"Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonej

15.07.2017 | "Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonej
15.07.2017 | "Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonej
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
15.07.2017 | "Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonejDariusz Łapiński | Fakty TVN

Są pierwsze przypadki zastosowania konfiskaty rozszerzonej. Nowe prawo ma skutecznie wystraszyć tych, którzy ukrywają pieniądze i oszukują państwo nie płacąc podatków.

Przestępcy mogli zarobić nawet kilkadziesiąt milionów złotych ze sprzedaży narkotyków pochodzących z zlikwidowanej przez policję nielegalnej plantacji marihuany. Ale zyskiem cieszyć się nie będą. Prokuratura zabezpieczyła ich majątek w wysokości prawie dziesięciu milionów złotych.

Między innymi przedsiębiorstwo, które formalnie nie należy do żadnego z zatrzymanych. - Faktycznym właścicielem tej nieruchomości była spółka, której właścicielem nie jest podejrzany - tłumaczy Maciej Florkiewicz z prokuratury okręgowej w Lublinie

Stało się tak, bo od kwietnia, aby stracić firmę, wystarczy podejrzenie, że w spółkę inwestowano pieniądze pochodzące z przestępstwa. Tak było tym razem. Szersze możliwości zabezpieczania majątku umożliwiają prokuratorom i sądom nowe przepisy tak zwanej konfiskaty rozszerzonej.

- Sąd może orzec przepadek przedsiębiorstwa, które nie jest własnością osoby skazanej, a zatem każdy musi uważać na to z kim wchodzi we współpracę - tłumaczy adwokat Mariusz Paplaczyk.

"Możliwość realnego wykonywania kar"

Nowe przepisy dotyczą nie tylko przestępstw kryminalnych. Przedsiębiorca, który tylko usłyszy zarzuty wyłudzenia VAT, na długo przed sądowym wyrokiem straci kontrole nad swoim majątkiem, bo zarząd nad nim przejmie komisarz ustanowiony przez państwo.

Warszawska prokuratura regionalna w związku z takim podejrzeniem zajęła sto procent udziałów w wartej ponad 4 miliony złotych firmie mięsnej. - Dokonane zabezpieczenia dają w przyszłości możliwość realnego wykonywania kar w przypadku uznania winy i sprawstwa podejrzanych - mówi Agnieszka Zabłocka-Konopka z prokuratury regionalnej w Warszawie.

"Praktyka pokaże"

Co jeśli podejrzenia prokuratury okażą się niesłuszne? Wątpliwości te może rozwiać jedynie bardzo ostrożne stosowanie przez prokuraturę i sądy instytucji konfiskaty rozszerzonej. - Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż. Praktyka pokaże, czy ten oręż jest wykorzystywany w sposób właściwy - ocenia adwokat Bartosz Wojda.

W ciągu trzech miesięcy obowiązywania nowego prawa wiadomo o dwóch takich przypadkach. Z pewnością będzie ich jednak więcej. - Polityka obecna jest taka, że w każdej sprawie pierwsze czynności są ukierunkowane na to żeby szukać majątku z nielegalnych źródeł - mówi Maciej Florkiewicz z prokuratury okręgowej w Lublinie.

Nowe przepisy wprowadzono po to, by przestępcom trudniej było ukryć majątek. Nic już nie da przepisanie go na członków rodziny czy znajomych. Osoby podejrzewane przez prokuraturę będą musiały udowodnić legalne pochodzenie środków finansowych z ostatnich pięciu lat.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli polityków zapytać, jaki to będzie rok, to wielu odpowie: rok wyborczy. Z całą pewnością kampania prezydencka zdominuje polityczną rzeczywistość w najbliższych miesiącach, a może i dłużej. Pierwsze akordy poznaliśmy już w prekampanii. Jednocześnie pojawiają się pytania, czy PiS zmieni swojego kandydata. 

"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"

"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy są przerażeni i mówią o profanacji, a policja próbuje znaleźć sprawcę. W powiecie strzeleckim w województwie opolskim ktoś kradnie figurki i obrazy sakralne z przydrożnych kapliczek, a w ich miejsce wstawia karykatury świętych.

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy bardzo mocne papiery do tego, żeby nadawać ton Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Szłapka, minister do spraw unijnych, odnosząc się do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stwierdził też, że "cieniem" na węgierskiej prezydencji, która trwała do końca 2024 roku, położyła się wizyta Viktora Orbana w Moskwie i jego spotkanie z Władimirem Putinem.

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia sprzedaż jednorazowych e-papierosów będzie zakazana. Te wielokrotnego użytku dalej będą dostępne. Po jednorazówki najczęściej sięgają dzieci i młodzież. Przy tej okazji - nigdy dość przypominania - palenie szkodzi, powoduje m.in. nowotwory i wiele innych chorób.

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Państwowa Komisja Wyborcza nie jest sądem, w związku z tym nie może ocenić, czy właśnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest sądem, czy też nie. Stąd podjęła uchwałę, którą można nazwać warunkową - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek PKW Paweł Gieras. Odniósł się w ten sposób do sprawy przyjęcia sprawozdania komitetu finansowego PiS. Dodał, że ma świadomość, iż treść uchwały "może budzić wątpliwości".

Pieniądze dla PiS. Członek PKW: To uchwała warunkowa. Mam świadomość, że może budzić wątpliwości

Pieniądze dla PiS. Członek PKW: To uchwała warunkowa. Mam świadomość, że może budzić wątpliwości

Źródło:
TVN24