"Pegasus stał się instrumentem politycznym". Wracają pytania o inwigilację i sejmową komisję śledczą

24.05.2022 | "Pegasus stał się instrumentem politycznym". Wracają pytania o inwigilację i sejmową komisję śledczą
24.05.2022 | "Pegasus stał się instrumentem politycznym". Wracają pytania o inwigilację i sejmową komisję śledczą
Michał Tracz | Fakty TVN
24.05.2022 | "Pegasus stał się instrumentem politycznym". Wracają pytania o inwigilację i sejmową komisję śledcząMichał Tracz | Fakty TVN

We wtorek przed senacką komisją ds. inwigilacji Pegasusem odpowiadał na pytania były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Członkowie komisji wznowili prace po kilkutygodniowej przerwie, ale przy tej okazji wracają też pytania o sejmową komisję śledczą. Wniosek o jej powołanie wciąż nie został poddany pod głosowanie, a Paweł Kukiz przestał się o komisję dopominać.

W tym momencie najłatwiej jest powiedzieć, kogo Pegasusem nie inwigilowano. Nie inwigilowano żadnych terrorystów, choć teoretycznie do tego system został stworzony - to ocena byłego rzecznika praw obywatelskich.

- Pegasus stał się instrumentem politycznym - powiedział Adam Bodnar podczas wysłuchania przed senacką komisją nadzwyczajną ds. Pegasusa.

Kanadyjscy eksperci ujawnili, że na liście inwigilowanych osób jest: senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza, prokurator Ewa Wrzosek, adwokat Roman Giertych, działacz rolniczy Michał Kołodziejczak, a nawet unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders i biuro brytyjskiego premiera. Nic natomiast nie wiadomo o groźnych przestępcach.

- To jest taka afera, która mogłaby być nazwana jako matka wszystkich afer - ocenił Adam Bodnar. Zwłaszcza jeśli mowa jest o totalnej inwigilacji i podsłuchiwaniu, o możliwości przeglądania zdjęć i wysyłania wiadomości w imieniu choćby szefa sztabu opozycyjnej partii w szczycie kampanii wyborczej.

- To była gigantyczna, nielegalna od samego początku operacja - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Koalicji Polskiej-PSL.

Senatorowie stawiają pytanie o uczciwość poprzednich wyborów i bezpieczeństwo następnych.

- Wielkie pytanie, które rodzi się po pracach komisji, to jest pytanie: czy w tych warunkach możliwe jest w Polsce przeprowadzenie demokratycznych wyborów? - skomentował Michał Kamiński.

Co z komisją w Sejmie?

Komisja w Senacie spotkała się już 13 razy, ale nikt z obozu władzy nie przyszedł. - Nie stałoby nic na przeszkodzie dla rządzących, żeby stawili się przed komisją i przekonali nas co do tego, że nic złego się nie wydarzyło, a oni tego nie robią - zwraca uwagę Wadim Tyszkiewicz, senator niezależny.

Senacka komisja już wzywała ministra Mariusza Kamińskiego. Chce wezwać także ministra Zbigniewa Ziobrę. Przedstawiciele władzy robią wszystko, żeby przed nią nie zeznawać. Musieliby się stawić przed komisją śledczą.

Wniosek o powołanie komisji śledczej w lutym złożyła cała opozycja razem z Pawłem Kukizem, ale marszałek Elżbieta Witek wniosku nie poddała jeszcze pod głosowanie. Najpierw tłumaczyła to wojną, teraz jednak PiS sprawę wyśmiewa, bagatelizuje i wyraźnie sugeruje, że na powstanie komisji nie pozwoli.

- Taka komisja jest bezprzedmiotowa - podkreślił Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

Paweł Kukiz też przestał się o komisję upominać, chociaż wcześniej mówił, że jeśli PiS powołanie komisji zamrozi, to on zamrozi swoje głosowania razem z PiS-em.

- Oni są nerwowi, oni się boją. Najchętniej by tę sprawę zamietli pod dywan, ale my nie pozwolimy jej zamieść pod dywan - zaznacza Marcin Bosacki, senator Koalicji Obywatelskiej.

Aferę inwigilacji Pegasusem próbuje wyjaśnić komisja w Parlamencie Europejskim. Jej delegacja ma przylecieć do Polski. Unijna komisja jednak rozkręca się powoli. Spotyka się raz w miesiącu i na razie pyta ekspertów, czym jest Pegasus. Do Polski chce wysłać misję dopiero po wakacjach, ale to od dobrej woli władz będzie zależeć, czy ktokolwiek z europosłami porozmawia. Komisja nie ma uprawnień, by zmusić władzę do zeznań.

- Mam nadzieję, że polski rząd będzie mocno współpracował z naszą komisją, żeby żadnych niepotrzebnych podejrzeń nie było - podkreśliła Róża Thun, eurodeputowana Polski 2050.

Na współpracę na razie się jednak nie zanosi.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS