"Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonej

15.07.2017 | "Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonej
15.07.2017 | "Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonej
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
15.07.2017 | "Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonejDariusz Łapiński | Fakty TVN

Są pierwsze przypadki zastosowania konfiskaty rozszerzonej. Nowe prawo ma skutecznie wystraszyć tych, którzy ukrywają pieniądze i oszukują państwo nie płacąc podatków.

Przestępcy mogli zarobić nawet kilkadziesiąt milionów złotych ze sprzedaży narkotyków pochodzących z zlikwidowanej przez policję nielegalnej plantacji marihuany. Ale zyskiem cieszyć się nie będą. Prokuratura zabezpieczyła ich majątek w wysokości prawie dziesięciu milionów złotych.

Między innymi przedsiębiorstwo, które formalnie nie należy do żadnego z zatrzymanych. - Faktycznym właścicielem tej nieruchomości była spółka, której właścicielem nie jest podejrzany - tłumaczy Maciej Florkiewicz z prokuratury okręgowej w Lublinie

Stało się tak, bo od kwietnia, aby stracić firmę, wystarczy podejrzenie, że w spółkę inwestowano pieniądze pochodzące z przestępstwa. Tak było tym razem. Szersze możliwości zabezpieczania majątku umożliwiają prokuratorom i sądom nowe przepisy tak zwanej konfiskaty rozszerzonej.

- Sąd może orzec przepadek przedsiębiorstwa, które nie jest własnością osoby skazanej, a zatem każdy musi uważać na to z kim wchodzi we współpracę - tłumaczy adwokat Mariusz Paplaczyk.

"Możliwość realnego wykonywania kar"

Nowe przepisy dotyczą nie tylko przestępstw kryminalnych. Przedsiębiorca, który tylko usłyszy zarzuty wyłudzenia VAT, na długo przed sądowym wyrokiem straci kontrole nad swoim majątkiem, bo zarząd nad nim przejmie komisarz ustanowiony przez państwo.

Warszawska prokuratura regionalna w związku z takim podejrzeniem zajęła sto procent udziałów w wartej ponad 4 miliony złotych firmie mięsnej. - Dokonane zabezpieczenia dają w przyszłości możliwość realnego wykonywania kar w przypadku uznania winy i sprawstwa podejrzanych - mówi Agnieszka Zabłocka-Konopka z prokuratury regionalnej w Warszawie.

"Praktyka pokaże"

Co jeśli podejrzenia prokuratury okażą się niesłuszne? Wątpliwości te może rozwiać jedynie bardzo ostrożne stosowanie przez prokuraturę i sądy instytucji konfiskaty rozszerzonej. - Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż. Praktyka pokaże, czy ten oręż jest wykorzystywany w sposób właściwy - ocenia adwokat Bartosz Wojda.

W ciągu trzech miesięcy obowiązywania nowego prawa wiadomo o dwóch takich przypadkach. Z pewnością będzie ich jednak więcej. - Polityka obecna jest taka, że w każdej sprawie pierwsze czynności są ukierunkowane na to żeby szukać majątku z nielegalnych źródeł - mówi Maciej Florkiewicz z prokuratury okręgowej w Lublinie.

Nowe przepisy wprowadzono po to, by przestępcom trudniej było ukryć majątek. Nic już nie da przepisanie go na członków rodziny czy znajomych. Osoby podejrzewane przez prokuraturę będą musiały udowodnić legalne pochodzenie środków finansowych z ostatnich pięciu lat.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS