Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw Dziecka

Źródło:
Fakty TVN
Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw Dziecka
Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw Dziecka
Magda Łucyan/Fakty TVN
7 Lucyan

Monika Horna-Cieślak ma poparcie obecnej sejmowej większości, więc wszystko wskazuje na to, że to ona obejmie urząd Rzecznika Praw Dziecka. Stoją przed nią liczne wyzwania.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a także budynki w innych miastach, zostały podświetlone na czerwono i pojawiło się na nich hasło "Dzieciństwo bez przemocy". Akcja przygotowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę ma zachęcić do reagowania, gdy dzieje się coś złego. - Nawet kiedy nie jesteśmy pewni, to dużo lepiej jest się kilka razy pomylić, niż raz nie zareagować, gdy dziecko naprawdę jest krzywdzone - zaznacza Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Przemoc, wykluczenie, wykorzystywanie seksualne i galopujący kryzys w psychiatrii dziecięcej - to tylko początek listy tego, z czym muszą mierzyć się obecnie dzieci i młodzież. Z tym wszystkim będzie musiał zmierzyć się też nowy Rzecznik Praw Dziecka.

- Powierzyłabym ten urząd osobie, która zna sytuację dzieci i młodzieży, umie z nimi rozmawiać, umie na nie spojrzeć, usłyszeć, a jednocześnie chronić i dawać poczucie wsparcia, pomocy - mówiła w poniedziałek rano Monika Horna-Cieślak, gdy była jedną z wielu osób kandydujących na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Teraz już wiemy, że to właśnie ona będzie miała poparcie nowej większości sejmowej.

Horna-Cieślak jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Współtworzyła projekt tak zwanej ustawy Kamilka. - Są takie aspekty, które nadal wymagają uważności, chociażby bezdomność dzieci i młodzieży, traktowanie dzieci na komisariatach policji, w sądach, w prokuraturze, system rodzin zastępczych - wylicza kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka.

Rzecznik Praw Dziecka chce skontrolować szkoły przyjazne LGBT+, "czym ta przyjazność się przejawia"
Rzecznik Praw Dziecka chce skontrolować szkoły przyjazne LGBT+, "czym ta przyjazność się przejawia"Renata Kijowska/Fakty TVN

Długa lista problemów

Jak mówi Monika Horna-Cieślak, ale i wiele innych osób od lat zajmujących się prawami dzieci, lista problemów jest długa. - Też czynników ryzyka, na które są narażone: cyberprzemocy, hejtu, czy właśnie bardzo silnego stresu dyskryminacyjnego, wtedy kiedy szkoły przyjazne LGBT+ są narażone na kontrole zewnętrzne - wskazuje Joanna Flis, psychoterapeutka, współautorka raportu "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym".

Zobacz także: Stworzyli miniserial, by zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci. "Bardzo dużo może zmienić nawet mała reakcja"

Urzędujący rzecznik Mikołaj Pawlak według wielu ekspertów wypada jako ten, który zamiast bronić dzieci, często był też przyczyną ich problemów. - Doprowadził do tego, że ten urząd został całkowicie zmarginalizowany, nie był obecny na etapie jakiegokolwiek etapu stanowienia prawa - mówi Iga Kazimierczyk, prezes Fundacji Przestrzeń dla Edukacji. - Zasłynął z okropnych wypowiedzi na temat bicia dzieci, z okropnych kontroli szkół - dodaje Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.

Dlatego - jak dodają krytycy Mikołaja Pawlaka - kluczowym zadaniem nowej rzeczniczki będzie odczarowanie tego urzędu.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS