Ocieplenie kamienic, ścieżki rowerowe, autobusy miejskie. Samorządy czekają na pieniądze z KPO

02.06.2022 | Ocieplenie kamienic, ścieżki rowerowe, autobusy miejskie. Samorządy czekają na pieniądze z KPO
02.06.2022 | Ocieplenie kamienic, ścieżki rowerowe, autobusy miejskie. Samorządy czekają na pieniądze z KPO
Michał Tracz | Fakty TVN
02.06.2022 | Ocieplenie kamienic, ścieżki rowerowe, autobusy miejskie. Samorządy czekają na pieniądze z KPOMichał Tracz | Fakty TVN

Komisja Europejska zaakceptowała KPO, a to oznacza, że unijne środki z funduszu odbudowy są coraz bliżej. Dlatego samorządy planują już pierwsze inwestycje. Piaseczno chce zainwestować w panele słoneczne, Łódź planuje między innymi ocieplenie kamienic, a Gdańsk z kolei zmodernizuje sieć tramwajową i kupi nowe autobusy.

W Piasecznie już zaczęli budować - całe centrum miasta przechodzi metamorfozę. Będą nowe ulice, ścieżki rowerowe i dużo zieleni. Jeśli pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy uda się dostać w miarę szybko, to będą też panele słoneczne i tańsza energia.

- Na każdym szczeblu administracji publicznej powinniśmy zadbać o to, żeby te pieniądze trafiły do gminy - podkreśla Daniel Putkiewicz, burmistrz Piaseczna.

Nie tylko Piaseczno, ale także inne gminy planują pierwsze inwestycje w ramach środków z unijnego funduszu odbudowy. Świdnica kończy już przebudowę miejskiego basenu. Z unijnych pieniędzy postawi też panele słoneczne, z których energia ma ogrzewać wodę w basenie. W mieście będą też nowe parki.

- W większości są to projekty proekologiczne na rzecz przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych - wyjaśnia Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy.

Głównym celem unijnego funduszu odbudowy jest przekazanie pieniędzy na odbudowę gospodarki po pandemii i inwestowanie w zielone nowe technologie. Pieniądze trafią nie tylko na wielkie rządowe inwestycje, ale także do przedsiębiorców i samorządów.

- To są środki, na które bardzo liczymy. W chwili obecnej ze względu na wiele czynników te środki to ogromny oddech i dodatkowy tlen dla samorządów, które są w ogromnie trudnym położeniu - zwraca uwagę Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Łódź planuje wydać unijne pieniądze między innymi na ocieplenie kamienic. Gdańsk z kolei zmodernizuje sieć tramwajową i kupi nowe autobusy: wszystkie "zeroemisyjne" - elektryczne albo wodorowe.

Bez pieniędzy z funduszu odbudowy wiele samorządów mogłoby o nowych inwestycjach tylko pomarzyć. - Bez tych pieniędzy te inwestycje na pewno byłyby odłożone, odwleczone w czasie o wiele, wiele lat - uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ile środków otrzyma Polska na realizację KPO?

Polska w ramach funduszu odbudowy otrzyma ponad 160 miliardów złotych. Część to bezzwrotne granty, a część pożyczki. Pieniądze w mniejszym lub większym stopniu nie tylko zasilą gospodarkę, ale też trafią bezpośrednio do ludzi. To pieniądze, na które wszystkie samorządy czekają.

- My Krajowy Plan Odbudowy traktujemy trochę jak kolejną furtkę, kolejne źródło finansowania tych wyzwań, które przed nami - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Rząd tak zaplanował wydatki KPO, by dużą część pieniędzy przeznaczyć na zieloną energię i czyste powietrze, inwestycje kolejowe, cyfryzację czy rozwój branży turystycznej.

W dokumencie Polska zobowiązała się do zakupu setek elektrycznych autobusów, otwarcia stacji tankowania aut wodorem czy wyposażenia szkół w komputery z dostępem do internetu.

- Ja mam nadzieję, że PiS i pan premier wyciągną wnioski z tego, co się działo, i na serio podejmą pewne zobowiązania, i w związku z tym te wszystkie terminy zostaną dotrzymane. Gdyby nie zostały dotrzymane, byłoby to ze szkodą dla Polski - podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Dlatego to właśnie nikt inny jak samorządowcy są w stanie pokazać, jak bardzo my wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy. Jak bardzo należy o nie walczyć. Teraz nie możemy pozwolić sobie, by je stracić.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN