Ocieplenie kamienic, ścieżki rowerowe, autobusy miejskie. Samorządy czekają na pieniądze z KPO

02.06.2022 | Ocieplenie kamienic, ścieżki rowerowe, autobusy miejskie. Samorządy czekają na pieniądze z KPO
02.06.2022 | Ocieplenie kamienic, ścieżki rowerowe, autobusy miejskie. Samorządy czekają na pieniądze z KPO
Michał Tracz | Fakty TVN
02.06.2022 | Ocieplenie kamienic, ścieżki rowerowe, autobusy miejskie. Samorządy czekają na pieniądze z KPOMichał Tracz | Fakty TVN

Komisja Europejska zaakceptowała KPO, a to oznacza, że unijne środki z funduszu odbudowy są coraz bliżej. Dlatego samorządy planują już pierwsze inwestycje. Piaseczno chce zainwestować w panele słoneczne, Łódź planuje między innymi ocieplenie kamienic, a Gdańsk z kolei zmodernizuje sieć tramwajową i kupi nowe autobusy.

W Piasecznie już zaczęli budować - całe centrum miasta przechodzi metamorfozę. Będą nowe ulice, ścieżki rowerowe i dużo zieleni. Jeśli pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy uda się dostać w miarę szybko, to będą też panele słoneczne i tańsza energia.

- Na każdym szczeblu administracji publicznej powinniśmy zadbać o to, żeby te pieniądze trafiły do gminy - podkreśla Daniel Putkiewicz, burmistrz Piaseczna.

Nie tylko Piaseczno, ale także inne gminy planują pierwsze inwestycje w ramach środków z unijnego funduszu odbudowy. Świdnica kończy już przebudowę miejskiego basenu. Z unijnych pieniędzy postawi też panele słoneczne, z których energia ma ogrzewać wodę w basenie. W mieście będą też nowe parki.

- W większości są to projekty proekologiczne na rzecz przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych - wyjaśnia Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy.

Głównym celem unijnego funduszu odbudowy jest przekazanie pieniędzy na odbudowę gospodarki po pandemii i inwestowanie w zielone nowe technologie. Pieniądze trafią nie tylko na wielkie rządowe inwestycje, ale także do przedsiębiorców i samorządów.

- To są środki, na które bardzo liczymy. W chwili obecnej ze względu na wiele czynników te środki to ogromny oddech i dodatkowy tlen dla samorządów, które są w ogromnie trudnym położeniu - zwraca uwagę Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Łódź planuje wydać unijne pieniądze między innymi na ocieplenie kamienic. Gdańsk z kolei zmodernizuje sieć tramwajową i kupi nowe autobusy: wszystkie "zeroemisyjne" - elektryczne albo wodorowe.

Bez pieniędzy z funduszu odbudowy wiele samorządów mogłoby o nowych inwestycjach tylko pomarzyć. - Bez tych pieniędzy te inwestycje na pewno byłyby odłożone, odwleczone w czasie o wiele, wiele lat - uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ile środków otrzyma Polska na realizację KPO?

Polska w ramach funduszu odbudowy otrzyma ponad 160 miliardów złotych. Część to bezzwrotne granty, a część pożyczki. Pieniądze w mniejszym lub większym stopniu nie tylko zasilą gospodarkę, ale też trafią bezpośrednio do ludzi. To pieniądze, na które wszystkie samorządy czekają.

- My Krajowy Plan Odbudowy traktujemy trochę jak kolejną furtkę, kolejne źródło finansowania tych wyzwań, które przed nami - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Rząd tak zaplanował wydatki KPO, by dużą część pieniędzy przeznaczyć na zieloną energię i czyste powietrze, inwestycje kolejowe, cyfryzację czy rozwój branży turystycznej.

W dokumencie Polska zobowiązała się do zakupu setek elektrycznych autobusów, otwarcia stacji tankowania aut wodorem czy wyposażenia szkół w komputery z dostępem do internetu.

- Ja mam nadzieję, że PiS i pan premier wyciągną wnioski z tego, co się działo, i na serio podejmą pewne zobowiązania, i w związku z tym te wszystkie terminy zostaną dotrzymane. Gdyby nie zostały dotrzymane, byłoby to ze szkodą dla Polski - podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Dlatego to właśnie nikt inny jak samorządowcy są w stanie pokazać, jak bardzo my wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy. Jak bardzo należy o nie walczyć. Teraz nie możemy pozwolić sobie, by je stracić.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS