Najnowsze

Najnowsze

Czy Hillary Clinton traci grunt pod nogami? Niejednoznaczne sondaże tuż przed ostatecznym starciem

Od wielu lat nikt nie ma wątpliwości, że jeśli ktoś chce wygrać wybory prezydenckie w USA, to musi wygrać na Florydzie. Cztery lata temu tuż przed wyborami przeprowadzono 27 różnych sondaży. W 20 z nich przewagę miał Mitt Romney, tylko w siedmiu Barack Obama. W piątek pojawił się pierwszy sondaż, w którym na Florydzie prowadzi Donald Trump. A jego droga do Białego Domu wiedzie właśnie przez ten stan. Z drugiej strony jeszcze niedawno Hillary Clinton liczyła na to, że może powalczyć nawet o zwycięstwo w stanach niemal zawsze republikańskich, np. w Teksasie, Utah, Georgii i Arizonie. Teraz może o tym zapomnieć, a na dodatek musi rozpaczliwie bronić swojej przewagi w New Hampshire, Michigan i Virginii. Po kilkunastu miesiącach kampanii, kilkunastu debatach na etapie prawyborów, trzech debatach prezydenckich wciąż nic nie jest rozstrzygnięte.

Lekarze stawiają na nogi schroniskowe psy, aby znalazły dobry dom

Spacja, Bajer, Tajfun, Jankiel – te czworonogi prawie nie używały swoich tylnych łap. Psy nie miałyby szans na zdrowie i kochający dom, gdyby nie rehabilitacja. Tylko jak zorganizować bieżnię wodną dla psów ze schroniska? Okazuje się, że można – udało się to w klinice w Zielonej Górze. Zabiegi niedomagającym seniorom funduje schronisko. A efekty pracy są fantastyczne.

Uczniowie piszą listy do premier. Chcą, żeby sprowadziła lek dla ich chorego kolegi z klasy

15-letni Antek cierpi na schorzenie znane jako SMA. Osobom takim jak on zanikają mięśnie odpowiedzialne nie tylko za ruch, ale także za przełykanie śliny i oddychanie. Ratunkiem dla nich ma być nowatorski lek, który w 2017 roku będzie dostępny w Europie. Ale nie w Polsce. Koledzy i koleżanki z klasy z gimnazjum numer 2 w Koninie chcą, by ich kolega Antek był z nimi, uczestniczył w lekcjach i bawił się jak każde dziecko. Dlatego gimnazjaliści piszą listy do premier Beaty Szydło, by sprowadziła do Polski lek na rdzeniowy zanik mięśni. Uczniowie chcą zasypać kancelarię premiera stosem listów.

Politolog: Clinton oznacza kontynuację, Trump – globalny chaos

- Żaden z poważnych kandydatów na prezydenta USA nie miał takiego krytycznego stosunku do NATO jak Donald Trump – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Grzegorz Kostrzewa-Zorbas politolog z WAT. Jego zdaniem ewentualna prezydentura Trumpa oznaczałaby „demontaż systemu światowego i ekonomicznego” oraz „globalny chaos”, zaś prezydentura Clinton – „kontynuację, być może z własnymi pomysłami”. Zgodził się z nim drugi gość Piotra Kraśko, były europoseł PO Paweł Zalewski. – Bez wątpienia Clinton jest lepsza dla Polski – stwierdził. W ocenie Zalewskiego Donald Trump mógłby złamać porozumienia NATO-wskie z Newport i Warszawy.

Prognoza pogody na czwartek 3 listopada

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami. W pasie województw wschodnich i centralnych przelotny deszcz lub deszcz ze śniegiem. W górach śnieg. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach 40-60 km/h, zachodni. W strefie brzegowej porywy ponad 60 km/h. Ciśnienie rośnie, w Warszawie, w południe 1001 hPa.

Wrocławski Uniwersytet „snapuje” ze studentami

Media społecznościowe są obecne w codziennym życiu wielu Polaków i nie powinno dziwić, że także uczelnie korzystają z nich nader chętnie. Przykładem może być Uniwersytet Wrocławski – studenci informacji szukają już nie tylko w dziekanacie, ale przede wszystkim na uczelnianym snapchacie. Prowadzi go „Pani Snapchat”, czyli Agata Sałamaj, która pojawia się wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego, odpowiada na najbardziej dociekliwe pytania i pokazuje życie uczelni „od kuchni”.

Technika w służbie bezpieczeństwa. Policjanci mają nową broń w walce z przestępcami?

Brytyjscy policjanci i śledczy testują technologię 3D, która pozwala wrócić – wirtualnie – do miejsca zbrodni. Dzięki temu w dowolnym momencie, także podczas procesu, śledczy będą mogli odtworzyć wszelkie szczegóły przestępstwa. Czy to jest przyszłość działań śledczych? – Bywają sytuacje, w których intuicja i wieloletnie doświadczenie połączone z oglądaniem miejsca zdarzenia potrafi naprowadzić na ślad, który jest niezwykle istotny dla istoty śledztwa – tłumaczył Jerzy Dziewulski w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS.

Ostrowski: w wyborach w USA nie liczy się bezwzględna większość głosów, ale większość stanów

W najnowszych sondażach przed wyborami prezydenckimi w USA przewaga Hillary Clinton nad Donaldem Trumpem maleje. Nie oznacza to jednak, że tak samo maleją jej szanse na prezydenturę. – Nie liczy się bezwzględna większość głosów, ale większość stanów – przypomniał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. W USA na prezydenta głosują bezpośrednio dopiero elektorzy, którzy są z reguły związani wynikiem wyborów w swoich stanach – Donald Trump musiałby wygrać wszystkie „wahające się” stany, by liczyć na prezydenturę, a Hillary Clinton tylko kilka z nich. Sam kandydat republikanów nie zadeklarował jednak, czy pogodzi się z wynikiem wyborów, jeśli je przegra. – Trump niewątpliwie jest jednostką, która się wybija z tego systemu – skomentował drugi gość Piotra Kraśko, Andrzej Jonas z „Warsaw Voice”.

Nowinka techniczna rodem z filmów science-fiction w służbie policji. Technologia 3D nową bronią śledczych

Kiedy policjanci pojawiają się na miejscu zbrodni, to nie może im umknąć żaden szczegół. Każdy z nich może doprowadzić do sprawcy. Jak jednak zbadać miejsce zbrodni w zaledwie kilka godzin? Do tej pory w dyspozycji policji były notatki, zdjęcia i inne techniki – wszystko stosowane przede wszystkim na miejscu. Funkcjonariusze mogą teraz jednak dużo więcej – mogą oni powrócić na miejsce dzięki wykorzystaniu wirtualnej technologii 3D. Brytyjscy policjanci już z niej korzystają.

Przedwyborcze emocje w USA sięgają zenitu. Psycholog odpowiada, dlaczego ludzie zachowują się tak skrajnie

Im bliżej do ostatecznego werdyktu w wyborach w USA, tym większe emocje ujawniają się w kraju. Otwarte kłótnie ideologiczne w miejscach publicznych, zerwane przyjaźnie i wybuchy agresji – to tylko niektóre efekty politycznej wymiany zmian. Czemu kampanii towarzyszy tak wysoki poziom emocji? Według psychologa Andrzeja Komorowskiego, który był gościem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w „Faktach z Zagranicy”, przedwyborcza gorączka w USA nie jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w historii. Polityka podzieliła już wiele krajów, a takie rzeczy miały miejsce m.in. w Niemczech, czy w Chorwacji.

„Nasi politycy mają tendencję do wypowiadania niewłaściwych słów odnośnie niektórych sytuacji”

Polski rząd odniósł się do zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Premier w czwartek powiedziała, że zalecenia „nie są merytoryczne” i były pisane „bardziej pod dyktando polityczne”. Goście „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS odnieśli się do słów Beaty Szydło. – Nasi politycy mają tendencję do wypowiadania niewłaściwych słów odnośnie niektórych sytuacji – ocenił Grzegorz Długi z Kukiz’15. – Musimy się dostosować do przepisów UE, które współtworzymy (…) od nas współzależy to, jak UE pracuje – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Róża Thun, europoseł PO i dodała, że „mamy luksus życia”, bo w UE dba się o demokrację i o godność jednostki. Europosłanka podkreśliła także, że „wstąpiliśmy do UE po to, by wzajemnie siebie pilnować przed szaleństwami”.

On - Brazylijczyk, ona - Węgierka. Para mówi w 14 językach, a mieszka w Polsce

Mimo różnic kulturowych zawsze znajdują wspólny język. I to dosłownie, ponieważ Anikó, która pochodzi z Węgier i Marlon z Brazylii, w sumie do wyboru mają ich aż 14 języków. Wyjątkową parę poliglotów połączyła miłość do języków, bo wszystko zaczęło się od konwersacji. Co ciekawe pasja do języków sprowadziła parę do Polski.

„Kiedy pilot nie wie, co się dzieje, to po prostu ląduje”

– W interesie linii nie jest to, aby przedłużać dochodzenie – ocenił prezes grupy eSKY i były prezes PLL LOT Sebastian Mikosz, który skomentował dla „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS awaryjne lądowanie samolotu linii British Airways. Wyraził jednocześnie opinię, że skoro śledczy mają do dyspozycji nieuszkodzoną maszynę, to szybko wyjaśnią przyczyny zdarzenia. – Parę tygodni i będzie jasność – stwierdził.

Amerykanie głosują używając maszyn. Jakie zagrożenia się z tym wiążą?

