PiS forsuje swoją uchwałę w sprawie zmian w UE, ale Kaczyński nie słuchał wystąpienia Macierewicza

Źródło:
Fakty TVN
PiS forsuje swoją uchwałę w sprawie zmian w UE, ale Kaczyński nie słuchał wystąpienia Macierewicza
PiS forsuje swoją uchwałę w sprawie zmian w UE, ale Kaczyński nie słuchał wystąpienia Macierewicza
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
PiS forsuje swoją uchwałę w sprawie zmian w UE, ale Kaczyński nie słuchał wystąpienia MacierewiczaJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Politycy PiS przekonywali we wtorek w Sejmie do przyjęcia uchwały wyrażającej sprzeciw wobec przekazywania Unii Europejskiej kolejnych kompetencji. Premier Mateusz Morawiecki nie zabrał głosu w tej sprawie. Nawet Jarosław Kaczyński nie czekał na swoim miejscu, żeby wysłuchać do końca tego, co miał do powiedzenia Antoni Macierewicz.

W nowym parlamencie nawet Jarosław Kaczyński nie czekał na swoim miejscu, żeby wysłuchać do końca tego, co miał do powiedzenia Antoni Macierewicz, kiedy stawiał nowej sejmowej większości najcięższe zarzuty. - Zgadzacie się na to, by Polska została pozbawiona niepodległości. To jest zdrada stanu - grzmiał były minister obrony.

Jarosław Kaczyński nie reagował też żywiołowo, gdy ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego domagali się, by Sejm natychmiast głosował w sprawie uchwały swojej partii przeciwko zmianom w unijnych traktatach, które w środę zaopiniuje Parlament Europejski.

- Ja chcę dać państwu szansę, żebyście państwo nie bali się wyrazić w głosowaniu, co sądzicie o zmianie traktatów, o tym, co ma być głosowane w Parlamencie Europejskim - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. - Wysoki Sejm w przededniu głosowania w Parlamencie Europejskim winien się wypowiedzieć w sytuacji - przekonywał Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. Unii Europejskiej.

ZOBACZ WIĘCEJ: Sejm. Dyskusja nad uchwałą PiS w sprawie traktatów UE. Zalewski: PiS uczyniło z Unii Europejskiej swojego wroga

W dyskusji nad projektem brał aktywny udział nie tylko marszałek Sejmu, ale i marszałek senior, który przypominał, na co i na jak dużo zgadzał się na unijnym forum premier Mateusz Morawiecki. - Zgodziliście się na federalizację finansową Unii Europejskiej. Mamy wspólne podatki za zgodą pana premiera - wskazywał Marek Sawicki.

Zalewski: PiS uczyniło z Unii Europejskiej swojego wroga
Zalewski: PiS uczyniło z Unii Europejskiej swojego wrogaTVN24

Deklaracja Tuska

PiS podczas obrad przedstawiało swoją uchwałę jako rzecz najważniejszą dla losów kraju, ale premier Mateusz Morawiecki nie brał udziału w tej dyskusji. Na sali sejmowej najczęściej komunikował się z kimś przez telefon. W kuluarach, kiedy nagrała go kamera "Faktów" TVN, też był zajęty telefonem i rozmową z posłem PiS-u. Ustępujący, ale i desygnowany premier nie zabrał głosu w dyskusji w sprawie, którą jego partia przedstawiała jako najważniejszą.

- To jest w istocie zamach na suwerenność Polski - podkreślał w Sejmie Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: "Projekt likwidacji państwa polskiego", "utrata suwerenności", "zmiana Polski w land niemiecki". Potężna manipulacja PiS

Na konferencji po obradach Sejmu Donald Tusk nie był entuzjastą szybkiej i - jak powiedział - naiwnej unijnej integracji. - Suwerenności nie zdobywa się setkami uchwał pisowskich manipulatorów w Sejmie. Suwerenność buduje się codziennym wysiłkiem, dobrym rozpoznaniem, kto jest wrogiem, a kto przeciwnikiem, rozwojem gospodarczym, mądrą polityką zagraniczną. To są filary suwerenności - zaznaczył Tusk.

Lider Platformy Obywatelskiej przypominał też, że o integracji na koniec decydują państwa. - Gdyby za trzy, pięć lat doszło do zmian traktatowych i wymagałoby to akceptacji, to tego typu rzecz nadawałaby się do referendum - podkreślił.

Jarosław Kaczyński nie chciał zabrać i nie zabrał głosu w sprawie uchwały, przedstawianej przez PiS jako najważniejsza.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS