Posłowie PiS mają największy klub, ale są mniejszością. Suski zrobił awanturę, Tusk pokazał teczkę

Źródło:
Fakty TVN
Posłowie PiS mają największy klub, ale są mniejszością. Suski zrobił awanturę, Tusk pokazał teczkę
Posłowie PiS mają największy klub, ale są mniejszością. Suski zrobił awanturę, Tusk pokazał teczkę
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Posłowie PiS mają największy klub, ale są mniejszością. Suski zrobił awanturę, Tusk pokazał teczkęArleta Zalewska/Fakty TVN

W poprzedniej kadencji Sejmu prezes PiS Jarosław Kaczyński sam przyznawał, że przemawiał bez żadnego trybu. We wtorek poseł Marek Suski chciał przemawiać w swoim trybie. Donald Tusk coraz śmielej mówi o rozliczeniu PiS-u.

Czas wystąpień w Sejmie, gdy polityk zabiera głos poza kolejnością i poza regulaminem, tylko dlatego, że jest z rządzącej partii, najwyraźniej się skończył, czego dowodem może być wtorkowe posiedzenie, kiedy na sejmową mównicę wszedł poseł PiS Marek Suski. - W jakim trybie chce pan wystąpić, panie pośle Marku Suski? - zapytał marszałek Sejmu. - Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka, wszystko to jasne - odpowiedział sobie Szymon Hołownia.

Czytaj relację z wtorkowych obrad Sejmu

Wymiana zdań między panami trwała jeszcze chwilę. - Pan jest zuchwały, jeżeli pan twierdzi, że może pan nie udzielić ministrowi głosu - mówił Marek Suski. Jednak chwilę później, gdy poseł PiS-u chciał zabrać głos już zgodnie - jak stwierdził marszałek Sejmu - z regulaminem, żadnych przeszkód nie było. - To jest po prostu cenzura. W PRL była cenzura prewencyjna, teraz wraca PRL - podsumował cała sytuację poseł Suski.

- Ja po 9 latach spędzonych w Parlamencie Europejskim przechodzę szok kulturowy. Tam takie akcje, jak w wykonaniu posła Suskiego, są niemożliwe - komentuje Krzysztof Hetman, poseł Trzeciej Drogi.

Wymiana zdań Szymona Hołowni z Markiem Suskim i Andrzejem Adamczykiem
Wymiana zdań Szymona Hołowni z Markiem Suskim i Andrzejem AdamczykiemTVN24

Zapowiedź rozliczenia PiS

We wtorek w Sejmie odbył się też wybór nowych członków Trybunału Stanu oraz składów komisji sejmowych. Politycy PiS-u mieli zastrzeżenia, że to przedstawiciele ich najliczniejszego w Sejmie klubu powinni kierować większą liczbą komisji. - Rozumiem, że nie rozumieli tego 8 lat temu i dzisiaj próbują to nadrobić. Myślę, że i tak ta przestrzeń, którą mają w parlamencie, jest dużo większa, niż oni nam to dawali - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego i Trzeciej Drogi.

Politycy PiS-u mają jednak problem, bo wbrew temu, co twierdzi Mateusz Morawiecki, szans na większość nie mają zarówno na sali plenarnej, jak i na posiedzeniach komisji, stąd każde ważne dla nich głosowanie wygrywa nowa koalicyjna większość. - Chcemy ten czas, zanim powstanie rząd, wykorzystać do przygotowania rozliczenia tych złych rzeczy, które ciągle się dzieją - deklaruje Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej i pokazuje teczkę, w której są wszystkie projekty uchwał w tej sprawie.

Zobacz także: Zapowiadał ją Kaczyński, ustawa nigdy nie weszła w życie. Tusk: to jest dobry moment

Nowa większość sejmowa chce powołania komisji śledczych dotyczących wyborów kopertowych, afery wizowej oraz w sprawie użycia przez władze programu szpiegowskiego Pegasus. Tusk zapowiedział też złożenie projektów ustaw dotyczących legalizacji aborcji do 12. tygodnia, dostępności pigułki "dzień po" oraz projekt ustawy "czyste ręce", dotyczący obowiązku ujawniania majątków współmałżonków. Sejmowa większość chce też odwołać skład komisji "lex Tusk".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS