Jako dziecko stanęła na nogi dzięki determinacji rodziców. Teraz pani Karolina potrzebuje kosztownej operacji

Jako dziecko stanęła na nogi dzięki determinacji rodziców. Teraz pani Karolina potrzebuje kosztownej operacji
Jako dziecko stanęła na nogi dzięki determinacji rodziców. Teraz pani Karolina potrzebuje kosztownej operacji
Katarzyna Czupruńska-Chabros | Fakty po południu
Jako dziecko stanęła na nogi dzięki determinacji rodziców. Teraz pani Karolina potrzebuje kosztownej operacjiKatarzyna Czupruńska-Chabros | Fakty po południu

Choć miała nigdy nie chodzić, dzięki determinacji rodziców stanęła na nogi. Niestety, choroba postępuję i cztery lata temu Karolina Mazur znowu usiadła na wózek. Lekarze dają jednak nadzieję, że operacja stopy może przywrócić jej sprawność. Niestety, jest nierefundowana i kosztowna.

Choć poruszanie się sprawia pani Karolinie problem, to kobieta robi wszystko, żeby być mamą na sto procent. Jednak opieka nad dzieckiem - szczególnie dla osoby na wózku - to niełatwa sztuka. - Zawsze musi być ta trzecia osoba, żeby w razie "W" pomogła, jakby coś było nie tak. Na początku mi było bardzo trudno dziecko przewinąć, takiego malucha. Bo chwycić odpowiednio malucha, żeby mu nie zrobić krzywdy, a przy deformacjach rąk, to jest trudno - opowiada chorująca na artrogrypozę Karolina Mazur.

Przez artrogrypozę, czyli wrodzoną sztywność stawów, pani Karolina ma zdeformowane wszystkie kończyny. Rodzice po narodzinach Karoliny usłyszeli, że nie będzie miała szans chodzić. Ale się nie poddali. Jako dziecko Karolina przeszła nowatorskie jak na tamte czasy operacje. Mama rehabilitowała ją kilka razy na dobę. Gdy miała cztery lata - stał się cud. Karolina zaczęła sama chodzić. - To było normalnym życiem, z pewnymi tam ograniczeniami, że nie wyszłam sama po schodach czy wysoki krawężnik też był dla mnie przeszkodą, ale jak były dostosowania do osób niepełnosprawnych: jakaś pochylnia, barierka, cokolwiek, ja normalnie funkcjonowałam - opowiada Karolina.

Rodzice zabierali córkę w ukochane góry - tyle, że wciągali ją na nie sankami. Do ślubu 30-letnia dziś kobieta poszła wprawdzie nie na obcasach, ale w butach pasujących na zdeformowane stopy. Problem w tym, że taka sprawność to już przeszłość. - Byłem na to przygotowany, bo Karolina ostrzegała, że właśnie tak może być. Nie ukrywała tego, że jej stan się pogarsza - mówi Leszek Mazur, mąż Karoliny.

- Niestety przyszedł taki moment, którego ja się bałam od wielu, wielu lat, że to nastąpi i musiała siąść na wózek, bo po prostu jej nogi nie wytrzymały po tylu latach - wyjaśnia Alicja Puczek, mama Karoliny.

Walka o marzenia

Kobieta już nie chodzi, bo lewa stopa jej na to nie pozwala. Sytuacji nie uratowały dwie kolejne, przeprowadzone w państwowych szpitalach, nieudane operacje. Po ostatniej, z 2019 roku, w kończynie została blaszka z prętami. Zniekształcenie postępuje i powoduje też coraz większy ból.

- Pewne deformacje możemy rozpracować przez fizjoterapię, a niektóre deformacje wymagają leczenia ortopedycznego - tłumaczy Katarzyna Horosz, fizjoterapeutka z Paley European Institute w Warszawie.

Panią Karolinę chcą zoperować lekarze z Paley European Institute. - To jest operacja ustabilizowania stopy i włożenia czterech prętów w stopę, żeby dalej choroba nie postępowała i żeby ta stopa była zrośnięta i nieruchoma - wyjaśnia Karolina.

- Musimy na nowo zrekonstruować całą funkcję podporową tej stopy. Sprawić, żeby ta stopa była płasko na ziemi, dzięki czemu pani będzie mogła ją obciążać w pełni, ale też chodzić bez bólu - dodaje doktor Tomasz Albrewczyński, ortopeda z Paley European Institute.

Niestety, to leczenie nie jest refundowane. Wprawdzie mąż pani Karoliny pracuje, ale koszt kilkudziesięciu złotych potrzebnych na operację i rehabilitację po niej to dla rodziny za dużo. Dlatego powstała zbiórka. - W obecnym czasie nie jest refundowana aż taka rehabilitacja, jak ja potrzebuję, w sumie codziennie po 2-3 godziny - mówi Karolina.

- Ona niby się godzi z sytuacją, ale próbuje walczyć dalej, żeby coś zdziałać, żeby coś zmienić, bo ona od dziecka była taka bardzo waleczna - zapewnia mama Karoliny.

Uzbieranie brakującej kwoty pozwoli spełniać marzenia nie tylko pani Karoliny. - Na normalny spacer bym chciała iść z synem, żeby po prostu móc z nim uczestniczyć w pewnych etapach jego życia typu zabawa na trawie, boso chodzić albo gdzieś po piasku, po plaży. Gdziekolwiek - opowiada Karolina.

Zbiórka dla pani Karoliny jest prowadzona na portalu siepomaga.pl

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS