Artyści protestują przeciwko działaniom dyrektora Zachęty. "To jest taki rodzaj neokomunizmu"

Źródło:
Fakty TVN
Artyści protestują przeciwko działaniom dyrektora Zachęty. "To jest taki rodzaj neokomunizmu"
Artyści protestują przeciwko działaniom dyrektora Zachęty. "To jest taki rodzaj neokomunizmu"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Artyści protestują przeciwko działaniom dyrektora Zachęty. "To jest taki rodzaj neokomunizmu"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Wybitni artyści nie chcą, by ich prace były na wystawie razem z twórczością malarza - według krytyków - słabego i kontrowersyjnego. Często nikt ich o zgodę nie pytał. Wystawa jest w prestiżowej Zachęcie - ale przejętej przez Piotra Glińskiego i jego protegowanych. Zrobił się skandal. 

- Dzwoniono do mnie, żebym dał jakieś prace, a ja powiedziałem, że nie dam - mówi Marek Sobczyk, artysta sztuk wizualnych.

Reakcja jednych z najważniejszych artystów w Polsce jest nie tylko wyrazem sprzeciwu. To czerwona kartka dla dyrektora Narodowej Galerii Sztuki. - Nie podobają mi się takie arbitralne zmiany, że się zrywa całą warstwę kultury, a potem w jej miejsce sadzi się nową - dodaje Sobczyk. - To jest taki rodzaj neokomunizmu troszeczkę, że w ten sposób się postępuje z twórcami - mówi profesor Leon Tarasewicz, malarz i twórca instalacji.

Leon Tarasewicz i Marek Sobczyk znaleźli się w gronie dziesięciorga artystów, którzy podpisali się pod listem skierowanym do dyrektora Zachęty. Nie zgadzają się na pokazywanie ich prac na wystawie "Pejzaż malarstwa polskiego" w kierowanej przez Janusza Janowskiego instytucji.

- Każdy artysta ma prawo nie pracować z określonym kuratorem - zaznacza Anda Rottenberg, historyczka sztuki i była dyrektorka Zachęty. Była dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki zwraca także uwagę na brak dużego doświadczenia kuratorskiego Janowskiego.

Janusz Janowski - pomimo protestów ludzi kultury i sztuki - objął stanowisko na początku 2022 roku. Piotr Gliński powołał go bez konkursu. - Został powołany, według mojej oceny, z powodów bardziej politycznych - jest zdania Bogdan Zdrojewski, były minister kultury i dziedzictwa narodowego z Platformy Obywatelskiej.

Nowy dyrektor Zachęty
Nowy dyrektor ZachętyTVN24

Kontrowersyjne wybory

Dyrektor - pytany o list artystów - odpowiada, że ich prace są własnością Zachęty. - Każda praca, która została tu przedstawiona, została przed laty z publicznych pieniędzy nabyta z wszystkimi prawami - zaznacza Janusz Janowski. - Odpowiedni kontekst naszych pracy mamy prawo zabezpieczać - odpowiada Marek Sobczyk.

Dyrektor prac nie usunął. A na wystawie umieścił obrazy budzącego kontrowersje artysty Ignacego Czwartosa. - Jego wizja świata, wizja Polski, w której jesteśmy, to jest ta Polska, która jest prześladowana cały czas - podkreśla Małgorzata Kaźmierczak z Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki "AICA".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Koniec sztuki?". Protest przed Zachętą

Minister Gliński zaakceptował decyzję jury, które chce, żeby Ignacy Czwartos reprezentował Polskę na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. - Jeżeli dojdzie do tej wystawy, to tam będą duże protesty całego świata sztuki - ostrzega Anda Rottenberg.

W spisie prac, które mają być pokazane w Wenecji, znajdujemy między innymi "Epitafium dla Żołnierzy Wyklętych", a w przygotowaniu jest praca o tytule "Nord Stream 2".

Jedynie trzy członkinie komisji konkursowej zgłosiły zdanie odrębne. Nie tylko - jak mówi jedna z nich - ze względu na antydemokratyczne przesłanie projektu. Chodzi też o osoby zasiadające w komisj. - W większości trudno uznać za reprezentatywne dla sceny artystycznej - ocenia Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektor Muzeum Warszawy. Przewodniczącym komisji konkursowej był dyrektor Zachęty.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS