Najnowsze

Najnowsze

Andrzej Duda: będę stał na straży wolności słowa i swobody prowadzenia działalności gospodarczej

Cztery dni po tym, jak sejmowa większość przyjęła ustawę anty-TVN, poznajemy stanowisko prezydenta dotyczące wartości, którym ustawa zagraża. - Będę stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych, równego traktowania, zasady proporcjonalności - powiedział Andrzej Duda w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego.

"Nie mamy zamiaru sprzedawać, ani odchodzić". Jasna deklaracja ze strony Discovery

Prezes i dyrektor generalny Discovery Networks International Jean-Briac Perette powiedział agencji AP, że Discovery nie zamierza sprzedawać TVN. Nowelizacja ustawy medialnej, którą forsuje PiS, zakłada, że spółka kontrolowana przez kapitał amerykański nie mogłaby uzyskać koncesji na nadawanie. W sobotę na temat lex TVN chciał z prezydentem Andrzejem Dudą porozmawiać lider Porozumienia Jarosław Gowin. Do spotkania w cztery oczy jednak nie doszło - Andrzej Duda się nie zgodził.

Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego

Prezydent w sobotę podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z tą ustawą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, na przykład w sprawie nieruchomości, niemożliwe będzie kwestionowanie jej ważności. Przeciwko tym zapisom protestowali dyplomaci Izraela i Stanów Zjednoczonych, bo uniemożliwia ona reprywatyzację mienia zagrabionego w czasie wojny i po wojnie.

Antoni Długosz mówił o "zaplanowanym ataku na biskupów". Teraz przeprosił

Biskup Antoni Długosz przeprosił za słowa, które zabolały i oburzyły. W środę podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej powiedział, że "z wielkim bólem przeżywamy zaplanowany atak na biskupów". - Biskup sprzeniewierza się swemu powołaniu, gdy staje się prokuratorem donoszącym sądom na grzeszącego syna - stwierdził Antoni Długosz. Przeprosin domagał się prymas Polski Wojciech Polak.

13-latek podejrzewany o zabicie partnera mamy. 29-latek był karany za przemoc domową

To nie była pierwsza awantura w mieszkaniu przy ulicy Armii Krajowej w Wałbrzychu. W czwartek wieczorem zakończyła się tragedią. 13-letni chłopiec - według niepotwierdzonych informacji - w obronie swojej matki śmiertelnie ugodził nożem jej byłego partnera. Śledczy ustalili, że zamordowany 29-latek był pod wpływem alkoholu. Był wcześniej karany między innymi za przemoc wobec matki 13-latka.

Państwowe lasy mogą zostać wycięte. W cieniu lex TVN przeszedł lex Izera

W cieniu politycznej burzy wokół lex TVN posłowie uchwalili także ustawę zwaną lex Izera. Ma ona umożliwić przekształcenie lasów państwowych w grunty, które mają być przeznaczone pod budowę fabryk. Mowa w setkach hektarów lasów w Jaworznie i Stalowej Woli. Ministerstwo Środowiska zapewnia, że strat nie będzie. W zamian za wycięcie hektara lasu inwestor ma przekazać hektar pod zalesienie.

Prognoza pogody na niedzielę 15 sierpnia

W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północy Polski miejscami słaby przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 22 stopni na Suwalszczyźnie do 30 stopni na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, z zachodu.

Wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem i jednocześnie spada tempo szczepień

Stosunkowo wolno, ale jednak w ostatnich tygodniach wzrasta w Polsce liczba nowych zakażeń koronawirusem. Na początku lipca nowych zakażeń odnotowywano poniżej 100 dziennie, a teraz jest ich około 200 dziennie. Tymczasem dotychczas w pełni zaszczepionych zostało w Polsce nieco ponad 18 milionów osób, a tempo szczepień od czerwca wyraźnie spada. To nie gwarantuje osiągnięcia odporności zbiorowej.

Opozycja chce dymisji marszałek Sejmu Elżbiety Witek, szuka większości

Po środowym posiedzeniu Sejmu opozycja zaczęła przygotowywać wniosek o odwołanie marszałek Elżbiety Witek. Opozycja jest oburzona reasumpcją głosowania po tym, jak Sejm podjął decyzję o odroczeniu posiedzenia do 2 września. Reasumpcję można zarządzić wówczas, kiedy są uzasadnione wątpliwości co do wyników głosowania. W środę takich wątpliwości nie było - oficjalnym powodem było to, że marszałek nie podała daty odroczenia.

Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"

W lutym 2020 roku, długo przed wymaganym terminem, TVN S.A. złożyła wniosek do KRRiT o odnowienie koncesji satelitarnej dla TVN24. Wniosek powinien być rozpatrzony bez zbędnej zwłoki. To powinna być formalność. Takiego zdania są byli szefowie KRRiT. Sprawa koncesji dla TVN24 jest teoretycznie odrębną sprawą od lex TVN, a KRRiT powinna się kierować obowiązującym prawem. TVN S.A. jest spółką zależną od spółki z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym - Polish Television Holding BV. Może zatem uzyskać koncesję. - Ta bardzo grubymi nićmi szyta sprawa ustawy pojawiła się dlatego, że wprowadzenie takiej ustawy zniweczyłoby decyzję KRRiT, nawet jeżeli by ona w tym momencie była korzystna dla TVN24, no bo wszyscy wiedzą przecież o tym, że celem nie jest TVN24, tylko TVN - uważa profesor Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W Krakowie, Opolu czy Częstochowie. Kolejne protesty w obronie wolności słowa

