Najnowsze

Najnowsze

We wrześniu w szkołach mają ruszyć kampanie promujące szczepienia

Specjaliści zaznaczają, że trzeba, jak najlepiej przygotować się na czwartą falę zachorowań na COVID-19. Spodziewają się jej pod koniec października, a w jej szczycie może być 16 tysięcy zakażeń dziennie - głównie osób niezaszczepionych. Dlatego wraz z nowym rokiem szkolnym w placówkach ruszą kampanie promujące szczepienia.

Andrzej Sośnierz miał dostać od PiS propozycję stanowiska. W zamian miał zrzec się mandatu

Poseł Andrzej Sośnierz odszedł w kwietniu z klubu parlamentarnego PiS. Partia władzy nie może więc liczyć na jego głos. Polityk w poniedziałek na antenie TVN24 opowiedział o tym, jak dostał propozycję ze strony swojego byłego klubu. Sośnierz miałby być dyrektorem śląskiego oddziału NFZ. Warunkiem jednak było zrzeczenie przez niego mandatu posła, co oznaczałoby, że do Sejmu mogłaby wejść kolejna osoba z listy PiS.

Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów

Program resortu zdrowia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych jest w fazie testów i wkrótce może pomóc dużej grupie osób. W ramach projektu farmaceuci spotkają się z pacjentem, zapytają go o leki, dietę i choroby, a jeśli będzie trzeba, to skontaktują się z lekarzem. Na podstawie zebranych informacji zaktualizują listę przyjmowanych leków. Z danych Naczelnej Izby Aptekarskiej wynika, że seniorzy często przyjmują po kilkanaście leków dziennie - czasem są to złe dawki lub leki wchodzące w szkodliwe interakcje.

Prognoza pogody na wtorek 24 sierpnia

We wtorek na wschodzie, południu i w centrum kraju zachmurzenie będzie duże z przelotnymi opadami deszczu. Na południowym-wschodzie wystąpią intensywne opady deszczu i burze. Poza tym przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie, 19 stopni Celsjusza w centrum kraju do 22 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie północno-wschodni, umiarkowany, okresami dość silny.

204 wypadki, zginęły 23 osoby. Policja podsumowała weekend na drogach

Tragiczny bilans weekendu na polskich drogach. Tylko od piątku do niedzieli wieczorem policja odnotowała w sumie 204 wypadki, w których zginęły 23 osoby, a 270 osób zostało rannych. W niedzielę na drodze krajowej nr 6 w Potęgowie doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Zginął 41-kierowca jednośladu. Jak ustalili policjanci, 67-letni kierowca osobówki był pijany i nie ustąpił pierwszeństwa. Do niebezpiecznego wypadku doszło także w sobotę w Zakopanem. 19-letni kierowca wjechał na chodnik i potrącił pieszego.

Ochrona granic a prawa człowieka. Jakie są zobowiązania państwa wobec migrantów?

Polski rząd oskarża reżim Alaksandra Łukaszenki o sprowadzenie migrantów na granicę polsko-białoruską. Jednak, jak tłumaczy przedstawiciel biura Rzecznika Praw Obywatelskich Marcin Sośniak, sytuacji prawnej tych osób to nie zmienia. Zdaniem Sośniaka od momentu, gdy migranci zadeklarowali chęć ubiegania się w Polsce o status uchodźców, powinni zostać wpuszczeni na terytorium naszego kraju.

Zaatakował obcokrajowca i kierowcę autobusu. Policja publikuje nagranie i poszukuje sprawcy

Nieznany mężczyzna zaatakował studenta z Zimbabwe w autobusie miejskim w Bydgoszczy. Sprawca miał najpierw zaczepić obcokrajowca, a chwilę później uderzyć go głową w twarz. Student w wyniku napaści miał rozciętą wargę i siniaki na twarzy. Zaatakowany został także kierowca autobusu, który próbował pomóc. Policja publikuje zapis monitoringu ze zdarzenia i prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości napastnika. Prokuratura z urzędu wszczęła postępowanie.

Polskie MSZ oferuje pomoc humanitarną migrantom koczującym na granicy. "Białorusini otrzymali notę"

W niedzielę polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało do strony białoruskiej notę dyplomatyczną, w której zadeklarowało gotowość do udzielenia migrantom koczującym na granicy pomocy rzeczowej, takiej jak namioty, łóżka, śpiwory, żywność czy leki. Tymczasem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w poniedziałek zapowiedział budowę na granicy z Białorusią nowego płotu o wysokości 2,5 metra. Przekazał również, że więcej żołnierzy będzie zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej.

Migranci na polsko-białoruskiej granicy. Do Straży Granicznej i wojska dołączyła policja

Do koczujących od ponad dwóch tygodni migrantów na polsko-białoruskiej granicy próbowała w poniedziałek dostać się załoga karetki pogotowia. Nie zostali jednak przepuszczeni. Od soboty zewnętrzny kordon Straży Granicznej i żołnierzy nie dopuszcza nikogo do koczujących. Do funkcjonariuszy dołączyli w poniedziałek policjanci z Podlasia. Pojawiają się również sprzeczne informacje o liczbie migrantów przebywających w pobliżu wsi Usnarz Górny. Służby mówią o 24 osobach, a przedstawiciele Fundacji Ocalenie - o 32 osobach.

Migranci na granicy komunikują się za pomocą kartonów z napisami. Piszą, że są chorzy

Nie wiadomo, ile osób pozostało w koczowisku na granicy polsko-białoruskiej obok wsi Usnarz Górny. Straż Graniczna twierdzi, że ta liczba się zmniejszyła, natomiast Muhammad z koczowiska pokazał dziennikarzom karton z napisem, że wciąż są tam 32 osoby. Cały czas żołnierze nie pozwalają osobom postronnym dojść do miejsca, gdzie koczują migranci. Komunikacja odbywa się za pomocą kartonów z napisami w języku angielskim. Migranci piszą, że są chorzy, że potrzebują jedzenia i wody, a także że proszą o azyl.

Polski rząd nie zmienia stanowiska w sprawie koczujących migrantów. Jest apel episkopatu

Politycy PiS mówią o prowokacji Alaksandra Łukaszenki i odpowiedzialności Białorusinów za zdrowie i życie migrantów, którzy chcą dostać się do Polski i koczują na granicy obok wsi Usnarz Górny. Konferencja Episkopatu Polski w wydanym oświadczeniu stwierdziła, że funkcjonariuszom Straży Granicznej należy umożliwić kierowanie osób przekraczających granicę do ośrodków dla cudzoziemców.

W Gdyni zakończył się Aerobaltic Airshow. Angielscy piloci stworzyli na niebie polskie barwy

W weekend na gdyńskim lotnisku w Kosakowie odbyły się dwudniowe pokazy LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow. Nie zabrakło śmigłowców, transportowców, a także podniebnych lotów grup akrobacyjnych i pilotów indywidualnych. W jednej z głównych ról wystąpiły Czerwone Strzały, czyli Red Arrows. Angielscy piloci z Królewskich Sił Powietrznych na pokazach Aerobaltic zaprezentowali swoje najsłynniejsze akrobacyjne figury, a także polskie barwy narodowe utworzone z dymu. Impreza przyciągnęła na lotnisko w Gdyni kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Na Mazurach ruszyły poszukiwania zatopionej kamery z filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego

Pasjonaci z Fundacji Poszukiwacze.org szukają kamery filmowej zatopionej 60 lat temu w jeziorze na Mazurach podczas kręcenia słynnego filmu Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". Do poszukiwań podchodzą bardzo profesjonalnie - mają doświadczenie, przygotowany sprzęt i motywację. Z wyłowieniem kamery chcą zdążyć przed 60. rocznicą premiery filmu, dlatego apelują o pomocne informacje do wszystkich osób, które mogą pamiętać miejsce i okoliczności zatonięcia sprzętu.

Prognoza pogody na poniedziałek 23 sierpnia

W poniedziałek pochmurno z opadami deszczu. Miejscami w centrum Polski, na południu i na wschodzie intensywne opady deszczu do 30-50 l/m2 oraz burze. Tylko na Pomorzu bez opadów. Temperatura maksymalna od 16 stopni w centrum kraju do 21 stopni na Pomorzu Zachodnim. Wiatr północno-wschodni i wschodni, tylko na południu kraju wiatr zachodni. Poza tym wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w burzach silny, o prędkości dochodzącej do 90 km/h.

Rynek w Skierniewicach zostanie odbetonowany. "Zieleni musi być więcej"

Niebawem rynek w Skierniewicach ma zostać odbetonowany. Mają powstać zielone skwery, zasadzone zostaną drzewa - w ziemi, nie w donicach. Pojawią się też krzewy i trawy. W 2005 roku plac został całkowicie zabudowany. O betonozie, jako chorobie polskich miast, mówi się coraz częściej.

Poznań Tattoo Konwent 2021 - na terenie MTP ruszył festiwal dla miłośników tatuażu

W Poznaniu od soboty trwa dwudniowy festiwal tatuażu. To największa tego typu impreza w Polsce. Miłośnicy tatuażu mogą podziwiać prace najlepszych artystów w tej branży, a także poznać różne techniki tatuowania. Festiwalowi towarzyszy także szlachetny cel. Tatuażysta Jarosław Kowalczyk zbiera pieniądze na rzecz ośrodka terapeutycznego w Szczecinie, które pomaga dzieciom i młodzieży z autyzmem.

Grecja wciąż walczy z pożarami. Na pomoc rusza kolejna grupa polskich strażaków

Kolejna grupa polskich strażaków ma wyruszyć do Grecji, gdzie od kilku tygodni trwa walka z pożarami lasów. W Grecji pracuje obecnie niecałe 150 strażaków z Polski. Polakom udało się opanować ogromny pożar lasu na wyspie Eubea. Teraz pomagają walczyć z żywiołem w okolicach Aten. Grecy zapewniają, że pomoc Polaków jest nieoceniona.

Grupa migrantów koczujących na granicy zmniejszyła się. Wolontariusze próbują ustalić, kto został

Od dwóch tygodni grupa migrantów z Afganistanu koczuje koło wsi Usnarz Górny na granicy polsko-białoruskiej. Z informacji przekazanych w niedzielę przez Straż Graniczną wynika, że na granicy z grupy 32 osób zostały 24 osoby. Część grupy, według niepotwierdzonych informacji, miała wycofać się na Białoruś. Przedstawiciele Fundacji Ocalenie przekazali, że próbują ustalić, kto został na miejscu. W sobotę do migrantów służby nie dopuściły lekarki, prawników ani dziennikarzy.

Lekarka chciała udzielić pomocy migrantom na granicy, nie została do nich dopuszczona. "Trudno mi uwierzyć, że to jest mój kraj"

W sobotę lekarka oraz prawnicy chcieli dostać się do grupy migrantów, którzy od trzynastu dni koczują na granicy polsko-białoruskiej koło wsi Usnarz Górny. Żołnierze pilnowali jednak, by nikt nie podszedł na bliżej niż kilkaset metrów. - Ludzie z karabinami, służby mundurowe, które mają za zadanie zapewniać bezpieczeństwo, oddzielają mnie od potrzebujących. Trudno mi uwierzyć, że to jest mój kraj - powiedziała dziennikarzom Paulina Bownik, lekarka, która chciała udzielić pomocy migrantom.

Rząd oskarża Białoruś o sprowadzenie migrantów. Na granicy są stawiane zasieki

Polskie władze odpowiedzialność za sytuację na granicy z Białorusią przerzucają na reżim Alaksandra Łukaszenki. Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego to białoruska "gra polityczna", gdzie reżim celowo sprowadza imigrantów z Azji, by ich kierować do granicy z UE. Opozycja zgadza się, że to celowe działania Łukaszenki, ale jednocześnie podkreśla, że migrantom należy udzielić pomocy humanitarnej.

Marsze równości przeszły ulicami Gdańska i Częstochowy. W Gdańsku maszerowała też Aleksandra Dulkiewicz

Równość, szacunek i tolerancja - to hasła marszów równości, które w sobotę przeszły ulicami Gdańska i Częstochowy. Pochody były wyrazem solidarności wobec osób LGBT+. W marszu w Gdańsku uczestniczyli między innymi prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk nie pojawił się na demonstracji.

Kapelan miał molestować pacjentkę szpitala. Kuria złożyła zawiadomienie po czterech latach

Duchowny, który pełnił obowiązki kapelana w szpitalu na południu Polski, miał molestować starszą pacjentkę w 2017 roku. Został zwolniony, gdy sprawa wyszła na jaw, ale kuria, którą poinformowano o zachowaniu księdza, przez długi czas nie zrobiła w tej sprawie nic. Przełożeni księdza dopiero niedawno powiadomili organy ścigania. Księdzu Kazimierzowi K. grozi do ośmiu lat więzienia. Usłyszał zarzut wykorzystania seksualnego osoby niepoczytalnej lub bezradnej.