Najnowsze

Najnowsze

Marek Suski uważa, że instytucje unijne chcą zlikwidować państwo polskie

Wspieram rząd w walce z Unią, która chce zlikwidować państwo polskie - powiedział poseł Marek Suski pytany o kamienie milowe, które Polska musi osiągnąć, by otrzymać pieniądze z funduszu odbudowy. Marek Suski zapomniał, że te warunki zostały wynegocjowane przez polski rząd, a istnieją dlatego, że polskie prawo jest niezgodne z unijnym.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Prezes NBP: być może pod koniec przyszłego roku

Po ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej stopa referencyjna NBP wzrośnie z 5,25 do 6,00. Podniesienie stóp procentowych to reakcja na gwałtownie rosnącą inflację. Jednak padają już pytania, kiedy dojdzie do obniżki stóp. Zdaniem prezesa NBP Adama Glapińskiego być może pod koniec przyszłego roku, ale na razie - jak mówi Glapiński - "po męsku musimy zmierzyć się z tym, co mamy".

Zmiany podatkowe o 1 lipca. Sejm poparł większość poprawek Senatu

Sejm w czwartek poparł większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 procent. Jedna z poprawek przywraca wspólne rozliczanie samotnych rodziców z dziećmi - ten korzystny sposób, który wcześniej zabrał im Polski Ład. Posłowie zgodzili się także, by obywatele mogli przekazywać organizacjom pożytku publicznego już nie jeden procent, a półtora procenta. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

"Fundamentalna" reforma szpitali dopiero po wyborach. Resort zdrowia: to na prośbę samorządów

"Ten dzień zapisze się w historii polskiego szpitalnictwa. Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa" - tak minister zdrowia Adam Niedzielski mówił pod koniec zeszłego roku. Reformy szpitali wciąż nie ma i na razie nie będzie. Resort zdrowia twierdzi, że robi to na prośbę samorządów, ale - według "Dziennika Gazety Prawnej" - rząd miał wystraszyć się ujawnienia przed wyborami listy ze szpitalami podzielonymi na kategorie.

Prognoza pogody na piątek 10 czerwca

W piątek w pasie województw centralnych i wschodnich będzie na ogół pochmurna aura. Poza tym prognozuje się tam opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej do 30 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie północno-zachodni.

Minister Michał Cieślak podał się do dymisji. Ma to związek ze sprawą naczelniczki poczty z Pacanowa

Nie było słowa przepraszam, ale jest dymisja. Minister Michał Cieślak do dymisji podał się sam, ale dopiero po tym, jak od Jarosława Kaczyńskiego usłyszał, że i tak nie ma innego wyjścia. Ma to związek ze sprawą naczelniczki poczty z Pacanowa, która w obecności Cieślaka narzekała na drożyznę w kraju. Po skardze polityka miała stracić pracę. Ostatecznie jednak Poczta Polska oświadczyła, że nie wyciągnie wobec niej konsekwencji służbowych.

Stopy procentowe znowu w górę. To już dziewiąta podwyżka z rzędu

O 75 punktów bazowych Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła w środę stopy procentowe. Dla kredytobiorców oznacza to kolejny wzrost rat. Będą musieli zapłacić prawie dwa razy więcej w porównaniu do września ubiegłego roku, a to - jak twierdzą ekonomiści - z pewnością jeszcze nie koniec podwyżek stóp.

Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej 5,25 do 6 procent. To już dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu i reakcja na gwałtownie rosnącą inflację. Dla wielu kredytobiorców decyzja RPP będzie oznaczać kolejne podwyżki rat kredytów.

Naczelniczka poczty, która skarżyła się na drożyznę, nie straci pracy. Odwołany może zostać minister Cieślak

Naczelniczce poczty w Pacanowie nie spodobała się w kraju drożyzna i głośno na nią narzekała, kiedy w placówce pojawił się minister Michał Cieślak. Niedługo potem dostała telefon od swojego dyrektora i dowiedziała się, że za taki czyn jest tylko jedna kara: zwolnienie dyscyplinarne. Jednak pani Agnieszka pracy nie straci, za to z urzędem może pożegna się Michał Cieślak.

Czemu węgiel tak zdrożał? "Na rynku węgiel jest, ale mamy wąskie gardła infrastrukturalne"

Rzecznik rządu Piotr Müller odradza kupowanie węgla teraz tym, którzy chcą się w niego zaopatrzyć na zimę. Obiecuje, że ceny węgla spadną jeszcze w tym miesiącu. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla już półtora miesiąca temu przewidywali kryzys. - Na rynku węgiel jest, ale mamy wąskie gardła infrastrukturalne - wyjaśnia Wojciech Jakóbiak, ekspert ds. energetyki.

Prognoza pogody na czwartek 9 czerwca

W czwartek zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, szczególnie obfite do 20-40 mm, w pasie od Śląska i Małopolski przez centrum kraju po Warmię i Mazury. Możliwe również burze, szczególnie na wschodzie i w centrum kraju. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Pomorzu, Kujawach i w Wielkopolsce, do 29 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr na zachodzie północno-zachodni, gdzie indziej południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w burzach silny do 90 km/h.

Mnożą się pytania o obligacje kupione przez premiera Morawieckiego

Z oświadczenia majątkowego premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że zainwestował on ponad 4,5 miliona złotych w obligacje. Opozycja pyta, czy w ten sposób uchronił się przed inflacją. Wciąż też nie wiadomo, jaki rodzaj obligacji kupił i na jaki termin, choć rzecznik rządu zapewnia, że premier nie ma nic do ukrycia.