Polacy wyszli na ulice po przegłosowaniu przez Sejm ustawy anty-TVN. Protesty w obronie wolnych mediów obyły się w wielu miastach. Posłowie pytają o opinie prawne, na podstawie których marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdecydowała o reasumpcji głosowania. Z kolei lider Porozumienia Jarosław Gowin w sprawie ustawy anty-TVN w sobotę ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Słowa szkodliwe, które nigdy nie powinny paść"

Biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie mówił o "zaplanowanym ataku na biskupów" w związku z przypadkami pedofilii wśród księży. Hierarcha stwierdził również, że biskup "sprzeniewierza się swemu powołaniu, gdy staje się prokuratorem, donoszącym sądom na grzeszącego syna". Słowa duchownego wywołały falę komentarzy. Państwowa Komisja do spraw pedofilii wzywa episkopat do reakcji oraz wyciągnięcie wobec niego konsekwencji.

Co dalej z Izbą Dyscyplinarną? W poniedziałek mija termin na odpowiedź

W poniedziałek 16 sierpnia mija termin na odpowiedzenie Komisji Europejskiej, jak rząd wciela w życie orzeczenie TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Europejski Trybunał w połowie lipca orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego mimo to wciąż działa i rozpatruje sprawy.

Jak idzie budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie? "Początki są trudne"

Budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie minister Mariusz Błaszczak obiecywał już trzy lata temu. Obiekt miał być oddany do użytku w 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, czyli w 2020 roku. Tak się jednak nie stało. W 2020 roku minister Błaszczak zapowiedział, że muzeum powstanie w ciągu dwóch lat. Na jakim etapie jest obecnie rządowa inwestycja?

Prognoza pogody na sobotę 14 sierpnia

W sobotę zachmurzenie będzie zmienne. W pasie dzielnic centralnych wystąpi przelotny deszcz, a w dzielnicach wschodnich także burze. W Małopolsce i na Podkarpaciu niewykluczony jest grad o średnicy 3-5 centymetrów. Temperatura maksymalna wyniesie od 23 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 30 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Powieje słaby i umiarkowany, zachodni wiatr.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie lotu prezydenta Andrzeja Dudy z Zielonej Góry

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wszczęła śledztwo w sprawie lotu z prezydentem Andrzejem Duda na pokładzie, który miał miejsce 2 lipca 2020 roku. Samolot z prezydentem z lotniska w Zielonej Górze wystartował pomimo zamknięcia wieży kontroli lotów. Jeden z wątków śledztwa dotyczy miedzy innymi spowodowania bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym.

Rzucił się na ratunek tonącym. Znane są wyniki sekcji zwłok 14-latka

Znane są już wyniki sekcji zwłok 14-latka, który wskoczył do wody na ratunek tonącym żeglarzom. Z informacji prokuratury wynika, że bezpośrednią przyczyną śmierci chłopca było utonięcie. Do tragicznego wypadku doszło we wtorek. Załoga żaglówki płynąca rzeką Pisa zahaczyła o linię wysokiego napięcia, w wyniku czego dwie osoby z łodzi wpadły do wody. Na pomoc poszkodowanym ruszył nastolatek. Ciało chłopca znaleziono na dnie rzeki.

Przyszedł na posterunek i przyznał, że zabił swoich dziadków. 23-latek z zarzutami

23-latek, który zgłosił się w czwartek na posterunek policji w Kamieniu Krajeńskim, poinformował funkcjonariuszy, że zabił swoich dziadków. Policjanci natychmiast udali się na miejsce zdarzenia i po wejściu do mieszkania zastali zwłoki 74-letniej kobiety oraz 88-letniego mężczyzny. Funkcjonariusze znaleźli również zwłoki psa. 23-latek miał przyznać się do tego, że dokonał zbrodni przez kilkukrotne ugodzenie swoich dziadków różnymi nożami. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty.

Podwyżki dla polityków i zamrożenie płac w budżetówce

Związkowcy z budżetówki dowagą się podwyżek płac. Pytają, dlaczego o dziesiątki procent mają wzrosną tylko wynagrodzenia władzy. W środę Sejm przegłosował nowelizację ustawy przewidującą podwyżki dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i byłych prezydentów. Próba wprowadzenia podwyżek dla polityków była już podjęta przez Sejm rok temu, ale projekt przepadł w Senacie. Wówczas opozycja podkreślał, że to nie czas na podwyżki dla władz, gdy szaleje pandemia. Teraz jednak PiS mówi o rzekomym wyrównaniu inflacji, ale inflacja uderzyła we wszystkich, także w budżetówkę, która podwyżek nie otrzymała.

Nie milkną komentarze w sprawie lex TVN

Światowe media krytykują przyjęcie ustawy anty-TVN przez Sejm. Wobec władzy padają zarzuty o autorytarnej walce z wolnością słowa i prób ograniczenia wolnego dostępu do informacji. W sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wypowiadają się amerykańscy, unijni oraz brytyjscy politycy i dyplomaci. Głos zabierają również stowarzyszenia dziennikarzy i przedstawiciele biznesu.