Donald Trump codziennie krzyczy, że wybory mogą zostać sfałszowane – warto więc z bliska przyjrzeć się temu, jak Amerykanie spełniają swój obywatelski obowiązek. W tym celu reporterka „Faktów z Zagranicy” wybrała się do lokali wyborczych, aby przyjrzeć się maszynom do głosowania. Amerykanie bowiem nie stawiają osławionego krzyżyka – głosują za pomocą maszyny. Jak się okazuje – maszynach, spośród których część jest już mocno przestarzała. Czy tym archaicznym urządzeniom obywatele Stanów Zjednoczonych mogą zaufać?

Kobiety mówią „nie” przemocy. Czarne protesty na świecie

Czy inspirowane polskim demonstracje kobiet w Ameryce Płd. pokazują, że kobiety na świecie mówią „dość” i podejmują się walki o swoje prawa? Magdalena Korzekwa-Kaliszuk (CitizenGO) i Katarzyna Kądziela (Ogólnopolski Strajk Kobiet, Inicjatywa Feministyczna), goście Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, rozmawiały na ten temat w programie „Fakty z Zagranicy”.

Ryszard Kalisz: Polska nie wstała z kolan, położyła się płasko

– W Niemczech wciąż pamięta się wywiad Witolda Waszczykowskiego, w którym z dezaprobatą wypowiadał się o cyklistach i wegetarianach – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. Jego zdaniem „obniża się ranga Polski na świecie i w Europie”. – Polska staje się śmieszna – ocenił. – Ten wektor się odczytuje jako prorosyjski, prowschodni – dodawał drugi gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Andrzej Halicki, poseł PO.

Trzaskowski: PiS nie potrafi tańczyć tak jak prawdziwy baletmistrz Viktor Orban

Prezydent Andrzej Duda w miniony weekend wziął udział – jako jedyny zagraniczny przywódca – w uroczystościach 60. rocznicy rewolucji węgierskiej. Prezydent deklarował ogromną solidarność z Węgrami. Rafał Trzaskowski, polityk PO i były wiceminister spraw zagranicznych, który był gościem programu „Fakty z Zagranicy” zwrócił uwagę, że polski prezydent mówił to wbrew całej Europie. Jego zdaniem „w tym szczególnym dniu miejsce prezydenta jest w Budapeszcie”, ale mimo to podkreślił, że taka forma relacji „nie podoba się także Czechom i Słowakom”. Trzaskowski dodał, że wnętrze Grupy Wyszehradzkiej jest podzielone, ponieważ „podzielone są interesy”, ale to nie znaczy „że to powinni być nasi jedyni sojusznicy”.

Putin na każdy miesiąc. Kalendarz z prezydentem Rosji trafił do kiosków

Do kiosków w Moskwie trafił kalendarz zatytułowany "Cały rok z rosyjskim prezydentem". Na każdej stronie znajduje się inne zdjęcie Władimira Putina. Został on przedstawiony w oficjalnych i mniej oficjalnych sytuacjach – np. w cerkwi, w czasie spotkania z weteranami, podczas zabawy z dziećmi, bądź wypoczywającego na nartach. Do zdjęć dołączone jest przesłanie prezydenta na każdy miesiąc.

Katowicki Spodek ma już 45 lat

Gościł największe światowe gwiazdy estrady i największej rangi imprezy sportowe. Dziś sam jest bohaterem, a właściwie – szacownym jubilatem. Katowicki Spodek świętuje 45. urodziny. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce jest uważany za symbol Katowic. W urodzinowym koncercie wystąpili min. Lady Pank, Myslovitz, i Marek Piekarczyk. Jubileuszowych atrakcji było o wiele więcej.

16-latek wysłał własną sondę badawczą do stratosfery. Na swój projekt zebrał pieniądze w internecie

Karol Wojsław ze Swarzędza w Wielkopolsce ma 16 lat i właśnie z boiska w Murowanej Goślinie wysłał do stratosfery własną sondę badawczą. Chce za jej pomocą przeprowadzić specjalistyczne pomiary. Przy okazji zainstalowana na niej kamera zarejestruje panoramiczny obraz Ziemi. Na swój projekt badawczy Karol zebrał pieniądze w internecie. Udało się zgromadzić kilkanaście tysięcy złotych.

Nietypowa akcja ratowników TOPR. Pomogli turystom, którzy zgubili się na szlaku do… Morskiego Oka

Trasa jest asfaltowa, dobrze oznakowana i szeroka. Ma wprawdzie kilka kilometrów, ale jest uznawana za najłatwiejszy szlak w Tatrach. Droga do Morskiego Oka – wydaje się, że nie da się na niej zgubić. Turysta jednak potrafi. Starsza kobieta i jej syn postawili na równe nogi ratowników TOPR. Wezwali pomoc, bo nie mogli trafić do celu. Alarmy z błahego powodu to wbrew pozorom wcale nie rzadkość w górach. Na każdy ratownicy muszą reagować.