Historia, tożsamość, wartości. Przemówienie Trumpa na placu Krasińskich

06.07.2017 | Historia, tożsamość, wartości. Przemówienie Trumpa na placu Krasińskich
06.07.2017 | Historia, tożsamość, wartości. Przemówienie Trumpa na placu Krasińskich
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
06.07.2017 | Historia, tożsamość, wartości. Przemówienie Trumpa na placu KrasińskichKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Nie tylko Polska, ale cały świat czekał na słowa amerykańskiego prezydenta w Warszawie, bo miały być symboliczne, ważne i przełomowe. Donald Trump wiele mówił o polskiej historii, znaczeniu zachodnich wartości i konieczności ich obrony.

TRUMP W POLSCE. RAPORT SPECJALNY [ZOBACZ]

TRUMP IN POLAND. READ IN ENGLISH [ZOBACZ]

Atmosfera, tłumy i entuzjazm na placu Krasińskich musiały bardzo spodobać się prezydentowi Trumpowi. Do Warszawy przyjechali ludzie z całej Polski, by wysłuchać przemówienia amerykańskiego prezydenta.

Atmosfera radosnego pikniku zmieniła się na moment, gdy na placu Krasińskich pojawili się politycy opozycji i Lecha Wałęsa. Ale to właśnie Lech Wałęsa był jedynym wyróżnionym z nazwiska bohaterem walki z komuną, którego powitał osobiście Donald Trump.

Donald Trump, co było niespodzianką, nie był jedynym przemawiającym na placu Krasińskich. Ku zaskoczeniu wszystkich prezydenta Stanów Zjednoczonych zapowiedziała jego żona.

Historyczne wątki

Sam prezydent imponował znajomością historii Polski. - Oni przypominają, że Zachód uratowano dzięki krwi patriotów - mówił Trump, składając hołd warszawskim powstańcom i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy walczyli o wolność i niepodległość.

- Przez 200 lat Polska ciągle cierpiała od nieustających napaści, ale nigdy nie można było wymazać jej z kart historii ani z waszych serc. W tych ciemnych czasach utraciliście swoją ziemię, ale przenigdy nie utraciliście dumy - podkreślał amerykański prezydent. - Historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei, których nigdy nie dało się złamać i którzy nigdy, przenigdy nie zapomnieli, kim są - dodawał.

Polska jest dla Trumpa wzorem obrony własnej tożsamości i konserwatywnych wartości. To na nich, według niego, została zbudowana zachodnia cywilizacja, która dziś wymaga obrony. Amerykański prezydent przywoływał wybór Jana Pawła II, jego wizytę w Warszawie i odpowiedź Polaków, którzy wtedy mieli powiedzieć "my chcemy Boga".

- Polacy, Amerykanie, Europejczycy nadal wołają wielkim głosem "my chcemy Boga". Jeśli nie będziemy mieli silnej rodziny, silnych wartości, to będziemy słabi i wtedy nie przetrwamy. Jeśli ktokolwiek zapomni o wadze tych rzeczy, niech przybędzie do jednego kraju, który nigdy o tym nie zapomniał. Niech przybędzie do Polski - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych.

W awangardzie

W czwartek prezydent Trump proponował też rewolucję w obronie zachodniej cywilizacji przed tymi, którzy nie podzielają zachodnich wartości. Mówił też wyraźnie, że jeśli chcemy razem bronić naszego świata, musimy dochowywać wierności także innym wartościom. - Cenimy praworządność i wolność słowa - podkreślał prezydent USA.

Polska usłyszała w czwartek od prezydenta Stanów Zjednoczonych, że jest w awangardzie walki z siłami, które chcą zagrozić naszej kulturze i naszej tożsamości. - Jakkolwiek zawsze będziemy witać nowych obywateli, którzy dzielą nasze wartości, nasze granice zawsze muszą być zamknięte dla terroryzmu i ekstremizmu - mówił Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapewniał, że kraje Zachodu pozostaną niepokonane, jeśli nie zapomną o tym kim są i skąd pochodzą.

"Sukces dyplomatyczny"

- Jako polski premier, jako Polka, jestem dumna z tego, że przeżywamy takie chwile i jestem dumna z tego, że Polska rozwija się tak świetnie - mówiła po przemówieniu premier Beata Szydło.

Także szef Rady Europejskiej ocenił, że wizytę Donalda Trumpa można uznać za duży sukces

- Sukces dyplomatyczny jest bezdyskusyjny. Przyjeżdża prezydent najpotężniejszego państwa na świecie i mówi bardzo fajne rzeczy o Polsce i o rządzących. Ja się nie dziwię, że to jest ten dzień, w którym władze w Polsce mogą odczuwać satysfakcję - skomentował Donald Tusk.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN

Na powiece pacjenta została jedynie niewielka i niewidoczna blizna, a zabieg się udał - lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku usunęli 71-letniemu pacjentowi guza mózgu przez oczodół. Z reguły w takich sytuacjach wykonuje się kilkunastocentymetrowe nacięcie w czaszce. 

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Źródło:
Fakty TVN

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zgodnie z przepisami prawa uchwała dotycząca Dariusza Barskiego bezpośrednio wiąże sąd pytający - przekazał w "Faktach po Faktach" Zbigniew Kapiński, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, powołany do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS. Mówił, że "teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe" i "od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę".

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Źródło:
TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Główny dzień głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA to 5 listopada. Sondaże wskazują na niezwykle wyrównany pojedynek obojga kandydatów. Donald Trump głownie pokazuje się na wiecach - na jednym z ostatnich towarzyszył mu miliarder i przedsiębiorca Elon Musk. Natomiast Kamala Harris odwiedza miejsca, które najbardziej ucierpiały po przejściu huraganu Helene i udziela wywiadów.

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS