Najnowsze

Najnowsze

Biznesowe tournee ministra Morawieckiego. Warszawa będzie nowym londyńskim City?

- Misja ministra Morawieckiego nie przyniesie efektów – powiedział na antenie TVN24 BiS senator Marek Borowski. I dodał, że „obniżanie wieku emerytalnego nie jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia rynku pracy”. Nawiązując do gospodarczych aspektów rozmowy Piotr Kraśko przytoczył słowa brytyjskiej premier Margaret Thatcher, które brzmiały: „jeśli chcemy mieć silną gospodarkę, to musimy mieć sprawnie działające sądy”. Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu z PiS, odpowiedział: „nie przesadzajmy z tym, że inwestorzy będą przejmować się tym, że w Polsce trwa jakiś spór o TK”.

Jak ryzykowna dla Polski byłaby wygrana Donalda Trumpa?

Goście Piotra Kraśko – Maciej Stasiński („Gazeta wyborcza”, komentator TVN24 BiS) i Marcin Bosacki (były ambasador Polski w Kanadzie, były korespondent w Stanach Zjednoczonych) – dyskutowali w programie „Fakty z Zagranicy” na temat potencjalnej wygranej przez Donalda Trumpa oraz związanego z nim, jako ewentualnym prezydentem, ryzyka dla Polski.

Siemoniak: nie jest rolą ministra obrony wydawanie dramatycznych komunikatów

Rosyjskie manewry wojskowe to, w ocenie byłego ministra obrony Tomasza Siemoniaka, „propagandowe działania nakierowane silnie na wewnętrzną opinię publiczną”. Gość Piotra Kraśko w programie „Fakty z Zagranicy” na kanale TVN24 BiS skrytykował wydanie przez Ministerstwo Obrony Narodowej komunikatu o odprawie wojskowej w tej sprawie. Zaznaczył, że polskie służby „muszą mieć oczy i uszy otwarte na wschód” i dodał, że „nie jest rolą ministra obrony wydawanie takich dramatycznych komunikatów”. .

Brutalny atak na Polaków w Wielkiej Brytanii. „Ksenofobia w Europie umacnia się, to żywy problem”

W miejscowości Harlow na południowym wschodzie Anglii zaatakowanych zostało dwóch Polaków. Grupa nastolatków skopała ich do nieprzytomności. W efekcie ataku 40-latek zginął, a jego 43-letni towarzysz jest ciężko ranny. Policja nie wyklucza, że była to napaść na tle narodowościowym. W programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS goście Piotra Kraśko – prof. Tadeusz Iwiński, z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Paweł Kowal w Polskiej Akademii Nauk – rozmawiali m.in. na temat wzrastającej fali nastrojów ksenofobicznych w Europie.

Sankcje wobec Rosji zostaną zniesione? Sienkiewicz: tak czy inaczej, Rosja straciła

Jeden z niemieckich dzienników napisał, że Słowacja, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Unii Europejskiej, ma domagać się zniesienia sankcji wobec Rosji. Kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że obecnie nie ma ku temu warunków. – Cokolwiek się stanie w kwestii sankcji, Rosja nieodwołalnie straciła szansę bycia częścią europejskiej rodziny – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Bankowcy z Londynu po Brexicie przeniosą interesy do Warszawy? Na to liczy minister Morawiecki

Wielka Brytania miała być naszym wielkim sojusznikiem w Unii Europejskiej. Teraz wielką szansą dla Polski ma być to, że Brytyjczycy z wychodzą UE. Warszawa zaprasza bankowców z londyńskiego City. Wicepremier Morawiecki poleci nad Tamizę, by namawiać do inwestowania nad Wisłą. Na największe banki raczej liczyć nie możemy, bo nie jesteśmy w strefie euro. Ale część inwestorów do Warszawy rzeczywiście mogłaby się przenieść i mowa o tym była już kilka godzin po ogłoszeniu wyników brexitowego referendum. Zaletą Polski mają być m.in. wspaniali ludzie.

Anna Lewandowska prezesem olimpiad specjalnych

Anna Lewandowska mistrzyni Polski, świata i Europy w karate tradycyjnym, pierwszy raz oficjalnie wystąpiła jako prezes Olimpiad Specjalnych Polska. We wtorek na stadionie lekkoatletycznym warszawskiej AWF miał także miejsce plan zdjęciowy teledysku wspierającego polskich sportowców przed występem w Rio.

Wrocław: awantura o dyrektora Teatru Polskiego. Aktorzy protestują, dyrektor oficjalnie powołany

Nic nie dały protesty aktorów z Teatru Polskiego. Zarząd województwa Dolnośląskiego podjął decyzję – Cezary Morawski będzie nowym dyrektorem. Ma nadzieje, że uda mu się dojść do porozumienia z aktorami. W poniedziałek na Dworcu Głównym czekała na Morawskiego kilkunastoosobowa grupa aktorów z Teatru Polskiego. Wręczyli aktorowi bilet powrotny do Warszawy, ale nie przyjął go.

Echa pogrzebu „Inki” i „Zagończyka”. Przepychanki zwolenników KOD oraz ONR i pytania o interwencję policji

„Mamy prezydenta, który dla retorycznych popisów fałszuje historie” - to ostry głos z Platformy Obywatelskiej po głosie z pogrzebu „Inki” i „Zagończyka”. Ale polityczna dyskusja po słowach Andrzeja Dudy to jedno, a policyjna interwencja po przepychankach zwolenników KOD z członkami ONR – to drugie. Podczas uroczystości pogrzebowych przed Bazyliką Mariacką doszło do przepychanek pomiędzy liderami KOD oraz członkami ONR. Szef KOD na Pomorzu, twierdzi, że został pobity i złożył do prokuratury wniosek o ściganie sprawców. Są pytania i do polityków, i do policji.

Caritas chce kupić mobilną klinikę. Pieniądze zbiera na licytacji darów dla papieża Franciszka z ŚDM

Do tej pory udało się zebrać około 130 tysięcy złotych, ale to ciągle za mało, by kupić mobilną klinikę dla rannych w rejonie konfliktów wojennych. Przypominający zwykłą karetkę pojazd w rzeczywistości jest prawdziwym szpitalem na kółkach. Caritas chciałaby go przekazać syryjskim uchodźcom przebywającym w Libanie. W tym celu trwa licytacja darów, które Franciszek otrzymał podczas Światowych Dni Młodzieży, a także aut, którymi podróżował papież w Polsce. Wszystko po to, aby urzeczywistnić słowa papieża na temat pomocy uchodźcom. Do zbiórki pieniędzy może się przyłączyć każdy.

Echa występów Polaków na igrzyskach w Rio. „Polski sport zaczyna być jak kolos na glinianych nogach”

Bilans polskich sportowców na igrzyskach w Rio jest dyskusyjny. Polska zdobyła więcej medali niż w Pekinie oraz Londynie, a jednocześnie jest najniżej w tabeli medalowej państw od prawie pół wieku. – Jedynym pocieszeniem dla nas jest to, że Anita Włodarczyk była największym suwerenem tych igrzysk olimpijskich. Nawet Usain Bolt ani Michael Phelps nie mieli nad rywalami takiej przewagi – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS Maciej Petruczenko z „Przeglądu Sportowego”.

USA: Trump chce, aby prokurator zbadał fundację Clinton i jej męża

Takiej kampanii wyborczej w USA nie było od dziesięcioleci – kandydaci walczący o Biały Dom są w wieku emerytalnym. 68 lat ma Hillary Clinton, a 70 lat Donald Trump. Do tego ulubieńcem wielu młodych wyborców był Bernie Sanders, lat 75. Teraz jednak zdrowie kandydatów stało się jednym z głównych tematów kampanii. Są niepokoje o stan zdrowia Hillary Clinton. Trump jakoś tematu unika. O ile pogłoski o złym stanie zdrowia Clinton jest w stanie łatwo obrócić w żart, o tyle znacznie trudniej jest byłej sekretarz stanu wytłumaczyć się z wciąż pojawiających się ze znacznie poważniejszych oskarżeń. Donald Trump wezwał do powołania specjalnego, niezależnego prokuratora do zbadania sprawy kontrowersyjnej fundacji charytatywnej prowadzonej przez Billa i Hillary Clintonów.

Nicolas Sarkozy znów chce być prezydentem Francji

Chociaż kiedyś zapowiadał, że po porażce usunie się w cień, to długo nie wytrzymał w swoim postanowieniu. Nicolas Sarkozy wraca do polityki, bo dla Francji i własnej kariery zrobi wszystko. Zaś w obliczu trudnej sytuacji międzynarodowej i bardzo niskich słupków popularności Francois Hollande’a, ogłasza, że będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach na prezydenta. czym jednocześnie rozpoczął promocje najnowszej książki.

Amerykanista: wybór między Trumpem a Clinton to wybór między katastrofą a czymś niesmacznym

Hillary Clinton jest „skompromitowana”, ale Donald Trump wcale nie jest lepszy – uważa amerykanista z UKSW Zbigniew Lewicki. – Wybór między katastrofą, a czymś niesmacznym – stwierdził. Jednocześnie przyznał, że obecnie faworytką wyścigu do Białego Domu jest Clinton, ale ocenił, że Donald Trump „spokojnie czeka, żeby się wystrzelała z pieniędzy i argumentów, i uderzy wtedy, kiedy to będzie naprawdę skuteczne”. – On musi koniecznie rozszerzyć swój elektorat – dodawał drugi gość Piotra Kraśko, Marek Ostrowski z „Polityki”.

Dzieci jako terroryści. Czy Europa powinna się bać nieletnich zamachowców?

W niedzielę w Turcji doszło do zamachu – na weselu zdetonował bombę samobójca, który – według władz – miał nie więcej niż 14 lat. Czy to nowa fala dziecięcych terrorystów? – Nie ma co ukrywać, że szkół kształcących terrorystów nie ma, bo są – powiedział w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS reporter „Faktów” TVN Dariusz Prosiecki. – Ci młodzi ludzie – nastolatkowie – są w pełni świadomi tego, co robią. Oni są ideologicznie przygotowani do strasznego działania – mówił Dariusz Prosiecki.

Dzięki tej procedurze SOR w Rudzie Śląskiej będzie działać sprawniej?

Lekarze ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Rudzie Śląskiej postanowili wprowadzić segregację medyczną pacjentów. Zastosowanie tzw. procedury Triage ma sprawić, żeby pacjenci, których stan zdrowia jest najpoważniejszy, byli leczeni w pierwszej kolejności. Takie rozwiązanie jest wprowadzone między innymi w szpitalu im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Czy działa? I co o tym sądzą pacjenci?

W sądzie jest wniosek o ukaranie przedsiębiorcy, który umieścił na kijach bejsbolowych symbole Polski Walczącej i Małego Powstańca

Symbole powstańcze na kijach bejsbolowych – pomysłodawca tego połączenia może nie pozostać bezkarny. Do sądu trafił wniosek o ukaranie Rafała P., który wydrukował na kijach symbole Polski Walczącej i Małego Powstańca. Firma twierdzi, że dla nich to przede wszystkim biznes, ale już z takim wykorzystaniem powstańczej kotwicy nie zgadzają się ci, którzy 70 lat temu walczyli o wolność pod sztandarami z takim symbolem.

W niecałe 28 minut pokonał prawie 50 pięter wieżowca... na rowerze

Krystian Herba znany jest z wyczynowej jazdy na rowerze. Polak specjalizuje się jednak w pokonywaniu na jednośladzie kolejnych pięter najwyższych budynków świata. Wjeżdżał na drapacze chmur m.in. w Niemczech, Austrii, Chinach czy Australii. Tym razem wjechał na prawie 50 pięter jednego z wieżowców w Polsce. Dokładnie 1142 schody pokonał w 27 minut i 50 sekund. Herba na swoim koncie ma także Rekord Guinnessa w ilości pokonanych schodów na rowerze na Tajwanie. Budynek Taipei, który ma 142 piętra, pokonał w 2 minuty i 12 sekund.

Czy unikatowe grzyby z Puszczy Białowieskiej okażą się lekarstwem na raka lub depresję?

Lasy opanowali grzybiarze, którzy szukają smakowitych borowików, podgrzybków, koźlaków czy kurek. Lekarze ostrzegają przed zbieraniem nieznanych grzybów, ponieważ może to się skończyć silnym zatruciem lub znacznie większą tragedią. Co ciekawe do polskich lasów wybrali się także… amerykańscy naukowcy. W towarzystwie polskich badaczy wcześniej w Puszczy Białowieskiej znaleźli oni unikatowe gatunki grzybów i porostów. Naukowcy chcą dowiedzieć się, czy te unikatowe grzyby z Puszczy Białowieskiej mogą okazać się lekarstwem na raka.

Pracownicy służby zdrowia alarmują: jeśli nie będzie gruntownych zmian, Polacy sami będą musieli ratować swoje życie

"Ratuj się, bo kto pomoże" – to hasło akcji pracowników ochrony zdrowia, którzy na ulicach Warszawy i Poznania uczyli przechodniów zasad udzielania pierwszej pomocy. Ale to nie miała być tylko akcja edukacyjna, ale forma protestu i zwrócenia uwagi na dramatyczna sytuacje finansowa i kadrowa w służbie zdrowia. Wydarzenie było organizowane przez Porozumienie Zawodów Medycznych, w skład którego wchodzą wszystkie zawody medyczne. Pracownicy służby zdrowia obawiają się, że jeśli w budżecie nie będzie więcej pieniędzy na leczenie Polaków, pacjenci sami będą musieli ratować swoje życie. – Wielkimi krokami zbliża się moment, w którym system ochrony zdrowia zawali się – mówił Paweł Osucha, ratownik medyczny. Wkrótce podobne akcje odbędą się w innych miastach – m.in. w Łodzi, Katowicach, we Wrocławiu czy Częstochowie.

Psy, które ratują życie ludziom, mają swoje… mistrzostwa

W tych zawodach główną role odgrywają psy. Czworonogi konkurują ze sobą jednak nie dla zabawy, ale po to, by dodatkowo szkolić swoje umiejętności. Psy potrafią uratować nawet kilku tonących naraz czy holować łódź. W Dąbrowie Górniczej mają miejsce Mistrzostwa Polski psów ratowniczych i pracujących w wodzie.

Coraz więcej więźniów idzie do pracy

Do schronisk, przy produkcji okien czy sprzątaniu – więźniowie coraz częściej pracują w trakcie odbywania kar. Pracodawcy chcą przekonać, że można im zaufać i mogą się przydać. W zakładach karnych podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Gdańsku pracuje już około 40 procent osadzonych, a ta liczba ciągle rośnie. Co im daje praca?

Gorący spór o zakaz burkini na plażach. "To jest śmieszne"

Szereg miast we Francji wprowadziło zakaz noszenia burkini. Wywołało to protesty środowisk muzułmańskich, jednak kilka dni temu sąd w Nicei podtrzymał zakaz wydany m.in. w Cannes. Podobne zakazy rozważane są także w Niemczech. – Sąd miał prawo uznać taki zakaż i trzeba to wykonać. Ale to jest śmieszne. (…) Dlaczego ja mam się nie ubrać tak, jak ja chcę? – spytał w „Faktach z Zagranicy” Adham Abd el Aal, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego.