Przeżyła upadek z 25-metrowej skały. Wraca do zdrowia i do wspinaczki

14.07.2017 | Przeżyła upadek z 25-metrowej skały. Wraca do zdrowia i do wspinaczki
14.07.2017 | Przeżyła upadek z 25-metrowej skały. Wraca do zdrowia i do wspinaczki
Robert Jałocha | Fakty TVN
Robert Jałocha | Fakty TVN14.07.2017 | Przeżyła upadek z 25-metrowej skały. Wraca do zdrowia i do wspinaczki

W lutym podczas wyjazdu do Hiszpanii Katarzyna Cieślak miała bardzo poważny wypadek. Podczas wspinaczki po górach odpadła od ściany, upadła z wysokości 25 metrów i odniosła liczne obrażenia. Po tym dramatycznym wypadku nie minęło wiele czasu, a 24-latka wraca do zdrowia i do wspinaczki.

Drogi, z którą Katarzyna Cieślak mierzyła się przez ostatnie 5 miesięcy, nie ma w żadnym wspinaczkowym przewodniku. To, jak udało jej się pokonać tę drogę, dla wielu osób jest imponujące.

- Ludzie mi czasami nie wierzą. Muszę im pokazywać moje zdjęcia rentgenowskie - mówi.

Na tych zdjęciach widać m.in jedną z kości, złamaną w 10 miejscach.

- Kasia nie była nic w stanie sama zrobić, nawet jak jej kosmyk włosów spadał na twarz, to ona nie była w stanie go sobie sama poprawić - wspomina Adam Karpierz, chłopak dziewczyny.

Nie pozwalały na to nie tylko połamane ręce, ale także potężny ból, związany z pękniętą miednicą, żebrami i złamaną żuchwą. To, że na liście złamanych kości nie ma kręgosłupa i głowy, lekarze określili jako cud. To, że po upadku z 25-metrowej skały Katarzyna żyje - tak samo.

Silne wsparcie chłopaka

Do wypadku doszło w Hiszpanii. Przez pierwsze dwie godziny przy rannej dziewczynie był tylko jej chłopak. To jego obecność i to, co robił, zdecydowało, że Katarzyna nie straciła przytomności.

- Z początku był pomysł, by pobiec po jakąś pomoc, ale zrobiłem trzy-cztery kroki i stwierdziłem, że tak naprawdę jest za duże ryzyko, że jak wrócę, to już nie będę miał do kogo - mówi Adam Karpierz.

W szpitalu najtrudniejszy był pierwszy tydzień. 24-latka była w śpiączce farmakologicznej. By tuż po wybudzeniu nie przeżyła kolejnego szoku, jej chłopak napisał specjalny list. Zrobił to na wypadek, gdyby Katarzyna została wybudzona w momencie jego nieobecności na sali.

"Twój stan jest stabilny. Mózg i kręgosłup są całe i zdrowe. Oznacza to, że za jakiś czas odzyskasz pełną sprawność" - napisał.

Plany powrotu w góry

W lutym w słowa Adama Karpierza trudno byłoby jeszcze uwierzyć. Teraz wątpliwości jest już coraz mniej. Rozwiewają je nie tylko postępy podczas rehabilitacji, ale także ambitna postawa na ściance wspinaczkowej i na skałkach. No i oczywiście marzenia o tym, co czeka parę na planowanych wciąż wspinaczkach.

- Tak sobie ostatnio przemyślałam sprawę, co byłoby dla mnie takim momentem oznaczającym powrót do pełnej sprawności, takiej psychicznej też. Kiedy będę mogła sama założyć przelot i zbudować stanowisko, i kiedy wszystko znowu będzie w moich rękach. Myślę, że to byłoby znowu wspinanie się po Tatrach, powrót do tego, co bardzo, bardzo kocham - mówi Katarzyna Cieślak.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS