11 lat temu miał zabić dwoje niemieckich turystów. Zdzisław W. usłyszał zarzuty

Źródło:
Fakty TVN
11 lat temu miał zabić dwoje niemieckich turystów. Zdzisław W. usłyszał zarzuty
11 lat temu miał zabić dwoje niemieckich turystów. Zdzisław W. usłyszał zarzuty
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
11 lat temu miał zabić dwoje niemieckich turystów. Zdzisław W. usłyszał zarzutyDariusz Łapiński/Fakty TVN

Dziś ma 67 lat i odsiaduje karę za inne przestępstwo. Mężczyzna usłyszał właśnie zarzuty i odpowie za podwójne zabójstwo sprzed jedenastu lat. Miał wtedy zastrzelić parę niemieckich turystów, podróżujących kamperem po Polsce. Zabójca wpadł dzięki badaniom DNA.

Jedenaście lat temu zabił z zimną krwią. Dotąd był nieuchwytny - teraz odpowie za to, co zrobił. Prokuratura nie ma wątpliwości, że to Zdzisław W. odpowiada za zbrodnie na dwojgu obywatelach Niemiec. - Podszedł do nich i z bliskiej odległości oddał do nich kilka strzałów z broni palnej, a następnie mężczyźnie, który jeszcze po oddaniu do niego strzałów żył, podszedł do niego i zadał mu ranę ciętą szyi - informuje Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Do zdarzenia doszło tuż przed rozpoczynającymi się w Polsce piłkarskimi finałami Euro 2012. Dwoje emerytów z Niemiec zatrzymało się kamperem w pobliżu Wisły w Warszawie. Wykrycie ich zabójcy było wtedy bardzo ważne dla polskiej policji. - Ta sprawa była priorytetem, ponieważ byliśmy w przededniu wielkiej imprezy międzynarodowej i zabicie obcokrajowców nie mogło stanowić o bezpieczeństwie tych, którzy mieli do nas przyjechać - wyjaśnia Maciej Karczyński, były rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni ponad dekadę temu. Jest przełom w sprawie

Wtedy nie udało się znaleźć sprawcy, ale teraz prokuratura zleciła ponowne przeanalizowanie wszystkich zgromadzonych dowodów w tej sprawie. - Ponowne badanie przedmiotów, skrupulatnie zabezpieczonych na miejscu zdarzenia, pozwoliło na wyizolowanie DNA sprawcy - przekazuje Szymon Banna. - Te badania, które wykonaliśmy i analiza tych badań, wyniki doprowadziły do zatrzymania tego 67-latka - informuje kom. Marta Gierlicka z Komendy Stołecznej Policji.

W 2012 roku w Warszawie zamordowano parę emerytów z Niemiec - materiał "Uwagi" TVN cz. 1
W 2012 roku w Warszawie zamordowano parę emerytów z Niemiec - materiał "Uwagi" TVN cz. 1Uwaga, prod. TVN, 2012

Stara gwardia przestępców

Zdzisława W., mężczyznę, którego kod DNA znaleziono na miejscu zbrodni, odnaleziono w więzieniu. Odsiaduje wyrok za inne przestępstwo z użyciem broni. - Jest to człowiek, który ma na koncie wiele przestępstw rozbójniczych, przestępstw z bronią, napadów rabunkowych, gdzie wykazywał sie bardzo dużą okrutnością wobec swoich ofiar - opowiada oficer operacyjny z Komendy Stołecznej Policji z Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw.

Zdzisław W. nie przyznał się do zbrodni. Twierdzi, że nie było go na miejscu przestępstwa, ale policja mu nie wierzy. - To są ludzie, którzy maja doświadczenie kryminalne przez 40 lat nabyte. To jest stara gwardia, która ma zasady. Tych zasad nie łamie. Co by się nie działo, on zawsze powie, że to nie jego ręka i że nie on to zrobił - podkreśla oficer operacyjny.

W 2012 roku w Warszawie zamordowano parę emerytów z Niemiec - materiał "Uwagi" TVN cz. 2
W 2012 roku w Warszawie zamordowano parę emerytów z Niemiec - materiał "Uwagi" TVN cz. 2Uwaga, prod. TVN, 2012

Dokładnie nie wiadomo, dlaczego zabił parę emerytów, o których niemiecka prasa pisała, że zamierzają swoim kamperem przejechać Europę Środkową i Wschodnią. Prokuratura uważa, że nie tylko zwiedzanie mogło byc ich celem. - Badanie kampera i przy użyciu psa służbowego, przy użyciu badań chemicznych, wykazało, że najprawdopodobniej był użyty do przemytu narkotyków, amfetaminy, kokainy oraz marihuany - wylicza Szymon Banna.

Dlatego teraz za najbardziej prawdopodobny motyw zabójstwa śledczy przyjmują porachunki na tle rozliczeń narkotykowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Komenda Stołeczna Policji

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - mówią, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS