Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN
Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa
Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywaKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

W jedynej ukraińskiej kopalni grafitu tanio nikt się oddać nie chce. - To jeden z najlepszych jakościowo grafitów. Taki grafit jak nasz jest jeszcze na Madagaskarze - mówi Walerij Harkiwiec, główny inżynier kopalni grafitu Zawaliwskij.

Kopalnia Zawaliwskij leży na jednym z największych złóż grafitu w Europie. Na takie złoża apetyt ma Donald Trump i chce umowy na dostęp do nich w zamian za dalsze wsparcie w wojnie. Najnowszą wersję umowy Ukraińcy przyjęli ze zdziwieniem. - To zupełnie inny dokument. Jest w nim wiele rzeczy, o których wcześniej nie było mowy, i takie, które obie strony wcześniej już odrzuciły - informuje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Trump: wkrótce podpiszemy umowę z Ukrainą w sprawie minerałów
Trump: wkrótce podpiszemy umowę z Ukrainą w sprawie minerałówReuters

Surowce kluczowe dla gospodarki hi-tech

Ukraina ma zarówno pierwiastki metali ziem rzadkich, takich jak lantan, cer, erb i lit, jak i surowce krytyczne, w tym grafit. Są one podstawą nowoczesnych technologii, wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym i lotniczym do produkcji turbin wiatrowych, samochodów elektrycznych, telefonów czy telewizorów.

- Ukraina ma połowę materiałów z amerykańskiej i europejskiej listy surowców krytycznych. Szacujemy ich wartość na niemal 15 bilionów dolarów - przekazuje Wołodymyr Landa z Centre for Economic Strategy.

ZOBACZ TEŻ: To skrywa ukraińska ziemia. Mapa 

Amerykanie tym, co ukraińskie, chcą konkurować z Chinami. - Nawet około 80 procent rynku metali ziem rzadkich jest kontrolowane przez Chiny. Te materiały są istotą gospodarki hi-tech - wskazuje Oleksandr Khara, były ukraiński dyplomata, dyrektor Centre for Defence Strategies.

Kopalnia Zawaliwskij ma australijskiego inwestora i jeszcze niedawno była w światowej czołówce wydobycia. Z powodu działań wojennych młyn w kopalni pracuje teraz tylko okresowo. Przez rosyjskie ataki brakuje prądu. Zachodni kontrahenci odeszli, a dostawcy ze wschodniej Ukrainy są pod okupacją. Część pracowników powołano na front.

- Do 2022 roku, do początku wojny, w fabryce pracowało 250 osób. Teraz, niestety, pracuje niecałe 100 - przekazuje Igor Semko, dyrektor produkcji kopalni.

Trump: rozmawialiśmy z Ukrainą o tym, co straci
Trump: rozmawialiśmy z Ukrainą o tym, co straciTVN24/Reuters

Ukraina nie wydobywa metali ziem rzadkich

Kopalni surowców krytycznych w Ukrainie nie ma wiele, a metali ziem rzadkich nie wydobywa się wcale. Wydobycie jest skomplikowane, brakuje technologii i inwestycji. Biznes jest trudny i obliczony na długie lata. - Nie jeden rok. Jeśli jutro jakaś amerykańska superkorporacja kupi licencję, przeprowadzi badania, rozpocznie pracę, to pierwszy kilogram grafitu wypuszczą za jakieś 7-10 lat - podkreśla Ostap Kostiuk, prezes kopalni grafitu Zawaliwskij.

CZYTAJ TEŻ: "Krytyczna lista". UE wskazała projekty

Ale Amerykanie prą do przodu. Nowa wersja umowy jest dla Kijowa finansowo niekorzystna. - Styl Trumpa jest bardziej biznesowy niż geopolityczny i ten styl może dać efekty. Ukraina rozumie, że jeśli chcesz coś otrzymać od partnera, to musisz mu dać to, co go zainteresuje - ocenia Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy.

Pytanie, ile dać, by więcej nie stracić. - Trzeba podpisać to tak, żeby opłacało się to Ukrainie, a nie Stanom Zjednoczonym - uważa Igor Semko.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS