Najnowsze

Najnowsze

Dzisiaj w Betlejem

W tym roku widać mniej pielgrzymów, ale świąteczną atmosferę czuć tak samo mocno. W Betlejem już odbyła się wigilijna parada, a o północy, w kościele przylegającym do Bazyliki Narodzenia będzie pasterka.

W kolejce do Świąt

W kolejce do Świąt: na granicy z Białorusią i Ukrainą sznurek TIR-ów, dziesiątki kierowców, a wśród nich Polacy w drodze do domu. Już wiedzą, że przy rodzinnym stole usiąść nie zdążą, więc wyciągają kuchenkę gazową, śledzie i kapustę z grzybami. Także telefon, bo tylko tak złożą świąteczne życzenia.

Świąteczne tajemnice

Świąteczne tajemnice, czyli Boże Narodzenie pełne niespodzianek. Czy było Betlejem, czy raczej Nazaret? Czy był wół i osiołek? Czy rzeczywiście był Herod? Czy święta rodzina szła na spis? I kiedy właściwie były te narodziny? Do poszukiwań, swoją najnowszą książką inspiruje sam papież, więc tropem świątecznych pytań idzie Maciej Mazur.

Oświeceni

Szczyt iluminacji: 450 tysięcy lampek - na domu, drzewach, bramie i płocie. Pewien Niemiec pracował na to cały rok i udało mu się zrobić wrażenie na Święta.

Wigilia z poślizgiem

Wigilijny taniec na lodzie. Świąteczny tydzień wystartował z poślizgiem: pogoda rzuciła Polakom rękawicę i to od rana była nierówna walka: śnieg na wschodzie, deszcz na zachodzie, w centrum najgorzej. Mróz z deszczu robił lód i na chodnikach, szynach i drogach robił się problem. Samochody dachowały, tramwaje nie wyjeżdżały z zajezdni, na gołoledź nie było mocnych.

Coś dla oka

Pomoc bez granic: z Polski na Syberię jadą okulary i okuliści. Mała Wierszyna, ponad 6,5 tysiąca kilometrów stąd, jest Polska na 100 procent: są tam potomkowie przesiedleńców sprzed stu lat. Teraz od polskich okulistów dostali badanie, leczenie i okulary. A to dopiero początek akcji.

Czas na dziecko

Ile kosztujesz mamo? Ile kosztujesz tato? Takie pytania widać na telebimach. To niemy krzyk w imieniu opuszczonych dzieci. "Sieroty są nie tylko w domu dziecka" - mówią organizatorzy kampanii w Łodzi i apelują do rodziców: dajcie dziecku czas zamiast prezentów. Czas, zainteresowanie i emocje na co dzień, to więcej niż góra prezentów od święta.

Daleko od domu

Świątecznie w Afganistanie: mundury w kuchni też zdają egzamin - jest wspólne gotowanie i niezłe wyzwanie, bo z Polski przyleciało 14 ton jedzenia. Polscy żołnierze dostają prezenty, czytają świąteczne kartki i bardzo tęsknią za domem.

Śmierć na drodze

Masakra na drodze: sześć samochodów rozpadło się na kawałki; trzy osoby nie żyją, pięć jest rannych. Trasa numer 8 w miejscowości Zambrzyce Króle była całkowicie zablokowana.

1951-2012

Był bardem Solidarności - komponował, śpiewał, tworzył muzykę do filmów i spektakli. W wieku 61 lat zmarł Przemysław Gintrowski. Razem z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim tworzyli legendarne trio. Gintrowski był jednym z twórców "Murów" nazywanych hymnem Solidarności i wielu innych bardzo znanych utwórów.

Życie na podsłuchu

I jeszcze jeden odcinek serialu "taśmy prawdy". PSL zawiadamia prokuraturę po tym, jak "Puls Biznesu" ujawnił zapis rozmowy Władysława Łukasika, byłego szefa Agencji Rynku Rolnego, z Władysławem Serafinem, szefem kółek rolniczych. W rozmowie padają kwoty, nazwiska i opis machlojek w państwowych spółkach, jakich mieli się dopuszczać działacze tej partii.

Idzie jak woda

Mleko idzie jak woda i pewne to jest jak w banku - noworodki są najedzone, a mamy szczęśliwe. Dzielą się te, które mogą, biorą te, które potrzebują. Mleko matki to dla dziecka wszystko co najlepsze, więc w banku mleka w Warszawie lodówki są pełne. Za chwilę zapełnią się też w Rudzie Śląskiej i Toruniu. Akcja się udała i ma szansę na finansowe wsparcie z NFZ.

Tajemnice policyjne

Euro-bezpieczeństwo pod lupą. Po turnieju policja zdradza swoje tajemnice - pokazuje sprzęt i ujawnia strategię. Kamery w śmigłowcach widziały twarze kibiców z kilkunastu kilometrów, antyterroryści w cywilu stali z kibicami twarzą w twarz. Były prewencyjne zatrzymania i lista zakazanych przedmiotów.

Nadchodzi jesień

PiS ma polityczny plan na jesień - będzie ofensywa, bo jest nędza i wielki zawód. Jarosław Kaczyński wychodzi na pierwszy plan, mówi o bezrobociu, emigracji i galopadzie cen i rysuje czarny scenariusz, choć z zieloną wyspą w tle. "Wszyscy płacimy za długi zielonej wyspy Donalda Tuska" - podkreśla i zapowiada, że ma alternatywę. Ma też ochotę na zjednoczenie i kolejny raz wysyła sygnał do dawnych partyjnych kolegów.

Strefa zamknięta

Niebo nad Londynem zamknięte. Samowolny lot grozi zestrzeleniem. To ostatnia faza gigantycznej operacji sił bezpieczeństwa przed igrzyskami . Prawie 17 tysięcy brytyjskich żołnierzy jest gotowych do działania. To więcej, niż obecnie służy w Afganistanie.

Autostrada w ogniu

Auta w płomieniach i gigantyczny korek na A1. Toyota z pękniętą oponą wpada w zbiornik z gorącym asfaltem i w robotników pracujących na autostradzie. Zapaliły się dwa samochody dostawcze robotników. Sześć osób trafiło do szpitala, dwie w stanie ciężkim. Autostrada pod Gdańskiem była całkowicie zablokowana.

Ale figura...

Król jak marzenie i przymiarka do silikonowego Jagiełły. Tatarski wódz już wygląda jak żywy, więc Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej idzie za ciosem i marzy o królu. Na polu bitwy dziś leje się pot, a nie krew i polsko-litewskie wojska znów liczą na zwycięstwo, a dyrektor muzeum liczy na 60 tysięcy złotych i królewski gest turystów.

1940-2012

Pożegnanie z mistrzem. Jerzy Kulej zmarł wczoraj wieczorem w Warszawie. Był najlepszy na ringu i kochany przez ludzi - pięknie walczył i nigdy nie padł na deski. W sportowej kolekcji miał olimpijskie medale i mistrzowskie tytuły, ale ci, którzy go znają, dają mu medal za człowieczeństwo. Wspominają jego mądrość, uczciwość, uśmiech i dowcip.

Między słowami

Gorąca polityczna dyskusja w studiu jordańskiej telewizji. Tak gorąca, że jeden z polityków sięgnął po broń i groził swemu rozmówcy śmiercią.

Na bruk?

Krakowski Dom Łazarza, Ośrodek Pomocy Bezdomnym, potrzebuje pomocy. 38 bezdomnych ma go pilnie opuścić, bo przyznany im kiedyś czasowo budynek Agencja Mienia Wojskowego chce wystawic na przetarg. Ratująca bezdomnych, słynna w Krakowie lekarka Ilona Rosiek-Konieczna prosi o zmianę decyzji. Kiedyś o mało co nie trafiła za kraty za wypisywanie bezdomnym recept, teraz walczy, by nie trafili na bruk.

Wyścig do wyborców

Ruch Palikota i SLD zaczynają wakacyjny wyścig do wyborców. Jadą w Polskę, jadą na plaże, wszędzie tam, gdzie wypoczywają Polacy, by ich do siebie przekonać. W te wakacje może być trudno odpocząć od polityki. Uwaga! Napotkana przyczepa kempingowa może się okazać punktem informacyjnym posła.

To już historia?

Coraz więcej widzów, coraz mniej sponsorów. Widowiska historyczne, spektakularne bitwy borykają się z kryzysem. Rycerze narzekają. Pod Grunwald się wybierają, ale już oblegać Malbork będą krócej niż zwykle. Część imprez się nie odbędzie.

Tragiczny bilans

Do 150 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Rosji. Ratownicy wciąż poszukują zaginionych. Akcję niesienia pomocy osobiście nadzoruje Władimir Putin.

Prawie jak pacjent

Uczą się, jak leczyć, ale zupełnie inaczej niż dotąd. Zanim spróbują na ludziach, uczą się na symulatorach. Odbieraja porody, udzielają nagłej pomocy medycznej, prowadzą intensywną terapię - uczą się także na swych błędach, ale nie zagrażając nikomu. To jest już możliwe, bo symulatory sa coraz doskonalsze, a symulują prawie wszystko.

Zabójczy upał

Na amerykańskim wschodnim wybrzeżu rekordowe upały. W okolicach Waszyngtonu prawie 40 stopni Celsjusza. Z powodu niespotykanej tam fali gorąca zmarło już prawie 30 osób.

Na czym polega chargeback?

Doradzamy jak zmniejszyć ryzyko straty w wypadku upadku biura podróży – płacąc za wycieczkę kartą kredytową. Rozmowa z M. Groszkiem, wiceprezesem Związku Banków Polskich

Mecz o wszystko

Orły Smudy już we Wrocławiu - do meczu o "być albo nie być" z Czechami zostało niewiele ponad 24 godziny. Scenariusz był taki jak zawsze: powitanie, hymn, autografy, uściski rąk i życzenia - wygrajcie. O tym w jakim składzie wystąpią Polacy sporo już wiemy - nie wiemy jednak wszystkiego. Tytoń a nie Szczęsny - to nieoficjalna więc tylko raczej pewna informacja.

Czas decyzji

Od kilku minut na wrocławskim stadionie trwa konferencja Franciszka Smudy i polskich piłkarzy - czy Smuda odkrył karty? Czy znamy już odpowiedzi na najważniejsze pytania o skład?

Człowiek orkiestra

Na co dzień gra jak z nut - od święta kieruje jak z nut. Z zawodu jest szanowanym dyrygentem, więc nie musi ale chce raz na jakiś czas zasiąść za kierownica autobusu. Takie hobby ma znany pewnie wielu z Państwa Zygmunt Kukla - ten z Kukla Band. Kogo teraz wozi? Reprezentację Anglii która mieszka w Krakowie, ale gra na Ukrainie - gra dziś.

Czas decyzji

O 20.00 pierwszy oficjalny trening polskich piłkarzy ale wcześniej - za kilka, może kilkanaście minut - konferencja prasowa trenera Franciszka Smudy i nie tylko.