Najnowsze

Najnowsze

Jak przeciwdziałać zamachom? "Znalezienie prawnego złotego środka jest niemożliwe"

- Najprawdopodobniej mamy do czynienia z kolejnym zamachem tak zwanego samotnego wilka - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Wojciech Brochwicz, współtwórca UOP i były wiceszef Straży Granicznej, komentując doniesienia policji, według której w środowym zamachu w centrum Londynu zginęły cztery osoby, a 20 zostało rannych. - Na pewno jakąś wskazówką jest rocznica zamachu w Brukseli - dodał. - Data nieprzypadkowa, miejsce również nie, bo ta symbolika odgrywa ważną rolę, nie tylko z punktu widzenia propagandowego - ocenił natomiast drugi gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej. Zdaniem Krzysztofa Liedla z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas "sposób przeprowadzenia tego ataku jest charakterystyczna dla tzw. samotnych wilków", praktykowanych w przeszłości między innymi w Izraelu - także z użyciem noży i aut. W ocenie eksperta takowy samotny wilk jest szczególnie groźny - działa w imię idei zastraszenia i trudniej go zauważyć, ponieważ nie działa w centrum jednostki terrorystycznej. Wojciech Brochwicz dodał, że "został zwołany komitet Kobra" i że należy poczekać na kolejne informacje.

"Każda podróż zagraniczna pana Jarosława Kaczyńskiego powinna nas cieszyć, bo nie zna świata"

- Już żeśmy się przyzwyczaili w dużej mierze (- do zamachów - przyp. red.). Od czasów Nowego Jorku inaczej się podróżuje, ludzie się inaczej zachowują; są czujniejsi - powiedział w "Faktach z Zagranicy" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, odnosząc się do zamachu w sercu Londynu, które na kilka godzin niemalże przestało nić. - Zachodnia Europa już przeżywała takie fale - przypomniał i dodał: "to przychodzi, odchodzi... miejmy nadzieję". - Obrona to są służby specjalne. Nie ma innej - stwierdził stanowczo gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Jaki polityczny los czeka ministra Antoniego Macierewicza?

Po licznych kontrowersjach wokół MON wielokrotnie spekulowano o dymisji ministra Macierewicza. Teraz mecenas Giertych wróży mu, że zostanie "zrzucony z sań". Tylko przez kogo, skoro dotąd minister w saniach siedział wygodnie, a one jechały dokładnie tam, gdzie chciał?

Oszust, rzeźnik i wart miliardy przekręt stulecia. Co ich łączy?

W Pabianicach piszą o przekręcie stulecia. Chodzi o dzieła sztuki wycenione na ponad dwa miliardy. Tyle tylko, że dzieła malował i sam wyceniał lokalny drobny przestępca - rola mecenasa sztuki przypadła właścicielowi sklepu mięsnego. Z urzędu skarbowego próbowali przy okazji wyłudzić 160 milionów. Teraz mecenat będzie nad nimi sprawował zakład karny.

Prognoza pogody na czwartek 23 marca

Pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami, a w południowej części kraju opady deszczu (do 1-4 mm). Temperatura maksymalna od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, wschodni. Ciśnienie waha się - w Warszawie, w południe 1010 hPa.

Deklaracja Rzymska "nie będzie miała większego znaczenia"

- Projekt deklaracji jest zachowawczy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Jan Rokita mówiąc o deklaracji z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, której projekt wyciekł do mediów. - Ta deklaracja naprawdę nie będzie miała większego znaczenia - dodał. Stwierdził, że "niczego by po niej nie oczekiwał", oprócz "ładnych obrazków telewizyjnych, uśmiechniętej pani kanclerz, dobrej atmosfery". Wyjaśnił, że w jego ocenie dokument nie stawia na żadne rewolucyjne rozwiązania, których nie można byłoby znaleźć w Traktacie z Lizbony.

"Mamy do czynienia z odwrotem od populizmu"

Wciąż nie można mieć pewności, że Marine Le Pen przegra wybory - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dr Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej". Jej zdaniem wynika to z faktu, że wielu Francuzów deklaruje, że na wybory nie pójdzie. Drugi gość programu, Marcin Zaborowski z "Visegrad Insight", stwierdził jednak, że szanse Marine Le Pen nie są duże. - Mamy do czynienia z odwrotem od populizmu (w Europie - przyp. red.) - ocenił, przywołując wyborcze porażki populistów w Holandii i w Austrii.

Wybuch gazu w bloku. Nie żyją dwie osoby

Wybuch gazu w bloku w Bytomiu. Zginęły 2 osoby. Kilkanaście zostało ewakuowanych. Na miejscu, oprócz strażaków, pojawili się też prokuratorzy, którzy mają wyjaśnić, jak doszło do wybuchu.

Prognoza pogody na środę 22 marca

W środę na północy i zachodzie Polski pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju opady deszczu (5-10 mm). Temperatura maksymalna w dzień od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Rzeszowszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie wschodni.

Po alkoholu strzelił przez drzwi. Sąsiad stracił oko

Alkohol i brak wyobraźni to zawsze złe połączenie. Tak było w Będzinie. 35-letni mężczyzna strzelił z wiatrówki w drzwi mieszkania swojego sąsiada. Ten stał za nimi. Śrut trafił go w oko. Mimo szybko udzielonej pomocy oka nie udało się uratować. Tak zakończyło się zakrapiane alkoholem spotkanie dwóch sąsiadów.

Były zapowiedzi, wniosku nie ma. Tylko PSL chce rozmawiać z Platformą

Konsultacje mają być szerokie i objąć całą opozycję. Tyle, że na razie konsultujących się brak. Platforma Obywatelska chce zabiegać o poparcie dla wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec gabinetu Beaty Szydło. Lista zarzutów pod adresem rządu całkiem spora. I co do zasady - podzielają je wszystkie partie opozycyjne. Nie podzielają za to przekonania, że to Grzegorz Schetyna ma być twarzą zmiany. Póki co kolejne spotkania są odwoływane, a PiS komentuje.

Szefowie FBI i NSA przesłuchani. "Są ważniejsze problemy. Czy to cokolwiek zmieni?"

- Są ważniejsze problemy - stwierdził Zbigniew Lewicki, amerykanista i profesor UKSW, odnosząc się do bezprecedensowego przesłuchania szefów NSA i FBI w sprawie rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory. - Czy to zmieni cokolwiek? - pytał retorycznie, mówiąc, że "żadnego przełomu nie ma". Nie zgodził się z nim drugi rozmówca Piotra Kraśko, Piotr Niemczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa. - Dwie bardzo ważne rzeczy się dzieją. Pierwszy raz instytucje państwowe o najwyższym autorytecie międzynarodowym mówią: mamy atak rosyjskich hakerów - stwierdził i dodał, że od tego momentu debata nad kwestią bezpieczeństwa w sieci się zmieni. - To będzie miało wpływ na stosunki rosyjsko-amerykańskie - ocenił.

"Największym przegranym jest rząd pani premier Beaty Szydło i ona osobiście"

- Trzeba poczekać na wyniki innych sondażowni. Gdyby się potwierdziło, że to jest tendencja, to by oznaczało, że Polacy są bardzo wrażliwi na europejski sznyt - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" były premier Leszek Miller komentując wyniki sondażu. Wynika z niego, że poparcie dla PO jest już tylko o dwa punkty procentowe niższe niż dla PiS. - Największym przegranym jest rząd pani premier Beaty Szydło i ona osobiście - stwierdził Miller, odnosząc się do przegranej walce o poparcie Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej. - Polska jest osamotniona - ocenił.

Sędziowie bronią swojej niezależności. "Możemy jedynie apelować"

Zgromadzenie sędziów sądów apelacyjnych i okręgowych wystąpiło w obronie sądów przed naciskami, zwłaszcza pierwszej prezes Sądu Najwyższego przed tymi, którzy kwestionują jej wybór. Sędziowie bronią prawa Polaków do niezależnych sądów i oczyszczają szeregi. Były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie stracił dziś immunitet.