Najnowsze

Najnowsze

Puste sale i korytarze. W proteście przeciwko reformie edukacji

Rodzice uczniów jednego z gdańskich gimnazjów protestują przeciw planowanej reformie edukacji. Wygląda jak strajk albo powszechne wagary. Rodzice nie puścili dzieci do szkoły, bo czują się przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ignorowani, chcą zostać wysłuchani. Chcą także referendum.

Chcieli trochę zarobić, trafili do piekła. "Coś mu nie pasowało i buch, młotek"

Są kolejni poszkodowani i kolejny podejrzany w śledztwie dotyczącym zmuszania do niewolniczej pracy na terenie gospodarstwa w Annowie pod Bydgoszczą. Ofiary to mężczyźni w trudnej życiowej sytuacji. Często bezdomni. Pracowali od rana do nocy. Byli bici siekierą, młotkiem i łańcuchem. Jeden z nich próbował popełnić samobójstwo. Jesienią właściciele gospodarstwa usłyszeli zarzuty. Teraz dołączył do nich ich 39-letni syn.

Migalski: w Polsce rozpoczęła się ofensywa antyukraińska

Ukraińcy oczekują od Polaków wsparcia po wyborach prezydenckich w USA - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister transportu i obecny prezes Ukrawtodoru Sławomir Nowak. - Ukraińcy obawiają się, że po raz kolejny w historii staną się ofiarami porozumienia ponad ich głowami - tłumaczył polityk. Drugi gość programu, były eurodeputowany Marek Migalski, stwierdził jednak, że Ukraińcy nie mają co obecnie na takie wsparcie liczyć. - W Polsce rozpoczęła się ofensywa anty-ukraińska, eksponująca wątki historyczne przeciw kooperacji - stwierdził Migalski.

"Największym sojusznikiem polskich interesów w UE jest Komisja Europejska"

Retoryka Witolda Waszczykowskiego nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS poseł PO Sławomir Nitras. Skomentował w ten sposób czwartkowe wystąpienie szefa MSZ w Sejmie, w którym Waszczykowski podkreślił "troskę o przyszłość zjednoczonej Europy" oraz dobre relacje z Niemcami. - Największym sojusznikiem polskich interesów w UE jest Komisja Europejska - ocenił Nitras. Poprawieniu się relacji polsko-niemieckich nie dziwił się drugI gość programu, politolog Paweł Kowal. - I CDU, i Niemcy potrzebują relacji z Polską - stwierdził.

Niemcy z bronią atomową? "Powstałoby ryzyko, że inne państwa też by chciały"

To, że prezydent USA zachowuje się nieracjonalnie, nie znaczy, że my mamy być nieracjonalni - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz, komentując pomysł, by Polska, Niemcy lub inne nieatomowe państwo europejskie zaopatrzyło się w broń nuklearną. Z tym, że stanowiłoby to ryzyko dla bezpieczeństwa światowego, zgodził się drugi gość programu, były ambasador Polski przy NATO Jerzy Maria Nowak. - Powstałoby ryzyko, że inne państwa też by chciały broni atomowej - ocenił Nowak, wymieniając m.in. Arabię Saudyjską, Chile, Kanadę i Indonezję.

Girzyński: po wyjściu Wielkiej Brytanii nasza pozycja w UE pójdzie w górę

- Trudno logicznie udowodnić, że rozwodnienie Unii Europejskiej służy interesom Polski - stwierdził w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS Marek Ostrowski. - Polska nie jest małym krajem - oponował drugi gość programu, historyk i były polityk PiS-u Zbigniew Girzyński. - Po wyjściu Wielkiej Brytanii (z UE - przyp. red.) nasza pozycja pójdzie w górę - ocenił.

Petru: według mojej wiedzy Tusk ma zapewnione poparcie

Nie jest istotne poparcie polskiego rządu dla tego, czy Donald Tusk zostanie (na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej - przyp. red.) - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ryszard Petru. - Według mojej najlepszej wiedzy Donald Tusk ma zapewnione poparcie - dodał lider Nowoczesnej.

Ostra krytyka gen. Skrzypczaka pod adresem rządu

Mocne i smutne słowa byłego dowódcy wojsk lądowych. Armia stała się narzędziem w ręku polityków, oni się nią bawią - mówi generał Waldemar Skrzypczak. I pyta, czemu państwo, które wykształciło znakomitych wojskowych za ogromne pieniądze, nie korzystając z ich wiedzy.

Pacjent spadł ze stołu w czasie operacji. Kilka tygodni później zmarł

Na sali operacyjnej może dojść do błędu, ale rzadko dochodzi do wypadku. Sytuacja z Poznania jest niezwykła, trudna do zrozumienia i dramatyczna w konsekwencjach. W czasie operacji tętniaka pacjent spadł ze stołu. Zaczął mocno krwawić, kilka tygodni później umarł. Jak to możliwe, że spadł? Lekarze nie od razu wyjaśniają sprawę rodzinie.

Prognoza pogody na środę 8 lutego

W środę pochmurno. Okresami słaby śnieg. Temperatura maksymalna od -10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do -3 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, wschodni. Ciśnienie rośnie. W Warszawie, w południe, 1006 hPa.

Andrzej Jonas: Polska mogłaby ścinać głowy hydry populizmu

- Zastanawiam się, dlaczego tej hydrze populizmu (w Europie - przyp. red.) odrastają głowy? (...) Myślę, że walcem na te głowy była europejska lewica - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz "Warsaw Voice" Andrzej Jonas. Jak zaznaczył - zagrożenie jest, bo nie ma wspomnianej przez niego lewicy. - Nie widać miecza, który byłby w stanie te głowy ścinać. Rodzajem takiego miecza w Europie mogłaby być Polska - skomentował, odnosząc się do wtorkowej wizyty kanclerz Niemiec. W jego opinii Polska mogłaby wziąć udział w "ścinaniu tych głów" - jeżeli Angeli Merkel powiedzie się wizyta w Warszawie. Mniej optymistyczny był drugi gość programu, działacz opozycji w czasach PRL-u Andrzej Celiński. Jego zdaniem - w Polsce nie podchodzi się do źródeł problemu liberalnej demokracji, tkwiącego w gospodarce.

"Skutki dekretu Donalda Trumpa naruszają konstytucję, w tym wolność wyznania"

W sporze prawnym między sądem a Białym Domem łatwiej byłoby występować przeciwko administracji Donalda Trumpa - uważa adwokat Zbigniew Roman, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Skutki dekretu Donalda Trumpa naruszają konstytucję, w tym wolność wyznania - stwierdził Roman. Drugi gość programu, Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, tłumaczył, że w USA każdy sąd może badać konstytucyjność aktów normatywnych. - W USA nie ma trybunału konstytucyjnego w rozumieniu europejskim - dodał.

Niezwykły wynalazek. Szwajcarzy stworzyli mózgowy interfejs

Kolejny medyczny wynalazek, który niesie nadzieję na ułatwienie życia chorym np. na stwardnienie zanikowe boczne, i innym, którzy utracili możliwość kontaktu z otoczeniem. Jest szansa na kontakt, dotarcie do ich myśli. To mózgowy interfejs, skonstruowany w Szwajcarii.

Prognoza pogody na poniedziałek 6 lutego

W całym kraju tydzień rozpocznie się pochmurno. Okresami możliwy słaby śnieg. Temperatura maksymalna od -6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr wschodni, słaby i umiarkowany. Ciśnienie będzie rosnąć. W południe Warszawie 1006 hPa.

Miał zająć się dziećmi po śmierci partnerki. Sąd zdecydował inaczej

Trzy Siostry z Myszkowa w wojewódzkie śląskim trafiły do rodziny zastępczej. Sąd nie zgodził się, żeby dzieci wychowywał partner ich matki. Kobieta zmarła 3 miesiące temu. Przed śmiercią napisała do sądu, że jej ostatnią wolą jest to, żeby dziewczynkami opiekował się jej partner. Sad Okręgowy w Częstochowie zdecydował inaczej, bo ma wątpliwości, czy pan Piotr sprawdzi się w roli ojca.