Donald Trump wkrótce w Warszawie. "Historyczne wydarzenie"

04.07 | Szczegóły pierwszej wizyty Donalda Trumpa w Europie. Prezydent USA weźmie udział w szczycie TrójmorzaFakty TVN

Donald Trump przyleci do Polski dokładnie w 25. rocznicę wizyty prezydenta USA George Busha seniora. Tak jak wtedy Bush, Trump zatrzyma się w Warszawie w drodze do Niemiec. Ale to nad Wisłą wygłosi swoje najważniejsze przemówienie. Będzie to jego pierwsze publiczne wystąpienie w Europie. Prezydent USA weźmie także udział w szczycie Trójmorza.

- To wystąpienie strona amerykańska prezentuje jako wystąpienie programowe prezydenta Trumpa. Będzie dotyczyć polityki bezpieczeństwa, Europy, a także relacji polsko-amerykańskich. Spodziewamy się, że zapadnie ono w pamięć - mówił szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski.

Równie ważnym punktem wizyty prezydenta USA będzie jego udział w szczycie państw Trójmorza, który odbędzie się w czwartek na Zamku Królewskim. Do Warszawy przylecą politycy z 12 europejskich krajów, biorących udział w tym projekcie: czterech państw Grupy Wyszehradzkiej, trzech krajów bałtyckich, a także Chorwacji, Słowenii, Bułgarii, Rumunii oraz Austrii. Prezydent USA będzie gościem honorowym.

Jakie tematy zostaną poruszone?

Za przyjęcie zaproszenia do udziału w szczycie, amerykańskiemu przywódcy w specjalnym liście dziękował prezydent Andrzej Duda, z którego inicjatywy zorganizowano spotkanie. W liście czytamy: "Jestem głęboko przekonany, że spotkanie przywódców państw tej części Europy, zorientowanych na zacieśnienie współpracy gospodarczej, inwestycyjnej, biznesowej i infrastrukturalnej będzie sukcesem, również ze względu na obecność na nim pana prezydenta".

Projekt Trójmorza ma się skupiać przede wszystkim na zacieśnianiu współpracy gospodarczej. Chodzi o nowe drogi, połączenia kolejowe i lotnicze oraz lepszą współpracę handlową.

- Decyzje, które podejmiemy w ramach szczytu w Warszawie, będą rzeczywiście budowały na przyszłość rozwój powiązań gospodarczych, infrastrukturalnych i bezpieczeństwo energetyczne - mówił prezydent Duda.

Bardzo ważnym elementem planu budowania bezpieczeństwa energetycznego regionu mogą stać się dostawy amerykańskiego gazu LNG. - Inicjatywa Trójmorza, dlatego ma szanse i moim zdaniem powinna być wspierana niezależnie od tego, jaki rząd urzęduje w Warszawie i w pozostałych stolicach tego regionu, ponieważ dotyczy gospodarki, infrastruktury i to w perspektywie kilku dziesięcioleci - mówił Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council w Polsce.

Wizytę amerykańskiego prezydenta relacjonować będzie ponad 1200 dziennikarzy z całego świata. W Warszawie jest już amerykański korespondent "Faktów" TVN, Marcin Wrona, który będzie podróżował z Donaldem Trumpem.

- Razem z dziennikarzami akredytowanymi w Białym Domu będziemy śledzili każdy krok prezydenta i słuchali każdego słowa, które padnie z jego ust, zwłaszcza słów dotyczących naszego kraju, bo to właśnie Polskę wybrał jako początek swojej drugiej, zagranicznej podróży - mówił Wrona.

Amerykańska ambasada w Warszawie, zapowiadając wizytę Donalda Trumpa, pisze o czekającym nas historycznym wydarzeniu.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS