Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na piątek 15 lipca

W piątek pogodnie, tylko na północy kraju zachmurzenie okresami duże z niewielkimi opadami deszczu do 3 mm. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, 21 stopni Celsjusza w centrum kraju i do 22 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

PiS planuje kolejne zmiany w sądownictwie. Na celowniku Sąd Najwyższy

Po uchwaleniu przez Sejm zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych, PiS idzie o krok dalej i przygotowuje także wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego. O tym, kto w SN zostanie, a kto nie, decydować miałby minister sprawiedliwości, a to ogromna władza. PiS przekonuje, że kadencje można przerwać w szczególnych okolicznościach i ignoruje protesty prawników, którzy mówią, że to już kolejne złamanie konstytucji.

"Tajemnicą poliszynela jest to, że tzw. Państwo Islamskie czerpało korzyści ze szmuglowania ludzi"

- Tajemnicą poliszynela jest to, że tzw. Państwo Islamskie czerpało korzyści ze szmuglowania ludzi z Libii - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dr Monika Bartoszewicz z Uczelni Vistula. - Potrzeba woli politycznej, by odciąć głowy tej hydrze - stwierdziła, mówiąc o przemycie ludzi przez Morze Śródziemne. Drugi gość programu, Rafał Kostrzyński, rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) w Polsce, zwrócił uwagę na jeszcze ciemniejszą stronę przemytu ludzi. - Ludzie siłą są wpychani do łodzi pod ogniem karabinów maszynowych. Oczywiście musieli za to zapłacić - mówił w programie. Dodał, że reklamy przemytników o sielankowym życiu w Europie "mogą nawet tworzyć u ludzi potrzeby, których nie mieli".

Niespodzianka w czasie debaty o opłacie paliwowej. Młody poseł PiS zgłosił sprzeciw

Debata w sprawie planowanej przez Prawo i Sprawiedliwość nowej opłaty paliwowej. Partia rządząca tłumaczy, że to na drogi, opozycja mówi, że to kłamstwo i pyta: po co ściągacie od ludzi pieniądze, skoro chwalicie się nadwyżką w budżecie? Obiekcje zgłosił nawet jeden z posłów PiS, Łukasz Rzepecki, który zaapelował do kolegów partyjnych o to, by nie głosowali za ustawą.

Sejm przegłosował zmiany w KRS po burzliwej debacie

Kolejna burza w Sejmie to dwie ustawy - o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Zniknęły na czas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych, w środę wróciły. Nowela w ustawie o KRS przewiduje m.in. powstanie w niej dwóch izb oraz wygaszenie kadencji jej członków: zarówno 15 sędziów, jak i 6 parlamentarzystów.

PiS umacnia się na fotelu lidera. Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

W badaniu przeprowadzonym przez KANTAR Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 36 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. 22 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską. 8 procent badanych poparłoby Nowoczesną, taki sam wynik uzyskałoby ugrupowanie Kukiz’15.

Minister rolnictwa proponuje "aktywizację" obszarów popegeerowskich. PGR-y wrócą?

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel na konferencji prasowej w Szczecinie powiedział, że zaplanowane są działanie dotyczące "aktywizacji" obszarów popegeerowskich znajdujących się m.in. w województwie zachodniopomorskim. - Mamy miejsca, gdzie potrzebny jest kompleksowy program wsparcia. Chcemy, aby dokonała się aktywizacja obszarów, na których znajdują się niewykorzystane budynki będące w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych - mówił Jurgiel. Opozycja zastanawia się, czy to oznacza powrót PGR-ów i chce jego dymisji.

Prognoza pogody na czwartek 13 lipca

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. We wschodniej części kraju stopniowo zanikające przelotne opady deszczu. Rano na krańcach wschodnich możliwe burze z opadami 10-20 mm i porywami wiatru do 80 km/h. Temperatura maksymalna od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach do 60 km/h, zachodni. Ciśnienie rośnie, w południe 999 hPa.

Była ambasador w Moskwie: Rosjanie potrzebują silnego człowieka u władzy

- Rosjanie bardzo boją się braku władzy, nawet jeśli ta władza jest zła i okrutna - stwierdziła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador w Moskwie, obecnie dyrektor zespołu Otwarta Europa w Fundacji im. Stefana Batorego. Tłumacząc popularność Władimira Putina, przywołała fakt, że w pamięci Rosjan lata 90., kiedy rządził Borys Jelcyn, były traumatyczne. - Przyszedł Putin i rozwiązał problemy, zapewnił dobrobyt - mówiła. - Rosjanie potrzebują silnego człowieka u władzy- dodała. Jej zdaniem mieszkańcy Rosji mogą mieć pretensje do rządu czy gubernatorów, natomiast "nad nimi jest człowiek, którego się nie ocenia".

Róża Thun: Polska musi być aktywnym członkiem UE, by liczyć na fundusze

- Żeby fundusze szły na politykę kohezyjną, to musimy być aktywnym członkiem UE, który spełnia wszystkie standardy europejskie - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS eurodeputowana Róża Thun (PO). - Na razie to tę Unię osłabiamy, zresztą samych siebie także - dodała. - Często się mówi, że UE odeszła od idei ojców-założycieli - przypominała Thun. - Wspólny rynek, wymiana dóbr i kultury, walka o prawa człowieka - to wszystko jest wypełnianie tych idei treścią - mówiła eurodeputowana.

Tajemnicze okoliczności odwołania nowego spektaklu w Teatrze Bolszoj

Premiera w moskiewskim teatrze Bolszoj to zawsze jest duże wydarzenie. Tym razem głośno jest o odwołaniu sztuki o genialnym rosyjskim tancerzu Rudolfie Nuriejewie. Teatr Bolszoj tłumaczy, że spektakl nie był gotowy. Reżyser Kiriłł Sierebriennikow to znany krytyk Kremla, a media spekulują, że decyzja zapadła w ministerstwie kultury, w którym nie spodobał się homoseksualny wątek w przedstawieniu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Podczas kontrmanifestacji legitymowano za okrzyk "Lech Wałęsa"

Dwa tysiące policjantów chroniło lipcową miesięcznicę smoleńską. Za okrzyk "Lech Wałęsa" wyciągano z tłumu i legitymowano. Jak zapewnia policja, zakłócanie głośnym krzykiem było niedozwolone, bo na Krakowskim Przedmieściu odbywał się akt religijny. Jednak "Bolek" można było krzyczeć.

Zuchwała kradzież w Lublinie. Złodziejka szybko wpadła

W lubelskim autobusie kobieta ukradła drugiej złotą biżuterię. Zrobiła to szybko, sprawnie, ale przyłapały ją kamery. Złodziejka równie szybko została złapana. - Nie ma skutecznej policji bez współpracy ze społeczeństwem - mówi podkomisarz Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Prognoza pogody na środę 12 lipca

W środę na zachodzie Polski i na Pomorzu pochmurno z opadami deszczu, miejscami burze o natężeniu słabym i umiarkowanym z opadami do 10-30 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże, na wschodzie przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 26 stopni Celsjusza w centrum kraju do 27 stopni Celsjusza w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami dość silny, w burzach silny do 80 km/h.

Rosną koszty ochrony miesięcznic. Minister Błaszczak proponuje: zapłacą ci, którzy deklarują blokowanie

2 tysiące uczestników marszu PiS, 2,5 tysiąca przeciwników ustawy o zgromadzeniach i 2 tysiące policjantów do ochrony - tak wyglądała poniedziałkowa miesięcznica smoleńska. Liczby robią wrażenie, a opozycja zwraca uwagę na rosnące koszty comiesięcznych manifestacji. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zapowiada zmianę ustawy o zgromadzeniach. Za ich ochronę mieliby zapłacić ci, którzy deklarują, że zamierzają je blokować. Prawnicy już wskazują, że jest to niegodne z konstytucją.

Policja ostrzega: sezon wakacyjny sprzyja kradzieżom

Ruszyły wakacje, a wraz z nimi sezon na kradzieże. Kieszonkowcy i złodzieje grasują w autobusach, tramwajach i na przystankach. Wykorzystują naszą nieuwagę i roztargnienie. Złodziei nie odstrasza nawet monitoring, dlatego policja apeluje o czujność.

MON chce pośmiertnie pozbawić Jaruzelskiego i Kiszczaka stopni wojskowych. "Lizusostwo wobec Kaczyńskiego"

Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak będą mogli zostać pośmiertnie pozbawieni stopni wojskowych. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej, który pozwoli, zdaniem Ministerstwa Obrony Narodowej, na symboliczne rozliczenie twórców stanu wojennego. - To ściganie się z duchami - odpowiada opozycja i mówi, że takie pomysły trzeba było realizować wcześniej.

Leszek Miller: nasza pozycja zależy od tego, jakie zajmujemy miejsce w Unii Europejskiej

- Polska pozycja zależy od tego, jakie zajmujemy miejsce w Unii Europejskiej. Sami nie znaczymy zbyt wiele - powiedział Leszek Miller, były premier, w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. - Dlatego też nie powinniśmy dać się wmanewrować w żadne oczekiwania typu "czy będziemy bardziej proamerykańscy czy proeuropejscy". Rower, żeby jechać, musi mieć dwa koła i pytanie, które jest ważniejsze, jest bez sensu - uważa Miller. Odniósł się także do projektu Trójmorza. - Jeśli jest to pomysł, aby zintegrować najbiedniejsze kraje UE w kierunku przedsięwzięć inwestycyjnych, to ma to sens - mówił. Jak dodał, nie można jednak stwarzać wrażenia, jest to konkurencyjny projekt w stosunku do Unii. - Popełniono błąd, nie zapraszając na spotkanie Trójmorza żadnego z ważnych polityków unijnych - podkreślił Miller.