Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymi

01.06.2022 | Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymi
01.06.2022 | Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymi
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
01.06.2022 | Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymiKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Dzieci po samobójczych próbach w polskich szpitalach leżą na materacach na podłodze. To nie są warunki, w których stan dzieci może się polepszać. W całej Polsce przemęczony personel zwalnia się z pracy, przepełnione oddziały wstrzymują przyjęcia, ale karetki nie przestają przywozić kolejnych dzieci w dramatycznym stanie. W przyszłym roku pierwszych pacjentów ma przyjąć Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Osobiste rzeczy w plastikowym pudełku i spanie na podłodze w korytarzu - tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychiatrycznymi. - Nie mamy już fizycznie możliwości położenia więcej materacy na korytarzach w oddziale - wyjaśnia Monika Wanke-Rytt, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W szpitalu WUM łóżek na psychiatrii dziecięcej jest 20, pacjentów dwa razy więcej. Kątem na podłodze śpią dzieci po próbach samobójczych. - Dla nas najtrudniejsze jest przetrwać po prostu. Dyżury są 12-godzinne. Na takim przeludnieniu ciężko jest zadbać o bezpieczeństwo pacjentów. Żyjemy cały czas w strachu, że coś kiedyś nie dopatrzymy, nie dopilnujemy i może się zdarzyć nieszczęście - mówi Krzysztof Filip, pielęgniarz oddziałowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

To nie są warunki, w których stan dzieci może się polepszać. - Dramatycznie utrudnia leczenie i utrudnia funkcjonowanie zarówno pacjentów, jak i personelu - wyjaśnia Anna Herman, specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

To nie jest pojedynczy problem jednego szpitala. W całej Polsce przemęczony personel zwalnia się z pracy, przepełnione oddziały wstrzymują przyjęcia, ale karetki nie przestają przywozić kolejnych dzieci w dramatycznym stanie. - U nas nie ma miejsca. Staramy się szukać tych miejsc w innych ośrodkach, ale słyszymy, że za chwilę nie będzie z kim rozmawiać, bo inne ośrodki idą krok dalej. Nie tyle wstrzymują przyjęcia, co wypowiadają umowy z NFZ - tłumaczy Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

W niektórych szpitalach obłożenie przekracza już 300 procent. Prawie pół miliona dzieci - tylko do szóstego roku życia - ma w Polsce stwierdzone różne zaburzenia rozwojowe. Pandemia pogorszyła i tak fatalną już sytuację. - Porównując na przykład lata 2020, 2021, liczba prób samobójczych przed 18. rokiem życia wzrosła o 77 procent - przekazuje profesor Agnieszka Słopień, kierowniczka Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Psychiatria dziecięca w Polsce wymaga gruntownej przebudowy. - Zależy nam na tym, żeby trochę odczarować tę chorobę, żeby pokazać, że to nie jest żadna fanaberia, że ktoś ma problemy - wyjaśnia Katarzyna Kolenda-Zaleska, reporterka "Faktów" TVN i prezes Fundacji TVN.

Na terenie Centrum Zdrowia Dziecka powstaje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - dzięki darczyńcom Fundacji TVN.

- O psychiatrii dziecięcej mówiliśmy w naszych programach, na naszych antenach, teraz robimy coś, co jest też takie namacalne - mówi Kasia Kieli, przewodnicząca Rady Fundacji TVN i prezes TVN.

Wmurowano już akt erekcyjny. Za rok to miejsce ma wypełnić się pacjentami i personelem. - Pozyskujemy nowych psychiatrów, pozyskujemy pielęgniarki psychiatryczne, o które jest bardzo trudno i również szkolimy - wylicza doktor Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Od czegoś trzeba zacząć, ale na pewno na tym nie poprzestać. - Będziemy też budować w całej Polsce gabinety psychologiczno-psychiatryczne, po to, żeby właśnie pomagać dzieciakom, które nie dotrą tutaj - wyjaśnia Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS