"Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonej

15.07.2017 | "Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonej
15.07.2017 | "Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonej
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
15.07.2017 | "Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż". Pierwsze przypadki konfiskaty rozszerzonejDariusz Łapiński | Fakty TVN

Są pierwsze przypadki zastosowania konfiskaty rozszerzonej. Nowe prawo ma skutecznie wystraszyć tych, którzy ukrywają pieniądze i oszukują państwo nie płacąc podatków.

Przestępcy mogli zarobić nawet kilkadziesiąt milionów złotych ze sprzedaży narkotyków pochodzących z zlikwidowanej przez policję nielegalnej plantacji marihuany. Ale zyskiem cieszyć się nie będą. Prokuratura zabezpieczyła ich majątek w wysokości prawie dziesięciu milionów złotych.

Między innymi przedsiębiorstwo, które formalnie nie należy do żadnego z zatrzymanych. - Faktycznym właścicielem tej nieruchomości była spółka, której właścicielem nie jest podejrzany - tłumaczy Maciej Florkiewicz z prokuratury okręgowej w Lublinie

Stało się tak, bo od kwietnia, aby stracić firmę, wystarczy podejrzenie, że w spółkę inwestowano pieniądze pochodzące z przestępstwa. Tak było tym razem. Szersze możliwości zabezpieczania majątku umożliwiają prokuratorom i sądom nowe przepisy tak zwanej konfiskaty rozszerzonej.

- Sąd może orzec przepadek przedsiębiorstwa, które nie jest własnością osoby skazanej, a zatem każdy musi uważać na to z kim wchodzi we współpracę - tłumaczy adwokat Mariusz Paplaczyk.

"Możliwość realnego wykonywania kar"

Nowe przepisy dotyczą nie tylko przestępstw kryminalnych. Przedsiębiorca, który tylko usłyszy zarzuty wyłudzenia VAT, na długo przed sądowym wyrokiem straci kontrole nad swoim majątkiem, bo zarząd nad nim przejmie komisarz ustanowiony przez państwo.

Warszawska prokuratura regionalna w związku z takim podejrzeniem zajęła sto procent udziałów w wartej ponad 4 miliony złotych firmie mięsnej. - Dokonane zabezpieczenia dają w przyszłości możliwość realnego wykonywania kar w przypadku uznania winy i sprawstwa podejrzanych - mówi Agnieszka Zabłocka-Konopka z prokuratury regionalnej w Warszawie.

"Praktyka pokaże"

Co jeśli podejrzenia prokuratury okażą się niesłuszne? Wątpliwości te może rozwiać jedynie bardzo ostrożne stosowanie przez prokuraturę i sądy instytucji konfiskaty rozszerzonej. - Państwo dostało do ręki bardzo silny oręż. Praktyka pokaże, czy ten oręż jest wykorzystywany w sposób właściwy - ocenia adwokat Bartosz Wojda.

W ciągu trzech miesięcy obowiązywania nowego prawa wiadomo o dwóch takich przypadkach. Z pewnością będzie ich jednak więcej. - Polityka obecna jest taka, że w każdej sprawie pierwsze czynności są ukierunkowane na to żeby szukać majątku z nielegalnych źródeł - mówi Maciej Florkiewicz z prokuratury okręgowej w Lublinie.

Nowe przepisy wprowadzono po to, by przestępcom trudniej było ukryć majątek. Nic już nie da przepisanie go na członków rodziny czy znajomych. Osoby podejrzewane przez prokuraturę będą musiały udowodnić legalne pochodzenie środków finansowych z ostatnich pięciu lat.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS