Najnowsze

Najnowsze

Zmiany w programie Rodzina 500 plus. Trzeba złożyć nowy wniosek

Program Rodzina 500 plus na nowych zasadach - zmiany już od 1 sierpnia. Rząd uszczelnia system, bo program jest drogi, a nie wszyscy są uczciwi. Samotny rodzic będzie musiał udowodnić, że jest naprawdę sam. Ci z działalnością gospodarczą też będą skontrolowani. Wszyscy bez wyjątku muszą pamiętać, żeby złożyć nowy wniosek.

Prognoza pogody na piątek 28 lipca

W piątek przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem, postępujące od zachodu w głąb kraju. Temperatura maksymalna w dzień od 20 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 90km/h, zachodni.

Trybunał Konstytucyjny kontra Sąd Najwyższy. W tle sprawa Mariusza Kamińskiego

Prezes Trybunału Konstytucyjnego i Prokurator Generalny wnioskują do Sądu Najwyższego o zawieszenie postępowania kasacyjnego w sprawie Mariusza Kamińskiego. Sąd Najwyższy zbierze się 1 sierpnia na dodatkowym posiedzeniu, by rozpatrzyć wniosek. Jakie mogą być dalsze scenariusze w sprawie dotyczącej ministra koordynatora służb specjalnych?

Areszt dla "rowerowego bandyty". Przyznał się do pobicia

Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla agresywnego rowerzysty z Poznania. Mężczyzna, który 3 lipca brutalnie pobił przypadkowych starszych ludzi, usłyszał zarzuty. Do winy się przyznał i tłumaczył: pobicie to efekt doświadczeń z dzieciństwa.

Nowoczesny poligon, modułowe przeszkody. Tak szkolą się psy ratownicze

Cztery wytrzymałe łapy i nos niezastąpiony przy szukaniu ofiar tąpnięć, trzęsień ziemi i pożarów. Psy w grupach poszukiwawczo-ratowniczych pracują na takich samych zasadach jak ludzie. I jak ludzie muszą się szkolić. Regularnie, intensywnie, na specjalnych poligonach. Ten w Gdańsku - jeden z najnowocześniejszych w Europie Wschodniej - odwiedził reporter TVN24.

ZUS oferuje pomoc doradców emerytalnych. Skorzystało już 180 tys. osób

Z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę w październiku może skorzystać nawet 83 procent uprawnionych do tego osób - mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. Ci, którzy myślą o wcześniejszej emeryturze mogą skorzystać z usług doradców emerytalnych. Od 3 lipca z takiej konsultacji skorzystało już ponad 180 tysięcy osób. Większość prosi o symulację wysokości świadczenia w zależności od tego, kiedy zdecydują się przejść na emeryturę. Różnica czasem wpływa na decyzję.

"Dziś we władzy przestaliśmy mieć jeden adres i zaczynamy mieć dwa adresy"

- Weta spowodowały, że troszeczkę role się odwróciły. Dziś we władzy przestaliśmy mieć jeden adres i zaczynamy mieć dwa adresy. Do tej pory, każdy kto chciał cokolwiek zrobić, łącznie z panem prezydentem Andrzejem Dudą, musiał iść na Nowogrodzką. A dziś, jeśli PiS będzie chciał coś zrobić, będzie musiał iść do Pałacu Prezydenckiego - ocenił w "Faktach z Zagranicy" Kazimierz Marcinkiewicz. Zdaniem byłego premiera Andrzej Duda "odzyskał pewnego rodzaju podmiotowość".

Prezydent Duda kontra minister Ziobro. Nie po raz pierwszy

Pojedynek na słowa między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Sprawiedliwości. Zastępcy Zbigniewa Ziobry krytykują decyzję Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, rzecznik prezydenta krytykuje wiceministrów. A to nie pierwszy konflikt na linii Andrzej Duda - Zbigniew Ziobro.

Wielki skok, surowy wyrok i spektakularna ucieczka. Adam K. zniknął

Pomysłodawca skoku stulecia dostał karę więzienia, ale zniknął, za nim do niego trafił. Według jego pomysłu konwojent miał ukraść 8 milionów, a później opowiedział o tym śledczym. Szukają go już ponad tydzień. Funkcjonariusze wciąż nie znaleźli też większości skradzionych pieniędzy.

Prognoza pogody na czwartek 27 lipca

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami. Na zachodzie opady deszczu, na pozostałym obszarze kraju przelotny deszcz i burze (10-20 mm). Porywy wiatru do 80 km/h. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 25 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Ciśnienie rośnie, w południe 992 hPa.

Bez powodu zaatakował dwie osoby. Został zatrzymany dzięki monitoringowi

Agresywny rowerzysta z Poznania zaatakował bez powodu dwie przypadkowe osoby. Do zdarzenia doszło na początku lipca. Rowerzysta najpierw bezbronnemu 76-latkowi połamał ręce, a potem kopnął w plecy i uderzył w głowę starszą kobietę. Agresora udało się namierzyć dzięki monitoringowi i pomocy mieszkańców Poznania.

Zapowiadają, że protesty nie ustaną. "Chcemy tu być, czuwać"

Cieszą się z podwójnego weta, ale protestują dalej, bo chcą więcej i czują, że mogą mieć wpływ na rzeczywistość w swoim kraju, którego kształt i ustrój nie są im obojętne. Są rozczarowani, że ustawę o sądach powszechnych prezydent jednak podpisał. Dlatego łańcuch światła nie gaśnie.

"Protesty są nadal potrzebne, bo została jedna ustawa, która jest niesłychanie istotna"

- Protesty są nadal potrzebne, bo została jedna ustawa, która jest niesłychanie istotna - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Piotr Stasiński z "Gazety Wyborczej". Zdaniem dziennikarza, nowelizacja ustawy o sądach powszechnych daje silne narzędzia władzy ministrowi sprawiedliwości i sprawi, że "będzie łatwiej wymusić konformizm" na sędziach. - Jak chce się mieć drugą kadencję, to nie można się opierać tylko na elektoracie partii rządzącej - dodał Stasiński, odnosząc się do decyzji prezydenta o wecie. - Z całą pewnością istnieje problem w relacjach między Andrzejem Dudą a Prawem i Sprawiedliwością - uważa drugi gość programu, Piotr Skwieciński z tygodnika "wSieci". W jego opinii bilans prezydentury obecnej głowy państwa jest dobry. - Wystawienie przez partię rządzącą innego kandydata na prezydenta byłoby czymś bardzo dziwnym - ocenił.

87 proc. Duńczyków dobrze ocenia sądy. W czym tkwi sekret ich działania?

W Danii niemal 90 procent społeczeństwa ufa swoim sędziom i ma bardzo dobre zdanie o wymiarze sprawiedliwości. W porównaniu z tym skandynawskim krajem, Polska plasuje się dopiero na 26. miejscu rankingu społecznego zaufania do sądów. Ponadto tamtejsze sądy działają o wiele wydajniej niż polskie, choć sędziowskie grono jest tam o 1/4 mniejsze. Duńskim sędziom w pracy niemal zawsze pomagają ławnicy i eksperci.

Bronisław Komorowski: być może Andrzej Duda się jeszcze rozkręci

- Oceniam pozytywnie te weta - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, stawiając jednak znak zapytania przy tej decyzji. Jego zdaniem, motywacja Andrzeja Dudy była dążeniem do kompromisu. - Są jednak sprawy, w których nie ma na niego miesjca - ocenił Komorowski i dodał, że "zawetowanie trzech ustaw byłoby oznaką opowiedzenia się po stronie ładu demokratycznego". Według gościa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Andrzej Duda "może się jeszcze rozkręci". - Pytanie, czy pan prezydent uszanuje konstytucję i zasadę niezależności sądów, czy też będzie chciał przechwycić te uprawnienia, które miał otrzymać minister Ziobro - zastanawiał się były Komorowski.

Weto prezydenta na czołówkach światowych mediów. "Wygrał protest polskich millenialsów"

Ogromne protesty i ostatecznie weto prezydenta zrobiły wrażenie za granicą. Polska dawno nie była na tylu czołówkach gazet, na których widnieją słowa takie jak: "zaskoczenie", czy "niespodzianka". Brytyjski "Guardian" sugeruje, że "podejrzenia pozostają", bo weto miało być ruchem taktycznym, żeby osłabić siłę protestów. Europejskie media piszą o buncie głowy państwa, jego konflikcie z rządem i o obywatelach, którzy obronili demokrację. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Oddzielne orędzia w tym samym czasie. PiS mówi, że nie ma "wojny na górze"

"Nie ma wojny na górze" słychać w PiS, ale na ekranie widać wojnę na orędzia. Prezydent stawia sprawę jasno, ale to pani premier chce postawić kropkę nad i. Beata Szydło, która kilka godzin wcześniej przekazała Andrzejowi Dudzie, co sądzi o jego dwóch wetach Jarosław Kaczyński, już wieczorem ostro polemizowała z prezydenckimi argumentami.