Monika Horna-Cieślak ma poparcie obecnej sejmowej większości, więc wszystko wskazuje na to, że to ona obejmie urząd Rzecznika Praw Dziecka. Stoją przed nią liczne wyzwania.
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a także budynki w innych miastach, zostały podświetlone na czerwono i pojawiło się na nich hasło "Dzieciństwo bez przemocy". Akcja przygotowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę ma zachęcić do reagowania, gdy dzieje się coś złego. - Nawet kiedy nie jesteśmy pewni, to dużo lepiej jest się kilka razy pomylić, niż raz nie zareagować, gdy dziecko naprawdę jest krzywdzone - zaznacza Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Przemoc, wykluczenie, wykorzystywanie seksualne i galopujący kryzys w psychiatrii dziecięcej - to tylko początek listy tego, z czym muszą mierzyć się obecnie dzieci i młodzież. Z tym wszystkim będzie musiał zmierzyć się też nowy Rzecznik Praw Dziecka.
- Powierzyłabym ten urząd osobie, która zna sytuację dzieci i młodzieży, umie z nimi rozmawiać, umie na nie spojrzeć, usłyszeć, a jednocześnie chronić i dawać poczucie wsparcia, pomocy - mówiła w poniedziałek rano Monika Horna-Cieślak, gdy była jedną z wielu osób kandydujących na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Teraz już wiemy, że to właśnie ona będzie miała poparcie nowej większości sejmowej.
Horna-Cieślak jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Współtworzyła projekt tak zwanej ustawy Kamilka. - Są takie aspekty, które nadal wymagają uważności, chociażby bezdomność dzieci i młodzieży, traktowanie dzieci na komisariatach policji, w sądach, w prokuraturze, system rodzin zastępczych - wylicza kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka.
Długa lista problemów
Jak mówi Monika Horna-Cieślak, ale i wiele innych osób od lat zajmujących się prawami dzieci, lista problemów jest długa. - Też czynników ryzyka, na które są narażone: cyberprzemocy, hejtu, czy właśnie bardzo silnego stresu dyskryminacyjnego, wtedy kiedy szkoły przyjazne LGBT+ są narażone na kontrole zewnętrzne - wskazuje Joanna Flis, psychoterapeutka, współautorka raportu "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym".
Zobacz także: Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"
Urzędujący rzecznik Mikołaj Pawlak według wielu ekspertów wypada jako ten, który zamiast bronić dzieci, często był też przyczyną ich problemów. - Doprowadził do tego, że ten urząd został całkowicie zmarginalizowany, nie był obecny na etapie jakiegokolwiek etapu stanowienia prawa - mówi Iga Kazimierczyk, prezes Fundacji Przestrzeń dla Edukacji. - Zasłynął z okropnych wypowiedzi na temat bicia dzieci, z okropnych kontroli szkół - dodaje Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.
Dlatego - jak dodają krytycy Mikołaja Pawlaka - kluczowym zadaniem nowej rzeczniczki będzie odczarowanie tego urzędu.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN