Posłowie PiS mają największy klub, ale są mniejszością. Suski zrobił awanturę, Tusk pokazał teczkę

Źródło:
Fakty TVN
Posłowie PiS mają największy klub, ale są mniejszością. Suski zrobił awanturę, Tusk pokazał teczkę
Posłowie PiS mają największy klub, ale są mniejszością. Suski zrobił awanturę, Tusk pokazał teczkę
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Posłowie PiS mają największy klub, ale są mniejszością. Suski zrobił awanturę, Tusk pokazał teczkęArleta Zalewska/Fakty TVN

W poprzedniej kadencji Sejmu prezes PiS Jarosław Kaczyński sam przyznawał, że przemawiał bez żadnego trybu. We wtorek poseł Marek Suski chciał przemawiać w swoim trybie. Donald Tusk coraz śmielej mówi o rozliczeniu PiS-u.

Czas wystąpień w Sejmie, gdy polityk zabiera głos poza kolejnością i poza regulaminem, tylko dlatego, że jest z rządzącej partii, najwyraźniej się skończył, czego dowodem może być wtorkowe posiedzenie, kiedy na sejmową mównicę wszedł poseł PiS Marek Suski. - W jakim trybie chce pan wystąpić, panie pośle Marku Suski? - zapytał marszałek Sejmu. - Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka, wszystko to jasne - odpowiedział sobie Szymon Hołownia.

Czytaj relację z wtorkowych obrad Sejmu

Wymiana zdań między panami trwała jeszcze chwilę. - Pan jest zuchwały, jeżeli pan twierdzi, że może pan nie udzielić ministrowi głosu - mówił Marek Suski. Jednak chwilę później, gdy poseł PiS-u chciał zabrać głos już zgodnie - jak stwierdził marszałek Sejmu - z regulaminem, żadnych przeszkód nie było. - To jest po prostu cenzura. W PRL była cenzura prewencyjna, teraz wraca PRL - podsumował cała sytuację poseł Suski.

- Ja po 9 latach spędzonych w Parlamencie Europejskim przechodzę szok kulturowy. Tam takie akcje, jak w wykonaniu posła Suskiego, są niemożliwe - komentuje Krzysztof Hetman, poseł Trzeciej Drogi.

Wymiana zdań Szymona Hołowni z Markiem Suskim i Andrzejem Adamczykiem
Wymiana zdań Szymona Hołowni z Markiem Suskim i Andrzejem AdamczykiemTVN24

Zapowiedź rozliczenia PiS

We wtorek w Sejmie odbył się też wybór nowych członków Trybunału Stanu oraz składów komisji sejmowych. Politycy PiS-u mieli zastrzeżenia, że to przedstawiciele ich najliczniejszego w Sejmie klubu powinni kierować większą liczbą komisji. - Rozumiem, że nie rozumieli tego 8 lat temu i dzisiaj próbują to nadrobić. Myślę, że i tak ta przestrzeń, którą mają w parlamencie, jest dużo większa, niż oni nam to dawali - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego i Trzeciej Drogi.

Politycy PiS-u mają jednak problem, bo wbrew temu, co twierdzi Mateusz Morawiecki, szans na większość nie mają zarówno na sali plenarnej, jak i na posiedzeniach komisji, stąd każde ważne dla nich głosowanie wygrywa nowa koalicyjna większość. - Chcemy ten czas, zanim powstanie rząd, wykorzystać do przygotowania rozliczenia tych złych rzeczy, które ciągle się dzieją - deklaruje Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej i pokazuje teczkę, w której są wszystkie projekty uchwał w tej sprawie.

Zobacz także: Zapowiadał ją Kaczyński, ustawa nigdy nie weszła w życie. Tusk: to jest dobry moment

Nowa większość sejmowa chce powołania komisji śledczych dotyczących wyborów kopertowych, afery wizowej oraz w sprawie użycia przez władze programu szpiegowskiego Pegasus. Tusk zapowiedział też złożenie projektów ustaw dotyczących legalizacji aborcji do 12. tygodnia, dostępności pigułki "dzień po" oraz projekt ustawy "czyste ręce", dotyczący obowiązku ujawniania majątków współmałżonków. Sejmowa większość chce też odwołać skład komisji "lex Tusk".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS