Najnowsze

Najnowsze

Rafał Masny: kampanie przeciwko hejtowi w internecie kierują się do złej strony

Jak walczyć z hejtem w sieci? Czy istnieje jakakolwiek skuteczna taktyka? – Nie wystarczy mówić, że nie należy tego robić. (…) Potrzebna jest kampania dla tych wszystkich ludzi, którzy mogliby się stać ofiarami bullying’u (pol. znęcania się) – uważa redaktor naczelny portalu plejada.pl Marcin Cejrowski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. Jego zdaniem obecne kampanie społeczne, które kierują przekaz do wszystkich internautów, są nieskuteczne. Efektywniejsze byłby przekaz skierowany do potencjalnych ofiar cyberbullyingu, bo mógłby pomóc im się bronić lub szukać ochrony albo wsparcia. – (Obecne kampanie – przyp. red.) kierują się do złej strony – zgodził się Rafał Masny, youtuber z kanału Abstrachuje.tv.

Olechowski: polską racją stanu jest bycie członkiem jak najbardziej spójnej UE

– Jak Theresa May poprosi parlament brytyjski o pozwolenie na wyjście z UE, to je dostanie – uważa były szef MSZ Andrzej Olechowski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. W jego opinii plan wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie jest zagrożony werdyktem brytyjskiego Trybunału, który stwierdził, że potrzebna jest zgoda parlamentu. Zaznaczył przy tym, że Brexit to niekorzystna dla Polski zmiana. – Polską racją stanu jest bycie członkiem jak najbardziej spójnej UE, opartej na wartościach liberalnej demokracji – przekonywał w programie „Fakty z Zagranicy” dodając z uśmiechem, że jego definicja polskiej racji stanu niezbyt pokrywa się z definicją Jarosława Kaczyńskiego lub ministra Waszczykowskiego.

Co Trump zrobi ze swoimi biznesami? „Idealnie byłoby, gdyby je sprzedał, ale wiadomo, że to nierealne”

Prawnicy zaproszeni do „Faktów z Zagranicy” w TVN24 BiS byli zgodni, że trudno będzie Donaldowi Trumpowi pogodzić urzędowanie jako prezydent USA z dalszym prowadzeniem swoich biznesów. – Idealnie byłoby, gdyby je sprzedał, ale wiadomo, że to nierealne – ocenił adwokat Zbigniew Roman. Zdaniem Romana Trump mógłby przekazać swoje aktywa w tzw. ślepym funduszu powierniczym (ang. blind trust), gdzie byłyby zarządzane przez inne osoby, poza jego wiedzą i kontrolą. , ale nie musi tego zrobić, bo nie zobowiązuje go do tego amerykańskie prawo. Drugi gość Piotra Kraśko, Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, zauważył, że większość biznesów Trumpa to spółki powołane w celu wybudowania jego nieruchomości, które są bardzo liczne. – Trudno się potem tego wyzbyć – stwierdził Rewald.

Po kokainie potrącił kobietę. Dariusz K. na wolności

Dariusz K. wychodzi z aresztu. Znany muzyk usłyszał już wyrok, ale teraz wpłacił kaucję. Za zabicie po spożyciu kokainy kobiety na pasach sąd wysłał go na 7 lat do więzienia. Ale to wyrok nieprawomocny. Za 400 tysięcy złotych kaucji i bez paszportu Dariusz K. na wolności oczekuje na wyrok w drugiej instancji.

Kuba po śmierci „El Comandante”. Co zmieni się w kraju Fidela Castro?

Po ostatnich słowach Donalda Trumpa relacje Kuba-USA bardziej się skomplikowały. „Jeżeli Kuba nie ma ochoty zapewnić lepszej umowy Kubańczykom, Amerykanom kubańskiego pochodzenia i całym Stanom Zjednoczonym, to zerwę tę umowę" – powiedział Trump, a na antenie TVN24 BiS słowa te komentowała dokumentalistka Ewa Ewart. - Jak potoczy się sytuacja, będzie zależało od relacji i nawiązywania relacji nie tylko na szczeblu rządowym, ale na poziomie obywatelskim i od tego, jak postąpi prezydent elekt USA. Jego retoryka jest agresywna. Jeśli się nie pohamuje, to będzie woda na młyn twardogłowym na Kubie, których jest bardzo dużo – powiedziała w rozmowie z Piotrem Kraśko w programie „Fakty z Zagranicy”.

15-letni geniusz komputerowy z Włoch może zostać błogosławionym i ogłoszonym patronem internetu

W Mediolanie zakończył się pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Carlo Acutisa. Chłopak zmarł na białaczkę w wieku 15 lat. Komputerowej pasji nastolatka, który pomagał m.in. w tworzeniu strony internetowej Watykanu, towarzyszyła żarliwa religijność i potrzeba niesienia pomocy innym. Carlo był także zafascynowany Janem Pawłem II, o którym chłopcu opowiadała m.in. jego urodzona w Polsce babcia. O życiu 15-latka powstała już książka i film dokumentalny. Czy i kiedy nastolatek zostanie wyniesiony na ołtarze?

Gdańsk: wyjątkowe miejsce spotkań i pracy artystów świętuje urodziny

Rok temu zaryzykowali i się udało. Przestrzeń Sztuki WL4 w Gdańsku świętuje urodziny i okazała się sporym sukcesem artystów i Fundacji Wspólnota Gdańska, która pomogła zaadoptować budynek dawnej piekarni nieopodal centrum miasta. Odbywają się tam koncerty, spektakle i wystawy. W 37 pracowniach na co dzień tworzy 40 osób, a chciałoby jeszcze więcej, bo pracować można tam bez skrępowania i ograniczeń, a koszt wynajmu lokalu jest śmiesznie niski.

Czarnecki o groźbach Erdogana wobec UE: ma sporo racji, przyznaję to z przykrością

Prezydent Recep Tayyip Erdogan ostro zareagował na wzywającą do wstrzymania negocjacji z Turcją rezolucję PE. Ostrzegł, że w odpowiedzi na zastosowanie się „Turcja może otworzyć swoje bramy” na falę imigrantów w kierunku Europy. W czwartek Parlament przyjął rezolucję wstrzymującą przystąpienie Turcji do Unii. Za powód wskazano czystki polityczne, jakie są w Turcji przeprowadzane po nieudanym zamachu stanu w lipcu br.

Medialna kariera Trumpa. „Wcale nie jest skazany na fiasko polityczne”

– Nagle okazuje się, że jest ktoś, kto idealnie wpisuje się w to, co w Ameryce w latach 80. było ważne – mówiła na antenie TVN24 BiS Karolina Korwin-Piotrowska, dziennikarka TVN Style. Mówiąc o magii lat 80. XX w. Piotrowska oceniła, że Trump jest ikoną tzw. american dream (pol. amerykańskiego snu), ale jednocześnie „ma jednak jakieś standardy” i „wie, jak się robi telewizję; jakie emocje tutaj rządzą”.

Andrew Nagorski: Mitt Romney jako sekretarz stanu to lepsze rozwiązanie dla Polski

– Myślę, że teraz zaczyna robić się poważniej; zaczynają mianować ludzi do nowej administracji – powiedział na antenie TVN24 BiS Andrew Nagorski, legendarny korespondent zagraniczny i szef biura Newsweeka w Warszawie, Moskwie, Berlinie, Rzymie i Hong Kongu. Zaznaczył, że uwagę jego przykuwa to, kogo Trump wybierze na stanowisko sekretarza stanu. Komentując wpływ polityki nowego prezydenta elekta USA dziennikarz stwierdził, że szansę na to stanowisko ma Mitt Romney. – Mieli spotkanie, w tej chwili i poważnie się rozważa (kandydaturę Romney’a – przyp. red.) – zauważył Nagorski dodając, że z punktu widzenia Polski i krajów bałtyckich taki krok byłby sygnałem o braku drastycznej zmiany. Gość „Faktów z Zagranicy” z Piotrem Kraśko rozmawiał też m.in. o zapowiadanym przez Donalda Trumpa zbliżeniu z Rosją i o możliwych konsekwencjach takiego kroku. – Polityka z Rosją nigdy nie była osobista (…) mam nadzieję, że ekipa Trumpa nie będzie zbyt naiwna – dodał.

Roszady stanowisk w Europie. Czy Tuska czeka reelekcja?

Czy Tusk wróci do polskiej polityki, jeśli PiS nie poprze jego kandydatury? – Tusk nie ma silnego bardzo poparcia w brukselskim establishmencie – zauważył w „Faktach z Zagranicy” Adam Szostkiewicz z „Polityki”. – Z pewnością decyzja pana Schulza może wzmocnić taką frakcję, która szuka innego kandydata (- na szefa RE - przyp. red.) – dodał Szostkiewicz. Natomiast drugi gość Piotra Kraśko, Paweł Kowal z PAN, stwierdził, że „sygnały braku wsparcia z własnego państwa nie są dobre” oraz, że „ta sprawa będzie miała charakter pewnej rozgrywki politycznej”. Goście Piotra Kraśko na antenie TVN24 BiS rozmawiali także o przyszłości Europy oraz o tym, jaki wpływ miałoby mianowanie Martina Schulza na szefa spraw zagranicznych Niemiec.

Gdzie zamieszka prezydent Trump? „Secret Service ma niebywały problem”

– Nie wyobrażam sobie ochrony wszystkich obiektów, w których może znaleźć się Trump – przyznał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były antyterrorysta Jerzy Dziewulski. Skomentował w ten sposób duże wyzwanie logistyczne, jakim dla Secret Service będzie ochrona Trump Tower i innych obiektów prezydenta elekta USA, w których przebywa i pracuje „przyszła głowa” Ameryki. – Jeśli (Trumpowie – przyp. red.) uprą się na Trump Tower, to Secret Service ma niebywały problem – stwierdził. Drugi gość Piotra Kraśko, adwokat Zbigniew Roman, przyznał, że chociaż prezydent USA nie ma prawnego obowiązku mieszkania w Białym Domu, to i tak, jak podejrzewa, tradycja i kwestie bezpieczeństwa ostatecznie zmuszą Donalda Trumpa do przeprowadzki na Pennsylvania Avenue.

Jan Rokita: musimy zerwać z językiem szyderstwa z pragnienia wspólnoty

– Ludzie są coraz bardziej zniechęceni do świata wspólnych zasad, norm, reguł – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Jan Rokita, komentator tej stacji i były polityk. – Musimy tym ludziom powiedzieć, że to ich marzenie o małej wspólnocie politycy rozumieją i akceptują – przekonywał. – Musimy zerwać z językiem szyderstwa z pragnienia wspólnoty – podkreślił.

Przed nami era klęsk żywiołowych? Globalne ocieplenie wciąż wywołuje spory

Donald Trump w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA nazwał globalne ocieplenie oszustwem. Sam temat wpływu człowieka na negatywne zmiany w klimacie nadal wywołuje gorące spory. W ożywionej dyskusji na antenie TVN24 BiS goście Piotra Kraśko spierali się ws. globalnego ocieplenia. – To nie człowiek je spowodował. To bardzo złożony i niejednoznaczny problem – mówił Andrzej Szczęśniak, ekspert ds. energetyki. Diametralnie innego zdania był Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci, który dziwił się, że w ogóle nadal toczy się spory o destruktywny wpływ człowieka na klimat. – Nie ma organizacji naukowej na świecie, która nie zanotowała zmian w klimacie i ocieplenia klimatu. 90 procent ekspertów mówi, że to człowiek jest odpowiedzialny za zmianę klimatu – mówił Józefiak.

Staniszkis: mamy świat, w którym każde państwo próbuje wykorzystać swoje atuty

– Donald Trump sugeruje, że nie będzie się interesował się Krymem, Ukrainą; to tworzy niebezpieczną sytuację – przekonywała w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. W rozmowie z Piotrem Kraśko oceniła sytuację geopolityczną w kontekście zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. – Mamy świat, w którym każdy próbuje wykorzystać swoje atuty, często (uderzając – przyp. red.) poniżej pasa – stwierdziła.

Z dna Jeziora Lednickiego wydobyto łódź z czasów Mieszka I

Niezwykłe odkrycie archeologów. Z dna jeziora Lednickiego wydobyto łódź z czasów Mieszka I. 10-metrowa konstrukcja została przewieziona na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam poddana zostanie pracom konserwatorskim po to, by ostatecznie trafić do Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Papież umożliwił kapłanom rozgrzeszanie aborcji. Ks. Sowa: to sygnał, że jeżeli popełniłeś taki grzech, to nie jesteś na straconej pozycji

Kończąc Rok Miłosierdzia Papież Franciszek przedłużył swoją decyzję o tym, żeby kapłani okazywali miłosierdzie swoim wiernym, nawet w kwestii aborcji. Oznacza to, że kapłani mogą rozgrzeszać ludzi, którzy żałują swoich win, ponieważ to duchowni powinni być blisko ludzi, zwłaszcza tych, którzy zbłądzili. W programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 decyzję papieża komentowali Anna Kiljan z „Fundacji Pro – Prawo do życia” oraz ks. Kazimierz Sowa, autor programu „Piąta strona świata”.

Miller o ponownej kadencji Merkel: pogwałciła prawo Schengen, na własną rękę otworzyła europejskie granice zewnętrzne

Dotychczasowa kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała na konferencji prasowej, że chce wystartować w wyborach do Bundestagu i po raz czwarty zostać kanclerzem. W „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej były premier Leszek Miller, który określił niegdyś niemiecką kanclerz „największym szkodnikiem Europy”, negatywnie odniósł się do ewentualnej kolejnej kadencji Merkel. – Pani kanclerz podjęła decyzję, która będzie miała i ma dla jedności europejskiej szkodliwe konsekwencje – stwierdził Miller.

Henry Kissinger o Donaldzie Trumpie. „Powinniśmy dać mu szansę”

Zaskakujące dla wielu słowa Henry’ego Kissingera, który przez lata i pod rządami kilku prezydentów kształtował amerykańską politykę zagraniczną. Legendarny dyplomata, znany ze swojego pragmatycznego podejścia do rzeczywistości i twórca tzw. realpolitik, dziś mówi, że Donaldowi Trumpowi trzeba dać szansę. I wygląda na to, że wielu krytykujących wcześniej Trumpa polityków również chce mu dać szanse.

Reforma edukacji zapięta na ostatni guzik? Opozycja liczy na głos Pierwszej Damy

- Rząd nie wycofa się z reformy edukacji – zapowiada szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło. Zdaniem Elżbiety Witek sobotnia manifestacja nie odzwierciedla głosu nauczycieli. Są i tacy, którzy liczą na głos prosto z Pałacu Prezydenckiego. – Ja poważnie liczę na to, że Pierwsza Dama wypowie swoje zdanie i pan prezydent weźmie to pod uwagę – mówił Rafał Trzaskowski z PO.

Globalny bunt przeciwko elitom? „Populizm rośnie na fundamencie strachu”

– Populizm rośnie na fundamencie strachu – powiedział na antenie TVN24 BiS Janusz Lewandowski. Przedstawiał swoją ocenę na temat pewnej epoki, która kończy się w Europie. – Europa musi przygotować się na coraz gorsze scenariusze – prognozował europoseł uważając, że nad Starym Kontynentem zbierają się w obecnych czasach ciemne chmury. W „Faktach z Zagranicy” z Piotrem Kraśko rozmawiał również o Brexicie, prezydenturze Trumpa i o tym, co globalna rewolucja światopoglądowa będzie w przyszłości oznaczała dla reszty świata.

Dlaczego Bob Dylan nie odbierze osobiście nagrody Nobla? „Nie lubię spekulować”

Laureat literackiej nagrody Nobla i piosenkarz Bob Dylan powiadomił Akademię Szwedzką, że wyróżnienie przyjmuje, ale ze względu na inne zobowiązania – nie odbierze. – Nie wiem, o co chodzi, nie lubię spekulować – skomentował to w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS dziennikarz Piotr Stelmach z Programu III Polskiego Radia. – Kiedy Akademia Szwedzka wydała werdykt cieszyłem się, bo to jest wyniesienie piosenki do rangi sztuki – opowiadał. Przyznał także, że „im bliżej momentu odebrania nagrody, to zaczyna się robić szopka”.