Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw Dziecka

Źródło:
Fakty TVN
Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw Dziecka
Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw Dziecka
Magda Łucyan/Fakty TVN
7 Lucyan

Monika Horna-Cieślak ma poparcie obecnej sejmowej większości, więc wszystko wskazuje na to, że to ona obejmie urząd Rzecznika Praw Dziecka. Stoją przed nią liczne wyzwania.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a także budynki w innych miastach, zostały podświetlone na czerwono i pojawiło się na nich hasło "Dzieciństwo bez przemocy". Akcja przygotowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę ma zachęcić do reagowania, gdy dzieje się coś złego. - Nawet kiedy nie jesteśmy pewni, to dużo lepiej jest się kilka razy pomylić, niż raz nie zareagować, gdy dziecko naprawdę jest krzywdzone - zaznacza Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Przemoc, wykluczenie, wykorzystywanie seksualne i galopujący kryzys w psychiatrii dziecięcej - to tylko początek listy tego, z czym muszą mierzyć się obecnie dzieci i młodzież. Z tym wszystkim będzie musiał zmierzyć się też nowy Rzecznik Praw Dziecka.

- Powierzyłabym ten urząd osobie, która zna sytuację dzieci i młodzieży, umie z nimi rozmawiać, umie na nie spojrzeć, usłyszeć, a jednocześnie chronić i dawać poczucie wsparcia, pomocy - mówiła w poniedziałek rano Monika Horna-Cieślak, gdy była jedną z wielu osób kandydujących na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Teraz już wiemy, że to właśnie ona będzie miała poparcie nowej większości sejmowej.

Horna-Cieślak jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Współtworzyła projekt tak zwanej ustawy Kamilka. - Są takie aspekty, które nadal wymagają uważności, chociażby bezdomność dzieci i młodzieży, traktowanie dzieci na komisariatach policji, w sądach, w prokuraturze, system rodzin zastępczych - wylicza kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka.

Rzecznik Praw Dziecka chce skontrolować szkoły przyjazne LGBT+, "czym ta przyjazność się przejawia"
Rzecznik Praw Dziecka chce skontrolować szkoły przyjazne LGBT+, "czym ta przyjazność się przejawia"Renata Kijowska/Fakty TVN

Długa lista problemów

Jak mówi Monika Horna-Cieślak, ale i wiele innych osób od lat zajmujących się prawami dzieci, lista problemów jest długa. - Też czynników ryzyka, na które są narażone: cyberprzemocy, hejtu, czy właśnie bardzo silnego stresu dyskryminacyjnego, wtedy kiedy szkoły przyjazne LGBT+ są narażone na kontrole zewnętrzne - wskazuje Joanna Flis, psychoterapeutka, współautorka raportu "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym".

Zobacz także: Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"

Urzędujący rzecznik Mikołaj Pawlak według wielu ekspertów wypada jako ten, który zamiast bronić dzieci, często był też przyczyną ich problemów. - Doprowadził do tego, że ten urząd został całkowicie zmarginalizowany, nie był obecny na etapie jakiegokolwiek etapu stanowienia prawa - mówi Iga Kazimierczyk, prezes Fundacji Przestrzeń dla Edukacji. - Zasłynął z okropnych wypowiedzi na temat bicia dzieci, z okropnych kontroli szkół - dodaje Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.

Dlatego - jak dodają krytycy Mikołaja Pawlaka - kluczowym zadaniem nowej rzeczniczki będzie odczarowanie tego urzędu.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS