Historia, tożsamość, wartości. Przemówienie Trumpa na placu Krasińskich

06.07.2017 | Historia, tożsamość, wartości. Przemówienie Trumpa na placu Krasińskich
06.07.2017 | Historia, tożsamość, wartości. Przemówienie Trumpa na placu Krasińskich
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
06.07.2017 | Historia, tożsamość, wartości. Przemówienie Trumpa na placu KrasińskichKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Nie tylko Polska, ale cały świat czekał na słowa amerykańskiego prezydenta w Warszawie, bo miały być symboliczne, ważne i przełomowe. Donald Trump wiele mówił o polskiej historii, znaczeniu zachodnich wartości i konieczności ich obrony.

TRUMP W POLSCE. RAPORT SPECJALNY [ZOBACZ]

TRUMP IN POLAND. READ IN ENGLISH [ZOBACZ]

Atmosfera, tłumy i entuzjazm na placu Krasińskich musiały bardzo spodobać się prezydentowi Trumpowi. Do Warszawy przyjechali ludzie z całej Polski, by wysłuchać przemówienia amerykańskiego prezydenta.

Atmosfera radosnego pikniku zmieniła się na moment, gdy na placu Krasińskich pojawili się politycy opozycji i Lecha Wałęsa. Ale to właśnie Lech Wałęsa był jedynym wyróżnionym z nazwiska bohaterem walki z komuną, którego powitał osobiście Donald Trump.

Donald Trump, co było niespodzianką, nie był jedynym przemawiającym na placu Krasińskich. Ku zaskoczeniu wszystkich prezydenta Stanów Zjednoczonych zapowiedziała jego żona.

Historyczne wątki

Sam prezydent imponował znajomością historii Polski. - Oni przypominają, że Zachód uratowano dzięki krwi patriotów - mówił Trump, składając hołd warszawskim powstańcom i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy walczyli o wolność i niepodległość.

- Przez 200 lat Polska ciągle cierpiała od nieustających napaści, ale nigdy nie można było wymazać jej z kart historii ani z waszych serc. W tych ciemnych czasach utraciliście swoją ziemię, ale przenigdy nie utraciliście dumy - podkreślał amerykański prezydent. - Historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei, których nigdy nie dało się złamać i którzy nigdy, przenigdy nie zapomnieli, kim są - dodawał.

Polska jest dla Trumpa wzorem obrony własnej tożsamości i konserwatywnych wartości. To na nich, według niego, została zbudowana zachodnia cywilizacja, która dziś wymaga obrony. Amerykański prezydent przywoływał wybór Jana Pawła II, jego wizytę w Warszawie i odpowiedź Polaków, którzy wtedy mieli powiedzieć "my chcemy Boga".

- Polacy, Amerykanie, Europejczycy nadal wołają wielkim głosem "my chcemy Boga". Jeśli nie będziemy mieli silnej rodziny, silnych wartości, to będziemy słabi i wtedy nie przetrwamy. Jeśli ktokolwiek zapomni o wadze tych rzeczy, niech przybędzie do jednego kraju, który nigdy o tym nie zapomniał. Niech przybędzie do Polski - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych.

W awangardzie

W czwartek prezydent Trump proponował też rewolucję w obronie zachodniej cywilizacji przed tymi, którzy nie podzielają zachodnich wartości. Mówił też wyraźnie, że jeśli chcemy razem bronić naszego świata, musimy dochowywać wierności także innym wartościom. - Cenimy praworządność i wolność słowa - podkreślał prezydent USA.

Polska usłyszała w czwartek od prezydenta Stanów Zjednoczonych, że jest w awangardzie walki z siłami, które chcą zagrozić naszej kulturze i naszej tożsamości. - Jakkolwiek zawsze będziemy witać nowych obywateli, którzy dzielą nasze wartości, nasze granice zawsze muszą być zamknięte dla terroryzmu i ekstremizmu - mówił Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapewniał, że kraje Zachodu pozostaną niepokonane, jeśli nie zapomną o tym kim są i skąd pochodzą.

"Sukces dyplomatyczny"

- Jako polski premier, jako Polka, jestem dumna z tego, że przeżywamy takie chwile i jestem dumna z tego, że Polska rozwija się tak świetnie - mówiła po przemówieniu premier Beata Szydło.

Także szef Rady Europejskiej ocenił, że wizytę Donalda Trumpa można uznać za duży sukces

- Sukces dyplomatyczny jest bezdyskusyjny. Przyjeżdża prezydent najpotężniejszego państwa na świecie i mówi bardzo fajne rzeczy o Polsce i o rządzących. Ja się nie dziwię, że to jest ten dzień, w którym władze w Polsce mogą odczuwać satysfakcję - skomentował Donald Tusk.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS