PiS forsuje swoją uchwałę w sprawie zmian w UE, ale Kaczyński nie słuchał wystąpienia Macierewicza

Źródło:
Fakty TVN
PiS forsuje swoją uchwałę w sprawie zmian w UE, ale Kaczyński nie słuchał wystąpienia Macierewicza
PiS forsuje swoją uchwałę w sprawie zmian w UE, ale Kaczyński nie słuchał wystąpienia Macierewicza
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
PiS forsuje swoją uchwałę w sprawie zmian w UE, ale Kaczyński nie słuchał wystąpienia MacierewiczaJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Politycy PiS przekonywali we wtorek w Sejmie do przyjęcia uchwały wyrażającej sprzeciw wobec przekazywania Unii Europejskiej kolejnych kompetencji. Premier Mateusz Morawiecki nie zabrał głosu w tej sprawie. Nawet Jarosław Kaczyński nie czekał na swoim miejscu, żeby wysłuchać do końca tego, co miał do powiedzenia Antoni Macierewicz.

W nowym parlamencie nawet Jarosław Kaczyński nie czekał na swoim miejscu, żeby wysłuchać do końca tego, co miał do powiedzenia Antoni Macierewicz, kiedy stawiał nowej sejmowej większości najcięższe zarzuty. - Zgadzacie się na to, by Polska została pozbawiona niepodległości. To jest zdrada stanu - grzmiał były minister obrony.

Jarosław Kaczyński nie reagował też żywiołowo, gdy ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego domagali się, by Sejm natychmiast głosował w sprawie uchwały swojej partii przeciwko zmianom w unijnych traktatach, które w środę zaopiniuje Parlament Europejski.

- Ja chcę dać państwu szansę, żebyście państwo nie bali się wyrazić w głosowaniu, co sądzicie o zmianie traktatów, o tym, co ma być głosowane w Parlamencie Europejskim - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. - Wysoki Sejm w przededniu głosowania w Parlamencie Europejskim winien się wypowiedzieć w sytuacji - przekonywał Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. Unii Europejskiej.

ZOBACZ WIĘCEJ: Sejm. Dyskusja nad uchwałą PiS w sprawie traktatów UE. Zalewski: PiS uczyniło z Unii Europejskiej swojego wroga

W dyskusji nad projektem brał aktywny udział nie tylko marszałek Sejmu, ale i marszałek senior, który przypominał, na co i na jak dużo zgadzał się na unijnym forum premier Mateusz Morawiecki. - Zgodziliście się na federalizację finansową Unii Europejskiej. Mamy wspólne podatki za zgodą pana premiera - wskazywał Marek Sawicki.

Zalewski: PiS uczyniło z Unii Europejskiej swojego wroga
Zalewski: PiS uczyniło z Unii Europejskiej swojego wrogaTVN24

Deklaracja Tuska

PiS podczas obrad przedstawiało swoją uchwałę jako rzecz najważniejszą dla losów kraju, ale premier Mateusz Morawiecki nie brał udziału w tej dyskusji. Na sali sejmowej najczęściej komunikował się z kimś przez telefon. W kuluarach, kiedy nagrała go kamera "Faktów" TVN, też był zajęty telefonem i rozmową z posłem PiS-u. Ustępujący, ale i desygnowany premier nie zabrał głosu w dyskusji w sprawie, którą jego partia przedstawiała jako najważniejszą.

- To jest w istocie zamach na suwerenność Polski - podkreślał w Sejmie Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: "Projekt likwidacji państwa polskiego", "utrata suwerenności", "zmiana Polski w land niemiecki". Potężna manipulacja PiS

Na konferencji po obradach Sejmu Donald Tusk nie był entuzjastą szybkiej i - jak powiedział - naiwnej unijnej integracji. - Suwerenności nie zdobywa się setkami uchwał pisowskich manipulatorów w Sejmie. Suwerenność buduje się codziennym wysiłkiem, dobrym rozpoznaniem, kto jest wrogiem, a kto przeciwnikiem, rozwojem gospodarczym, mądrą polityką zagraniczną. To są filary suwerenności - zaznaczył Tusk.

Lider Platformy Obywatelskiej przypominał też, że o integracji na koniec decydują państwa. - Gdyby za trzy, pięć lat doszło do zmian traktatowych i wymagałoby to akceptacji, to tego typu rzecz nadawałaby się do referendum - podkreślił.

Jarosław Kaczyński nie chciał zabrać i nie zabrał głosu w sprawie uchwały, przedstawianej przez PiS jako najważniejsza.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS