Energia, bezpieczeństwo, inwestycje. Globalne wyzwania na Global Forum

05.07.2017 | Energia, bezpieczeństwo, inwestycje. Globalne wyzwania na Global Forum
05.07.2017 | Energia, bezpieczeństwo, inwestycje. Globalne wyzwania na Global Forum
Paweł Płuska | Fakty TVN
05.07.2017 | Energia, bezpieczeństwo, inwestycje. Globalne wyzwania na Global ForumPaweł Płuska | Fakty TVN

Byli wojskowi dowódcy, byli prezydenci państw, analitycy, eksperci, biznesmeni i dyplomaci przyjechali do Warszawy, by wziąć udział w rozpoczynającym się w czwartek Global Forum. Czołowi transatlantyccy stratedzy, biznesmeni i dziennikarze będą zastanawiać się nad przyszłością transatlantyckich stosunków pod nowym amerykańskim przywództwem.

Moment rozpoczęcia wystąpienia prezydenta Trumpa na placu Krasińskich będzie również początkiem odbywającego się nieopodal Global Forum. To właśnie tam stratedzy, politycy, a także ludzie biznesu - w tym przedstawiciele SNI, właściciela TVN - będą słuchać i analizować wystąpienie amerykańskiego prezydenta. To z jego powodu zarówno Forum, jak i szczyt inicjatywy Trójmorza, przeniosły swe obrady do Warszawy.

- Tematem Global Forum w tym roku jest właśnie współpraca w regionie Trójmorza. To jest temat przewodni tego spotkania - mówi Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Po pierwsze energia

Uczestnicy Global Forum będą rozmawiać nie tylko o Trójmorzu, nie tylko o budowie transgranicznej infrastruktury transportowej, telekomunikacyjnej i energetycznej, ale też o politycznej współpracy transatlantyckiej, bezpieczeństwie, i amerykańsko-europejskiej współpracy gospodarczej. Zwłaszcza w tak kluczowej dziedzinie, jak energetyka.

- Energia dla Europy ma szczególne znaczenie, zwłaszcza, że w tej dziedzinie Rosja trzyma Europę za gardło, a przecież Stany Zjednoczone są największym producentem energii - przypominał w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Bob Corker, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych.

- Bądźmy szczerzy, zmniejszenie udziału energii rosyjskiej w Europie było celem każdej administracji amerykańskiej od czasów Clintona - mówił Daniel Fried, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Europa i Polska zrobiły już wiele by zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiej energii. Gaz ze Stanów Zjednoczonych jest już dostarczany do Polski. Ale energia to tylko jeden z elementów szeroko rozumianego systemu bezpieczeństwa, o którym będzie mowa na Forum.

Bezpieczeństwo militarne i inwestycje

Jednym z najważniejszych tematów rozmów ma być też bezpieczeństwo militarne. Świadczy o tym obecność Rudiego Gulianiego, doradcy prezydenta Trumpa, byłych i obecnych amerykańskich dowódców, prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz ekspertów i analityków.

Jak podkreślają uczestnicy Forum, obronny system oparty ma być również na stałej obecności wojskowej amerykanów w tej części Europy. - Nasze stanowisko jest jasne. My nie chcemy nikogo wyzywać, nikomu grozić, to nie jest wyzwanie dla Rosji. Chcemy tylko się bronić i to jest czysto obronny, wspaniały system - mówi Ellen Tauscher, była amerykańska podsekretarz stanu do spraw kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa narodowego.

Osobny panel dyskusyjny ma być poświęcony klimatowi dla amerykańskich inwestycji w Europie, zwłaszcza w Polsce. - Oczywiście wszyscy, którzy chcą inwestować w dobre rozwiązania w Polsce, są mile widziani. Szczególnie amerykanie - zapewnia Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Jest tutaj miejsce dla amerykańskich firm, które chcą być w Polsce długoterminowo, które nie są inwestorami spekulacyjnymi - dodaje Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council w Polsce.

Amerykańskie koncerny są w Polsce obecne. Rozwijają się i chcą inwestować działając na równych i, przede wszystkim, stałych zasadach.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS