Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw Dziecka

Źródło:
Fakty TVN
Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw Dziecka
Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw Dziecka
Magda Łucyan/Fakty TVN
7 Lucyan

Monika Horna-Cieślak ma poparcie obecnej sejmowej większości, więc wszystko wskazuje na to, że to ona obejmie urząd Rzecznika Praw Dziecka. Stoją przed nią liczne wyzwania.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a także budynki w innych miastach, zostały podświetlone na czerwono i pojawiło się na nich hasło "Dzieciństwo bez przemocy". Akcja przygotowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę ma zachęcić do reagowania, gdy dzieje się coś złego. - Nawet kiedy nie jesteśmy pewni, to dużo lepiej jest się kilka razy pomylić, niż raz nie zareagować, gdy dziecko naprawdę jest krzywdzone - zaznacza Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Przemoc, wykluczenie, wykorzystywanie seksualne i galopujący kryzys w psychiatrii dziecięcej - to tylko początek listy tego, z czym muszą mierzyć się obecnie dzieci i młodzież. Z tym wszystkim będzie musiał zmierzyć się też nowy Rzecznik Praw Dziecka.

- Powierzyłabym ten urząd osobie, która zna sytuację dzieci i młodzieży, umie z nimi rozmawiać, umie na nie spojrzeć, usłyszeć, a jednocześnie chronić i dawać poczucie wsparcia, pomocy - mówiła w poniedziałek rano Monika Horna-Cieślak, gdy była jedną z wielu osób kandydujących na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Teraz już wiemy, że to właśnie ona będzie miała poparcie nowej większości sejmowej.

Horna-Cieślak jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Współtworzyła projekt tak zwanej ustawy Kamilka. - Są takie aspekty, które nadal wymagają uważności, chociażby bezdomność dzieci i młodzieży, traktowanie dzieci na komisariatach policji, w sądach, w prokuraturze, system rodzin zastępczych - wylicza kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka.

Rzecznik Praw Dziecka chce skontrolować szkoły przyjazne LGBT+, "czym ta przyjazność się przejawia"
Rzecznik Praw Dziecka chce skontrolować szkoły przyjazne LGBT+, "czym ta przyjazność się przejawia"Renata Kijowska/Fakty TVN

Długa lista problemów

Jak mówi Monika Horna-Cieślak, ale i wiele innych osób od lat zajmujących się prawami dzieci, lista problemów jest długa. - Też czynników ryzyka, na które są narażone: cyberprzemocy, hejtu, czy właśnie bardzo silnego stresu dyskryminacyjnego, wtedy kiedy szkoły przyjazne LGBT+ są narażone na kontrole zewnętrzne - wskazuje Joanna Flis, psychoterapeutka, współautorka raportu "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym".

Zobacz także: Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"

Urzędujący rzecznik Mikołaj Pawlak według wielu ekspertów wypada jako ten, który zamiast bronić dzieci, często był też przyczyną ich problemów. - Doprowadził do tego, że ten urząd został całkowicie zmarginalizowany, nie był obecny na etapie jakiegokolwiek etapu stanowienia prawa - mówi Iga Kazimierczyk, prezes Fundacji Przestrzeń dla Edukacji. - Zasłynął z okropnych wypowiedzi na temat bicia dzieci, z okropnych kontroli szkół - dodaje Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.

Dlatego - jak dodają krytycy Mikołaja Pawlaka - kluczowym zadaniem nowej rzeczniczki będzie odczarowanie tego urzędu.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS