Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 2 września

W sobotę okresami opady deszczu, a na Podkarpaciu możliwe burze. Temperatura maksymalna w dzień od 16 stopni Celsjusza nad Zatoką Gdańską i na Mazurach do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach burzowych do 80 km/h, północno-zachodni.

Remont ma skończyć się do końca roku. Na placu budowy robotników brak

Remont zupełnie inny niż wszystkie. Tak przynajmniej twierdzą kierowcy, którzy próbują przebić się przez zakorkowaną Łódź. Bo choć utrudnienia w ruchu są potężne i całkiem realne, to prowadzone prace remontowe - czysto teoretyczne. Tam, gdzie powinien pełną parą iść remont, zamiast robotników najczęściej hula wiatr.

Tomczyk: retoryka PiS psuje relacje Polski z Unią Europejską

Europosłowie PiS nie rozumieją procedury wszczętej przez Komisję Europejską na podstawie art. 7, czyli procedury doprowadzenia do rządów prawa w jakimś kraju członkowskim, w tym przypadku w Polsce - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. - Bądźcie poważni - zaapelował do eurodeputowanych rządzącej partii. - Problem polega na tym, że konstrukcja ostrzegania i dialogu została wymyślona po to, żeby nie doszło do tego ostatecznego użycia guzika atomowego w postaci Rady Europejskiej - stwierdził z kolei Cezary Tomczyk z PO, dodając, że politycy PiS mylą się mówiąc o tym, że KE nie ma podstaw do tego, by ingerować w sprawy Polski. - Retoryka PiS jest wojenna, niepotrzebna. Ona psuje nasze relacje - dodał.

Jurek: w momencie złożenia wniosku do Rady Europejskiej Komisja powinna zamilknąć

- Powinni wziąć na wstrzymanie, zrozumieć że UE jest po to, żeby organizować naszą współpracę gospodarczą, żeby szukać płaszczyzn współpracy politycznej, a nie po to żeby permanentnie ingerować w życie państw, bo to i nam utrudnia debatę publiczną - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS europoseł Marek Jurek. - Tylko jednogłośnie stwierdzenie przez wszystkie, poza zainteresowanym, państwa Unii Europejskiej może stwierdzić, że któryś kraj nie przestrzega ich wartości - podkreślił, przypominając, że z taką opinią nie zgadzają się Węgry. Zdaniem polityka KE powinna po prostu przyjąć opinię Rady Europejskiej, a nie ją uprzedzać, ponieważ "rządy europejskie mogą być oceniane przez rządy europejskie", co zapisane jest w traktatach. Marek Jurek podkreślił, że nie broni polskich władz, ale państwa polskiego, ponieważ "przewodniczący Timmermans polskiego porządku konstytucyjnego nie szanuje i na Trybunał Konstytucyjny powołuje się utylitarnie".

Rozdźwięk, czy "powrót do normalności"? Duchowni coraz częściej krytykują PiS

- Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem bycia razem i współistnienia, a nie go nadwyrężać go czy omijać - mówi prymas polski, ale arcybiskup Hoser widzi to inaczej. Z kolej biskup Gądecki dziękuje prezydentowi za weto do ustaw sądowych. Wracający po latach milczenia ksiądz Adam Boniecki żałuje, że Kościół przemówił tak późno. Jakie głosy o sytuacji politycznej słychać od duchownych?

Błyskawiczna decyzja ministra. "Nie ma zgody na tego typu sformułowania"

"Nie mam potrzeby eksponowania miejsc związanych z historią innych narodów" - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" były już szef Polskiej Organizacji Turystycznej Marek Olszewski o tym dlaczego obóz Auschwitz znika z programu wizyt promujących Polskę. Rekcja Ministerstwa Sportu i Turystyki była błyskawiczna.

Prognoza pogody na piątek 1 września

Na wschodzie kraju piątek będzie pogodnie. W pozostałych regionach pochmurno i deszczowo. Na Śląsku i w Małopolsce możliwe burze z gradem. Temperatura maksymalna od 16 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, Kujawach i w Wielkopolsce, 20 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 30 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni i północny. Mocniej powieje na wschodzie południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny (w trakcie burz nawet do 90 km/h).

Zuchwały napad w Klonowej. Wysadzili w powietrze bankomat

Zuchwały napad w Klonowej w Łódzkiem. Nie wiadomo kto, nie wiadomo ile skradł. Wiadomo, że bankomat wyleciał w powietrze, a pieniądze zniknęły. Wybuch był tak silny, że z okien banku wyleciały szyby. Na szczęście nikt nie ucierpiał, bo atak został przeprowadzony nad ranem. Sprawę bada policja.

Kolejki w urzędach. Ostatni dzwonek, by zachować ciągłość 500 plus

To już ostatni dzwonek, by zagwarantować sobie ciągłość świadczenia z programu Rodzina 500 plus i nie czekać potem na wyrównanie. Obecna edycja programu kończy się we wrześniu. Jeśli chcemy, by pieniądze wypłacono nam dalej i bez opóźnień, to 31 sierpnia to ostatni termin złożenia nowego wniosku. Formalność nie jest skomplikowana, ale wielu uprawnionych zostawiło jej załatwienie na ostatni moment. Efekt? Przed urzędami długie kolejki.

"Strefa euro ma dużo problemów, ale lepiej w tym momencie w niej być, niż nie być"

- Chyba nam się Unia Europejska ostatecznie zmienia - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PWC, komentując deklarację Rumunii, która chce szybko przyjąć euro. - Kto chce uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji, musi być w strefie euro - stwierdził. - Zmieniło się to, że Unia chce iść bardzo szybko w stronę konsolidacji, ściślejszej współpracy na bazie euro, które jednak nie jest idealnym rozwiązaniem - ocenił z kolei drugi gość programu, Piotr Kuczyński z domu inwestycyjnego "Xelion". - Strefa euro ma dużo problemów, ale lepiej w tym momencie w niej być niż nie być - dodał.

Kamiński: to nie Polska ma problem z Unią Europejską, tylko zły rząd

- To nie Polska ma problem z Unią Europejską, bo Polska jest proeuropejskim krajem. Mamy zły rząd, który ma problemy z UE, ale to naprawdę nie jest Polska. Oni mają te problemy, bo łamią fundamentalne standardy - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Michał Kamiński z koła poselskiego Unii Europejskich Demokratów, komentując konflikt na linii Polska-UE. - Myślę, że jest gorzej - ocenił z kolei dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk, były polityk. - Populizm często trafia na podatny grunt, szczególnie w czasach przetasowań, a mamy takie czasy - dodał, mówiąc, że sceptyczna wobec działań UE retoryka polityków PiS zyskuje zwolenników. - Nagle to, co było czysto propagandowym zagraniem, może stać się prawdziwym problemem politycznym - ocenił.

Przyczyny sporu Polski z Unią Europejską

Konflikt z Komisją Europejską, z niemal wszystkimi już przywódcami Europy, jest na rękę PiS, bo władza utrwala swój żelazny elektorat i zbija polityczny kapitał. Wszystko zaczęło się od zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Europa była w szoku, bo po raz pierwszy spotkała się z tak jawnym ignorowaniem zaleceń instytucji wspólnoty. Polska jest pierwszym krajem, który zlekceważył i nadal lekceważy decyzje Trybunału Sprawiedliwości. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Artur W. przyznał się do zamordowania Kai

Artur W. przyznał się do zbrodni i opowiedział jak dusił, wiązał i chował w wersalce 20-letnią Kaję. Wszystko prawdopodobnie działo się na oczach dwuletniego syna zamordowanej kobiety. Mężczyzna relacje składał na chłodno i zasłużył - zdaniem prokuratury - na dożywocie.

Wciąż nie zidentyfikowano sprawców napaści w Rimini

Nie zidentyfikowaliśmy sprawców. Na zdjęciach nie widać twarzy - mówi włoski prokurator. Śledczy próbują odtworzyć każdy krok agresorów, którzy brutalnie pobili parę Polaków w Rimini. Zgromadzony materiał dowodowy został przekazany polskiej prokuraturze.

Droga reforma edukacji. "Płacą oczywiście samorządy"

Przerabianie gimnazjum na podstawówkę nie wszędzie jest proste. Miasta liczą, ile wydały na ruszającą w poniedziałek reformę. Warszawa mówi o 70 milionach złotych, Gdańsk o 36 milionach. Rząd reformuje, a płacić za to mają samorządy.

Prognoza pogody na czwartek 31 sierpnia

Czwartek będzie pochmurny. Na Pomorzu, Kujawach, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce możliwy przelotny deszcz i burze. Porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 80 km/h. Temperatura maksymalna od 26 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 32 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy skręcający na zachodni. Ciśnienie spada, w południe 1000 hPa.

Jak wygląda sądownictwo po wejściu w życie nowej ustawy o sądach powszechnych?

Z trzech ustaw PiS o sądownictwie prezydent podpisał jedną. Głośnym echem odbiły się dwa jego weta, ale trzecia ustawa weszła w życie i dała ministrowi Zbigniewowi Ziobro większą władzę w sądach. Chodzi o możliwość wymiany prezesów. Pojawią się apele, by nie przyjmować nominacji. Opozycja mówi o ręcznym sterowaniu sądownictwem, a minister Ziobro o tym, że u niektórych sędziów "nauka poszła w las". O to, żeby sędziowie nie obejmowali stanowisk po prezesach sądów odwołanych w tym trybie, apeluje stowarzyszenie sędziów polskich Iustitia.

"Najsilniejszy człowiek w Unii Europejskiej ma dość Polski jako troublemakera"

- Chyba została przekroczona jakaś czerwona linia przez polski rząd, co spowodowało reakcję pani Merkel - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS politolog dr Marek Migalski. - Ta uwaga, jak na standardy dyplomatyczne, była dosyć znacząca - stwierdził. Jego zdaniem "Angela Merkel jest naprawdę zirytowana trwałym bojkotem presji europejskiej przez polski rząd", który "idzie na konfrontację z Unią". - Najsilniejszy człowiek w Unii Europejskiej ma dość Polski jako troublemakera, jako państwa, które przysparza problemów Unii Europejskiej - ocenił Migalski. - Niebywałe zaskoczenie. Angela Merkel jest niezwykle oszczędna w słowach - ocenił Roman Imielski z "Gazety Wyborczej". Dziennikarz podkreślił, że taka reakcja jest niezwykła, bo Merkel jest tym politykiem w UE, który "dąży do konsensusu". - Polska straciła ważnego sojusznika na arenie międzynarodowej - dodał.