"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy Obywatelskiej i Hanny Gronkiewicz-Waltz

"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy i Hanny Gronkiewicz-Waltz
"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy i Hanny Gronkiewicz-Waltz
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu
"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy i Hanny Gronkiewicz-WaltzKatarzyna Kowalska | Fakty po południu

Hanna Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie mówi "nie" i nie zamierza się stawić na wezwania przed komisję weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Za podwójną odmowę ma zapłacić 6 tysięcy złotych kary. Pytanie czy zapłaci także politycznie. W Platformie Obywatelskiej coraz głośniej mówi się o tym, że sprawa obciąża nie tylko wiceprzewodniczącą osobiście, ale całą partię.

Prezydent Warszawy i wiceprzewodnicząca Platformy, pozostaje wciąż w pierwszym partyjnym rzędzie, ale tym razem nie zabrała głosu podczas rady krajowej PO. Z sali Hanna Gronkiewicz-Waltz wyszła tylnym wyjściem, jeszcze przed zakończeniem wystąpień.

- Nie ma konfliktu, rozmawialiśmy przed radą, w czasie, który poprzedzał to zgromadzenie, nie było i nie ma problemu - mówił Sławomir Neumann, szef klubu Platformy o komisji weryfikacyjnej i niezmiennym stanowisku Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy nie chce się stawić przed komisją, a władze partii coraz głośniej mówią, że to kosztowny politycznie błąd.

"Ktoś musi reprezentować ratusz"

Przewodniczący Grzegorz Schetyna ma w tej sprawie jasne stanowisko. Decyzję dyplomatycznie zostawia prezydent Warszawy, ale oczekuje głosu ratusza podczas posiedzeń komisji, a nie na konferencjach prasowych, czy w internecie.

- Ktoś musi reprezentować ratusz i namawiam panią prezydent do wyznaczenia takiej osoby już na kolejne posiedzenie - mówi Schetyna.

Sama Gronkiewicz-Waltz kwestionuje legalność komisji i jej uprawnienia do cofania decyzji administracyjnych. Zarzuca także komisji jej upolitycznienie. - To bolszewicka komisja, nadal tak twierdzę - mówi wprost prezydent Warszawy. Do Naczelnego Sądu Administracyjnego złożyła wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego.

Pierwsze posiedzenia komisji pokazały, że byli urzędnicy ratusza, zwolnieni przez Hannę Gronkiewicz-Waltz za nieprawidłowości przy jednej z najgłośniejszych reprywatyzacji, to właśnie byłą szefową obarczają odpowiedzialnością. - Kiedy oni są autorytetami dla posłów PiS, to widać wyraźnie, że brakuje tego drugiego głosu - mówił Jan Grabiec z PO.

- Nie ma przedstawiciela ratusza i myślę, że ten brak opinia publiczna dostrzegła. Warto ten błąd naprawić - powiedział w "Faktach po Faktach" Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej.

Opozycja uważa, że reprywatyzacja może mieć duży wpływ na przyszłość samorządu warszawskiego. - PiS chce urządzić teatr polityczny i wygrać wybory samorządowe w Warszawie, ale myślę, że ta świadomość jest u pani prezydent i trzeba się z tym zmierzyć - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W podobnym tonie wypowiadała się Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. - PO wie, że kwestia reprywatyzacji w Warszawie może zadecydować zarówno o przyszłych losach partii, jak i samorządu warszawskiego - mówiła.

"Nie przynosi pani chluby temu miastu"

Wystarczyły dwa jawne przesłuchania przed komisją, żeby politycy obozu rządzącego mogli formułować zarzuty. - Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Hanna Gronkiewicz-Waltz ponosi odpowiedzialność przynajmniej polityczną, a być może też prawną, za kradzież kamienic i nieruchomości w Warszawie - mówił Adam Bielan z PiS.

- Polska została upokorzona przez mafię reprywatyzacyjną. Chciałbym nawet w opozycji mieć partnera, żeby rozmawiać, jak sprawić, żeby Polska, jak ten bokser, który został znokautowany mogła się podnieść i dalej wygrywać ważne bitwy dla naszego państwa - przekonywał Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej. Widzi on także podstawy do wprowadzenia zarządu komisarycznego w stolicy.

Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15 uważa, że prezydent Warszawy, odmawiając przyjścia przed komisję, stawia się ponad prawem, a Marek Jakubiak z tego samego ugrupowania wzywał w "Kawie na Ławę" Hannę Gronkiewicz-Waltz do dymisji. - Nie przynosi pani chluby ani zaszczytu temu miastu - uważa poseł.

Prezydent Warszawy za niestawienie się przed komisją weryfikacyjną została ukarana dwoma grzywnami o wysokości w sumie 6 tysięcy złotych. Zapowiedziała odwołanie się od tej decyzji.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS