Najnowsze

Najnowsze

Małgorzata Zawadka o 11 września: poczułam się wtedy obywatelem tego miasta

Polscy dziennikarze Małgorzata Zawadka i Filip Niedenthal w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS wspominali swoje przeżycia z 11 września 2001 roku, kiedy w USA doszło do serii zamachów terrorystycznych. – Poczułam się wtedy obywatelem tego miasta (Nowego Jorku – przyp. red.) – mówiła Małgorzata Zawadka, była korespondentka w USA. – Najważniejsze, że to miasto przetrwało – mówił z kolei Filip Niedenthal, redaktor naczelny „Esquire”.

Marek Ostrowski: krytyka naszego rządu jest zasadna. Ubolewam, że to się rozmyje

Parlament Europejski w przyszłym tygodniu podejmie debaty. Tematem rozmów ponownie będzie aktualna sytuacja w Polsce. – Krytyka naszego rządu jest zasadna. Ubolewam, że to się rozmyje – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. Jego zdaniem najpoważniejszym zarzutem wobec Polski jest to, że rząd nie akceptuje wyroków Trybunału Konstytucyjnego. To się nie zdarza, jak określił dziennikarz, „w świecie białego człowieka”.

Smolar: następuje marginalizacja Polski przez UE

Tusk mówi o konsekwencji w kontekście Brexitu, Włosi – o ścisłej integracji państw, które jej rzeczywiście chcą, a premier Węgier – o kontrrewolucji kulturalnej. Sytuację współczesnej Europy komentował w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. Gość Jolanty Pieńkowskiej uważa, że borykamy się z „najpoważniejszym kryzysem i widać, że Europa dzieli się na trzy bloki”. Dostrzega jednak w tym kryzysie jasną stronę. Jest nią pozytywne podejście Polaków do Unii Europejskiej, kojarzonej głównie z możliwościami rozwoju cywilizacyjnego. Zauważa jednak i drugą stronę. – Europie jest bardzo trudno – przyznał. – Już teraz następuje marginalizacja Polski przez Unię Europejską – dodał.

Czy Putin boi się niezależnych sondaży? „Jego partia nie jest tak dobrze postrzegana”

- O ile sam Putin i jego poparcie jest na wysokości niebios (…) tyle jego partia nie jest tak dobrze postrzegana – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Andrzej Zaucha, korespondent „Faktów” w Rosji. – Poparcie dla niej spada – podkreślił. Reporter „Faktów”, powołując się na niezależne źródła, stwierdził, że „Putin, jako przywódca, ma ponad 80 proc. poparcia”, między innymi dlatego, że partia jest postrzegana jako elita karierowiczów. Zdaniem gościa Jolanty Pieńkowskiej takie myślenie Rosjan wynika ze świadomości, że w kraju może być gorzej – tak, jak 25 lat temu gdy na sklepowych półkach niczego nie było. Dlatego, zdaniem reportera „Faktów”, wolą stałość urzędu prezydenta.

Echa spotkania Kaczyńskiego i Orbana w Krynicy. „To bardziej show niż poważna polityka”

„W UE potrzebne są zmiany kulturowe” – to jedna z istotniejszych kwestii, w sprawie której zgodzili się Viktor Orban premier Węgier i lider PiS Jarosław Kaczyński. Tę sytuację komentowali publicyści Adam Szostkiewicz „Polityki” i Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”. Zgodnie ocenili, że spotkanie obecnego premiera Węgier oraz byłego premiera Polski na Forum Ekonomicznym w Krynicy, było „przede wszystkim świetnym show”.

Francja coraz bardziej cierpi z powodu fali imigrantów. Paryż buduje dwa obozy dla uchodźców

Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się prace przy stawianiu betonowej bariery we francuskim Calais. Mur stanie wzdłuż głównej drogi prowadzącej do portu. Konstrukcja ma chronić ciężarówki przed napadami imigrantów, którzy koczują w tzw. Dżungli. Ale z powodu fali imigrantów cierpi cała Francja. Paryż wprowadza tymczasowe rozwiązanie – dwa obozy dla uchodźców: dla kobiet i dla mężczyzn.

Psychotropy zamiast leku kardiologicznego. Skutki pomyłki producenta mogą być groźne dla pacjentów

Zamiast leku na wyrównanie ciśnienia – środek psychotropowy. Niebezpieczna zamiana ze skutkami, które mogą być groźne dla pacjentów. Produkowane przez czeską firmę Zentiva psychotropy o nazwie Neurol znalazły się w opakowaniach leku kardiologicznego Atram. Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega i apeluje do pacjentów, by leki oddali do aptek, a sami zgłosili się do lekarza.

Bez wiedzy i zgody pani Izy zaczęli budować na jej działce pawilon handlowo-usługowy. Pozwolenie wydali urzędnicy

Samowola budowlana przy urzędniczej aprobacie. Bez wiedzy i zgody właścicielki inwestor zaczął budować na jej działce pawilon handlowo usługowy. Pozwolenie wydali urzędnicy. Dlaczego? Ponieważ inwestor oświadczył, że posiada prawo od dysponowania tą nieruchomością na cele budowlane. Właścicielka nie miała szans na reakcję – na co dzień mieszka zagranicą. Pani Iza od dwóch lat walczy o przywrócenie stanu pierwotnego dla swojego terenu, ale nie jest to proste. Mimo że nadzór budowlany nakazał rozbiórkę tego, co już wybudowano, to inwestor ciągle odwołuje się od tej decyzji.

Marcinkiewicz: misja ministrów "wyjazdem propagandowym". Listy prezydenta mało znaczącym "wyjściem przed szereg"

Po atakach na Polaków w Wielkiej Brytanii do Londynu pojechali z wizytą ministrowie Błaszczak i Waszczykowski oraz Komendant Główny Policji. – Myślę, że to taka propagandowa wizyta – powiedział w „Faktach z Zagranicy” były premier Kazimierz Marcinkiewicz. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską na antenie TVN24 BiS dodał, że „taki wyjazd na pewno coś wnosi (…) dla rządu” i dla wizerunku samych ministrów, którzy w ocenie Marcinkiewicza „mają dużo za uszami”.

Wkrótce premiera płyty z muzyką tylko dla… kotów

Już wkrótce premiera płyty, która nie jest zarezerwowana dla jednego gatunku – i nie chodzi bynajmniej o gatunek muzyczny. Jedna z wytwórni wyda album z muzyką dla… kotów. Ścieżkę skrojoną na potrzeby kocich uszu skomponował wiolonczelista amerykańskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, który ma na koncie współpracę między innymi z Metalliką.

Koniec dodatkowych opłat za korzystanie z telefonu za granicą. KE chce wprowadzić nowe zasady

Większości z nas trudno się rozstać z telefonem. Jednocześnie korzystanie z niego za granicą dla wielu Polaków jest mało atrakcyjne. Powód oczywisty – wysokie opłaty. Wkrótce może się to jednak zmienić. Komisja Europejska opublikowała projekt przepisów, które poza granicami pozwalają dzwonić za tyle samo, ile płacimy w kraju. Co prawda na razie tylko przez 90 dni w roku, ale to i tak dobra wiadomość.

Miało być przedszkole, ale mieszkańcy pobliskiego osiedla protestują. Nie chcą placówki ze względu na… hałas

Zazwyczaj budowa nowego przedszkola spotyka się radością, bo to zawsze wielce wyczekiwana placówka. Miejsc dla przedszkolaków w całym kraju ciągle brakuje. Nie zamierzają się tym przejmować mieszkańcy pewnego osiedla w Przecławiu niedaleko Szczecina. Wspólnota mieszkaniowa nie chce koło siebie przedszkola i bawiących się na dworze dzieci. Próbują blokować pozwolenia na budowę placówki.

Co jest przyczyną ataków w Harlow? „To nastroje, które kumulowały się w Brytyjczykach od 2004 roku”

W Wielkiej Brytanii ponownie doszło do ataku na Polaków. Nie dość, że miał on miejsce w tym samym miejscu, co poprzedni, to napastnicy zaatakowali niedługo po marszu milczenia i sprzeciwu wobec agresji, zorganizowanym przez mniejszość polską. Czy takie akty przemocy uaktywnił Brexit? – To są nastroje, które kumulowały się w Brytyjczykach od 2004 roku, kiedy premier Tony Blair otworzył rynek pracy dla obywateli Polski i innych nowych krajów członkowskich UE – mówił na antenie TVN24 BiS w programie „Fakty z Zagranicy” Michał Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Rokita: nie zdziwię się, jeśli skutkiem polityki imigracyjnej będą pogromy w Europie

– W Europie narastają tendencje nacjonalistyczne, nie tylko w Wielkiej Brytanii – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były poseł PO Jan Rokita, komentując napaści na Polaków w Harlow w Anglii. Jak ocenił, „lumpen-nacjonalizm w różnych częściach Europy staje się silniejszy” i stosunkowo niezamożne, robotnicze Harlow nie jest tutaj wyjątkiem. – Nie zdziwię się, jeśli efektem imigracji, otwartej europejskiej polityki imigracyjnej w ubiegłym roku, staną się na przykład pogromy w różnych krajach europejskich – dodał.

Syria: dwa skrajne oblicza Aleppo. Świat wojny i świat beztroski egzystują równolegle

Dwa światy w jednym, ogarniętym wojną, syryjskim mieście. Podzielone przez nieustanne walki Aleppo szokuje. Obok ruin, śmierci, głodu i ludzkich dramatów – turyści kąpią się w basenach, opalają na plażach i kupują luksusowe towary. Syryjskie ministerstwo turystyki zachęca do przyjazdów do kraju, który – cytat z oficjalnej reklamówki – „zawsze jest piękny”.

Związkowcy chcą zakazu handlu w niedziele. Minister finansów ma całkiem inny pomysł

W ubiegły piątek w Sejmie złożony został – przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzi "Solidarność" oraz inne organizacje społeczne, katolickie, pracownicze i pracodawców – obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Minister finansów po raz pierwszy wypowiedział się w tej sprawie. Paweł Szałamacha powiedział w TVN24, że wolna od handlu mogłaby być pierwsza niedziela w miesiącu i że dobrze byłoby zaobserwować przez 2 lata, jak na to zareaguje rynek. "Solidarność" słucha i radzi ministrowi, żeby porozmawiał z kolegami i koleżankami z rządu.

Polak wygrał Eurowizję dla Młodych Muzyków. 18-letni saksofonista sensacją konkursu

Polskie zwycięstwo na Eurowizji dla Młodych Muzyków. 18-letni Łukasz Dyczko z Gorlic tak zagrał „Rapsodię na saksofon altowy”, że pokonał wszystkich i zajął pierwsze miejsce. „Jeszcze się nie zdarzyło, żeby saksofon zwyciężył” – mówił w poniedziałek w TVN24 i przyznaje, że konkurs dodał mu pewności siebie. Może świętować nie tylko z powodu wygranej, ale i nagrody – to 10 tysięcy euro.

Przejechał 800 kilometrów na rowerze. Zbierał pieniądze dla dzieci porzuconych przez rodziców

Z Zakopanego na Hel...na rowerze. Bartek Pierzyński z Łodzi pokonał ponad 800 kilometrów, by pomóc finansowo chorym i porzuconym przez swoich rodziców dzieciom. 30-latek nie zsiadał z roweru przez ponad dwie doby i w niedzielę szczęśliwie dojechał do celu. Cel wyprawy osiągnięty nie tylko geograficznie. Pieniądze, które udało mu się zebrać podczas wyprawy, trafią na konto Fundacji "Dom w Łodzi".

Poznań: sukces kiermaszu 8-letniej Asi. Dla jej chorej mamy zebrano ponad 100 tysięcy złotych

Tłumy osób, które przyszły z sobotę na kiermasz na jedno z osiedli, naprawdę otworzyły swoje serca i portfele. Niespodziewane wydarzenie, którego inicjatorką była 8-letnia Asia chcąca pomóc swojej mamie, było sukcesem organizacyjnym i przełożyło się na wielki sukces finansowy. Udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych podczas kiermaszu, a zbiórka w internecie nadal trwa. Zebrana kwota wystarczy na rehabilitację mamy Asi, wystarczy na wizyty u specjalistów. Wystarczy – żeby Asia znowu miała nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

Wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji? PO sprzeciwia się „niszczeniu polskiej szkoły”

Platforma Obywatelska stawia się w kontrze do rządowych pomysłów zmian w oświacie. Mówi stanowcze nie” dla niszczenia polskiej szkoły, ale także „nie” dla minister edukacji. Władze partii nie wykluczają wniosku o wotum nieufności wobec Anny Zalewskiej. Główny zarzut to chaos i – co za tym idzie – wielka niepewność i strach: rodziców, uczniów i nauczycieli. Uczestnicy regionalnej konwencji programowej PO podpisali w tej sprawie tzw. Deklarację Wrocławską.

Wyjątkowy hołd dla tragicznie zmarłego żużlowca. Koledzy z toru wystąpili w specjalnym teledysku

Na stadionie żużlowym w Toruniu żużlowcy z kilku klubów wzięli udział w nagraniu teledysku poświęconego Krystianowi Rempale. 18-letni żużlowiec uległ dramatycznemu wypadkowi na torze w Rybniku. Zawodnik zderzył się podczas wyścigu ze swoim rywalem, zgubił kask, a następnie uderzył głową w tor i bandę. Przez cały czas po wypadku zawodnik był w śpiączce, po kilku dniach zmarł. Piosenkę do teledysku zaśpiewała siostra sportowca - Martyna Rempała.

Amerykanista: Clinton drażni wielu mężczyzn. „Jest bardzo inna od tradycyjnej, amerykańskiej żony”

Amerykańskie elity są nie tyle przeciwne Trumpowi, ile podziałowi społecznemu, jaki mogłaby jego prezydentura stworzyć – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Jak wyjaśnił – Trump skupia na sobie poparcie bardzo konserwatywnej części społeczeństwa. Ale nie tylko on jest bardzo polaryzujący, zaznaczył. – Pani Clinton drażni wielu mężczyzn, w Ameryce i nie tylko – zauważył. A drażni, w opinii Lewickiego między innymi tym, że „jest bardzo inna od tradycyjnej, amerykańskiej żony”.

Ostrowski: Putin ma metodę mówienia „jawnej nieprawdy”

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin udzielił wywiadu, w którym ostrzegł przed rewidowaniem wyników II wojny światowej, gdyż „otworzyłoby to puszkę Pandory”, jak to ujął. – Mówi to Putin, wobec którego najcięższy zarzut jest taki, że złamał podstawowe porozumienia dla Europy i świata, że siłą zmieniał granice – kpił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. – Putin ma metodę mówienia jawnej nieprawdy – stwierdził. Prezydent Rosji w wywiadzie nie odpowiedział na pytanie, kogo wolałby jako prezydenta USA. – Mnie to nie dziwi, że Putin nie określił się, czy wołałby Trumpa czy Hillary Clinton. Wcześniej dawał do zrozumienia, że wolałby Trumpa – skomentował drugi gość Piotra Kraśko, wicedyrektor Center for European Policy Analysis Marcin Zaborowski.

Drugiego referendum ws. Brexitu nie będzie. Lewandowski: Anglicy sprawili kłopot przede wszystkim sobie

Nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiada, że nie będzie drugiego referendum w sprawie Brexitu. – Anglicy sprawili kłopot przede wszystkim sobie (…) i udają, że to jest problem wyłącznie brytyjski – powiedział w "Faktach z Zagranicy" Janusz Lewandowski, były komisarz UE. Gość Piotra Kraśko przytoczył słowa byłego premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona, który nazwał Brexit "zwycięstwem demokracji" i się z nimi nie zgodził. - Uważam, że jeszcze kilka takich zwycięstw i rozsypie się cała Europa i zmarnowany zostanie dorobek wielu pokoleń, które wyciągały wnioski z II wojny światowej - powiedział na antenie TVN24 BiS.