"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy Obywatelskiej i Hanny Gronkiewicz-Waltz

"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy i Hanny Gronkiewicz-Waltz
"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy i Hanny Gronkiewicz-Waltz
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu
"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy i Hanny Gronkiewicz-WaltzKatarzyna Kowalska | Fakty po południu

Hanna Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie mówi "nie" i nie zamierza się stawić na wezwania przed komisję weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Za podwójną odmowę ma zapłacić 6 tysięcy złotych kary. Pytanie czy zapłaci także politycznie. W Platformie Obywatelskiej coraz głośniej mówi się o tym, że sprawa obciąża nie tylko wiceprzewodniczącą osobiście, ale całą partię.

Prezydent Warszawy i wiceprzewodnicząca Platformy, pozostaje wciąż w pierwszym partyjnym rzędzie, ale tym razem nie zabrała głosu podczas rady krajowej PO. Z sali Hanna Gronkiewicz-Waltz wyszła tylnym wyjściem, jeszcze przed zakończeniem wystąpień.

- Nie ma konfliktu, rozmawialiśmy przed radą, w czasie, który poprzedzał to zgromadzenie, nie było i nie ma problemu - mówił Sławomir Neumann, szef klubu Platformy o komisji weryfikacyjnej i niezmiennym stanowisku Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy nie chce się stawić przed komisją, a władze partii coraz głośniej mówią, że to kosztowny politycznie błąd.

"Ktoś musi reprezentować ratusz"

Przewodniczący Grzegorz Schetyna ma w tej sprawie jasne stanowisko. Decyzję dyplomatycznie zostawia prezydent Warszawy, ale oczekuje głosu ratusza podczas posiedzeń komisji, a nie na konferencjach prasowych, czy w internecie.

- Ktoś musi reprezentować ratusz i namawiam panią prezydent do wyznaczenia takiej osoby już na kolejne posiedzenie - mówi Schetyna.

Sama Gronkiewicz-Waltz kwestionuje legalność komisji i jej uprawnienia do cofania decyzji administracyjnych. Zarzuca także komisji jej upolitycznienie. - To bolszewicka komisja, nadal tak twierdzę - mówi wprost prezydent Warszawy. Do Naczelnego Sądu Administracyjnego złożyła wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego.

Pierwsze posiedzenia komisji pokazały, że byli urzędnicy ratusza, zwolnieni przez Hannę Gronkiewicz-Waltz za nieprawidłowości przy jednej z najgłośniejszych reprywatyzacji, to właśnie byłą szefową obarczają odpowiedzialnością. - Kiedy oni są autorytetami dla posłów PiS, to widać wyraźnie, że brakuje tego drugiego głosu - mówił Jan Grabiec z PO.

- Nie ma przedstawiciela ratusza i myślę, że ten brak opinia publiczna dostrzegła. Warto ten błąd naprawić - powiedział w "Faktach po Faktach" Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej.

Opozycja uważa, że reprywatyzacja może mieć duży wpływ na przyszłość samorządu warszawskiego. - PiS chce urządzić teatr polityczny i wygrać wybory samorządowe w Warszawie, ale myślę, że ta świadomość jest u pani prezydent i trzeba się z tym zmierzyć - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W podobnym tonie wypowiadała się Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. - PO wie, że kwestia reprywatyzacji w Warszawie może zadecydować zarówno o przyszłych losach partii, jak i samorządu warszawskiego - mówiła.

"Nie przynosi pani chluby temu miastu"

Wystarczyły dwa jawne przesłuchania przed komisją, żeby politycy obozu rządzącego mogli formułować zarzuty. - Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Hanna Gronkiewicz-Waltz ponosi odpowiedzialność przynajmniej polityczną, a być może też prawną, za kradzież kamienic i nieruchomości w Warszawie - mówił Adam Bielan z PiS.

- Polska została upokorzona przez mafię reprywatyzacyjną. Chciałbym nawet w opozycji mieć partnera, żeby rozmawiać, jak sprawić, żeby Polska, jak ten bokser, który został znokautowany mogła się podnieść i dalej wygrywać ważne bitwy dla naszego państwa - przekonywał Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej. Widzi on także podstawy do wprowadzenia zarządu komisarycznego w stolicy.

Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15 uważa, że prezydent Warszawy, odmawiając przyjścia przed komisję, stawia się ponad prawem, a Marek Jakubiak z tego samego ugrupowania wzywał w "Kawie na Ławę" Hannę Gronkiewicz-Waltz do dymisji. - Nie przynosi pani chluby ani zaszczytu temu miastu - uważa poseł.

Prezydent Warszawy za niestawienie się przed komisją weryfikacyjną została ukarana dwoma grzywnami o wysokości w sumie 6 tysięcy złotych. Zapowiedziała odwołanie się od tej decyzji.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS