11 lat temu miał zabić dwoje niemieckich turystów. Zdzisław W. usłyszał zarzuty

Źródło:
Fakty TVN
11 lat temu miał zabić dwoje niemieckich turystów. Zdzisław W. usłyszał zarzuty
11 lat temu miał zabić dwoje niemieckich turystów. Zdzisław W. usłyszał zarzuty
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
11 lat temu miał zabić dwoje niemieckich turystów. Zdzisław W. usłyszał zarzutyDariusz Łapiński/Fakty TVN

Dziś ma 67 lat i odsiaduje karę za inne przestępstwo. Mężczyzna usłyszał właśnie zarzuty i odpowie za podwójne zabójstwo sprzed jedenastu lat. Miał wtedy zastrzelić parę niemieckich turystów, podróżujących kamperem po Polsce. Zabójca wpadł dzięki badaniom DNA.

Jedenaście lat temu zabił z zimną krwią. Dotąd był nieuchwytny - teraz odpowie za to, co zrobił. Prokuratura nie ma wątpliwości, że to Zdzisław W. odpowiada za zbrodnie na dwojgu obywatelach Niemiec. - Podszedł do nich i z bliskiej odległości oddał do nich kilka strzałów z broni palnej, a następnie mężczyźnie, który jeszcze po oddaniu do niego strzałów żył, podszedł do niego i zadał mu ranę ciętą szyi - informuje Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Do zdarzenia doszło tuż przed rozpoczynającymi się w Polsce piłkarskimi finałami Euro 2012. Dwoje emerytów z Niemiec zatrzymało się kamperem w pobliżu Wisły w Warszawie. Wykrycie ich zabójcy było wtedy bardzo ważne dla polskiej policji. - Ta sprawa była priorytetem, ponieważ byliśmy w przededniu wielkiej imprezy międzynarodowej i zabicie obcokrajowców nie mogło stanowić o bezpieczeństwie tych, którzy mieli do nas przyjechać - wyjaśnia Maciej Karczyński, były rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni ponad dekadę temu. Jest przełom w sprawie

Wtedy nie udało się znaleźć sprawcy, ale teraz prokuratura zleciła ponowne przeanalizowanie wszystkich zgromadzonych dowodów w tej sprawie. - Ponowne badanie przedmiotów, skrupulatnie zabezpieczonych na miejscu zdarzenia, pozwoliło na wyizolowanie DNA sprawcy - przekazuje Szymon Banna. - Te badania, które wykonaliśmy i analiza tych badań, wyniki doprowadziły do zatrzymania tego 67-latka - informuje kom. Marta Gierlicka z Komendy Stołecznej Policji.

W 2012 roku w Warszawie zamordowano parę emerytów z Niemiec - materiał "Uwagi" TVN cz. 1
W 2012 roku w Warszawie zamordowano parę emerytów z Niemiec - materiał "Uwagi" TVN cz. 1Uwaga, prod. TVN, 2012

Stara gwardia przestępców

Zdzisława W., mężczyznę, którego kod DNA znaleziono na miejscu zbrodni, odnaleziono w więzieniu. Odsiaduje wyrok za inne przestępstwo z użyciem broni. - Jest to człowiek, który ma na koncie wiele przestępstw rozbójniczych, przestępstw z bronią, napadów rabunkowych, gdzie wykazywał sie bardzo dużą okrutnością wobec swoich ofiar - opowiada oficer operacyjny z Komendy Stołecznej Policji z Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw.

Zdzisław W. nie przyznał się do zbrodni. Twierdzi, że nie było go na miejscu przestępstwa, ale policja mu nie wierzy. - To są ludzie, którzy maja doświadczenie kryminalne przez 40 lat nabyte. To jest stara gwardia, która ma zasady. Tych zasad nie łamie. Co by się nie działo, on zawsze powie, że to nie jego ręka i że nie on to zrobił - podkreśla oficer operacyjny.

W 2012 roku w Warszawie zamordowano parę emerytów z Niemiec - materiał "Uwagi" TVN cz. 2
W 2012 roku w Warszawie zamordowano parę emerytów z Niemiec - materiał "Uwagi" TVN cz. 2Uwaga, prod. TVN, 2012

Dokładnie nie wiadomo, dlaczego zabił parę emerytów, o których niemiecka prasa pisała, że zamierzają swoim kamperem przejechać Europę Środkową i Wschodnią. Prokuratura uważa, że nie tylko zwiedzanie mogło byc ich celem. - Badanie kampera i przy użyciu psa służbowego, przy użyciu badań chemicznych, wykazało, że najprawdopodobniej był użyty do przemytu narkotyków, amfetaminy, kokainy oraz marihuany - wylicza Szymon Banna.

Dlatego teraz za najbardziej prawdopodobny motyw zabójstwa śledczy przyjmują porachunki na tle rozliczeń narkotykowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Komenda Stołeczna Policji

Pozostałe wiadomości

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce jest odnotowywanych coraz więcej zachorowań na raka szyi i głowy. Pacjenci często się zgłaszają, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Bardzo powszechny wirus HPV przyczynia się do zachorowań. Jak można sobie pomóc? Ból gardła, chrypka, zaburzenia w połykaniu, niedrożność nosa, ból ucha - które trwają kilka tygodni i dłużej - powinny nas skłonić do wykonania dodatkowych badań. Można przeciwko wirusowi się zaszczepić, ale szczepionka nie usunie już istniejącej infekcji.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Źródło:
Fakty TVN

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS