Najnowsze

Najnowsze

Papież dał nowożeńcom receptę udanego małżeństwa. To trzy słowa: "proszę", "przepraszam", "dziękuję"

Z okna papieskiego przy Franciszkańskiej 3 popłynęła lekcja wychowania w rodzinie. Papież Franciszek dał młodym receptę na szczęśliwy związek. Kłótnie się zdarzają, talerze i garnki mogą być tłuczone, ale najważniejsze – jak mówił papież – to, by nie kończyć dnia bez wybaczenia sobie. Trzy słowa, trzy filary udanego małżeństwa - "proszę", "przepraszam", "dziękuję".

Papież znowu mocno upomniał się o pomoc dla uchodźców. Wśród pielgrzymów na ŚDM są mieszkańcy Syrii

Papież Franciszek po raz kolejny stanowczo wypowiedział się o uchodźcach. "Serce miłosierne otwiera się, aby przyjmować uchodźców oraz imigrantów" – mówił w czwartek na Błoniach. To drugi jednoznaczny apel w tej sprawie wygłoszony w Polsce. O gotowości przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu mówił już pierwszego dnia wizyty na Wawelu. Wśród osób, które przybyły na Światowe Dni Młodzieży są także pielgrzymi z Syrii. "Żyjemy tam, nie mamy innego wyboru. Po prostu módlcie się za nas" – mówiła jedna z mieszkanek Aleppo.

Marcinkiewicz: Kaczyńskiemu nie śpieszy się na fotel premiera, zadowala go bycie „naczelnikiem”

– Dziś widzę inaczej niż pół roku temu, że prezesowi PiS jednak się nie spieszy (do bycia premierem – przyp. red.) – wyznał w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński „zadowala się byciem naczelnikiem”, czyli nieformalnie wpływać na prezydenta i rząd. – Jego łechce to, że wszyscy wokoło nazywają go naczelnikiem państwa – dodał.

Angela Merkel przed Bundestagiem: zapewnimy naszym obywatelom bezpieczeństwo

Damy radę – przekonywała Angela Merkel, gdy do Niemiec docierały setki tysięcy uchodźców. W sumie dotarło sporo ponad milion ludzi. I pani kanclerz powtórzyła te słowa w czwartek. W jednym z najtrudniejszych momentów w całej jej politycznej karierze, po serii zamachów, które wstrząsnęły krajem, nie wycofuje się ze swojej polityki wobec imigrantów. Przedstawiła za to plan działania, który ma zapewnić Niemcom bezpieczeństwom.

ŚDM: na spotkanie z papieżem Franciszkiem pielgrzymi przybywają z najdalszych krańców świata

Papież Franciszek w czwartek po raz pierwszy oficjalnie spotka się z pielgrzymami, którzy przybyli do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. W kolorowym wielotysięcznym tłumie na Błoniach jest grupa z Kiribati, niewielkiego państwa na Oceanie Spokojnym. Swoją wyspę znają jak własną kieszeń. I tylko ją. Bo nigdy nie wypuszczali się poza jej granice. A Polska to dla nich kraina odległa nie tylko geograficznie.

Papież Franciszek: świat jest w stanie wojny

Już w drodze do Polski, na pokładzie samolotu, padły mocne słowa papieża Franciszka. „Świat jest w stanie wojny”. Papież nawiązał min. do ostatnich krwawych zamachów w Europie. Kilka godzin później, na Wawelu, kolejny wyraźny akcent – apel o pomoc uchodźcom. I apel o jedność i zgodę. Także o solidarność z biednymi. Jasne przekazy, wyraźne wskazówki.

Saramowicz: jako muzułmanin jestem w stanie potępić każdy akt terroru

We wtorek Europą wstrząsnęła informacja o tym, że dwaj dżihadyści zamordowali we Francji katolickiego księdza w czasie mszy. W środę papież Franciszek, przybywając na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, mówił z troską, że „świat jest pogrążony w wojnie”, ale „to inni chcą, żeby to była wojna religijna”. Goście „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS – Andrzej Saramowicz, muzułmanin, prezes Polskiej Fundacji Sufich i Marek Blaza, jezuita, wykładowca teologii Collegium Bobolanum – zastanawiali się, czy muzułmanie mogą coś zrobić, by przeciwstawić się terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego.

Andrzej Jonas: dla Rosji to byłby sukces, gdyby w Polsce załamała się demokracja

W środę Komisja Europejska wydała rekomendację dla Polski w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, co jest kolejnym krokiem w procedurze kontroli praworządności. – Ja wolałbym spojrzeć na to przez pryzmat wartości, a nie przez pryzmat biurokracji – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS redaktor naczelny „The Warsaw Voice” Andrzej Jonas. Jego zdaniem środowe posunięcie KE nie pozostaje bez związku z sytuacją międzynarodową. – Dla Rosji to byłby sukces, gdyby w Polsce załamała się demokracja – stwierdził. Drugi gość Piotra Kraśki, politolog Klaus Bachmann dodał, że KE nie musi dążyć do tego, by Polska została pozbawiona prawa głosu w Radzie Unii Europejskiej. – KE może uruchomić taki mechanizm, że Rada Europejska będzie obradować na każdym posiedzeniu na temat Polski i za każdym razem polski rząd będzie musiał wyjść z sali – objaśniał Bachmann, dodając, że byłoby to uciążliwe także dla przedstawicieli pozostałych rządów.

W Syrii postawić jednak na Asada? Gen. Koziej: bez tego się nie da pokonać ISIS

– Z powietrza się wojny nie wygra – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef UOP gen. Gromosław Czempiński. Jego zdaniem bombardowanie pozycji bojowników Państwa Islamskiego jest niewystarczające, by ich pokonać. – W moim odczuciu trzeba zacząć od tego, by pokonać tzw. Państwo Islamskie przez wsparcie z powietrza miejscowych sił lądowych – wyznał Czempiński. Zgodził się z nim drugi gość Piotra Kraśko, były szef BBN gen. Stanisław Koziej. – Przede wszystkim zaangażowanie miejscowych sił. Irak, także niestety armia syryjska – stwierdził były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na pytanie, czy to oznacza, że Zachód powinien jednak postawić na prezydenta Syrii Baszszara al-Asada, gen. Koziej odpowiedział: „bez tego się nie da, tym bardziej, że za Asadem jest Rosja”. Dotychczas Zachód nie wspierał prezydenta Syrii, który toczy brutalną wojnę domową z opozycją.

Trzaskowski: Europejczycy budzą się ze snu o stabilności

Terroryzm był zawsze obecny, to nie jest doświadczenie nowe – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Rafał Trzaskowski, były sekretarz stanu w MSZ. Przyznał również, że Europa była zwykle nastawiona na raczej umowy wielostronne niż na zbrojenia. Teraz jednak – zauważył polityk – myślenie się zmienia m.in. za sprawą działań Rosji czy wydarzeń na południu kontynentu. – Europejczycy budzą się z takiego snu o stabilności – podkreślił Trzaskowski.

Koń Banderas jedzie do Rio. Jedyny reprezentant Polski w WKKW na igrzyskach

Jeździec Paweł Spisak i koń Banderas to jedyna polska para, która będzie reprezentowała nasz kraj w WKKW czyli Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego na igrzyskach w Rio. Konkurencja rozgrywana jest w ciągu trzech dni: pierwszego dnia zawodnicy rywalizują w ujeżdżeniu, następnie w próbie terenowej, a finałem jest konkurs skoków przez przeszkody. Polska para na olimpiadzie wystartuje w dniach 6-9 sierpnia, ale wcześniej przed Banderasem jeszcze większe wyzwanie – jego pierwsza podróż samolotem.

Jezioro Hańcza zdobyte. Nurek zszedł na dno najgłębszego jeziora w Polsce

Po raz pierwszy w historii nurek odważył się zejść na dno Jeziora Hańcza, docierając na głębokość 104 metrów. Sebastian Marczewski – nurek i weteran wojenny – przygotowywał się do tego wyczynu przez dwa lata. Trenował, stosował specjalną dietę i szukał sponsorów, bo koszt bicia rekordu w nurkowaniu to kilkaset tysięcy złotych. W całe przedsięwzięcie zaangażowanych było 20 osób.

Cztery zamachy w Niemczech w ciągu tygodnia. Rokita: patrząc z historycznym oddechem, dzisiejszy świat jest normalny

Cztery ataki w ciągu tygodnia wywołały w Niemczech falę oburzenia i strachu. Na ten temat z Piotrem Kraśko rozmawiał komentator TVN24 BiS Jan Rokita, który stwierdził, że ostatnie szokujące wydarzenia wcale nie powinny burzyć naszego obrazu świata, ponieważ, jak mówi –„patrząc z historycznym oddechem, dzisiejszy świat jest normalny”. Jak dodaje, perspektywa świata arabskiego i zachodniego jest różna i „trzeba to przyjąć”, ponieważ „pesymistyczna perspektywa w odniesieniu do świata arabskiego musi być perspektywą stałą”. Na przykładzie Turcji Jan Rokita wyjaśnia, że jako Europejczycy „nabraliśmy przekonania, że Turcja zmierza w kierunku wartości europejskich, ale to iluzja”. Gość „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS zauważył, że zachowanie najbardziej dotkniętego ostatnio dramatycznymi atakami społeczeństwa niemieckiego jest fenomenem. – Społeczeństwo niemieckie należy do społeczeństw wyjątkowych, (…) ponieważ są najbardziej pacyfistycznym i najbardziej humanitarnym narodem w dzisiejszej Europie – ocenił Rokita. Dodał jednak, że jeśli sytuacja się nie zmieni, „nie będzie można żądać” od Niemców, by tacy pozostali.

MON chce negocjować z powstańcami? W poniedziałek spotkanie ws. apelu smoleńskiego

Negocjacje czy próba szantażu? I jedno, i drugie dla wielu jest niedopuszczalne. W poniedziałek w Ministerstwie Obrony Narodowej odbędzie się spotkanie z powstańcami. W centrum sporu – apel smoleński. Dla Antoniego Macierewicza niezbędny, by rocznica wybuchu powstania miała asystę wojskową. Dla powstańców – nie na miejscu i niepotrzebny. Nie w tym czasie, nie przy tej okazji. I stanowiska nie zmienią bez względu na argumenty, jakie padną. A skoro tak – po co rozmowy i po co cały polityczny zgiełk?

Strzelanina w Monachium. "Terroryści chcą mówić o sobie, pokazywać swoje parszywe gęby"

Po strzelaninie w centrum handlowym w Monachium, służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a w mieście wprowadzono stan wyjątkowy. Czesi zwiększyli zaś liczbę patroli policyjnych na granicy z Niemcami. Liczba ofiar strzelaniny w centrum handlowym Olympia niestety rośnie, zaś w szpitalach przebywa wielu rannych. Doniesienia sprzed godziny 23 w piątek mówią o dziewięciu osobach zabitych.

Puszcza Białowieska usunięta z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO? Decyzja w lutym

Czy Polska zostanie pozwana przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości? Wszystko zależy od tego, czy Komisja Europejska przyjmie ze zrozumieniem argumenty Ministerstwa Środowiska. Spór dotyczy oczywiście wycinek drzew, które – według resortu – mają uratować dziewiczy las. Strona polska przesłała w tym tygodniu odpowiedź do Komisji Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej. Ani minister Jan Szyszko, ani pracownicy resortu nie zdradzają, co znajduje się w odpowiedzi. UNESCO z decyzją o ewentualnym usunięciu Puszczy Białowieskiej z Listy Światowego Dziedzictwa poczeka do lutego. Wówczas wyda oficjalną decyzję.

W Rio będą walczyć dla Polski i… polskiej armii. Te zawodniczki marzą o olimpijskich medalach i karierze wojskowej

Bogna Jóźwiak i Aleksandra Socha – szermierka, Arleta Podolak – judo. Warto zapamiętać te nazwiska, bo one mogą nam przywieźć medale z Rio de Janeiro. Trzy zawodniczki łączy nie tylko zamiłowanie do sztuk walki, ale także to, że są żołnierzami. Jóźwiak, Socha i Podolak reprezentują na igrzyskach nie tylko kraj, ale i wojsko polskie. Zawodniczki poza treningami, mają też za sobą zajęcia na poligonie, strzelanie. Oprócz marzeń o medalach wszystkie kobiety marzą też o karierze wojskowej.

Ujazdowski: po ewentualnym wyjściu Brytyjczyków znajdziemy nową formułę egzystencji w PE

– Widać, że długo Brytyjczycy będą dyskutować rozwód z UE – stwierdził europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. Komentował on konsekwencje referendum w Wielkiej Brytanii i faktu, że politycy PiS-u w Parlamencie Europejskim należą do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, którą tworzą głównie właśnie oni i brytyjscy konserwatyści. Kazimierz Ujazdowski wyraził opinię, że nie należy „wypychać” Wielkiej Brytanii z UE. Uspokoił, że gdyby jednak ostatecznie doszło do Brexitu i opuszczenia europarlamentu przez Brytyjczyków, to „PiS znajdzie nową formułę egzystencji w PE”.

Rio de Janeiro przed igrzyskami jak strefa wojny. Zamieszki, wojsko na ulicach i widmo epidemii

Brazylia walczy z czasem. Na blisko dwa tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro brazylijskie miasto zaczyna przeistaczać się w fortecę. Policja i wojsko zaczynają patrolować zarówno miejscowe lotnisko, jak i obiekty olimpijskie. Informacja z ostatniej chwili mówi o 10 zatrzymanych osobach, które planowały zamach terrorystyczny w czasie igrzysk. Do tego dochodzi wirus zika, bakterie w wodzie i protesty społeczne.

Donald Trump stawia warunki członkom NATO. Od tego uzależnia pomoc USA w razie napaści

W wywiadzie dla „New York Times” Donald Trump powiedział być może najbardziej szokującą rzecz, jaką usłyszeliśmy od kandydata walczącego o Biały Dom po II wojnie światowej. Nigdy żaden z nich nie poddawał w wątpliwość sojuszniczych zobowiązań USA. A już na pewno nie robili tego republikanie. To Ronald Reagan nazwał Związek Sowiecki imperium zła i mówił w Berlinie do Gorbaczowa: "Panie, zburz pan wreszcie ten mur". Przez całą zimną wojnę amerykańskich prezydentów nazywano kapitanami wolnego świata, bo Ameryka chciała światu przewodzić i miała ku temu mocne argumenty: najpotężniejszą gospodarkę świata i najpotężniejszą armię. A jakie zdanie ma w tej sprawie Donald Trump?

Polsko-czeska sztafeta przepłynęła Bałtyk wpław. Dokonali tego pierwszy raz w historii

Ośmiu pływaków, 170 km i prawie trzy doby na morzu – tak można podsumować pionierską wyprawę, która zakończyła się nad Bałtykiem. Grupa śmiałków – tylko w strojach kąpielowych – wpław przepłynęła Morze Bałtyckie z Polski do Szwecji. Trzy kobiety i czterech mężczyzn co godzinę zmieniało się w wodzie. Najtrudniej było w nocy – zawodnicy zamiast pałeczki przekazywali sobie świecącą bojkę. Żadna sztafeta nigdy wcześniej nie przepłynęła Bałtyku. To wielki sukces polsko-czeskiej sztafety.

Roller derby, czyli ostra jazda na wrotkach, zdobywa popularność w Polsce. „To sport dla silnych kobiet”

Jazda na wrotkach to niby nic nowego, ale wrotkarstwo wyczynowe, na dodatek bardzo kontaktowe i posiadające specjalne drużyny – to już jest zdecydowanie nowość w Polsce. Grupa młodych dziewczyn zdecydowała się wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć swoje miejsce w sporcie. Zaczęły od podstaw – musiały zorganizować odpowiednie miejsce, stworzyć drużyny, a także zorganizować zawody. Łatwo nie jest, ale wrotkarki są zdeterminowane. „To jest sport dla silnych kobiet” – mówią. Ich śladem podążą coraz więcej młodych Polek.

Kto wygra wybory w USA? „Jeszcze nigdy nie ścierało się ze sobą dwóch tak niepopularnych kandydatów”

Donald Trump jest już oficjalnym kandydatem na prezydenta USA. Jego szanse na wygraną z Hillary Clinton nadal jednak dzielą ekspertów. – Donald Trump ma większe szanse na wygraną. Clinton obecnie ma większą przewagę, ale Trump wciąż ma linię wznoszącą popularności. Poza tym on jest kontrowersyjny, aby mobilizować złość elektoratu – tłumaczył w programie „Fakty z Zagranicy” amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

Waldemar Pawlak: najważniejszy problem Europy to pytanie „po co to wszystko?”

Zdaniem byłego premiera Unia Europejska cierpi na brak „European Dream”, czyli europejskiego odpowiednika American Dream; etosu wyrażającego aspiracje mieszkańców kontynentu i tłumaczącego sens istnienia UE. Waldemar Pawlak, który był gościem „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, uważa, że należy podjąć wysiłek sformułowania European Dream. – To powinien być dialog obywatelski ludzi, którzy reprezentują różne środowiska – przekonywał.

Jacek Pikuła znów zagrał na Staromiejskiej. Poruszający finał historii społecznika z Katowic

Społecznik z Katowic, który przez lata zbierał pieniądze dla potrzebujących grając na ulicy... wrócił na nią po 10 latach! Znów poruszył serca przechodniów. Wielu znów się zatrzymało. Byli też tacy, którzy na Staromiejską przyjechali specjalnie, by zobaczyć człowieka nazywanego legendą Katowic. To co porusza najbardziej to fakt, że człowiek, który przez lata pomagał bezdomnym, dziś sam nie ma domu. Ostatnie 7 lat to wędrówka po górach i spanie w namiocie.

Stephen Baldwin wspiera Trumpa. „Nigdy nie miał okazji pokazać się takim, jakim jest naprawdę”

Podczas konwencji w Cleveland, głównym obiektem ataków zwolennika Donalda Trumpa była Hilary Clinton. Ubiegającą się o kandydaturę na urząd prezydenta z ramienia Demokratów, byłą amerykańską pierwszą damę oskarża się nieuczciwość. Wypomina się jej także aferę związaną z wykorzystaniem przez nią prywatnej skrzynki mailowej do celów służbowych i fakt, że dyrektor FBI nie zalecił postawienia jej w tej sprawie zarzutów. W rozmowie z Marcinem Wroną, wspominał o tym też Stephen Baldwin, amerykański aktor popierający Trumpa. „Jest osobą, która ma nowe, świeże pomysły. Nawet w związku z wydarzeniami w Europie i w ogóle na skalę międzynarodową. Jego ekonomiczne koncepcje mogą być błogosławieństwem również tam” – mówił aktor w rozmowie z korespondentem „Faktów” TVN.

Lotnisko pod Stargardem zmieni się w postapokaliptyczną arenę gry

Ponad 800 uczestników z całego świata ma zamiar wziąć udział w grze terenowej osadzonej w realiach postapokalipsy. „Old Town Festival” to największy w Polsce zlot miłośników fantastyki odbywający się na terenie lotniska Kluczewo pod Stargardem. Uczestnicy przenoszą się 100 lat do przodu i przyjmują konwencję znaną z filmów „Mad Max”, książek w uniwersum „Metro 2033”, czy serii gier „Fallout”. Przez 72 godziny teren festiwalu staje się areną niezwykłej gry fabularnej osadzonej w rzeczywistości świata zniszczonego przez wojnę nuklearną. Taki rodzaj gry nazywa się larpem (ang. live action role-playing) i zyskuje coraz większą popularność zarówno w Polsce jak i na świecie.