się TVN24 - udział stacji w rynku telewizyjnym wyniósł 5,1 procent. Tak wynika z danych firmy Nielsen.

Prognoza pogody na środę 3 listopada

Pogoda w środę w ciągu dnia przyniesie początkowo duże i całkowite zachmurzenie ze słabymi opadami deszczu w rejonie Warmii, Mazur, Podlasia, częściowo Lubelszczyzny i wschodniego Mazowsza. Opady będą zanikać w drugiej części dnia, pojawią się także rozpogodzenia. W pozostałej części kraju wystąpi zmienne zachmurzenie, z licznymi rozpogodzeniami, szczególnie na południu kraju. Tam jednak chmur zacznie przybywać w godzinach wieczornych. Temperatura maksymalna wyniesie od 8-10 stopni Celsjusza na północnym wschodzie kraju do 13-14 stopni Celsjusza na południu i południowym zachodzie. Powieje umiarkowany, południowo-zachodni, skręcający na południowo-wschodni wiatr. Na południu Polski porywy będą rozpędzać się do 30-40 kilometrów na godzinę, a w górach i obszarach podgórskich do 50 kilometrów na godzinę.

Narodowcy zgłosili marsz 11 listopada jako wydarzenie niecykliczne

Narodowcy ponownie zgłosili Marsz Niepodległości na 11 listopada w Warszawie, tym razem jako wydarzenie niecykliczne. Wcześniej Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie sądu okręgowego o uchyleniu decyzji o rejestracji marszu narodowców jako wydarzenia cyklicznego. Poseł PiS Marek Suski porównał odwołanie tegorocznego marszu do czasów okupacji niemieckiej.

Nie milkną komentarze po orędziu arcybiskupa Andrzeja Dzięgi

Orędzie arcybiskupa Andrzeja Dzięgi na święto Wszystkich Świętych, które było transmitowane w państwowych mediach, spotkało się z krytyką ofiar pedofilii, katolickich publicystów oraz polityków. Duchowny oskarżany jest o zaniedbania w sprawach o nadużycia seksualne w Kościele, a także o to, że roztoczył "parasol ochronny" nad księdzem Andrzejem Dymerem, który miał wykorzystywać osoby nieletnie.

Wolą ukrywać się w lesie niż trafić z powrotem na Białoruś. Ekipa TVN24 spotkała grupę migrantów

Straż Graniczna poinformowała o kolejnym niebezpiecznym zdarzeniu na granicy polsko-białoruskiej. W miniony weekend osoby stojące po białoruskiej stronie granicy miały rzucać grubymi gałęziami i kamieniami w samochód polskich pograniczników. Być może wśród nich byli białoruscy funkcjonariusze, jak informuje Straż Graniczna. Tymczasem Polacy wciąż walczą o prawa migrantów. W Krakowie rozbłysło zielone światło SOS.

Koronawirus w Polsce. Ruszają szczepienia trzecią dawką dla osób pełnoletnich

Prognozy dotyczące czwartej fali pandemii w Polsce nie są optymistyczne. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówi o możliwych ponad 20 tysiącach zakażeń dziennie. Tymczasem liczba osób w pełni zaszczepionych jest ciągle zbyt mała. W punktach szczepień jest trochę większy ruch, ale przychodzą głównie osoby zainteresowane trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19. 2 listopada rozpoczęły się szczepienia tzw. dawką przypominającą dla osób powyżej 18. roku życia.

Blisko 20 psów uratowanych z pseudohodowli na Podlasiu. Wolontariusze szukają dla nich domów tymczasowych

Kolejna pseudohodowla psów zlikwidowana, tym razem w niewielkiej wsi na Podlasiu. Inspektorzy Pogotowia dla Zwierząt uratowali prawie 20 psów - między innymi mopsy, buldogi francuskie i teriery. Zwierzęta były trzymane w opuszczonym gospodarstwie w bardzo złych warunkach. Sprawą teraz zajmuje się policja, a stowarzyszenie apeluje o pomoc do osób, które chciałby zapewnić odebranym psom tymczasowy dom.

Akcja "Znicz". Doszło do 288 wypadków, zginęło 18 osób

Od początku akcji "Znicz" w całej Polsce doszło do 288 wypadków, w których zginęło 18 osób, a 345 zostało rannych. Policjanci przestrzegają, że bilans nie jest jeszcze ostateczny. W ramach akcji do wtorku włącznie na drogach będzie więcej patroli.

Śmierć 30-latki w Pszczynie. Komentarze polityków

Pod koniec września ciężarna 30-letnia kobieta zmarła w szpitalu w Pszczynie, bo lekarze mieli czekać na obumarcie jej płodu. Zdaniem polityków opozycji to skutek ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei rządzący podkreślają, że aborcja wciąż jest dozwolona w przypadku, jeśli zagrożone jest życie matki. Lekarze zwracają uwagę, że obecne prawo wymusza ostrożność w obawie przed prokuratorem.

"Ani jednej więcej". Manifestacje po śmierci ciężarnej 30-latki

W poniedziałek w kilku polskich miastach odbyły się manifestacje pod hasłem "Ani jednej więcej". Ludzie wychodzili na ulice ze świecami, aby upamiętnić 30-letnią kobietę, która zmarła w szpitalu w Pszczynie, bo lekarze mieli czekać na obumarcie jej płodu. W Warszawie przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, który przed rokiem wydał wyrok w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji, zgromadziło się kilkaset osób.

Wszystkich Świętych. W tym roku wspominamy także ofiary epidemii COVID-19

1 listopada to jest zawsze wyjątkowy dzień, ale tym razem jest jeszcze inaczej. Takiej różnicy między zgonami a urodzinami jak dziś nie było w Polsce od drugiej wojny światowej. Epidemia COVID-19 pozbawiła życia już niemal osiemdziesiąt tysięcy osób w naszym kraju. W ubiegłym roku to była tragedia, której trudno było uniknąć. W tym roku niemal każdy może uchronić siebie i innych, szczepiąc się.

W szpitalu zmarła kobieta, która trafiła tam w 22. tygodniu ciąży. "Prawo nie zakazywało ratowania życia"

W szpitalu w Pszczynie zmarła kobieta, która trafiła tam w ciężkim stanie w 22. tygodniu ciąży. Prawniczka rodziny twierdzi, że najpierw obumarł płód, a potem zmarła pacjentka. - Nie ulega wątpliwości, że przyczyną śmierci pacjentki był wstrząs septyczny - oświadczyła Jolanta Budzowska, radca prawny. Przeciwnicy zeszłorocznego wyroku TK w sprawie aborcji obwiniają zaostrzone przepisy aborcyjne. Prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski podkreśla, że wciąż dopuszczalna jest aborcja, kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia matki.