Środowiska prawnicze krytykują proponowane zmiany w sądownictwie. "To są po prostu rządy autokratyczne"

13.07.2017 | Środowiska prawnicze krytykują proponowane zmiany w sądownictwie. "To są po prostu rządy autokratyczne"
13.07.2017 | Środowiska prawnicze krytykują proponowane zmiany w sądownictwie. "To są po prostu rządy autokratyczne"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
13.07.2017 | Środowiska prawnicze krytykują proponowane zmiany w sądownictwie. "To są po prostu rządy autokratyczne"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego napisali list otwarty do prezydenta, by ten nie podpisywał ustaw zmieniających sądownictwo. Rada Europy i Komisja Europejska oceniają, że Polska robi potężny krok wstecz. Krytyki nie szczędzą także środowiska prawnicze.

Kilkanaście godzin wystarczyło władzy PiS, by całkowicie przejąć kontrolę nad sądami. Akcja była przeprowadzona z zaskoczenia i błyskawicznie.

- To jest zamach stanu i zmiana ustroju państwa. Konstytucja staje się w tym momencie zespołem blankietowych norm, z którymi nikt nie musi się absolutnie liczyć - powiedziała Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Szybkie zmiany

PiS wielokrotnie przekładało ostateczne głosowanie nad reformą sądownictwa. Nieoficjalnie mówiło się, że przed wizytą Donalda Trumpa, nie chciało drażnić Amerykanów i prowokować komentarzy.

Niecały tydzień po wyjedźcie prezydenta USA, rankiem 12 lipca, do porządku obrad Sejmu nagle trafiają dwa projekty ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych. Głosowanie odbyło się po popołudniu. W nocy do Sejmu trafia projekt ustawy, który pozwala na rozwiązanie Sądu Najwyższego.

- Trudno w ogóle mówić o demokracji. To są po prostu rządy autokratyczne, gdzie nie ma żadnego podziału między władzą ustawodawczą a wykonawczą - mówił profesor Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Najpierw Sejm uchwalił skrócenie kadencji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Nowych członków będzie powoływał Sejm, a kandydatów na sędziów będą zgłaszać samorządy prawnicze, ale także na przykład grupa prokuratorów. Ostatecznego wyboru dokona większość sejmowa.

- Do tej pory ta Rada miała chronić przed naciskami politycznymi i tak też czyniła. W konkretnych sprawach, kiedy były jakieś naciski, sędziowie i sądy alarmowały KRS i my zabieraliśmy głos i interweniowaliśmy - mówił Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa.

Bez zbędnej zwłoki, Sejm uchwalił następnie nową ustawę o ustroju sądów powszechnych. Prezesów i wiceprezesów wszystkich sądów będzie mianował minister sprawiedliwości, bez opinii zgromadzeń sędziowskich. Minister będzie też mógł odwołać prezesów i wiceprezesów w ciągu 6 miesięcy.

Prawnicy ostrzegali

- To jest koniec demokratycznego państwa prawnego. Ono opiera się właśnie na tym, że mamy działające sądy. To znaczy, że każdy obywatel może się zwrócić do sądów w sytuacji, gdy coś się dzieje - mówił Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego wydali wspólne oświadczenie w którym przestrzegają przed likwidacją niezależnego i niezawisłego sądownictwa, bo bez niego nie ma państwa prawa: "Władza ministra sprawiedliwości w obsadzaniu stanowisk prezesów sądów powszechnych da władzy wykonawczej stały instrument do wkraczania w sferę niezawisłości sędziowskiej przez stworzenie korpusu gotowych na polityczne posłuszeństwo sędziów funkcyjnych."

- Mocne oświadczenie, ale to wszystko wygląda jak piśnięcie myszy - mówił Andrzej Rzepliński.

Prawnicy wielokrotnie już ostrzegali rząd, że proponowane zmiany naruszają niezawisłość sędziowską, ale władza nie słuchała żadnych argumentów. - Nie ma gorszego rozwiązania, moim zdaniem, niż trzymanie kliki i zasad rządzenia tym środowiskiem przez spółdzielnie i patologie - mówił Zbigniew Ziobro.

"Ziobro będzie mógł zrobić wszystko"

Prawnicy ostrzegają, że pod pozorem usprawnienia działalności sądów chodzi o jedno - o pełną kontrole nad nimi. - Pan minister Ziobro w wymiarze sprawiedliwości będzie mógł zrobić wszystko. Jest prokuratorem generalnym, jest ministrem sprawiedliwości - mówił konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Ryszard Balicki.

- Możemy się spodziewać tego, że sądy zostaną przejęte. Jedyna nadzieja w tych sędziach, którzy noszą przysięgę sędziowską i niezawisłość gdzieś głęboko w sercu - powiedział Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa. - To nie ważne co zrobią sędziowie. Ważne co zrobią ludzie, obywatele. Ostatnie pozory niezawisłości sędziowskiej zostały właśnie skasowane - podkreśliła Irena Kamińska.

W piątek 14 lipca ustawami o KRS i sądach zajmie się Senat. Choć prezydent zgłaszał konstytucyjne wątpliwości, to w czwartek przedstawiciele jego kancelarii odrzucali możliwość weta.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS