Brakuje dawców serca dla dzieci. A kolejka jest coraz dłuższa

01.07.2017 | Brakuje dawców serca dla dzieci. A kolejka jest coraz dłuższa
01.07.2017 | Brakuje dawców serca dla dzieci. A kolejka jest coraz dłuższa
Robert Jałocha | Fakty TVN
01.07.2017 | Brakuje dawców serca dla dzieci. A kolejka jest coraz dłuższaRobert Jałocha | Fakty TVN

Dzięki przeszczepowi serca, 11-letnia Julia żyje i może nawet zostanie lekarzem, a 17-letni Patryk biega, pływa i marzy o motocyklu. Oboje mają dużo szczęścia, że dostali taki prezent, bo kolejka jest coraz dłuższa, a dawców jest coraz mniej.

Dla Julii i Patryka to był najważniejszy rok w życiu. Pierwszy z nowym sercem i marzeniami, które w końcu mają szanse się spełnić.

- Chciałabym wrócić do szkoły, bo jednak to jest inaczej, jak jest grupka dzieci, niż jak jest jedna nauczycielka, która nad tobą ślęczy - mówi Julia Michalak.

Julia już myśli o szkole, bo wakacje rozpoczęła w szpitalu. To był tylko kilkudniowy pobyt, odmienny od poprzedniego, który trwał 572 dni. 11-latka nie chce już o tym pamiętać. - Na razie chcę w ogóle zapomnieć o szpitalu, ale może w przyszłości zostanę lekarzem - mówi.

"Za dwie godziny lub za kilka miesięcy"

Patryk Pajewski w tak daleką przyszłość jeszcze nie wybiega. Na razie myśli o tym, jak zarobić na wymarzony motocykl i jak spędzić z kolegami pierwsze wakacje po przeszczepie serca. - Przybyło mi siły, teraz normalnie biegam, jeżdżę, pływam, a wcześniej zbytnio nie mogłem tego robić - mówi.

W to, że w końcu przyjdzie na to czas, 17-latek wierzył już rok temu. - Za dwie godziny może się znaleźć dawca, albo za miesiąc, za kilka miesięcy. Nigdy nic nie wiadomo. To jest najgorsze, że ktoś musi zginąć, żeby ktoś inny żył - mówił w lipcu 2016 roku.

Dla dorosłych są, dla dzieci nie

Życia Patryka i Julii udało się uratować. Gdy oboje oczekiwali na przeszczep, sytuacja była jednak dramatyczna. Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu nie mieli ani jednego zgłoszenia o potencjalnym dawcy. W tym roku sytuacja się powtarza.

- Praktycznie nie ma zgłoszeń dawców dziecięcych. W naszym ośrodku było 30 dorosłych pacjentów poddanych przeszczepom. Jest to dość duża liczba. Natomiast jeśli chodzi o dzieci, to nie mieliśmy ani jednego zgłoszenia - tłumaczy dr Szymon Pawlak, kardiochirurg dziecięcy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jedyny przeszczep, jaki wykonano ostatnio w Zabrzu u dziecka, był możliwy dzięki pełnoletniemu dawcy. Kolejka oczekujących nadal jest jednak długa. - Mamy siedemnaścioro dzieci na liście oczekujących na transplantację - mówi dr Pawlak.

Do tego dochodzi trzech pacjentów, którzy na nowe serce czekają już na szpitalnym oddziale. Wśród nich jest 5-letnia Julia Matusiak. Dziewczynka od 4 miesięcy podpięta jest do pompy, która wspomaga pracę jej serca. Trudno jej z nią spać, zdarza się ją szarpać, choć jak sama mówi, przyzwyczaiła się do aparatury.

- Jest to codzienna walka o życie dziecka. Są dni lepsze i gorsze, ale każdego dnia są jakieś mniejsze lub większe powikłania w tych komorach - mówi ojciec Julii, Marcin Matusiak.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS