Brakuje dawców serca dla dzieci. A kolejka jest coraz dłuższa

01.07.2017 | Brakuje dawców serca dla dzieci. A kolejka jest coraz dłuższa
01.07.2017 | Brakuje dawców serca dla dzieci. A kolejka jest coraz dłuższa
Robert Jałocha | Fakty TVN
Robert Jałocha | Fakty TVN01.07.2017 | Brakuje dawców serca dla dzieci. A kolejka jest coraz dłuższa

Dzięki przeszczepowi serca, 11-letnia Julia żyje i może nawet zostanie lekarzem, a 17-letni Patryk biega, pływa i marzy o motocyklu. Oboje mają dużo szczęścia, że dostali taki prezent, bo kolejka jest coraz dłuższa, a dawców jest coraz mniej.

Dla Julii i Patryka to był najważniejszy rok w życiu. Pierwszy z nowym sercem i marzeniami, które w końcu mają szanse się spełnić.

- Chciałabym wrócić do szkoły, bo jednak to jest inaczej, jak jest grupka dzieci, niż jak jest jedna nauczycielka, która nad tobą ślęczy - mówi Julia Michalak.

Julia już myśli o szkole, bo wakacje rozpoczęła w szpitalu. To był tylko kilkudniowy pobyt, odmienny od poprzedniego, który trwał 572 dni. 11-latka nie chce już o tym pamiętać. - Na razie chcę w ogóle zapomnieć o szpitalu, ale może w przyszłości zostanę lekarzem - mówi.

"Za dwie godziny lub za kilka miesięcy"

Patryk Pajewski w tak daleką przyszłość jeszcze nie wybiega. Na razie myśli o tym, jak zarobić na wymarzony motocykl i jak spędzić z kolegami pierwsze wakacje po przeszczepie serca. - Przybyło mi siły, teraz normalnie biegam, jeżdżę, pływam, a wcześniej zbytnio nie mogłem tego robić - mówi.

W to, że w końcu przyjdzie na to czas, 17-latek wierzył już rok temu. - Za dwie godziny może się znaleźć dawca, albo za miesiąc, za kilka miesięcy. Nigdy nic nie wiadomo. To jest najgorsze, że ktoś musi zginąć, żeby ktoś inny żył - mówił w lipcu 2016 roku.

Dla dorosłych są, dla dzieci nie

Życia Patryka i Julii udało się uratować. Gdy oboje oczekiwali na przeszczep, sytuacja była jednak dramatyczna. Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu nie mieli ani jednego zgłoszenia o potencjalnym dawcy. W tym roku sytuacja się powtarza.

- Praktycznie nie ma zgłoszeń dawców dziecięcych. W naszym ośrodku było 30 dorosłych pacjentów poddanych przeszczepom. Jest to dość duża liczba. Natomiast jeśli chodzi o dzieci, to nie mieliśmy ani jednego zgłoszenia - tłumaczy dr Szymon Pawlak, kardiochirurg dziecięcy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jedyny przeszczep, jaki wykonano ostatnio w Zabrzu u dziecka, był możliwy dzięki pełnoletniemu dawcy. Kolejka oczekujących nadal jest jednak długa. - Mamy siedemnaścioro dzieci na liście oczekujących na transplantację - mówi dr Pawlak.

Do tego dochodzi trzech pacjentów, którzy na nowe serce czekają już na szpitalnym oddziale. Wśród nich jest 5-letnia Julia Matusiak. Dziewczynka od 4 miesięcy podpięta jest do pompy, która wspomaga pracę jej serca. Trudno jej z nią spać, zdarza się ją szarpać, choć jak sama mówi, przyzwyczaiła się do aparatury.

- Jest to codzienna walka o życie dziecka. Są dni lepsze i gorsze, ale każdego dnia są jakieś mniejsze lub większe powikłania w tych komorach - mówi ojciec Julii, Marcin Matusiak.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS