Najnowsze

Najnowsze

Puste ławy i Piotrowicz na mównicy. Tak wyglądała debata nad zmianami w KRS

Przy niemal pustej sali plenarnej odbyła się w Sejmie debata nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zamiast Zbigniewa Ziobry - głównego promotora zmian - na sejmowej mównicy pojawili się jego zastępca Marcin Warchoł oraz poseł Stanisław Piotrowicz z konstytucją w ręku. Choć właśnie łamanie konstytucji to najpotężniejszy zarzut jaki pod adresem rządowych propozycji zgłaszają środowiska prawnicze, organizacje pozarządowe, Rada Europy, OBWE a nawet Biuro Analiz Sejmowych. Na próżno. Politycy PiS na wszelkie argumenty pozostają głusi.

Zbigniew Girzyński: Bruksela chce spektakularnie dopiec Brytyjczykom

W Brukseli obawiają się, że inne państwa mogłyby pójść w ślady Wielkiej Brytanii i opuścić Unię Europejską, dlatego "chcą spektakularnie dopiec Brytyjczykom, by innym takie pomysły wyszły z głowy" - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS historyk i były polityk Zbigniew Girzyński. Skomentował w ten sposób fakt, że Hiszpania będzie miała de facto prawo weta wobec wszelkich porozumień między UE a Wielką Brytanią, które dotyczą Gibraltaru. Drugi gość programu, dr Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej", zwróciła uwagę na to, że Londyn może mieć jednak większe problemy wskutek Brexitu: przyszłość Irlandii Północnej i Szkocji.

Jan Rokita: rozjemcą w sporze o wojsko jest Jarosław Kaczyński

- To, co widzimy, to spór między prezydentem a ministrem obrony - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS komentator tej stacji i były polityk Jan Rokita. Skomentował w ten sposób listy wysyłane przez Andrzeja Dudę do Antoniego Macierewicza, w których pyta on go o sprawy związane z polskim wojskiem. Zdaniem Rokity "rozjemcą jest Kaczyński".

Prognoza pogody na czwartek 6 kwietnia

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami i przelotny deszcz. We wschodniej części Polski możliwe burze (porywy do 70 km/h). Na zachodzie kraju, pod wieczór, spodziewane rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach 40-60 km/h, północno-zachodni. Ciśnienie spada - w Warszawie, w południe, na poziomie 996 hPa.

Plama niezgody na wojewódzkiej drodze

Plama oleju swoistą "kością niezgody" - między zarządcą drogi a strażakami. Obie strony przerzucają się odpowiedzialnością i żadna z nich nie chce usunąć rozlanego oleju na drodze wojewódzkiej nr 367 w okolicach Kamiennej Góry. Spór trwa - kierowcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość. Od trzech dni jeden pas ruchu jest nieprzejezdny. Zarządca drogi ogrodził plamę barierkami, postawił znak ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę i nic więcej zrobić nie zamierza. A kierowcy pytają: kto tu daje plamę? Ale na to pytanie odpowiedzieć chyba będzie musiał prokurator.

Komornik w dawnej kwaterze Adolfa Hitlera. Zajął Wilczy Szaniec

Po batalii sądowej nadzór nad zabytkiem przejmują Lasy Państwowe. Mają podnieść walory edukacyjne dawnej kwatery Adolfa Hitlera - Wilczego Szańca. Komornik wszedł na teren, gdyż dotychczasowy prywatny dzierżawca nie płacił czynszu i w związku z tym urzędnik rozpoczął czynności zmierzające do odzyskania od dzierżawcy majątku Skarbu Państwa w kwaterze Wilczy Szaniec w Gierłoży. Co to w tej chwili oznacza dla turystów?

Amerykański sprzeciw zmieni decyzję Orbana? "Może się cofnąć"

Viktor Orban może się cofnąć w reakcji na krytykę ze strony amerykańskiej administracji - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Wojciech Maziarski z "Gazety Wyborczej" komentując amerykańsko-węgierski spór dotyczący funkcjonowania na Węgrzech uczelni finansowanych z zagranicy. - Orban bardzo wiele zainwestował w to, żeby Donald Trump uznał go za sojusznika - dodał i podkreślił, że węgierski premier liczył na to, że amerykańska dyplomacja zachowa się neutralnie w sprawie zaostrzenia prawa, które wymierzone jest głównie w Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) finansowany między innymi przez George'a Sorosa. - To się wpisuje w szerszą narrację przeciw NGO - stwierdził natomiast dr Dominik Hejj, politolog, specjalista ds. Węgier.

Ultimatum dla Polski w sprawie uchodźców? "Nie ma solidarności bez dobrowolności"

W przypadku uchodźców nie ma solidarności bez dobrowolności - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller komentując doniesienia brytyjskiego dziennika "The Times". Gazeta napisała, powołując się na unijne źródła, że Polska i Węgry dostaną na jesieni ultimatum w sprawie przyjmowania uchodźców i w przypadku odmowy oba kraje mogą spotkać konsekwencje polityczne i finansowe. - Jeżeli chodzi o przyjmowanie uchodźców kraje powinny dobrowolnie wyrażać zgodę, a nie być przymuszane, bo to nie ma nic wspólnego z zasadą solidarności - mówił Miller.

5-latka spadła z szóstego piętra. Matka była pijana

Dramat na osiedlu w Gorzowie Wielkopolskim. Mieszkańcy bloku usłyszeli huk, potem zobaczyli leżącą na trawniku dziewczynkę. 5-latka wypadła z szóstego piętra i przeżyła, ale jej stan jest krytyczny. Pijaną matkę zatrzymali policjanci. Podobno wyszła z mieszkania tylko na chwilę.

Prognoza pogody na środę 5 kwietnia

Przelotne opady deszczu a na wschodzie, południu i w centrum. Po południu lokalnie mogą wystąpić burze. Temperatura maksymalna w trakcie dnia od 12 stopni Celsjusza na Pomorzu do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany. Jego prędkość w porywach burzowych może dojść do 80 km/h.

Umowa wadliwa, ale ważna. Będą samoloty dla polskich VIP-ów

Obarczona wadami i naruszająca zasady uczciwej konkurencji, ale ważna - mówi Krajowa Izba Odwoławcza o umowie z Boeingiem na samoloty dla polskich VIP-ów. Przetarg budzi spore wątpliwości opozycji. Dłużej trwa przetarg na wodę mineralną - mówi były szef MON i zarzuca ekspresowe tempo transakcji wartej 2 miliardy dolarów jest szkodliwe.

"W pewnym sensie taki akt terroru jest Putinowi na rękę"

Musimy uważać, żeby nie wpaść w sidła rosyjskiej retoryki, że terroryzm to największe zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS ekspertka ds. islamu i Bliskiego Wschodu dr Katarzyna Górak-Sosnowska. Ekspertka przestrzegła, że prezydent Rosji Władimir Putin może użyć groźby zamachów jako kolejnej wymówki do ograniczania praw obywatelskich. - W pewnym sensie taki akt terroru jest Putinowi na rękę - stwierdziła. - My mamy większe obawy wobec Rosji, niż Rosja wobec kogokolwiek innego - dodał drugi gość programu, Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"ISIS często przyznaje się niekoniecznie do swoich zamachów"

Fachowiec byłby w stanie oszukać kontrolę bezpieczeństwa w metrze - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były antyterrorysta Jerzy Dziewulski, komentując poniedziałkowy zamach terrorystyczny w metrze Petersburgu. Do ataku jak dotychczas nikt się nie przyznał, ale Jerzy Dziewulski stwierdził, że takie przyznanie się nie zamknęłoby kwestii sprawstwa. - ISIS często przyznają się niekoniecznie do swoich zamachów - mówił. Drugi gość programu i były szef Urzędu Ochrony Państwa Piotr Niemczyk spekulował, że za poniedziałkowym atakiem mogą stać islamiści, którzy pochodzą z Rosji, a niedawno wrócili z Syrii, gdzie ISIS (tzw. Państwo Islamskie) traci terytorium - także z powodu rosyjskiej interwencji zbrojnej w tym kraju.

Eksplozja w metrze w Petersburgu. Wielu zabitych i rannych

10 zabitych, kilkudziesięciu rannych i rosyjskie służby postawione na nogi - zamach w metrze w Sankt Petersburgu. Bomba eksplodowała w tunelu między stacjami i to tymi najbardziej uczęszczanymi. Kto ją zdalnie odpalił, kto za tym stoi i czy znaleziono kolejny ładunek?