Najnowsze

Najnowsze

"Polska nie jest traktowana jako poważny partner"

- To demoluje naszą politykę zagraniczną - stwierdził Roman Imielski z "Gazety Wyborczej", mówiąc o postulatach polskiego rządu do Deklaracji Rzymskiej i groźbie Beaty Szydło, że jeśli nie zostaną one uwzględnione, to rząd PiS nie podpisze deklaracji. - Nie jesteśmy traktowani jako poważny partner - dodała dr Anna Materska-Sosnowska z Instytutu Nauk Politycznych UW.

Polskie postulaty unijne są "wyłącznie na rynek wewnętrzny"

Niezależnie od konkluzji szczytu w Rzymie ruszy "machina pisowskiej propagandy, z telewizją publiczną na czele", która te konkluzje przedstawi jako sukces Polski - uważa były marszałek Sejmu Ludwik Dorn, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Jego zdaniem polskie postulaty do deklaracji, która ma zostać przyjęta w sobotę, są "wyłącznie na rynek wewnętrzny".

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oficjalnie otwarte

Są listy, zdjęcia, czołgi, a nawet wagon kolejowy. Są prywatne, najdroższe pamiątki i ogromne emocje zwiedzających. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest już oficjalnie otwarte. Nie tylko ono jest wielkie - wielkie robi także wrażenie.

Polska polityka imigracyjna jak facet z kijem w ręku. Satyrycznie o rządzących

W polityce porównań nie brakuje. Były polityk Marek Migalski ostatnio trafił w punkt, komentując polską politykę imigracyjną. - Przypomina anegdotę o tym, jak mężczyzna przychodzi do lekarza z kijem w ręku. I na pytanie, dlaczego ma ten kij, odpowiada: żeby się odganiać od wilków. No i lekarz mówi: przecież tu nie ma wilków! Na to pacjent: no widzi pan, jak pomaga! - ocenił.

Prognoza pogody na piątek 24 marca

W piątek zachmurzenie kłębiaste małe i umiarkowane, na południu i południowym wschodzie okresami duże, z niewielkimi opadami deszczu (do 2 mm). Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na wschodnim Pomorzu, Podlasiu oraz Lubelszczyźnie i Górnym Śląsku oraz 11 stopni Celsjusza w centrum kraju do 13 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północny i północno-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Będą leczyć astmę... ciepłem. Pod warunkiem, że NFZ wesprze projekt

Astmę chcą leczyć... ciepłem. Ta nowatorska w Polsce metoda ma pomóc w walce z dusznościami. Lekarze z Krakowa za pomocą specjalnego urządzenia wypalają przerośniętą warstwę mięśniową, dzięki czemu choremu lepiej i łatwiej jest oddychać. To jednak na razie projekt naukowy, ale pierwsze wyniki obiecujące. Lekarze mają nadzieję, że metoda, która jest już znana na świecie, zostanie sfinansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Bo jest komu pomagać - w Polsce na astmę choruje blisko trzy miliony osób.

Jak przeciwdziałać zamachom? "Znalezienie prawnego złotego środka jest niemożliwe"

- Najprawdopodobniej mamy do czynienia z kolejnym zamachem tak zwanego samotnego wilka - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Wojciech Brochwicz, współtwórca UOP i były wiceszef Straży Granicznej, komentując doniesienia policji, według której w środowym zamachu w centrum Londynu zginęły cztery osoby, a 20 zostało rannych. - Na pewno jakąś wskazówką jest rocznica zamachu w Brukseli - dodał. - Data nieprzypadkowa, miejsce również nie, bo ta symbolika odgrywa ważną rolę, nie tylko z punktu widzenia propagandowego - ocenił natomiast drugi gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej. Zdaniem Krzysztofa Liedla z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas "sposób przeprowadzenia tego ataku jest charakterystyczna dla tzw. samotnych wilków", praktykowanych w przeszłości między innymi w Izraelu - także z użyciem noży i aut. W ocenie eksperta takowy samotny wilk jest szczególnie groźny - działa w imię idei zastraszenia i trudniej go zauważyć, ponieważ nie działa w centrum jednostki terrorystycznej. Wojciech Brochwicz dodał, że "został zwołany komitet Kobra" i że należy poczekać na kolejne informacje.

"Każda podróż zagraniczna pana Jarosława Kaczyńskiego powinna nas cieszyć, bo nie zna świata"

- Już żeśmy się przyzwyczaili w dużej mierze (- do zamachów - przyp. red.). Od czasów Nowego Jorku inaczej się podróżuje, ludzie się inaczej zachowują; są czujniejsi - powiedział w "Faktach z Zagranicy" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, odnosząc się do zamachu w sercu Londynu, które na kilka godzin niemalże przestało nić. - Zachodnia Europa już przeżywała takie fale - przypomniał i dodał: "to przychodzi, odchodzi... miejmy nadzieję". - Obrona to są służby specjalne. Nie ma innej - stwierdził stanowczo gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Jaki polityczny los czeka ministra Antoniego Macierewicza?

Po licznych kontrowersjach wokół MON wielokrotnie spekulowano o dymisji ministra Macierewicza. Teraz mecenas Giertych wróży mu, że zostanie "zrzucony z sań". Tylko przez kogo, skoro dotąd minister w saniach siedział wygodnie, a one jechały dokładnie tam, gdzie chciał?

Oszust, rzeźnik i wart miliardy przekręt stulecia. Co ich łączy?

W Pabianicach piszą o przekręcie stulecia. Chodzi o dzieła sztuki wycenione na ponad dwa miliardy. Tyle tylko, że dzieła malował i sam wyceniał lokalny drobny przestępca - rola mecenasa sztuki przypadła właścicielowi sklepu mięsnego. Z urzędu skarbowego próbowali przy okazji wyłudzić 160 milionów. Teraz mecenat będzie nad nimi sprawował zakład karny.

Prognoza pogody na czwartek 23 marca

Pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami, a w południowej części kraju opady deszczu (do 1-4 mm). Temperatura maksymalna od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, wschodni. Ciśnienie waha się - w Warszawie, w południe 1010 hPa.

Deklaracja Rzymska "nie będzie miała większego znaczenia"

- Projekt deklaracji jest zachowawczy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Jan Rokita mówiąc o deklaracji z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, której projekt wyciekł do mediów. - Ta deklaracja naprawdę nie będzie miała większego znaczenia - dodał. Stwierdził, że "niczego by po niej nie oczekiwał", oprócz "ładnych obrazków telewizyjnych, uśmiechniętej pani kanclerz, dobrej atmosfery". Wyjaśnił, że w jego ocenie dokument nie stawia na żadne rewolucyjne rozwiązania, których nie można byłoby znaleźć w Traktacie z Lizbony.

"Mamy do czynienia z odwrotem od populizmu"

Wciąż nie można mieć pewności, że Marine Le Pen przegra wybory - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dr Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej". Jej zdaniem wynika to z faktu, że wielu Francuzów deklaruje, że na wybory nie pójdzie. Drugi gość programu, Marcin Zaborowski z "Visegrad Insight", stwierdził jednak, że szanse Marine Le Pen nie są duże. - Mamy do czynienia z odwrotem od populizmu (w Europie - przyp. red.) - ocenił, przywołując wyborcze porażki populistów w Holandii i w Austrii.

Wybuch gazu w bloku. Nie żyją dwie osoby

Wybuch gazu w bloku w Bytomiu. Zginęły 2 osoby. Kilkanaście zostało ewakuowanych. Na miejscu, oprócz strażaków, pojawili się też prokuratorzy, którzy mają wyjaśnić, jak doszło do wybuchu.