96-letni Edmund pisze do Mikołaja: Jestem żołnierzem AK. Proszę o komplet pościeli i płyn po goleniu

Źródło:
Fakty TVN
Marzą o książkach, krzyżówkach, słodyczach. Mieszkańcy DPS-ów napisali listy do św. Mikołaja
Marzą o książkach, krzyżówkach, słodyczach. Mieszkańcy DPS-ów napisali listy do św. Mikołaja
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Marzą o książkach, krzyżówkach, słodyczach. Mieszkańcy DPS-ów napisali listy do św. MikołajaAdrianna Otręba/Fakty TVN

Mieszkańcy DPS-ów w Łodzi napisali listy do św. Mikołaja i nie proszą w nich o drogie rzeczy. Były żołnierz AK marzy tylko o nowej pościeli i płynie po goleniu, a inni podopieczni o kapciach, swetrze, dresie albo po prostu o krzyżówkach.

Gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, brakuje tych nieobecnych. - Zawsze spędzałam święta z babcią, z wujkiem, wujek też nie żyje, mamusia nie żyje moja. Tak że mi jest bardzo smutno - mówi pani Dorota, mieszkanka Domu Pomocy Społecznej nr 5 w Łodzi.

Żeby było choć trochę radośniej, ludzie dobrej woli poprosili panią Dorotę i innych mieszkańców DPS-ów w Łodzi o napisanie listów do świętego Mikołaja. - O dres napisałam, o zegarek kwarcowy i buty - zdradza pani Dorota. - O kosmetyki, ponieważ jestem maniaczką krzyżówek, to o krzyżóweczki, o książki - mówi pani Barbara, mieszkanka Domu Pomocy Społecznej "Rudzka" w Łodzi.

Pan Jan poprosił o skarpetki, a także o zestaw talerzyków i filiżanek do kawy. - Może goście, czy kogoś zaprosić, to żeby mieć w czym podać - mówi mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej nr 5 w Łodzi. Z kolei pan Sławomir marzy o słodyczach, ale oprócz tego jest coś najważniejszego. - Moim największym marzeniem to jest, żeby ludzie zaczęli się szanować i kochać - mówi mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej nr 5 w Łodzi.

W liście napisanym przez 96-letniego pana Edmunda czytamy: "Jestem żołnierzem Armii Krajowej. (...) Proszę o komplet pościeli i płyn po goleniu".

Zobacz także: Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc. Szlachetna Paczka uruchomiła bazę

Jak wziąć udział w akcji?

Informacje o akcji "List do Mikołaja z DPSu"Użytkownicy Facebooka mogą zadeklarować, który list zrealizują.Facebook

Marzenia mieszkańców DPS-ów może spełnić każdy z nas. W ramach czwartej już akcji "List do Mikołaja z DPS-u" w mediach społecznościowych są publikowane odręcznie napisane prośby. Około 300 listów czeka jeszcze na osoby, które tym Mikołajem mogą zostać. Wystarczy, że zadeklarują, że kupią mieszkańcowi DPS-u prezent i dostarczą go do wyznaczonego punktu.

- Ważne jest to, że ktoś o nich pamięta, że tę paczkę dostaną, że ktoś przyjdzie, wręczy - zaznacza Witold Michalak, przewodniczący Rady Osiedla Chojny-Dąbrowa w Łodzi, uczestnik akcji "List do Mikołaja z DPS-u".

W łódzkich DPS-ach jest około dwóch tysięcy mieszkańców. Listy napisało nieco ponad tysiąc dwustu z nich. - W zeszłym roku sporo radości i uśmiechu na twarzach. Nasi mieszkańcy potrzebują dużo atencji, dużo więcej niż przeciętny człowiek - mówi Agnieszka Rosińska, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej nr 5 w Łodzi.

Organizatorzy akcji chcą jednak zapewnić prezent wszystkim, niezależnie od tego, czy list napisali, czy nie. Dlatego prowadzona jest także zbiórka pieniędzy. Finał akcji odbędzie się w połowie grudnia. - Tak żeby każdy pod choinką coś znalazł, żeby poczuł, że ktoś o nich myśli - zaznacza Robert Pawlak, łódzki radny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS