Energia, bezpieczeństwo, inwestycje. Globalne wyzwania na Global Forum

05.07.2017 | Energia, bezpieczeństwo, inwestycje. Globalne wyzwania na Global Forum
05.07.2017 | Energia, bezpieczeństwo, inwestycje. Globalne wyzwania na Global Forum
Paweł Płuska | Fakty TVN
05.07.2017 | Energia, bezpieczeństwo, inwestycje. Globalne wyzwania na Global ForumPaweł Płuska | Fakty TVN

Byli wojskowi dowódcy, byli prezydenci państw, analitycy, eksperci, biznesmeni i dyplomaci przyjechali do Warszawy, by wziąć udział w rozpoczynającym się w czwartek Global Forum. Czołowi transatlantyccy stratedzy, biznesmeni i dziennikarze będą zastanawiać się nad przyszłością transatlantyckich stosunków pod nowym amerykańskim przywództwem.

Moment rozpoczęcia wystąpienia prezydenta Trumpa na placu Krasińskich będzie również początkiem odbywającego się nieopodal Global Forum. To właśnie tam stratedzy, politycy, a także ludzie biznesu - w tym przedstawiciele SNI, właściciela TVN - będą słuchać i analizować wystąpienie amerykańskiego prezydenta. To z jego powodu zarówno Forum, jak i szczyt inicjatywy Trójmorza, przeniosły swe obrady do Warszawy.

- Tematem Global Forum w tym roku jest właśnie współpraca w regionie Trójmorza. To jest temat przewodni tego spotkania - mówi Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Po pierwsze energia

Uczestnicy Global Forum będą rozmawiać nie tylko o Trójmorzu, nie tylko o budowie transgranicznej infrastruktury transportowej, telekomunikacyjnej i energetycznej, ale też o politycznej współpracy transatlantyckiej, bezpieczeństwie, i amerykańsko-europejskiej współpracy gospodarczej. Zwłaszcza w tak kluczowej dziedzinie, jak energetyka.

- Energia dla Europy ma szczególne znaczenie, zwłaszcza, że w tej dziedzinie Rosja trzyma Europę za gardło, a przecież Stany Zjednoczone są największym producentem energii - przypominał w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Bob Corker, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych.

- Bądźmy szczerzy, zmniejszenie udziału energii rosyjskiej w Europie było celem każdej administracji amerykańskiej od czasów Clintona - mówił Daniel Fried, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Europa i Polska zrobiły już wiele by zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiej energii. Gaz ze Stanów Zjednoczonych jest już dostarczany do Polski. Ale energia to tylko jeden z elementów szeroko rozumianego systemu bezpieczeństwa, o którym będzie mowa na Forum.

Bezpieczeństwo militarne i inwestycje

Jednym z najważniejszych tematów rozmów ma być też bezpieczeństwo militarne. Świadczy o tym obecność Rudiego Gulianiego, doradcy prezydenta Trumpa, byłych i obecnych amerykańskich dowódców, prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz ekspertów i analityków.

Jak podkreślają uczestnicy Forum, obronny system oparty ma być również na stałej obecności wojskowej amerykanów w tej części Europy. - Nasze stanowisko jest jasne. My nie chcemy nikogo wyzywać, nikomu grozić, to nie jest wyzwanie dla Rosji. Chcemy tylko się bronić i to jest czysto obronny, wspaniały system - mówi Ellen Tauscher, była amerykańska podsekretarz stanu do spraw kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa narodowego.

Osobny panel dyskusyjny ma być poświęcony klimatowi dla amerykańskich inwestycji w Europie, zwłaszcza w Polsce. - Oczywiście wszyscy, którzy chcą inwestować w dobre rozwiązania w Polsce, są mile widziani. Szczególnie amerykanie - zapewnia Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Jest tutaj miejsce dla amerykańskich firm, które chcą być w Polsce długoterminowo, które nie są inwestorami spekulacyjnymi - dodaje Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council w Polsce.

Amerykańskie koncerny są w Polsce obecne. Rozwijają się i chcą inwestować działając na równych i, przede wszystkim, stałych zasadach.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Wątroba to jedyny organ w ludzkim ciele, który ma zdolność do regeneracji - może odrosnąć z pojedynczego płata. W Polsce właśnie przeprowadzono pierwszy przeszczep wątroby od dorosłego dawcy dla dorosłego biorcy. Jak wielki to przełom?

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Źródło:
Fakty TVN

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Elementy bezpieczeństwa są jak najbardziej dla nas wszystkich istotne, ale szukajmy takich rozwiązań, które będą zdecydowanie mniej drastyczne - mówił w TVN24 wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Polska 2050), odnosząc się do przedstawionej przez premiera Donalda Tuska strategii migracyjnej. Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki wyjaśniał, że zawieszenie prawa do azylu będzie stosowane na przykład w sytuacji, kiedy znów pojawi się wiadomość od wywiadu o "kilkusetosobowej uzbrojonej w kije i noże grupie".

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Źródło:
TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Hiszpanie protestują, bo nie stać ich na mieszkania. Najem krótkoterminowy wysysa lokale z rynku i podbija ich ceny. W weekend młodzi ludzie wyszli na ulice Madrytu, by oprotestować dotychczasową politykę rządu. Ten sprzeciw w Hiszpanii jest powszechny, dlatego Barcelona już podjęła decyzję - ma cofnąć pozwolenia na wynajem turystyczny, ale dopiero za cztery lata.

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS