Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielę 28 listopada

W niedzielę w kraju będzie pochmurno. W pasie od Dolnego Śląska przez południową Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Kujawy po Kaszuby a następnie Warmię, Mazury i Suwalszczyznę wystąpią opady śniegu z deszczem przechodzące początkowo na Dolnym Śląsku, a wieczorem i w nocy na pozostałym obszarze w opady mokrego śniegu. W pasie od Małopolski przez Mazowsze po Podlasie pojawią się opady śniegu z deszczem, a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu deszcz. Niewielkie przejaśnienia możliwe są jedynie na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Dolnym Śląsku i Suwalszczyźnie, 2-3 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr z kierunków zmiennych, słaby, okresami umiarkowany.

Polscy uczniowie zebrali pieniądze dla psów w Gruzji

Ponad 20 tysięcy złotych dla psów w Gruzji zebrali uczniowie ze szczecińskiej szkoły. W niedzielę polecą do stolicy kraju - Tbilisi - i przekażą je organizacji pomagającej zwierzętom. W Gruzji widok wychudzonych, chorych i rannych zwierząt jest niestety powszechny.

Rząd szuka oszczędności. Zapowiada blokadę etatów i funduszy celowych w administracji publicznej

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada wprowadzenie oszczędności w administracji publicznej. Zablokowane ma zostać tworzenie nowych etatów oraz powoływanie nowych funduszy celowych. To działania, jakie rząd ma przyjąć w ramach tak zwanej tarczy antyinflacyjnej. Tymczasem Kancelaria Prezesa Rady Ministrów dwa miesiące temu zwiększyła swój budżet o dwieście milionów złotych. Na kilkadziesiąt milionów z nowego budżetu może też liczyć Ministerstwo Sprawiedliwości, Sejm oraz Senat.

"Wiele powodów, by żyć". Znane szczecinianki zachęcają kobiety do badań profilaktycznych

Dwa tysiące kobiet rocznie umiera w Polsce na raka szyjki macicy. Większość z nich dowiaduje się o chorobie za późno. Wszystko przez to, że nie badają się regularnie - wskazują lekarze. Znane szczecinianki, by przypominać kobietom o badaniach cytologicznych, wzięły udział w projekcie "Wiele powodów, by żyć". Wspólnie wystąpiły w sesji fotograficznej, z której powstał charytatywny kalendarz. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na badania cytologiczne dla najbardziej potrzebujących kobiet.

Do szpitali trafia coraz więcej zakażonych koronawirusem kobiet w ciąży. Lekarze apelują o szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19 dla kobiet w ciąży są bezpieczne - przypominają ginekolodzy i położnicy i jednocześnie apelują do przyszłych mam o przyjmowanie preparatów. Niestety nadal zbyt mało ciężarnych jest zaszczepionych, a zbyt wiele trafia na porodówkę z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Zdaniem lekarzy zakażona ciężarna to zagrożenie dla niej i jej dziecka. Tylko w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi obecnie przebywa 10 pacjentek, u których zdiagnozowano COVID-19.

Rząd ma w poniedziałek ogłosić projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym

Po spotkaniu roboczym wiceministra zdrowia z opozycją w Sejmie zapowiadane jest na poniedziałek ogłoszenie projektu ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Minister przyjął też propozycję stałego, dobrowolnego i darmowego testowania przedstawicieli niektórych zawodów - na przykład nauczycieli - a także wprowadzenia ponownie dodatku covidowego dla pracowników niemedycznych oddziałów covidowych w szpitalach. To dużo za mało - krytykuje opozycja. Zarzuca rządowi, że boi się antyszczepionkowców.

Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 26182 nowych zakażeniach koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 26182 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. Wojewodowie nakazują nieustanne zwiększanie liczny łóżek covidowych kosztem innych pacjentów. Uruchamiane są też szpitale tymczasowe - tam wyzwaniem jest zebranie personelu medycznego. Szczyt czwartej fali prawdopodobnie wciąż jest przed nami. To oznacza, że zanim będzie lepiej, może być jeszcze gorzej.

Nowa mutacja koronawirusa prawdopodobnie dotarła do Niemiec i Czech

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że nowy wariant wirusa, który najpierw pojawił się w Afryce, jest najbardziej zmutowaną wersją, jaka do tej pory się pojawiła i możliwe, że trudniejszą do zatrzymania przez zaporę, jaką stanowią szczepionki. Nazwano go Omikronem. Wiele europejskich krajów zawiesza w związku z tym połączenia lotnicze z Afryką, ale może być już za późno. Po tym, jak stwierdzono zakażenie Omikronem w Belgii, prawdopodobnie nowa mutacja dotarła już do Niemiec i Czech.

Polacy poznali rywali w walce o mundial w Katarze

W Zurychu w piątek odbyło się losowanie meczów barażowych eliminacji mistrzostw świata w Katarze. Na początek reprezentację Polski czeka wyjazdowe spotkanie z Rosjanami. Jeśli Biało-Czerwoni wygrają, to o awans zagrają ze zwycięzcą spotkania Szwecja - Czechy.

Prognoza pogody na sobotę 27 listopada

W sobotę będzie pochmurno z rozpogodzeniami. Jednak na północnym-wschodzie kraju zachmurzenie będzie duże, wystąpią przelotne opady śniegu do trzech centymetrów. Pod wieczór pojawią się opady śniegu z deszczem w Małopolsce i na Górnym Śląsku. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 2 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 6 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowy i zachodni będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

Jawność majątków rodzin polityków. Komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny w czwartek orzekł, że przepisy ustawy o jawności majątków rodzin polityków nie są zgodne z konstytucją. Wyrok dotyczył ustawy z września 2019 roku, która została uchwalona po tym, gdy "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że premier Mateusz Morawiecki kupił działki od Kościoła i przepisał je na żonę. Decyzja TK wywołała komentarze wśród polityków.

Blisko 27 tysięcy nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 26735 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Lekarze cały czas mówią, że sytuacja wielu pacjentów - z których zdecydowana większość się nie szczepiła - bywa dramatyczna, a łóżka dla pacjentów zakażonych koronawirusem zapełniają się błyskawicznie. Najnowsze dane dobowe mówią o 421 zgonach z powodu COVID-19. W piątek odbyło się spotkanie wiceministra zdrowia Waldemara Kraski z przedstawicielami opozycji w sprawie dodatkowych obostrzeń.

Tarcza antyinflacyjna. Rząd chce walczyć z inflacją, obniżając podatki i dosypując pieniądze

Rząd w czwartek ogłosił tarczę antyinflacyjną. Jej szczegóły przedstawił premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Główne założenia to tymczasowe obniżenie akcyz na paliwa oraz podatku VAT na prąd i gaz, a także dopłaty dla najbiedniejszych gospodarstw domowych. Rząd szacuje, że tarcza antyinflacyjna będzie kosztować budżet 10 miliardów złotych.