Środowiska prawnicze krytykują proponowane zmiany w sądownictwie. "To są po prostu rządy autokratyczne"

13.07.2017 | Środowiska prawnicze krytykują proponowane zmiany w sądownictwie. "To są po prostu rządy autokratyczne"
13.07.2017 | Środowiska prawnicze krytykują proponowane zmiany w sądownictwie. "To są po prostu rządy autokratyczne"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
13.07.2017 | Środowiska prawnicze krytykują proponowane zmiany w sądownictwie. "To są po prostu rządy autokratyczne"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego napisali list otwarty do prezydenta, by ten nie podpisywał ustaw zmieniających sądownictwo. Rada Europy i Komisja Europejska oceniają, że Polska robi potężny krok wstecz. Krytyki nie szczędzą także środowiska prawnicze.

Kilkanaście godzin wystarczyło władzy PiS, by całkowicie przejąć kontrolę nad sądami. Akcja była przeprowadzona z zaskoczenia i błyskawicznie.

- To jest zamach stanu i zmiana ustroju państwa. Konstytucja staje się w tym momencie zespołem blankietowych norm, z którymi nikt nie musi się absolutnie liczyć - powiedziała Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Szybkie zmiany

PiS wielokrotnie przekładało ostateczne głosowanie nad reformą sądownictwa. Nieoficjalnie mówiło się, że przed wizytą Donalda Trumpa, nie chciało drażnić Amerykanów i prowokować komentarzy.

Niecały tydzień po wyjedźcie prezydenta USA, rankiem 12 lipca, do porządku obrad Sejmu nagle trafiają dwa projekty ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych. Głosowanie odbyło się po popołudniu. W nocy do Sejmu trafia projekt ustawy, który pozwala na rozwiązanie Sądu Najwyższego.

- Trudno w ogóle mówić o demokracji. To są po prostu rządy autokratyczne, gdzie nie ma żadnego podziału między władzą ustawodawczą a wykonawczą - mówił profesor Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Najpierw Sejm uchwalił skrócenie kadencji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Nowych członków będzie powoływał Sejm, a kandydatów na sędziów będą zgłaszać samorządy prawnicze, ale także na przykład grupa prokuratorów. Ostatecznego wyboru dokona większość sejmowa.

- Do tej pory ta Rada miała chronić przed naciskami politycznymi i tak też czyniła. W konkretnych sprawach, kiedy były jakieś naciski, sędziowie i sądy alarmowały KRS i my zabieraliśmy głos i interweniowaliśmy - mówił Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa.

Bez zbędnej zwłoki, Sejm uchwalił następnie nową ustawę o ustroju sądów powszechnych. Prezesów i wiceprezesów wszystkich sądów będzie mianował minister sprawiedliwości, bez opinii zgromadzeń sędziowskich. Minister będzie też mógł odwołać prezesów i wiceprezesów w ciągu 6 miesięcy.

Prawnicy ostrzegali

- To jest koniec demokratycznego państwa prawnego. Ono opiera się właśnie na tym, że mamy działające sądy. To znaczy, że każdy obywatel może się zwrócić do sądów w sytuacji, gdy coś się dzieje - mówił Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego wydali wspólne oświadczenie w którym przestrzegają przed likwidacją niezależnego i niezawisłego sądownictwa, bo bez niego nie ma państwa prawa: "Władza ministra sprawiedliwości w obsadzaniu stanowisk prezesów sądów powszechnych da władzy wykonawczej stały instrument do wkraczania w sferę niezawisłości sędziowskiej przez stworzenie korpusu gotowych na polityczne posłuszeństwo sędziów funkcyjnych."

- Mocne oświadczenie, ale to wszystko wygląda jak piśnięcie myszy - mówił Andrzej Rzepliński.

Prawnicy wielokrotnie już ostrzegali rząd, że proponowane zmiany naruszają niezawisłość sędziowską, ale władza nie słuchała żadnych argumentów. - Nie ma gorszego rozwiązania, moim zdaniem, niż trzymanie kliki i zasad rządzenia tym środowiskiem przez spółdzielnie i patologie - mówił Zbigniew Ziobro.

"Ziobro będzie mógł zrobić wszystko"

Prawnicy ostrzegają, że pod pozorem usprawnienia działalności sądów chodzi o jedno - o pełną kontrole nad nimi. - Pan minister Ziobro w wymiarze sprawiedliwości będzie mógł zrobić wszystko. Jest prokuratorem generalnym, jest ministrem sprawiedliwości - mówił konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Ryszard Balicki.

- Możemy się spodziewać tego, że sądy zostaną przejęte. Jedyna nadzieja w tych sędziach, którzy noszą przysięgę sędziowską i niezawisłość gdzieś głęboko w sercu - powiedział Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa. - To nie ważne co zrobią sędziowie. Ważne co zrobią ludzie, obywatele. Ostatnie pozory niezawisłości sędziowskiej zostały właśnie skasowane - podkreśliła Irena Kamińska.

W piątek 14 lipca ustawami o KRS i sądach zajmie się Senat. Choć prezydent zgłaszał konstytucyjne wątpliwości, to w czwartek przedstawiciele jego kancelarii odrzucali możliwość weta.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający", to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS