Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość. "Nam grozi kilka kryzysów"

24.05.2022 | Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość. "Nam grozi kilka kryzysów"
24.05.2022 | Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość. "Nam grozi kilka kryzysów"
Paweł Płuska | Fakty TVN
24.05.2022 | Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość. "Nam grozi kilka kryzysów"Paweł Płuska | Fakty TVN

Sezon wakacyjny już na horyzoncie, a hotelarze, restauratorzy i organizatorzy turystyki patrzą w przyszłość z niepokojem. Jak mówią, ciężko im zaplanować budżet przy galopującej inflacji, a opłat nie da się klientom podnosić w nieskończoność.

Każdy dzień to kolejne informacje o drożyźnie, inflacji i o tym, jak uderza w każdego z nas, jak uderza w przedsiębiorców, którzy coraz głośniej zaczynają mówić już nie o nadchodzącej stagnacji, a wprost o kryzysie.

- Nam grozi kilka kryzysów, bo nam grozi kryzys gospodarczy, który ma swoją odnogę inflacyjną, nam grozi kryzys społeczny, mieszkaniowy - wymienia Wojciech Warski, przedsiębiorca.

Hotelarze i gastronomia tuż przed nowym sezonem z niepokojem patrzą w przyszłość, bo rosnące ceny mogą zniechęcić klientów. Idą nowe problemy, a stare - te z czasu pandemii - wciąż nie dają o sobie zapomnieć.

- Jeżeli mamy obiekt, który ma najmniej 20 pokoi, który zatrudniał 10 osób i w tej chwili ma oddać 200 tysięcy do ZUS-u, to kiedy my mamy na to zarobić przy tej drożyźnie? - pyta Bożena Szok, prezes zarządu Hoteli Historycznych w Polsce.

Drożyzna to słowo, które na spotkaniach polityków z przedsiębiorcami padało wielokrotnie - także na tym wtorkowym. Każdy kolejny miesiąc rosnących cen budzi niepokój.

- Inflacja, która w tej chwili ciągle przyspiesza, spodziewamy się, że w wakacje to będzie 15 procent, a ona powoduje, że z jednej strony (przedsiębiorcy - przyp. red.) muszą się zmagać z rosnącymi kosztami, ale też z nieprzewidywalnością - wyjaśnia dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Propozycje polityków i bankowców

Branża targowa dopiero zaczęła wychodzić z pandemicznego kryzysu. Targi ruszyły, ale brakuje rąk do pracy, a ceny materiałów potrzebnych do budowy stoisk - stali, aluminium, drewna - zmieniają się z dnia na dzień.

- Trudno jest zaplanować nam budżet, wybiegając nawet na miesiąc do przodu, ponieważ nie wiemy, jakie te materiały będą przedstawiały wartość za tydzień - zwraca uwagę Paweł Montewka z Komitetu Obrony Branży Targowej.

Do tego dochodzi niestabilność prawa i podatków, ale to - jak mówią przedsiębiorcy i politycy - nie oznacza, że jesteśmy skazani na kryzys.

- My mówimy: koniec z podatkiem Belki, obligacje oprocentowane na 10 procent, likwidacja marży w bankach, inwestycje w odnawialne źródła energii, odblokowanie KPO - proponuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Krajowy Plan Odbudowy, czyli miliardy z Unii Europejskiej, które wciąż są zablokowane z powodu sporu o praworządność, może okazać się kluczowy, ale to jednak nie wszystko. Bankowcy proponują zawarcie swoistej umowy społecznej, wdrożenie programu dezinflacyjnego - ze wszystkimi tego konsekwencjami. Proponują inwestycje w działy gospodarki, które dziś generują najwyższy wzrost kosztów życia - w energetykę i ciepłownictwo.

- Nie wolno, ponosząc pewne obciążenia, pewne ciężary, "zmarnować" tego kryzysu, musimy to zamienić w sukces społeczny, sukces gospodarczy. To jest możliwe - uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banku Polskich.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS