Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na piątek 17 września

W piątek w kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami i przelotnym deszczem. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół zachodni. Ciśnienie spada.

Spór o raport podkomisji Antoniego Macierewicza

Mam prawo zobaczyć raport podkomisji smoleńskiej, a pan wybiera rodziny, którym go pan pokazuje - mówiła w środę w Sejmie Barbara Nowacka, zwracając się do szefa tej podkomisji Antoniego Macierewicza. Jest raport dostępny, wszyscy państwo będziecie mieli go do dyspozycji - odpowiedział Macierewicz.

Sejm pracuje nad przepisami uszczelniającymi zakaz handlu w niedzielę

Sejm zajął się w czwartek projektem uszczelniającym zakaz handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym.

Fundacja Redemptoris Missio organizuje akcję "opatrunek na ratunek"

Kosztuje dosłownie grosze, a może ratować ludzkie życia. Fundacja Redemptoris Missio już po raz dziewiąty organizuje akcję "opatrunek na ratunek". Zbierają rzeczy, które dla nas są dostępne w każdej aptece - bandaże, plastry czy gazy. Dla mieszkańców Afryki są nieosiągalne i niezastąpione.

Czwarta fala się rozpędza. Najwięcej przypadków tam, gdzie jest najmniej szczepień

Czwarta fala epidemii w Polsce się rozpędza - słychać z Ministerstwa Zdrowia, które informuje o ponad 720 zakażeniach. Najwięcej przypadków i hospitalizacji jest tam, gdzie jest najmniej szczepień, czyli na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i na Podlasiu. Eksperci prognozują, że pod koniec września możemy osiągnąć nawet 2000 przypadków na dobę, a w szczycie czwartej fali kilkadziesiąt tysięcy.

Europarlamentarzyści debatowali na temat wolności mediów w Polsce

W Parlamencie Europejskim debatowano o praworządności i wolności mediów w Polsce. Jest w tej sprawie ostra diagnoza Komisji Europejskiej. Jej wiceszefowa mówi, że gdy wolność i pluralizm mediów są zagrożone, zagrożona jest demokracja. Mowa była o ustawie anty-TVN i o obawach, że strategia repolonizacji mediów jest sprzeczna z unijnymi wartościami i rynkiem wewnętrznym. Europosłowie związani z PiS odpierali - jak mówili - kłamliwe zarzuty i zarzucali Unii traktowanie Polski jak państwa drugiej kategorii.

Protest pracowników ochrony zdrowia. Manifestujący chcą rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim

Protest pracowników ochrony zdrowia trwa. Protestujący na rozmowy trójstronne się nie wybierają, piszą list do premiera i do prezesa PiS i niezmiennie domagają się rozmów z Mateuszem Morawieckim, bo ministrowi zdrowia nie ufają i się na nim zawiedli. W Sejmie wykluczono z obrad posła Konfederacji Grzegorza Brauna, bo groził Adamowi Niedzielskiemu. Już jest w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Wyciek domniemanych wiadomości szefa kancelarii premiera. Chodzi o Sąd Najwyższy

Jest kolejny wyciek domniemanych wiadomości szefa kancelarii premiera. Tym razem maile odsłaniają kulisy wyboru obsady Sądu Najwyższego. W roli głównej - premier Mateusz Morawiecki, minister Michał Dworczyk, prezydencki minister Paweł Mucha i "prezes Julia". Pytania dziennikarzy o polityczny wpływ na obsadę Sadu Najwyższego kończą się ze strony rzecznika PiS sugestią podążania drogą rosyjskich hakerów. Pytań w sprawie jest wiele.

"Żadnych argumentów merytorycznych", "nic nowego". Posłowie PiS nie chcieli słuchać, jak łamano prawo

Premier Morawiecki przekroczył swoje uprawnienia, minister Dworczyk nie dopełnił swoich obowiązków - prezes NIK Marian Banaś przypomniał o tzw. wyborach kopertowych i o ponad 76 milionach złotych, które kosztowały. W środę przedstawił raport posłom, ale posłowie Zjednoczonej Prawicy wyszli z sali. Posłanka PiS Anna Milczanowska stwierdziła, że Marian Banaś nie powiedział nic nowego, a poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski - że raport nie zawiera merytorycznych argumentów.

Wolne media, praworządność i możliwość wyboru. Tym jest demokracja

W Międzynarodowy Dzień Demokracji, który jest obchodzony 15 września, warto sobie przypomnieć, dlaczego warto o nią dbać. Demokracja to wolność słowa i wolność wyboru. Demokracja to konstytucja i trójpodział władzy. Demokracja to obywatele, to prawa człowieka i prawo głosu. Demokracja to też niezależne media.

"Orzekanie przez sędziów, którzy są nominowani przez neo-KRS, jest niebezpieczne dla obywateli"

Nie będę orzekał z sędzią, który nie ma prawa orzekać - tłumaczy sędzia Piotr Gąciarek, mówiąc o osobie, która została powołana na urząd sędziego na wniosek nowej KRS. Także Europejski Trybunał Praw Człowieka i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dostrzega problemy w polskiej procedurze powoływania sędziów - głównym zarzutem jest to, że ogromna większość członków Krajowej Rady Sądownictwa to nominaci polityczni, w tym wszyscy członkowie sędziowie.