Niemal wszyscy pracownicy OpenAI zagrozili odejściem, jeśli Sam Altman nie zostanie przywrócony

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po tym, gdy Sam Altman został zwolniony przez zarząd OpenAI, odejściem z organizacji zagrozili niemal wszyscy pozostali pracownicy. Według jednego z jej managerów 743 z 770 zatrudnionych w OpenAI pracowników podpisało się pod listem domagającym się przywrócenia Altmana na stanowisko i zagroziło odejściem z organizacji. Tymczasem Sam Altman znalazł zatrudnienie w Microsofcie.

Zaczęło się od zwolnienia z pracy człowieka, który stał się jedną z czołowych postaci w dziedzinie sztucznej inteligencji, a skończyło na zapowiedziach masowego eksodusu pracowników OpenAI, organizacji, której przyszłość stanęła pod znakiem zapytania.

- To kompletne szaleństwo, zdecydowanie największy dramat zarządu w branży technologicznej, jakiego byłem świadkiem w ciągu ostatnich dekad - komentuje Mike Isaac, ekspert ds. technologii z "New York Timesa".

Piątkowa decyzja wywołała szok w Dolinie Krzemowej, zapoczątkowała niemały przewrót w całej branży zajmującej się sztuczną inteligencją i na nowo wznieciła debatę o szansach i zagrożeniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.

OpenAI to organizacja, która stworzyła rewolucyjny ChatGPT - bijącą rekordy popularności aplikację opartą na sztucznej inteligencji, która jest w stanie stworzyć odpowiedzi na pytania i polecenia internautów, pisać artykuły, urzędowe pisma, a nawet prowadzić rozmowy w sposób łudząco podobny do tego, jak robi to drugi człowiek. Współzałożycielem, a jednocześnie prezesem firmy wartej dziś nawet 90 miliardów dolarów był 38-letni Sam Altman, ale od zeszłego piątku do miejsca, które stworzył, wchodzi już z plakietką "gość".

Czteroosobowy zarząd OpenAI uznał, że Sam Altman "nie był konsekwentnie szczery w swojej komunikacji". Nie wyjaśniono, co oznacza ta lakoniczna wypowiedź, a to podsyciło tylko falę domysłów. "The New York Times" sugeruje, że zdaniem zarządu Altman przykładał zbyt mało uwagi do kwestii bezpieczeństwa rozwoju sztucznej inteligencji.

- W weekend pojawiła się notatka, która zasadniczo sugeruje, że nie chodziło tu o jeden konkretny problem, tylko o całą serię zarzutów dotyczących komunikacji prowadzonej przez lata - informuje Isaac.

Szymański: sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz mniej widoczna dla użytkowników
Szymański: sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz mniej widoczna dla użytkownikówTVN24

Pracownicy OpenAI grożą odejściem

Inwestorzy OpenAI, w tym Microsoft, który posiada 49 procent udziałów w firmie, mieli być kompletnie zaskoczeni decyzją zarządu. Jeszcze większy szok w całej branży technologicznej wywołały następne wydarzenia.

- Następstwa tej decyzji wciąż się mnożą. Teraz to członkowie zarządu stoją w obliczu wezwań do rezygnacji, krótko po tym, jak sami usunęli z firmy jej współzałożyciela i prezesa - mówi Anna Stewart ze stacji CNN.

Zaraz po odwołaniu Altmana w geście solidarności rezygnację z pracy ogłosili też drugi współzałożyciel OpenAI, Greg Brockman, i trzech polskich badaczy sztucznej inteligencji. Jednak na tym się nie skończyło, a dziś organizacja zmaga się z buntem pracowników na niewyobrażalną skalę. Według jednego z jej managerów 743 z 770 zatrudnionych w firmie pracowników podpisało się pod listem domagającym się przywrócenia Altmana na stanowisko i zagroziło odejściem z organizacji. Jednym z sygnatariuszy jest nawet członek zarządu firmy, który wcześnie doprowadził do zwolnienia 38-latka.

"Bardzo żałuję mojego udziału w pracach zarządu. Nigdy nie miałem zamiaru skrzywdzić OpenAI. Kocham wszystko, co razem zbudowaliśmy, i zrobię, co w mojej mocy, by ponownie zjednoczyć firmę" - napisał w mediach społecznościowych Ilya Sutskever.

Co sztuczna inteligencja może powiedzieć o Lechu Wałęsie?
Co sztuczna inteligencja może powiedzieć o Lechu Wałęsie?

Nowa praca Altmana

Rzecz w tym, że Sam Altman znalazł już nową pracę. 38-latek przeszedł do Microsoftu, gdzie będzie kierował nowym zespołem badawczym zajmującym się zaawansowaną sztuczną inteligencją. Technologiczny gigant miał zapewnić też pozostałych pracowników OpenAI, że jeśli zrezygnują ze swoich stanowisk, Microsoft znajdzie miejsce także dla nich.

- Microsoft stał się kluczowym graczem. To szaleństwo. Ta firma przejęła teraz kontrolę i stała się dominującym graczem w dziedzinie sztucznej inteligencji - wskazuje Chris Winfield, przedsiębiorca i ekspert ds. technologii.

To zaniepokoiło wielu ekspertów, którzy ostrzegają, że skupienie najważniejszych ludzi z branży sztucznej inteligencji - na czele z Altmanem - w rękach prywatnej firmy komercyjnej może ograniczyć nadzór nad postępem prac w tej dziedzinie.

Pod koniec października Joe Biden podpisał pierwszą regulację dotyczącą rozwoju sztucznej inteligencji w USA - rozporządzenie wykonawcze, które ma chronić przed nadużyciami z wykorzystaniem tej technologii, a nad wprowadzeniem AI Act, jednolitego prawa dotyczącego stosowania sztucznej inteligencji, pracuje także Unia Europejska.

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS