Energia, bezpieczeństwo, inwestycje. Globalne wyzwania na Global Forum

05.07.2017 | Energia, bezpieczeństwo, inwestycje. Globalne wyzwania na Global Forum
05.07.2017 | Energia, bezpieczeństwo, inwestycje. Globalne wyzwania na Global Forum
Paweł Płuska | Fakty TVN
05.07.2017 | Energia, bezpieczeństwo, inwestycje. Globalne wyzwania na Global ForumPaweł Płuska | Fakty TVN

Byli wojskowi dowódcy, byli prezydenci państw, analitycy, eksperci, biznesmeni i dyplomaci przyjechali do Warszawy, by wziąć udział w rozpoczynającym się w czwartek Global Forum. Czołowi transatlantyccy stratedzy, biznesmeni i dziennikarze będą zastanawiać się nad przyszłością transatlantyckich stosunków pod nowym amerykańskim przywództwem.

Moment rozpoczęcia wystąpienia prezydenta Trumpa na placu Krasińskich będzie również początkiem odbywającego się nieopodal Global Forum. To właśnie tam stratedzy, politycy, a także ludzie biznesu - w tym przedstawiciele SNI, właściciela TVN - będą słuchać i analizować wystąpienie amerykańskiego prezydenta. To z jego powodu zarówno Forum, jak i szczyt inicjatywy Trójmorza, przeniosły swe obrady do Warszawy.

- Tematem Global Forum w tym roku jest właśnie współpraca w regionie Trójmorza. To jest temat przewodni tego spotkania - mówi Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Po pierwsze energia

Uczestnicy Global Forum będą rozmawiać nie tylko o Trójmorzu, nie tylko o budowie transgranicznej infrastruktury transportowej, telekomunikacyjnej i energetycznej, ale też o politycznej współpracy transatlantyckiej, bezpieczeństwie, i amerykańsko-europejskiej współpracy gospodarczej. Zwłaszcza w tak kluczowej dziedzinie, jak energetyka.

- Energia dla Europy ma szczególne znaczenie, zwłaszcza, że w tej dziedzinie Rosja trzyma Europę za gardło, a przecież Stany Zjednoczone są największym producentem energii - przypominał w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Bob Corker, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych.

- Bądźmy szczerzy, zmniejszenie udziału energii rosyjskiej w Europie było celem każdej administracji amerykańskiej od czasów Clintona - mówił Daniel Fried, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Europa i Polska zrobiły już wiele by zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiej energii. Gaz ze Stanów Zjednoczonych jest już dostarczany do Polski. Ale energia to tylko jeden z elementów szeroko rozumianego systemu bezpieczeństwa, o którym będzie mowa na Forum.

Bezpieczeństwo militarne i inwestycje

Jednym z najważniejszych tematów rozmów ma być też bezpieczeństwo militarne. Świadczy o tym obecność Rudiego Gulianiego, doradcy prezydenta Trumpa, byłych i obecnych amerykańskich dowódców, prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz ekspertów i analityków.

Jak podkreślają uczestnicy Forum, obronny system oparty ma być również na stałej obecności wojskowej amerykanów w tej części Europy. - Nasze stanowisko jest jasne. My nie chcemy nikogo wyzywać, nikomu grozić, to nie jest wyzwanie dla Rosji. Chcemy tylko się bronić i to jest czysto obronny, wspaniały system - mówi Ellen Tauscher, była amerykańska podsekretarz stanu do spraw kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa narodowego.

Osobny panel dyskusyjny ma być poświęcony klimatowi dla amerykańskich inwestycji w Europie, zwłaszcza w Polsce. - Oczywiście wszyscy, którzy chcą inwestować w dobre rozwiązania w Polsce, są mile widziani. Szczególnie amerykanie - zapewnia Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Jest tutaj miejsce dla amerykańskich firm, które chcą być w Polsce długoterminowo, które nie są inwestorami spekulacyjnymi - dodaje Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council w Polsce.

Amerykańskie koncerny są w Polsce obecne. Rozwijają się i chcą inwestować działając na równych i, przede wszystkim, stałych zasadach.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS