Najnowsze

Najnowsze

Marcinkiewicz: na wyjściu Wielkiej Brytanii z UE najwięcej straciłaby Polska

– Najpierw chaos, potem nic wielkiego – tak były premier Kazimierz Marcinkiewicz opisał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS konsekwencje ewentualnego wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. – Na wyjściu Wielkiej Brytanii najwięcej straciłaby Polska, bo najprawdopodobniej spowodowałaby to załamanie budżetu na lata 2013-2020 – przekonywał. Jak wyjaśnił gość Piotra Kraśki, budżet unijny straciłby pokaźną brytyjską składkę członkowską, więc zostałby – jak uważa były szef polskiego rządu – „skorygowany w dół”. Jego zdaniem na cięciach straciłaby dużo Polska.

Temperatura wzrośnie nawet do 36 st. C. Jak przetrwać nadchodzące upały?

Słońce i żar lejący się z nieba. Na termometrach temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza, miejscami nawet blisko 40 – w czwartek, piątek i przez kilka najbliższych dni. Wymarzone prognozy dla rozpoczynających wakacyjny wypoczynek. Gorzej, jeśli trzeba przetrwać w mieście. Fala upałów dociera do Polski. Dobrze, by dotarły też ostrzeżenia. Tak wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. W dziewięciu województwach do niedzieli będą obowiązywać pogodowe alerty pierwszego i drugiego stopnia.

Eksperci: jeśli dojdzie do Brexitu, straci rynek finansowy i… wyborcy Clinton

Jeśli Wielka Brytania zagłosuje za wyjściem z Unii Europejskiej, nastąpi „prawdopodobnie krótkoterminowy szok” w postaci m.in. strat na rynku finansowym – ocenił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Andrzej Kurnicki, prezes Euroamerican Company. Brexit nie pozostanie także bez wpływu na Stany Zjednoczone, dla których – jak stwierdził z kolei amerykanista z UW Tomasz Misztal – może on mieć fatalne skutki. – To przede wszystkim jest osłabienie funta, (…) wzmocnienie pozycji dolara, droższy eksport do krajów Europy – wyliczał Misztal. – Ale tańszy funt to większy eksport – ripostował drugi z gości Piotra Kraśki. – To mniejszy import, zatem konsumpcja wewnętrzna, popyt wewnętrzny na towary brytyjskie wzrośnie – podkreślił ekspert. Co więcej, jak powiedział Tomasz Misztal, Brexit może mieć wpływ na Stany Zjednoczone w jeszcze jednym wymiarze: byłby złym sygnałem dla wyborców Hillary Clinton przed wyborami prezydenckimi, bo będą mieli w pamięci, że jej rywal Donald Trump popierał wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Adam Szostkiewicz: po Brexicie możliwy efekt kuli śniegowej w Europie Zachodniej

– Nie wiemy co się jutro stanie, nie wiemy, jakie będą tego konsekwencje – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Adam Szostkiewcz z „Polityki”. Wyraził się ten sposób o czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej. Ostatnie sondaże nie są w stanie z pewnością wskazać zwycięskiej opcji. Szostkiewicz ocenił jednak, że możliwy jest „efekt kuli śniegowej”, czyli ogarniającej kolejne państwa Europy Zachodniej chęci wyjścia z UE. – Nie daj Boże, także Niemiec – dodał. Wytłumaczenia tej niechęci do Brukseli drugi gość Piotra Kraśki, ekonomista Witold Orłowski, szukał w kryzysie finansowym. – To jest rosnąca frustracja połowy społeczeństw z powodu tego kryzysu, którego nie udało się rozwiązać – uznał.

Zmasakrowali psa i zakopali go żywcem. Usłyszeli zarzuty

Zarzuty znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem usłyszeli dwaj mężczyźni, którzy mieli skatować i żywcem zakopać psa. Skowyczące zwierzę znalazła w niedzielę rano jedna z mieszkanek Władysławowa. Kobieta wezwała policję. We wtorek wieczorem udało się zatrzymać możliwych sprawców, 50- i 52-latka. Grozi im do trzech lat więzienia. Pies dochodzi do siebie pod opieką weterynarzy. Jest szansa, że odzyska siły.

Kołodko: Chiny zbudowały potęgę na imitacji, nie na innowacji. Polska może się tego uczyć

Były minister finansów prof. Grzegorz Kołodko komentował w „Faktach z Zagranicy” polsko-chińskie oświadczenie o strategicznym partnerstwie, które w poniedziałek podpisali prezydenci obu krajów. – Chińczycy patrzą na tę stronę geopolityczną i strategiczną. (…) Realizują koncepcję Jedwabnego Szlaku – mówił gość Piotra Kraśki. Uznał, że Polska mogłaby mieć „żywsze” stosunki z Chinami. – Chińczycy zbudowali potęgę opartą o imitacje, nie o innowacje. Polska też może z tego wnioski wyciągnąć – stwierdził.

Kurczab-Redlich: Putin nie spodziewał się tak gwałtownej reakcji Zachodu na aneksję Krymu

UE podjęła we wtorek wstępną decyzję o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji o pół roku. – A co Putina obchodzi jego naród? – komentowała w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Krystyna Kurczab-Redlich, wieloletnia korespondentka mediów polskich w Rosji. Jej zdaniem trudno o choćby jeden przykład rzeczywistej troski Władimira Putina o stan gospodarki jego kraju, bo kiedy ceny rosną, rosną też wpływy do budżetu państwa. Według Kurczab-Redlich Putin nie spodziewał się jednak tak gwałtownej reakcji Zachodu na aneksję Krymu. „Było to dla niego szokiem” – stwierdziła. Goszcząca u Piotra Kraśki ekspertka wypowiedziała się także na temat możliwego Brexitu, za którym – jej zdaniem – w ogromnym stopniu lobbują Rosjanie. – Putinowi zależy na rozpadzie UE – oceniła Krystyna Kurczab-Redlich.

Wakacje z biurem podróży? Czytaj dokładnie umowę

To już ostatnie chwile przed wakacjami. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prawie połowa Polaków, wyjeżdżając na wakacje, skorzysta z usług biur podróży. Stąd ostrzeżenie: czytajcie umowy – i to bardzo uważnie – a dopiero później podpisujcie.

Czemu Amerykanie pokochali Trumpa? Holland: ludziom wydaje się, że jest strasznie szczery

W programie „Fakty z Zagranicy” gościem Piotra Kraśki była światowej sławy reżyserka i scenarzystka. Jednym z tematów rozmowy był fenomen Donalda Trumpa i próba zrozumienia, dlaczego Amerykanie pokochali ekscentrycznego i kontrowersyjnego miliardera. Agnieszka Holland przyznała, że obywateli uwiodło to, bo myślą, że „jest szczery”. Dodała, że Donald Trump ma szanse wygrać prezydenckie wybory w Ameryce, ale zaznacza, że „szala zawsze może się przechylić”.

Prognoza pogody na poniedziałek 20 czerwca

Na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce na ogół pogodnie. Na pozostałym obszarze pochmurno z przejaśnieniami opady deszczu (10-20mm). W województwach wschodnich burze (z 10-25 mm opadu i porywami wiatru 60-80 mm). Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza do 30 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie spada, w Warszawie, w południe 1002 hPa.

Cierpi na nieuleczalną chorobę i od lat pomaga innym. „Dobro nareszcie do niego powraca”

Ma zaledwie 13 lat, ale wszyscy doskonale go znają. Łukasz Berezak jest najbardziej znanym wolontariuszem wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chłopiec od lat chętnie pomaga innym, teraz on potrzebuje pomocy. Od urodzenia zmaga się z nieuleczalną chorobą Leśniowskiego-Crohna. Leczenie jest bardzo kosztowne, więc specjalnie dla Łukasza zorganizowano charytatywny piknik. Wzruszony , trochę onieśmielony, ale dzielny jak zawsze Łukasz mówi wszystkim darczyńcom: „Dziękuję”.

Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”

W piątek szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatlecznych (IAAF) Sebastian Coe potwierdził zawieszenie rosyjskich lekkoatletów, ale nie wykluczył jednoznacznie ich udziału w sierpniowych igrzyskach w Rio. Sprawę tę komentowali w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Maciej Petruczenko z „Przeglądu Sportowego” i Marek Plawgo, były polski lekkoatleta, sprinter i płotkarz.

Wenecja bezpieczna, więc coraz droższa. Ile kosztuje weekend w mieście na wodzie?

Wystraszeni zamachami w zachodniej Europie turyści szukają bezpiecznych miejsc na wakacyjny wypoczynek i coraz częściej wybierają Wenecję. W tym sezonie w mieście jest znacznie więcej turystów, a właściciele biznesów, które na nich zarabiają, podnoszą ceny. O ile więc weekend w Wenecji jest doskonałym pomysłem ze względu na malownicze kanały, romantyczne uliczki i doskonałą kawę, przed wyjazdem warto przygotować się na koszty, jakie z nim się wiążą.

Komorowski: straciliśmy przyjaciół, jeśli chodzi o państwa europejskie

Były prezydent Bronisław Komorowski bardzo pesymistycznie ocenił perspektywy polskiej polityki zagranicznej pod rządami PiS. W szczególności skrytykował oddalenie się polskiego rządu od Niemiec i położenie nacisku na relacje z Wielką Brytanią. – Zamienił stryjek siekierkę na kijek – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Bronisław Komorowski. Swoją opinię uzasadnił, podkreślając, że Wielka Brytania może wkrótce opuścić Unię Europejską. – Straciliśmy przyjaciół, jeśli chodzi o państwa europejskie, straciliśmy opinię o naszym kraju – stwierdził i dodał, że „to jest droga do tego, żebyśmy nic nie załatwili” w Europie.

Jonas: politycznej szachownicy nie da się zbudować bez Rosji

Siergiej Ławrow poinformował w czwartek, że Rosja proponuje Unii Europejskiej przeprowadzenie wspólnej „inwentaryzacji” wzajemnych stosunków. Czy to oznacza, że Rosja chce wyjścia z izolacji? – Trzeba mieć świadomość, że pomysł, że można zbudować szachownicę polityki międzynarodowej bez Rosji, jest absurdalny – komentował w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Andrzej Jonas. Redaktor naczelny „The Warsaw Voice” przekonywał też, że zdecydowana postawa Władimira Putina wobec Zachodu zadowala rosyjskie społeczeństwo, dając przeświadczenie o sile państwa. Witold Ross, były chargé d'affaires ambasady RP w Moskwie uważa z kolei, że obecnie nie chodzi o znoszenie sankcji, ale o łagodzenie relacji. Zachód – jak ocenia Ross – obawia się, że jeśli Rosja całkowicie zbankrutuje, „co nie jest wcale niemożliwe”, to niewykluczone, że zabraknie pieniędzy na przykład na wypłacanie emerytur, co z kolei sprawi, że ludzie zaczną wychodzić na ulice. – Putin zagnany zupełnie do rogu może zacząć przechodzić na ścieżkę taką, której Zachód bardzo nie chce – stwierdził drugi gość Piotra Kraśki.

KE wszczyna postępowanie przeciw Polsce ws. Puszczy Białowieskiej

Po sprawie Trybunału Konstytucyjnego Komisja Europejska wszczyna kolejną procedurę przeciw Polsce. Tym razem chodzi o Puszczę Białowieską. Bruksela domaga się wyjaśnień w sprawie masowej wycinki drzew. Według KE bioróżnorodność Puszczy Białowieskiej zagrożona jest nieodwracalnymi stratami. Rząd będzie miał miesiąc na odpowiedź. Decyzję o zwiększeniu wycinki zaskarżyło do Komisji Europejskiej siedem pozarządowych organizacji ochrony przyrody.

Ratowali psy z pseudohodowli, zostali oskarżeni o ich kradzież

Chcieli pomóc, teraz sami mają kłopoty. Sprawa zaczęła się dwa lata temu. Wrocławscy inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zdecydowali się odebrać psy z pseudohodowli. Zwierzęta przetrzymywano w skandalicznych warunkach. Teraz inspektorom postawiono zarzuty za kradzież psów. – Ten zarzut jest bardzo śmieszny ze względu na to, że policja była cały czas, asystowała nam, wręcz nam pomagała – wyjaśnia Paweł Tokarczyk, inspektor wrocławskiego TOZ.

Rząd rusza z socjalną ofensywą, by Polacy „nie klepali biedy, pracując”

Wzrost płacy minimalnej i stawki godzinowej to dla pracowników najniżej wynagradzanych w Polsce ruch pozwalający im „nie klepać biedy, pracując” – mówi w „Jeden na Jeden” w TVN24 szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Elżbieta Rafalska dodaje, że jeżeli nie będą rosły wynagrodzenia, to pracodawcy będą mieli kłopoty ze znalezieniem ludzi gotowych do ciężkiej pracy. Następna w kolejce jest waloryzacja rent i emerytur – i to nie taka „upokarzająca”, kilkuzłotowa – jak mówi minister Rafalska. Jest też pytanie: skąd wezmą się na to wszystko pieniądze?

Gen. Koziej: światowe mocarstwa nie chcą rozwiązać problemu terroryzmu

Amerykańska wojna z terroryzmem to wojna wywiadu, a nie sił zbrojnych – uważa gen. Marek Dukaczewski. Były szef WSI zaznaczył w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, że walka z terrorystami z samozwańczego Państwa Islamskiego jest specyficzna, bo nie mamy tu do czynienia z państwem w rozumieniu takim, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, tylko z organizacją, której struktury są rozsiane po całym świecie. Drugi gość Piotra Kraśki, gen. Stanisław Koziej ocenił zaś, że terroryzm to coś więcej niż struktury, bo jest on zakorzeniony w mentalności i ideologiach. Były Szef BBN twierdzi, że rozwiązanie problemu terroryzmu należy zacząć od polityki. – Mocarstwa światowe muszą chcieć to rozwiązać (…), a na razie nie chcą – podkreślił. – Jeżeli świat nie dojdzie do konsensusu, że trzeba ten problem rozwiązać, to ani działania wywiadu, ani sił zbrojnych, ani pomoc humanitarna nic tutaj nie poradzą – podsumował gen. Koziej.

Były negocjator policyjny: jestem zwolennikiem rozszerzenia dostępu do broni

Policja nie powinna być tym organem, który jednocześnie daje pozwolenia na broń i kontroluje jej posiadaczy – uważa były negocjator policyjny Dariusz Loranty. – Jestem zwolennikiem rozszerzenia dostępu do broni. Albo przynajmniej wprowadzenia innych zasad przydzielania tej broni – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS. Zgodził się z nim drugi gość Piotra Kraśki, współtwórca UOP i były wiceszef MSW, Wojciech Brochwicz. Jak zauważył były wiceminister, „jedynym decydentem” w sprawie pozwolenia na broń palną jest komendant wojewódzki policji. – To powinno ulec zmianie – ocenił.

Policja szuka mężczyzny, który wyprowadzał psy na autostradzie A2

Czy uda się ustalić, kim jest domniemany sprawca groźnego wypadku na autostradzie A2? Chodzi o mężczyznę w niebieskiej koszulce, który prawdopodobnie wyprowadzał psy na pasie zieleni przy autostradzie. Jeden z psów wbiegł na jezdnię, a kierowca, który próbował go ominąć, nie zapanował nad autem. Samochód dachował, kierowca trafił do szpitala z urazem głowy. Policja chce sprawdzić, czy właściciela psów i jego samochód uchwyciły gdzieś na autostradzie kamery monitoringu.

Kto wygra mecz Polska-Niemcy? Pies Odi typuje wynik

Odi to pies, który jest ulubieńcem krakowskiej redakcji „Faktów” TVN. Nasza reporterka Renata Kijowska przygarnęła go z Centrum Adopcyjnego Lecznicy „Ada” w Przemyślu. Na dzień przed meczem reprezentacji Polski z Niemcami w Euro 2016 Odi przystąpił do specjalnego testu, w którym miał wytypować zwycięską drużynę. Jeśli wierzyć w jego przeczucie, możemy być spokojni o wynik spotkania: Niemcy nie mają szans!

Belka: David Cameron ma szansę zapisać się w historii jako szkodnik

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o rosnącej liczbie zwolenników Brexitu, co potęguje emocje przed referendum w Wielkiej Brytanii. – Uważam, że złym wyborem premiera Camerona było pójście na referendum – mówił w TVN24 BiS ustępujący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. – Negatywny stosunek Brytyjczyków do UE podlewany od wielu lat przez każdą brytyjską administrację, może spowodować wynik, z punktu widzenia także premiera Camerona niekorzystny. Ma szansę David Cameron zapisać się w historii, jako jeden z największych brytyjskich szkodników – dodał gość Piotra Kraśki w programie „Fakty z Zagranicy”.

W jakim stopniu dostępność broni w USA odpowiedzialna masakrze w Orlando? Czempiński i Niemczyk komentują

Po masakrze w Orlando, gdzie wyznający wierność tzw. Państwu Islamskiemu 29-latek, z zimną krwią zamordował 49 osób i ranił ponad 50, w USA powszechny jest smutek i ból. Wiele osób podkreśla to, że sprawca strzelaniny legalnie posiadał broń maszynową, choć – jak wskazują nowe informacje – nie był stabilny psychicznie. O tym, jak to możliwe i czy Amerykanie zmienią swoje przekonania co do posiadania broni, Piotr Kraśko rozmawiał w „Faktach z Zagranicy” z Gromosławem Czempińskim i Piotrem Niemczykiem.

Rzecznik PZPN: we wtorek decyzja, czy Wojciech Szczęsny zagra w meczu z Niemcami

Po niedzielnym meczu Polski z Irlandią Północną okazało się, że Wojciech Szczęsny ucierpiał w jednym ze starć. – W pierwszej połowie meczu z Irlandią Północną Wojtek ucierpiał w starciu z Kylem Laffertym. To Lafferty uderzył go kolanem w udo – powiedział w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

Ile kosztuje kibicowanie Biało-Czerwonym i kto na tym zarabia?

Cała Polska jest biało-czerwona, bo wierny kibic to w końcu dwunasty zawodnik na boisku. Piłkarze liczą na wsparcie, a my liczymy, ile takie wsparcie kosztuje. W warstwie mentalnej – oczywiście – jest bezcenne, ale bywa także realnym obciążeniem domowych budżetów. Jak dużym?