Najnowsze

Najnowsze

Wybuch gazu w bloku. Nie żyją dwie osoby

Wybuch gazu w bloku w Bytomiu. Zginęły 2 osoby. Kilkanaście zostało ewakuowanych. Na miejscu, oprócz strażaków, pojawili się też prokuratorzy, którzy mają wyjaśnić, jak doszło do wybuchu.

Prognoza pogody na środę 22 marca

W środę na północy i zachodzie Polski pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju opady deszczu (5-10 mm). Temperatura maksymalna w dzień od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Rzeszowszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie wschodni.

Po alkoholu strzelił przez drzwi. Sąsiad stracił oko

Alkohol i brak wyobraźni to zawsze złe połączenie. Tak było w Będzinie. 35-letni mężczyzna strzelił z wiatrówki w drzwi mieszkania swojego sąsiada. Ten stał za nimi. Śrut trafił go w oko. Mimo szybko udzielonej pomocy oka nie udało się uratować. Tak zakończyło się zakrapiane alkoholem spotkanie dwóch sąsiadów.

Były zapowiedzi, wniosku nie ma. Tylko PSL chce rozmawiać z Platformą

Konsultacje mają być szerokie i objąć całą opozycję. Tyle, że na razie konsultujących się brak. Platforma Obywatelska chce zabiegać o poparcie dla wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec gabinetu Beaty Szydło. Lista zarzutów pod adresem rządu całkiem spora. I co do zasady - podzielają je wszystkie partie opozycyjne. Nie podzielają za to przekonania, że to Grzegorz Schetyna ma być twarzą zmiany. Póki co kolejne spotkania są odwoływane, a PiS komentuje.

Szefowie FBI i NSA przesłuchani. "Są ważniejsze problemy. Czy to cokolwiek zmieni?"

- Są ważniejsze problemy - stwierdził Zbigniew Lewicki, amerykanista i profesor UKSW, odnosząc się do bezprecedensowego przesłuchania szefów NSA i FBI w sprawie rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory. - Czy to zmieni cokolwiek? - pytał retorycznie, mówiąc, że "żadnego przełomu nie ma". Nie zgodził się z nim drugi rozmówca Piotra Kraśko, Piotr Niemczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa. - Dwie bardzo ważne rzeczy się dzieją. Pierwszy raz instytucje państwowe o najwyższym autorytecie międzynarodowym mówią: mamy atak rosyjskich hakerów - stwierdził i dodał, że od tego momentu debata nad kwestią bezpieczeństwa w sieci się zmieni. - To będzie miało wpływ na stosunki rosyjsko-amerykańskie - ocenił.

"Największym przegranym jest rząd pani premier Beaty Szydło i ona osobiście"

- Trzeba poczekać na wyniki innych sondażowni. Gdyby się potwierdziło, że to jest tendencja, to by oznaczało, że Polacy są bardzo wrażliwi na europejski sznyt - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" były premier Leszek Miller komentując wyniki sondażu. Wynika z niego, że poparcie dla PO jest już tylko o dwa punkty procentowe niższe niż dla PiS. - Największym przegranym jest rząd pani premier Beaty Szydło i ona osobiście - stwierdził Miller, odnosząc się do przegranej walce o poparcie Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej. - Polska jest osamotniona - ocenił.

Sędziowie bronią swojej niezależności. "Możemy jedynie apelować"

Zgromadzenie sędziów sądów apelacyjnych i okręgowych wystąpiło w obronie sądów przed naciskami, zwłaszcza pierwszej prezes Sądu Najwyższego przed tymi, którzy kwestionują jej wybór. Sędziowie bronią prawa Polaków do niezależnych sądów i oczyszczają szeregi. Były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie stracił dziś immunitet.

Polska w połowie rankingu poziomu szczęścia. Czego nam brakuje?

Jutro zacznie się kalendarzowa wiosna - dziś rozpoczęła astronomiczna. Jednak 20 marca to także Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Czy to dziś właśnie czujemy? Czy dopisuje nam szczęście, czy jak się mawia - mamy szczęście w nieszczęściu? Istnieją wskaźniki szczęścia i międzynarodowe rankingi, a Polska zajmuje coraz wyższe w nich miejsce.

Prognoza pogody na wtorek 21 marca

Na Śląsku, Ziemi Łódzkiej, w Małopolsce i na Podkarpaciu będzie pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Poza tym zachmurzenie duże i okresami opady deszczu lub mżawki (do 1-5 mm). Rano miejscami pojawią się mgły i zamglenia. Temperatura maksymalna w ciągu dnia sięgnie 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 12 stopni Celsjusza w centrum kraju do 15 stopni Celsjusza na południu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami może być dość silny.

"Dziwnowska masakra piła mechaniczną" wiceburmistrza gminy

To był cenny obszar siedliskowy, ponadto - chroniony literą prawa. Ale najwyraźniej to niewystarczająca ochrona, bo 119 drzew poszło pod topór. Takie porządki zarządził na swojej działce wiceburmistrz gminy Dziwnów. Zlecił wycinkę, choć zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na ten ruch nie było. Mieszkańcy mówią o "dziwnowskiej masakrze piłą mechaniczną", a urzędnik? Problemu nie widzi, zasłaniając się "lex Szyszko".

"Nasze emocje sprawiają, że często przekładamy wyobrażenia nad fakty"

- Często nawet nie obchodzi nas, skąd pochodzą media, które czytamy na Facebooku - czy jest to "New York Times" czy "blog Stasia". Ludzie czytają tylko nagłówki - mówił w dyskusji o postprawdzie w programie "Arena Idei" Dariusz Jemielniak (socjolog, teoretyk zarządzania, Wikipedia). Pozostałymi gośćmi programu byli: Edwin Bendyk (analityk komunikacji, publicysta, "Polityka"), Katarzyna Szymielewicz (prawniczka, publicystka z Fundacji Panoptykon) i ks. Andrzej Draguła (teolog, publicysta, bloger z wydawnictwa "Więź").

Wniosek o wotum nieufności wobec rządu "jest skazany na porażkę"

Czy Platforma ograła resztę opozycji, tak jak twierdzi PiS? Czy zmusi do podniesienia ręki za Grzegorzem Schetyną jako liderem opozycji? Platforma Obywatelska zapowiedziała już, że złoży wniosek o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Ale z resztą partii opozycyjnych na ten temat zamierza rozmawiać dopiero w przyszłym tygodniu. A .Nowoczesna i PSL, choć rządu bronić nie zamierzają, nie kryją, że zagrywka z kandydatem na premiera to ruch, który im się nie podoba.

Chcą przebudować Senat. "Przejaw typowego dla nowej władzy bizantyjskiego myślenia o swojej pozycji"

Parlament do przebudowy - są już pomysły, jak miałby wyglądać nowy budynek Senatu. Dotychczasowy, zdaniem marszałka Stanisława Karczewskiego, jest za mały i nie odpowiada potrzebom. Sama idea wybudowania większego nowa nie jest - ma już kilka, jeśli nie kilkanaście lat. Po raz pierwszy jednak może stać się faktem. - Przejaw typowego dla nowej władzy bizantyjskiego myślenia o swojej pozycji - komentuje Bogdan Klich, senator Platformy Obywatelskiej.

Andrzej Rzepliński ostro punktuje Julię Przyłębską. "Brak poziomu i kultury osobistej"

Działanie niezgodne z przepisami, oszukanie Sejmu, brak wiedzy i kultury - były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński ma dużo zarzutów do swojej następczyni, Julii Przyłębskiej. Jak dodaje - to, czy jest nią rzeczywiście, rozstrzygnie Sąd Najwyższy. Profesor Andrzej Rzepliński widzi w działaniu Trybunału coraz więcej nieprawidłowości. Widzi też sędziów, którzy się nie poddają i spełniają swój obowiązek.