Najnowsze

Najnowsze

Senackie komisje za przyjęciem bez poprawek ustawy o budowie zapory na granicy z Białorusią

We wtorek senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zagłosowała za przyjęciem bez poprawek ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy polsko-białoruskiej. Jeśli ustawa znajdzie poparcie w izbie wyższej, to budowa zapory ma ruszyć jak najszybciej - bez przetargu. Koszt muru planowany jest na ponad półtora miliarda złotych.

Przedterminowe wybory? Gowin: nie wykluczam, że dlatego Kaczyński chce odejść z rządu

Zdaniem byłego wicepremiera Jarosława Gowina prezes PiS Jarosław Kaczyński poważnie myśli o przedterminowych wyborach do parlamentu. Dowodem na to może być jego odejście z rządu. W ocenie Gowina Kaczyński chce skupić się na przygotowaniu partii do wyborów. Prezes PiS zdaje sobie sprawę, że czas gra przeciw niemu, bo wysoka inflacja, drożejące paliwo i energia mogą wywołać niezadowolenie wśród Polaków - ocenia Gowin.

Michał Kurtyka ogłosił odejście z resortu środowiska. Był odpowiedzialny za negocjacje w sprawie Turowa

Spór w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów wciąż trwa. Kara, jaką TSUE nałożył na Polskę, cały czas rośnie - łącznie to już 86 milionów złotych. Dymisję ze stanowiska złożył odpowiedzialny za negocjacje z Czechami minister środowiska Michał Kurtyka. Ponadto Komisja Europejska wezwała polskie władze do pilnego dostarczenia dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dobiega końca wizyta ostatniej grupy polskich biskupów w Watykanie

Dobiega końca cykl wyjazdów polskich biskupów ze sprawozdaniem do Watykanu. Podczas spotkań duchownych z papieżem Franciszkiem miał zostać poruszony między innymi temat tuszowania przypadków pedofilii w polskim Kościele. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN, 79 procent Polaków jest zdania, że polski Kościół w sposób niewłaściwy zajął się wyjaśnianiem zaniedbań, a 50 procent - że papież Franciszek powinien zdymisjonować wszystkich polskich biskupów.

6265 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce i 93 zgony z powodu COVID-19. Ponownie uruchamiane są szpitale tymczasowe

Czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce przybiera na sile. Resort zdrowia we wtorek odnotował 6265 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 93 zgonów z powodu COVID-19. To najwyższa liczba ofiar śmiertelnych od 9 czerwca. Kolejne szpitale tymczasowe ponownie zostają otwarte, a oddziały szpitalne zaczynają być przekształcane na oddziały covidowe. Jak mówią medycy, to konsekwencje niskiego poziomu tzw. wyszczepienia, które będziemy ponosić my wszyscy.

Burza po wywiadzie premiera Mateusza Morawieckiego dla "Financial Times"

Komisja Europejska przystawia Polsce pistolet do głowy i może rozpocząć trzecią wojnę światową - mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Financial Times". Wszystko to ma miejsce kilka dni po debacie w Strasburgu i szczycie w Brukseli. "W polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść" - komentuje słowa szefa rządu lider PO Donald Tusk.

"Poprzednie fale epidemii były jak bałwanek. Czwarta fala jest jak góra lodowa"

W Rumunii wprowadzono ostre restrykcje - wieczorem mogą wyjść z domów tylko zaszczepieni lub ozdrowieńcy. Tylko oni wejść będą mogli do urzędów czy galerii handlowych. Z kolei Rosjanie dostali przymusowo wolne od pracy. Przykłady tych dwóch krajów pokazują, że mimo dostępnych szczepionek, czwarta fala bywa groźniejsza niż poprzednie.

"Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"

Gwałtownie rosnące ceny prądu, gazu, paliwa i żywności spychają poniżej granicy ubóstwa tysiące Polaków. Statystycznie to już ponad dwa miliony osób. Największy problem jest w rodzinach wielodzietnych i wśród rencistów. Potrzebna jest pomoc - fundacji, wolontariuszy i rządu.

"Wystarczy, że głosujesz na dwie ręce dla PiS-u, PiS o tobie nie zapomni"

W poniedziałek rozpoczął się proces Małgorzaty Zwiercan, która pięć lat temu głosowała w Sejmie "na dwie ręce" - za Kornela Morawieckiego. Była posłanka nie dostała się w ostatnich wyborach do Sejmu z list PiS-u. Dostała więc pracę w kancelarii premiera. W niedzielę została też komendantem głównym Ochotniczych Hufców Pracy.

Prognoza pogody na wtorek 26 października

We wtorek w zachodniej części kraju będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśnienia i opady deszczu. Poza tym będzie pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu okresami silniejszy, południowo-zachodni. Ciśnienie spada.

Policja zatrzymała 10 osób po derbach Łodzi

W Łodzi odbyło się spotkanie derbowe pomiędzy Widzewem a ŁKS-em. Na trybunach zasiadło ponad 17 tysięcy osób. Nie wszyscy wytrzymali napięcie - doszło do kilku incydentów. Policja zatrzymała 10 osób.

Kolejne szkoły przechodzą na nauczanie zdalne

Wraz z rosnącą liczbą zakażeń rośnie liczba szkół działających w trybie zdalnym. Zakażeni są i uczniowie, i nauczyciele. W szkołach, zdaniem epidemiologów, transmisja wirusa jest wyjątkowo prosta. Mimo rekomendacji Ministerstwo Zdrowia nie podejmuje na razie nowych decyzji mających ograniczyć transmisję wirusa. A zdaniem epidemiologów decyzje są konieczne.

Afera mailowa. Doszło do kolejnych wycieków

Minister miał dyktować treść depeszy dla Polskiej Agencji Prasowej, a premier miał rozmawiać z szefem Rządowego Centrum Analiz na temat zakażeń po protestach Strajku Kobiet. W aferze mailowej pojawiają się kolejne wycieki. Obóz władzy całej sprawy nie chce komentować.

Rośnie dynamika nowych zakażeń. Padają pytania o regionalny lockdown

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2950 nowych zakażeniach koronawirusem. Jednak prawdziwą skalę i dynamikę czwartej fali widać dopiero w ujęciu tygodniowym. Tam, gdzie jest najmniej zaszczepionych, tam najwięcej jest zakażonych i hospitalizowanych. Czy wschód kraju powinien się szykować na lockdown?

Białostoccy radni apelują do rządu w sprawie migrantów

Straż Graniczna informuje o dwóch próbach siłowego forsowania granicy w miniony weekend. Dwaj żołnierze zostali ranni. Już w kraju policja zatrzymała dostawcze samochody, w których do granicy z Niemcami próbowało przedostać się w sumie kilkadziesiąt osób. O humanitarne podejście do migrantów i respektowanie międzynarodowych traktatów apelują do rządu w specjalnej uchwale radni Białegostoku.

Reakcje po wywiadzie Mateusza Morawieckiego w "Financial Times"

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Financial Times" mówi o pistolecie przystawionym do głowy i perspektywie trzeciej wojny światowej. Szef polskiego rządu użył takiej wojennej, konfrontacyjnej retoryki tuż po szczycie, który zakończył się wyciągniętą do negocjacji ręką.

Donald Tusk oficjalnie przewodniczącym PO. "Bardzo silny mandat"

Donald Tusk z mocnym mandatem w Platformie Obywatelskiej. W wewnętrznych wyborach uzyskał poparcie na poziomie 97,4 procent i oficjalnie został przewodniczącym ugrupowania. Wyłonieni w sobotnim głosowaniu zostali także liderzy struktur regionalnych i powiatowych Platformy.