Ciemne chmury nad Adamem Glapińskim. Może mu grozić Trybunał Stanu za skupowanie obligacji

Źródło:
Fakty TVN
Ciemne chmury nad Adamem Glapińskim. Może mu grozić Trybunał Stanu
Ciemne chmury nad Adamem Glapińskim. Może mu grozić Trybunał Stanu
Paweł Płuska/Fakty TVN
Ciemne chmury nad Adamem Glapińskim. Może mu grozić Trybunał StanuPaweł Płuska/Fakty TVN

Nie tylko obecny szef CBA oczekuje wsparcia zagranicy w obronie swojego stanowiska. Narodowy Bank Polski wysłał swoje listy między innymi do Europejskiego Banku Centralnego i Banku Światowego. Jednak to nie tam zapadną decyzje, czy Adam Glapiński może stanąć przed Trybunałem Stanu. Jak poważne są stawiane mu zarzuty?

Im bliżej powołania nowego rządu, tym większy strach po stronie PiS-u, że prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu. Do tego dochodzą już wysyłane prośby o pomoc do Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego i obrona ze strony Mateusza Morawieckiego.

- Żadną miarą nie powinien w najmniejszym stopniu nawet podlegać pod ocenę, werdykt Trybunału Stanu, a to dlatego, że te dwie jego podstawowe kompetencje, czyli monetarna i związana z poziomem stóp procentowych, są decyzjami ciał kolegialnych - zaznacza premier Morawiecki. Jednak to nie za to ani za łamanie regulaminu banku, co ostatnio zarzucał mu członek zarządu NBP Paweł Mucha, Adam Glapiński miałby stanąć przed Trybunałem.

- Szefowi Narodowego Banku Polskiego grozi Trybunał Stanu i to trzeba twardo podkreślić - mówi Mariusz Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Trybunał Stanu dotyczy łamania ustaw albo łamania konstytucji, nic z tego nie zostało do tej pory nawet zarzucone prezesowi Narodowego Banku Polskiego - komentuje Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski w internetowym wpisie z lata zeszłego roku informował, że posiada ekspertyzę prawną wskazującą, że Adam Glapiński złamał konstytucję, bo nie mógł ze środków NBP pokrywać deficytu budżetowego. Za to - jak pisał wicemarszałek - grozi Trybunał Stanu.

- Jest to skrajnie nieodpowiedzialne z punktu widzenia polityki pieniężnej państwa, z punktu widzenia odpowiedzialności za państwo - ocenia Artur Soboń, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Adam Glapiński o "atakach na NBP"
Adam Glapiński o "atakach na NBP"TVN24

Skup obligacji

Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej, również przypomina działania banku w okresie covidowym. - Mówię tutaj o pokrywaniu potrzeb pożyczkowych rządu, o obligacjach, jak również o ustawowym i konstytucyjnym obowiązku zachowania apolityczności - wskazuje Litwiniuk. W tej drugiej materii jest wiele dowodów na to, że mimo zapewnień prezesa o jego apolityczności na konferencjach prasowych wychwalał rząd i atakował opozycję.

Jednak ważniejsza jest pierwsza część stawianych mu zarzutów dotycząca pandemii. Rząd, by mieć pieniądze na różnego typu tarcze, bezpośrednio lub pośrednio, przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, zadłużał nas, emitując obligacje. Obligacje kupowały banki komercyjne, a następnie od tych banków część obligacji za ponad 140 miliardów złotych odkupił NBP, choć w konstytucji mamy wyraźny zakaz pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązań w Narodowym Banku Polskim. Czy skupując obligacje, prezes Glapiński łamał konstytucję?

Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa.

- Nigdy nie było tak, że Narodowy Bank Polski, jak to się pan redaktor wyraził, zasypywał deficyt budżetowy - komentuje premier Morawiecki.

To NBP informował o skupie obligacji na rynku wtórnym. Według banku było to zgodne z prawem, a według części prawników i ekonomistów - nie było.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS