"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy Obywatelskiej i Hanny Gronkiewicz-Waltz

"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy i Hanny Gronkiewicz-Waltz
"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy i Hanny Gronkiewicz-Waltz
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu"Ktoś musi reprezentować ratusz". Reprywatyzacja problemem Platformy i Hanny Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie mówi "nie" i nie zamierza się stawić na wezwania przed komisję weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Za podwójną odmowę ma zapłacić 6 tysięcy złotych kary. Pytanie czy zapłaci także politycznie. W Platformie Obywatelskiej coraz głośniej mówi się o tym, że sprawa obciąża nie tylko wiceprzewodniczącą osobiście, ale całą partię.

Prezydent Warszawy i wiceprzewodnicząca Platformy, pozostaje wciąż w pierwszym partyjnym rzędzie, ale tym razem nie zabrała głosu podczas rady krajowej PO. Z sali Hanna Gronkiewicz-Waltz wyszła tylnym wyjściem, jeszcze przed zakończeniem wystąpień.

- Nie ma konfliktu, rozmawialiśmy przed radą, w czasie, który poprzedzał to zgromadzenie, nie było i nie ma problemu - mówił Sławomir Neumann, szef klubu Platformy o komisji weryfikacyjnej i niezmiennym stanowisku Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy nie chce się stawić przed komisją, a władze partii coraz głośniej mówią, że to kosztowny politycznie błąd.

"Ktoś musi reprezentować ratusz"

Przewodniczący Grzegorz Schetyna ma w tej sprawie jasne stanowisko. Decyzję dyplomatycznie zostawia prezydent Warszawy, ale oczekuje głosu ratusza podczas posiedzeń komisji, a nie na konferencjach prasowych, czy w internecie.

- Ktoś musi reprezentować ratusz i namawiam panią prezydent do wyznaczenia takiej osoby już na kolejne posiedzenie - mówi Schetyna.

Sama Gronkiewicz-Waltz kwestionuje legalność komisji i jej uprawnienia do cofania decyzji administracyjnych. Zarzuca także komisji jej upolitycznienie. - To bolszewicka komisja, nadal tak twierdzę - mówi wprost prezydent Warszawy. Do Naczelnego Sądu Administracyjnego złożyła wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego.

Pierwsze posiedzenia komisji pokazały, że byli urzędnicy ratusza, zwolnieni przez Hannę Gronkiewicz-Waltz za nieprawidłowości przy jednej z najgłośniejszych reprywatyzacji, to właśnie byłą szefową obarczają odpowiedzialnością. - Kiedy oni są autorytetami dla posłów PiS, to widać wyraźnie, że brakuje tego drugiego głosu - mówił Jan Grabiec z PO.

- Nie ma przedstawiciela ratusza i myślę, że ten brak opinia publiczna dostrzegła. Warto ten błąd naprawić - powiedział w "Faktach po Faktach" Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej.

Opozycja uważa, że reprywatyzacja może mieć duży wpływ na przyszłość samorządu warszawskiego. - PiS chce urządzić teatr polityczny i wygrać wybory samorządowe w Warszawie, ale myślę, że ta świadomość jest u pani prezydent i trzeba się z tym zmierzyć - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W podobnym tonie wypowiadała się Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. - PO wie, że kwestia reprywatyzacji w Warszawie może zadecydować zarówno o przyszłych losach partii, jak i samorządu warszawskiego - mówiła.

"Nie przynosi pani chluby temu miastu"

Wystarczyły dwa jawne przesłuchania przed komisją, żeby politycy obozu rządzącego mogli formułować zarzuty. - Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Hanna Gronkiewicz-Waltz ponosi odpowiedzialność przynajmniej polityczną, a być może też prawną, za kradzież kamienic i nieruchomości w Warszawie - mówił Adam Bielan z PiS.

- Polska została upokorzona przez mafię reprywatyzacyjną. Chciałbym nawet w opozycji mieć partnera, żeby rozmawiać, jak sprawić, żeby Polska, jak ten bokser, który został znokautowany mogła się podnieść i dalej wygrywać ważne bitwy dla naszego państwa - przekonywał Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej. Widzi on także podstawy do wprowadzenia zarządu komisarycznego w stolicy.

Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15 uważa, że prezydent Warszawy, odmawiając przyjścia przed komisję, stawia się ponad prawem, a Marek Jakubiak z tego samego ugrupowania wzywał w "Kawie na Ławę" Hannę Gronkiewicz-Waltz do dymisji. - Nie przynosi pani chluby ani zaszczytu temu miastu - uważa poseł.

Prezydent Warszawy za niestawienie się przed komisją weryfikacyjną została ukarana dwoma grzywnami o wysokości w sumie 6 tysięcy złotych. Zapowiedziała odwołanie się od tej decyzji.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS