Najnowsze

Najnowsze

Czy polityka rządu może doprowadzić do polexitu? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 43 procent respondentów uważa, że polityka rządu PiS może doprowadzić do polexitu. Nieco mniej - 41 procent pytanych - nie widzi takiej możliwości. Badanie zostało przeprowadzone po tym, jak usłyszeliśmy od polityków Zjednoczonej Prawicy o "wojnie hybrydowej", "brukselskiej okupacji" i "drastycznych rozwiązaniach", jakich może trzeba będzie szukać.

Prognoza pogody na niedzielę 12 września

W niedzielę w kraju zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, poza tym przelotnie popada deszcz. We wschodniej połowie kraju oraz na południu Polski mogą wystąpić pojedyncze burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 stopni Celsjusza na północy i w pasie Polski centralnej do 24 stopni Celsjusza na południu. Powieje umiarkowany, a na północy porywisty wiatr z zachodu.

Półtora roku od ogłoszenia pandemii COVID-19. "Ryzyko cały czas istnieje"

Dokładnie półtora roku temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 530 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu wynika, że liczba osób przebywających w szpitalach z powodu COVID-19 to 666, czyli o 168 więcej niż tydzień temu w sobotę. Dlatego eksperci wciąż zachęcają do szczepień. Na dowód ich skuteczności Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalne wyliczenia - wśród zaszczepionych, po upływie czternastu dni od podania ostatniej dawki, koronawirusem zakaziło się mniej niż jeden procent osób.

W sobotę poznamy zwycięzców konkursu głównego Mastercard Off Camera

Finałowy weekend 14. edycji Mastercard Off Camera w Krakowie to ostatnie chwile, by posmakować najlepszego niezależnego kina i ostatnia szansa, by obejrzeć autorskie filmy z całego świata. W sobotę poznamy zwycięzców festiwalu. Ewelina Witenberg rozmawiała z przewodniczącym jury konkursu głównego.

Pytania o działania policjantów na Dolnym Śląsku

Pytania o okoliczności śmierci trzech młodych mężczyzn po trzech rożnych interwencjach policjantów z Dolnego Śląska na przestrzeni jednego tygodnia. Jeden z funkcjonariuszy, którzy 30 sierpnia zatrzymali 25-letniego obywatela Ukrainy, został zwolniony ze służby. Sprawę bada prokuratura.

Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"

Im bardziej premier Mateusz Morawiecki promuje Polski Ład, tym bardziej opozycja dopytuje o szczegóły i źródła finansowania. A program rządu oparty jest także o środki unijne. Zdaniem ekspertów środki krajowe nie wystarczą na pokrycie wszystkich zapowiedzianych inwestycji. Ratunkiem ma być fundusz odbudowy, ale Polska wciąż czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Wielki protest medyków w Warszawie. Przed kancelarią premiera powstało "białe miasteczko 2.0"

W sobotę 11 września w Warszawie odbywa się wielka manifestacja pracowników ochrony zdrowia. Przed kancelarią premiera ma powstać tak zwane białe miasteczko 2.0. Protestujący domagają się wyższych zarobków i zmian w systemie. Zapowiadają, że strajk ma trwać do skutku. W piątek przedstawiciele pracowników systemu ochrony zdrowia przerwali rozmowy z resortem zdrowia, bo nie zjawił się na nich premier Mateusz Morawiecki.

Marek Suski powtórzył słowa o "okupacji brukselskiej"

Najpierw o "wojnie hybrydowej", którą Unia Europejska prowadzi wobec Polski, mówił minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Później wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki stwierdził, że Polska "musi szukać rozwiązań drastycznych" w relacjach z Unią. Teraz poseł Marek Suski uznał, że mamy do czynienia z "okupacją brukselską". Zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska takie wypowiedzi mogą mieć swoje konsekwencje.

Medycy nie porozumieli się z Ministerstwem Zdrowia. Strajk nie zostanie odwołany

Strajk medyków nie zostanie odwołany, a przed kancelarią premiera stanie "białe miasteczko" - przekazali w piątek przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia. Rozmowy komitetu protestacyjnego z resortem zdrowia zostały przerwane, bo nie pojawił się nich premier Mateusz Morawiecki, czego oczekiwali związkowcy. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że nie było chęci merytorycznej rozmowy, a postulaty protestujących muszą być bardziej konkretne.

Protest pracowników prokuratur i sądów

"Bez nas sądy nie istnieją" i "dość pracy za grosze" - to hasła z "czerwonego marszu", jaki przeszedł w piątek ulicami Warszawy. Pracownicy prokuratur i sądów domagają się między innymi podwyżki wynagrodzeń i zwiększenia liczby etatów.

"W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"

W sobotę mija dokładnie 20 lat od zamachów z 11 września 2001 roku. Wspomnienia świadków ataków na dwie bliźniacze wieże World Trade Center nadal są niezwykle świeże. W swoich relacjach opowiadają między innymi o tym, jak wyglądał moment uderzenia samolotu w jeden z budynków. - Przez sekundę nie było w ogóle dźwięku i dopiero potem wybuch - mówi Sylwester Łukasiewicz, świadek ataków z 11 września 2001 roku.

Wyjątkowy koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego

W Muzeum Powstania Warszawskiego w piątek wieczorem dobył się koncert "Mury runą!". Jest on hołdem dla wszystkich Białorusinów, którzy śpiewając na ulicach Mińska i innych miast, protestowali przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim w sierpniu 2020 roku. Podczas koncertu wystąpił między innymi zakazany na Białorusi Volny Chor.

Nagi prokurator spacerował po Świdnicy. "Został zawieszony w czynnościach służbowych"

Nagi mężczyzna spacerował po ulicach Świdnicy, odwiedził także jeden ze sklepów. Został zatrzymany przez policję. Jak przekazała Prokuratura Okręgowa w Świdnicy, mężczyzna to jeden z prokuratorów z tamtejszego okręgu. Teraz może grozić mu nagana, a nawet zwolnienie dyscyplinarne. Prokuratura Krajowa poinformowała, że mężczyzna na razie został zawieszony w czynnościach służbowych.

Prognoza pogody na sobotę 11 września

W sobotę na wschodzie i południu kraju wystąpi małe zachmurzenie, na zachodzie i północy umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Opady będą przejściowo intensywne, może spaść grad. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 stopni Celsjusza na zachodzie i wschodzie kraju do 27 stopni Celsjusza w centrum. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z południowego zachodu.

Radni Małopolski wciąż nie uchylili uchwały anty-LGBT. Zamiast tego odwołali wicemarszałka sejmiku

Województwom, które przyjęły uchwały anty-LGBT zostały cztery dnia na ich uchylenie. W innym przypadku Komisja Europejska zapowiada konsekwencje i utratę przez te regiony unijnych środków. Jednak na razie radni województwa małopolskiego zajęli się personaliami i z funkcji wicemarszałka odwołali Tomasza Urynowicza, który wskazywał, ile region może stracić przez kontrowersyjną uchwałę.

Rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. Kolejni uczniowie wracają do zdalnej nauki

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 528 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków odnotowano w województwie mazowieckim. Coraz więcej uczniów z powodu wykrytych w ich szkołach zakażeń musi przechodzić na tryb nauki zdalnej. Tylko w województwie wielkopolskim kwarantanną objęto dotychczas uczniów z kilkunastu szkół.

200 tysięcy żołnierzy i prawie 800 wozów bojowych. Ruszają rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2021

Na terytorium Rosji i Białorusi rozpoczęły się manewry Zapad-2021. W ćwiczeniach udział weźmie około 200 tysięcy żołnierzy oraz blisko sto samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów. W czwartek natomiast prezydenci Rosji i Białorusi ustalili tak zwane mapy drogowe integracji, które zakładają jeszcze ściślejszą współpracę Moskwy i Mińska.

Senat odrzucił ustawę anty-TVN. Co dalej z projektem?

Senat odrzucił w czwartek ustawę anty-TVN. Wniesiony przez posłów PiS projekt ponownie trafi do Sejmu. Posłowie w głosowaniu mogą odrzucić senacki sprzeciw - bezwzględną większością głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów - o ile ustawa nie trafi do sejmowej zamrażarki.

Burza po słowach posła Suskiego o "okupancie brukselskim". "Taka wypowiedź nie powinna paść"

Poseł PiS Marek Suski polsko-unijne relacje zestawia z czasem wojny, mówiąc o "walce z okupantem brukselskim". Po twierdzeniach ministra Zbigniewa Ziobry o prawnej "wojnie hybrydowej" z Unią i po ostrzeżeniach wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego o "szukaniu drastycznych rozwiązań" i przywoływaniu brexitu, to kolejna w całej serii antyunijnych wypowiedzi czołowych polityków obozu władzy. Dlatego senacka większość alarmuje i we wspólnym oświadczeniu mówi o groźnym trendzie sprzecznym z polską racją stanu.

"Łukaszenkę nazywa się tym, który chodzi między kroplami deszczu"

Alaksandr Łukaszenka sam o sobie mówi, że jest "ostatnim dyktatorem w Europie" i nie ukrywa, że to określenie mu się podoba. Białorusią rządzi od 1994 roku. W tym czasie do perfekcji opanował co najmniej kilka umiejętności - fałszowanie wyborów, zamykanie ust opozycji i lawirowanie w stosunkach z Rosją. Czy za cenę utrzymania władzy i pieniędzy z Moskwy poświęcił dużą część białoruskiej suwerenności? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.