Najnowsze

Najnowsze

Troje Syryjczyków trafiło do szpitala w Hajnówce. "Trzęśli się z zimna, prawie nie było z nimi kontaktu"

Do szpitala w Hajnówce trafiło dziecko i dwójka skrajnie wychłodzonych dorosłych. To Syryjczycy znalezieni przy granicy z Białorusią przez wolontariuszy. Kobieta, jak informują lekarze, jest w ciężkim stanie. Straż Graniczna podaje, że codziennie odnotowuje próby nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej, a organizacje humanitarne wskazują, że coraz chłodniejsze noce mogą być niebezpieczne dla migrantów.

"To jest urojony polexit". Politycy PiS reagują na niedzielne manifestacje

Politycy PiS wciąż przekonują, że chcą tylko walczyć z rzekomą dyskryminacją Polski w Unii Europejskiej, a o polexicie nie ma mowy. Jednak na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego reagują kolejne środowiska. W niedzielę 26 sędziów TK w stanie spoczynku wydało wspólne oświadczenie, w którym orzeczenie Trybunału w sprawie sprzeczności niektórych przepisów prawa Unii Europejskiej z polską konstytucją, uznaje za blednę i niepokojące.

Wielotysięczna manifestacja w Warszawie. Na scenie przemawiał Donald Tusk

W niedzielę w wielu miastach w Polsce odbywały się prounijne manifestacje. Największa demonstracja odbyła się na placu Zamkowym w Warszawie, podczas której przemawiał lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Głos zabrał również prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Według szacunków ratusza w proteście mogło uczestniczyć nawet 100 tysięcy osób. Manifestacje były reakcją na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy unijnych traktatów w określonym zakresie są niezgodne z polską konstytucją.

Tłumy na manifestacji w Warszawie. "To my bronimy konstytucji"

Na ulice polskich miast w niedzielę wyszło tysiące osób, by okazać swoje poparcie dla obecności Polski w Unii Europejskiej. Główna manifestacja została zorganizowana na placu Zamkowym w Warszawie, gdzie na scenie przemawiał między innymi lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Prognoza pogody na poniedziałek 11 października

W poniedziałek w zachodniej części kraju spadnie przelotny deszcz. Poza tym zachmurzenie okaże się umiarkowane i małe. Temperatura wyniesie maksymalnie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Protesty W obronie obecności Polski w Unii Europejskiej

Tysiące osób wyszło w niedzielę na ulice, by okazać swoje poparcie dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Manifestacje odbywają się w wielu miastach Polski. To reakcja na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej w określonym zakresie, o które pytał premier Mateusz Morawiecki, są niezgodne z polską konstytucją. Politycy partii rządzącej zapewniają, że nie ma żadnego ryzyka polexitu. Opozycja natomiast alarmuje: brexit zaczynał się tak samo.

Echa wyroku TK. Tusk nawołuje do demonstracji, Kaczyński nie komentuje

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego odbił się szerokim echem w Polsce i za granicą. TK orzekł, że niektóre przepisy TUE, w określonym zakresie, nie są zgodne z konstytucją - na przykład wówczas, gdyby miały służyć kontroli legalności procedury powołania sędziego. Donald Tusk, Szymon Hołownia i liderzy Lewicy będą w niedzielę na Placu Zamkowym w Warszawie. Jarosław Kaczyński był w sobotę w Przysusze, ale o wyroku nic nie mówił, tylko o dopłatach dla rolników.

Prognoza pogody na niedzielę 10 października

W niedzielę słonecznie, jedynie na północy i krańcach południowych Polski pojawi się małe zachmurzenie. Temperatura maksymalna od 10 stopni na krańcach wschodnich do 13 stopni na północnym-zachodzie. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

Żołnierze i inne osoby dobrej woli uratowali Dom Samotnej Matki w Kiekrzu

Społeczna akcja ochroniła przed zamknięciem Dom Samotnej Matki w Kiekrzu, prowadzony przez siostry zakonne. Brakowało tam awaryjnej przeciwpożarowej klatki schodowej. Pomoc nadeszła od żołnierzy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, a także dawców szpiku i właścicieli samochodów sportowych. Udało się zebrać ponad milion złotych. Dzięki temu wsparcie otrzymały również domy dziecka.

25-letni Ukrainiec zakatowany w izbie wytrzeźwień. 9 osób usłyszało zarzuty, w tym policjanci

Dziewięć osób usłyszało zarzuty w sprawie śmierci 25-letniego Ukraińca. To policjanci i pracownicy izby wytrzeźwień we Wrocławiu. Dmytro Nikiforenko zmarł 30 lipca na terenie Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Mężczyzna został tam przewieziony po tym, jak zasnął pod wpływem alkoholu w autobusie miejskim. Na nagraniu z monitoringu widać, że był bity przez policjantów i pracowników izby. Trzech z czterech podejrzanych funkcjonariuszy zostało wydalonych ze służby.

Dzieci pytały o dzieci, malując kredą na chodniku. Policja kredki zatrzymała

Przed siedzibą PiS-u w Krakowie dzieci namalowały kredą na chodniku rysunki dzieci migrantów i pytania "gdzie są dzieci". Interweniowała policja, rzekomo na mocy artykułu 63a Kodeksu wykroczeń: kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Policjanci mają teraz sprawdzić, czy zatrzymana kreda pozostawia trwałe ślady.

Nowa Lewica ma mieć dwie frakcje. Aleksander Kwaśniewski zabrał głos na kongresie

Liderzy Zjednoczonej Lewicy się nie zmieniają. Pozostaną nimi Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty. Mają przewodzić razem, bo partia będzie jedna, ale frakcje będą dwie: Wiosny i SLD. Jednocześnie trwa konflikt w SLD, gdyż wielu działaczy krytykuje Włodzimierza Czarzastego. Gość kongresu, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, podkreślił, że niedopuszczalna jest współpraca z partiami, które niszczą polską demokrację.

Warszawa: protest pracowników budżetówki. To już nie tylko nauczyciele

Wiele zawodów i jedno żądanie: podwyżek. Przed Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej pikietowali między innymi cywilni pracownicy wojska, pracownicy sądów, Inspekcji Transportu Drogowego i ZUS-u. Oprócz podwyżek protestujący domagali się także mniejszego wymiaru czasu pracy i większej liczby dni urlopu. Swoje żądania mają też nauczyciele.

Politycy PiS twierdzą, że nie myślą o polexicie, ale o TSUE mówią jak najgorzej

Senatorowie w przyjętej w piątek rezolucji ocenili, że czwartkowy wyrok "wydany przez Trybunał kontrolowany przez partię rządzącą, stanowi prawny wstęp do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej". Politycy PiS mówią o wyroku TK jako o odpowiedzi na przekraczanie przez TSUE swoich kompetencji. Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk powiedział wręcz, że TSUE stosuje "przemoc sądową" wobec Polski, ale jednocześnie ci sami politycy zapewniają, że o polexicie nie myślą.

Donald Tusk wzywa do udziału w niedzielnej demonstracji na Placu Zamkowym

Trybunał Konstytucyjny w czwartek uznał, że niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej są w określonym zakresie niezgodne z polską konstytucją. Orzeczenie jest konsekwencją wniosku premiera Mateusza Morawieckiego skierowanego w marcu do TK. Lider PO Donald Tusk zachęca do udziału w demonstracji na rzecz obecności Polski w UE, która ma się odbyć w niedzielę o 18 na Placu Zamkowym w Warszawie.

Wyrok TK nie wpływa na fakt, że orzeczenia z udziałem tzw. neo-sędziów mogą być kwestionowane

Już setki tysięcy wyroków mogło zostać wydanych przez sędziów powołanych na wniosek "nowej" Krajowej Rady Sądownictwa - czyli Rady w obecnym składzie, do której członków sędziów powołał Sejm, a nie sędziowie. Niedawny wyrok TSUE umocnił podstawy prawne do kwestionowania takich wyroków ze względu na nieprawidłowe obsadzenie sądu. Wyrok zakresowy, który wydał w czwartek TK, nie może zmusić sądów powszechnych do ignorowania orzeczeń TSUE.