Najnowsze

Najnowsze

Lubuskie: w tej wsi wilki siedzą w ogródkach, chodzą między mieszkańcami. „Merdały ogonkami”

Mieszkańcy niewielkiej wsi Olbrachtowo w województwie lubuskim boją się niespodziewanych gości i patrzą na nich… wilkiem. I słusznie, ponieważ do wiejskich zabudowań przychodzą właśnie wilki. Zwierzęta są jednak ciekawskie i przyjazne: siedzą w ogródkach, chodzą między mieszkańcami. Wilki przyszły do Olbrachtowa prawdopodobnie z niemieckich poligonów. Nadleśniczy uspokaja, że drapieżniki są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem. Jednocześnie doradzają instalowanie elektrycznych pastuchów.

Specjalna kamizelka uratowała życie mężczyźnie z problemami serca

Jest niepozorna, waży nieco ponad pół kilograma, ale potrafi zdziałać cuda. To specjalna kamizelka z kardiowerterem – defibrylatorem serca. Z takiego urządzenia już korzystają m.in. pacjenci w łódzkiej klinice elektrokardiologii. Jeden z nich, pan Jerzy, przeżył właśnie dzięki niej. Miał migotanie komór serca, śmiertelną arytmię, która może prowadzić do zgonu w ciągu kilku minut. Jedynym ratunkiem jest natychmiastowe leczenie defibrylujące. Pan Jerzy przeżył, bo miał na sobie taką specjalną kamizelkę.

Epilog wyprawy na Nanga Parbat. „Były dni, kiedy nie chciałem wyjść ze śpiwora”

Polskim himalaistom nie udało się dokonać historycznego, zimowego wejścia na szczyt Nanga Parbat. 17 stycznia uczestnicy wyprawy „Nanga Stegu Revolution 2015/2016” podjęli decyzję o jej zakończeniu. „Pierwsze dni były bardzo trudne. Były takie dni, w których nie chciałem w ogóle wyjść ze śpiwora. Wiele normalnych czynności sprawiało ogromne trudności” – mówił na antenie TVN24 Robert Jałocha.

Fotograficzny pojedynek ojca i córki. Jeden temat, różne zdjęcia

Wybierają jeden temat, robią zdjęcia tych samych rzeczy, ale wychodzą z tego zupełnie inne fotograficzne spojrzenia na świat. Fotograf amator i jego córka z zespołem Downa stworzyli projekt, który ojca uczy świeżego spojrzenia na świat, a niemal 18-letniej Kai daje pewność siebie. Zdjęcia opublikowali w internecie, bo – jak mówi ojciec – chce pokazać innym, co potrafią osoby z zespołem Downa. Potrafią bardzo dużo!

Ktoś zabił wilka w Wigierskim Parku Narodowym. Prawdopodobnie kłusownik

Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego znaleziono martwego wilka. Młode, 30-kilogramowe zwierzę zostało śmiertelnie postrzelone w lewy bok. Ponieważ wilki są w Polsce gatunkiem objętym ścisłą ochroną, a polowania na nie są zakazane, sprawą zajęła się już policja i prokuratura. Sprawca jest poszukiwany. Grożą mu dwa lata więzienia. Szacuje się, że w okolicy Wigierskiego Parku Narodowego żyją dwie watahy, a w całej Polsce – około tysiąca wilków.

Beata Szydło w PE: nasze rozwiązania prawne nie odbiegają od rozwiązań w innych państwach Unii

„Rozwiązania w polskim Trybunale Konstytucyjnym są takie same, jak w wielu państwach europejskich, a zmiany w mediach publicznych wprowadzą standardy apolityczności i bezstronności” – przekonywała w europarlamencie Beata Szydło. Polska premier, występując na poświęconej Polsce debacie w Strasburgu dodała, że ataki pod adresem Warszawy wynikają z niedoinformowania i złej woli. Unijni krytycy polskiego rządu zapewnili, że Europa potrzebuje Polski – ale takiej, która przestrzega wspólnych wartości i nie oddala się na wschód.

Na strychu odkrył setki zapomnianych zdjęć. Udało mu się odnaleźć bohaterów fotografii

Niezwykła historia zawinięta w setkach rolek filmu fotograficznego. Bohater reportażu Mateusza Kudły odkrył zapomniane klisze, które przez pół wieku niszczały na strychu jednego z domów w Walimiu na Dolnym Śląsku. Gdy opublikował czarno białe fotografie, udało się rozpoznać kilkadziesiąt pozujących na nich osób. Podczas nagrywania materiału przez naszego reportera, odkryto kolejne taśmy – z nieznanymi do tej pory fotografiami Warszawy, Krakowa, Poznania, Wadowic, Zakopanego i wielu innych polskich miast. Co na nich się znalazło? Kto wykonał niesamowite fotografie?

Najnowszy sondaż poparcia partyjnego: 3 punkty proc. dzielą .Nowoczesną i PiS. SLD znów w Sejmie

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, chociaż poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego zmniejszyło się od ostatniego badania o trzy punkty procentowe. Trzy punkty procentowe to także dystans, który dzieli PiS od depczącej mu po piętach .Nowoczesnej. W Sejmie znalazłyby się poza tym Platforma Obywatelska, Kukiz’15 i SLD. Oto najnowszy sondaż poparcia partyjnego, przygotowany przez Millward Brown S.A. dla Faktów TVN i TVN24.

O krok od tragedii. Raport z zaśnieżonych i śliskich dróg w Polsce

W środę w Zalasewie w Wielkopolsce rozpędzone BMW wjechało na chodnik i staranowało grupę uczniów pobliskiego gimnazjum. Auto zatrzymało się dopiero na parkingu, gdzie uderzyło w inny samochód. Nikomu na szczęście nic się nie stało. O krok od tragedii było też w czwartek w Szczecinie na jednym z przejść dla pieszych na al. Wyzwolenia, gdzie kierowca nie zatrzymał się przed przejściem i prawie potrącił pieszego. Do podobnych sytuacji dochodzi niemal codziennie w całej Polsce, a liczba wypadków z udziałem pieszych na samych przejściach jest alarmująca.

USA: ostatnie w prezydenturze Baracka Obamy orędzie o stanie państwa

W tradycyjnym, dorocznym wystąpieniu „State of The Union” tym razem Barack Obama być może w ogóle nie będzie przedstawiał listy zadań do wspólnego wykonania z Kongresem. Tam władzę mają Republikanie i o współpracę – zwłaszcza w roku wyborczym – po prostu trudno. Na dodatek to będzie jego ostatnie orędzie o stanie państwa i dlatego będzie wyjątkowe. Prezydent USA skupi się raczej na tym, co będzie chciał zrobić sam.

Radni rozdają po 500 złotych na dziecko. Urząd stanu cywilnego przeżywa oblężenie

W listopadzie ubiegłego roku radni Nysy zdecydowali, że każda rodzina będzie dostawała od burmistrza po 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Teraz urząd stanu cywilnego przeżywa prawdziwe oblężenie. A wszystko przez to, że jednym z warunków przyznania bonu jest bycie w związku małżeńskim. Rok temu o tej porze przez cały miesiąc o ślub pytało 10 par. Teraz chętnych jest cztery razy więcej.

Robert Jałocha z ekipą himalaistów w wyprawie na Nanga Parbat

To już koniec wyprawy himalaistów ze Śląska na Nanga Parbat. W niedzielę 17 stycznia Adam Bielecki i Jacek Czech podjęli decyzję o zakończeniu ekspedycji „Nanga Stegu Revolution 2015/2016”. – Nie jest wstyd się wycofać, głupotą jest dążyć w niewłaściwym kierunku i w niewłaściwym czasie – podkreślał Jacek Czech. Polacy ruszyli w Himalaje 24 grudnia 2015 roku i przez kilka tygodni mierzyli się z górą, pogodą i własnymi siłami. Przez cały czas trwania wyprawy himalaistom towarzyszyli reporter Faktów TVN Robert Jałocha i operator Maciej Cepin. O swoich doświadczeniach i problemach podczas wyprawy opowiedzieli na antenie TVN24.

Nastolatek zabił, bo kazała mu matka? W Gdańsku ruszył proces ws. morderstwa 48-latka

Wszystko zaplanowała – jak twierdzą śledczy – 46-letnia kobieta. Miała dosyć domowych kłótni z konkubentem, więc postanowiła się go pozbyć. Do morderstwa namówiła swojego 16-letniego syna i jego dwóch kolegów. 48-latek zginął od ciosów nożem. W czwartek w Gdańsku ruszył proces w sprawie tej zbrodni. Na ławie oskarżonych zasiadła kobieta, jej syn i starszy z dwóch jego kolegów.

Wrocław zakazał wstępu cyrkom, w których występują tresowane zwierzęta

Ta decyzja ucieszy wszystkich miłośników zwierząt, którzy nie akceptują występów tresowanych tygrysów lub słoni w pokazach cyrkowych. Prezydent Wrocławia postanowił, że na miejskich gruntach nie będzie tresury zwierząt. To jest przede wszystkim jednak wola mieszkańców i ekologów. Obrońcy praw zwierząt chcą iść dalej i już zbierają podpisy pod petycją, która wzywa Sejm do zakazania w całym kraju wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Z kolei właściciele cyrków mówią, że to dyskryminacja i ograniczenie swobody gospodarczej.

Łódź: radni na przekór ministrowi zdrowia. Miasto będzie finansować zabiegi in vitro

Radni z Łodzi chcą wprowadzić program miejski, zgodnie z którym dofinansowywanie zabiegów in vitro ma pokryć nawet 50% kosztów. To odpowiedź miasta na zapowiedź ministra zdrowia o tym, że podobny program rządowy zostanie zakończony. Łódź to kolejne miasto po Częstochowie, które chce pomagać bezpłodnym parom. Urzędnicy teraz liczą, ile pieniędzy w miejskim budżecie uda się na ten cel znaleźć.

Uczniowie gimnazjum „uczyli się” starości. Symulator pomaga zrozumieć problemy osób w podeszłym wieku

Z ciężarkami na nogach, w zniekształcających goglach, w tłumiących dźwięki słuchawkach i w grubych rękawicach – uczniowie jednego z poznańskich gimnazjów zakładali specjalny symulator, dzięki któremu mogli poczuć się jak ich dziadkowie. Wśród elementów tego „postarzającego” ubioru znalazły się na przykład specjalne rękawice, które powodują drżenie rąk, symulując w ten sposób chorobę Parkinsona. „Naprawdę nie chciałabym się znaleźć w takiej sytuacji, ale wiem, że będę kiedyś musiała. Myślę, że trzeba pomagać takim ludziom” – mówi jedna z uczennic. Jak wyglądała prawdziwa lekcja starości? O tym w materiale Tomasza Ostacha z programu „Fakty po Południu”.

Wasz wybór, czyli 5 najpopularniejszych materiałów Faktów online z 2015 roku

Miniony rok obfitował w szereg wydarzeń – ważnych, tragicznych, wzruszających, czasem śmiesznych. Podsumowując minione 12 miesięcy, postanowiliśmy sprawdzić, które materiały spośród wszystkich zamieszczonych w 2015 roku na stronie Faktów TVN oglądaliście najchętniej. Oto Wasz ranking – takie są fakty.

Zmarł Lemmy Kilmister, lider Motörhead. „Grajcie muzykę Lemmy'ego głośno”

Żałoba w świecie heavy metalu. Nie żyje Lemmy Kilmister. Kilka dni temu skończył 70 lat i przez całe swoje muzyczne życie dla wielu był legendą. Był wokalistą, basistą i założycielem słynnej grupy Motörhead. Przegrał walkę z rakiem. – Nie ma słów, aby wyrazić nasz szok i smutek (...) Grajcie Motörhead głośno, grajcie Hawkwind głośno, grajcie muzykę Lemmy'ego głośno. Wychylcie kieliszek lub kilka. Opowiadajcie sobie historie. Uczcijcie życie tego cudownego, wspaniałego człowieka tak, jak intensywnie czcił je on sam. Właśnie tego by chciał – czytamy na oficjalnej stronie grupy na Facebooku.

Wyprawa na Nanga Parbat. Polacy czekają na obstawę policjantów pakistańskich, aby wyruszyć w góry

Polscy himalaiści, którzy chcą dokonać historycznego zdobycia szczytu Nanga Parbat zimą, mają jeden dzień opóźnienia. Lokalne władze, chcąc zapewnić śmiałkom bezpieczeństwo przed ewentualnymi atakami terrorystów, przydzieliły Polakom ochronę. Policjanci niestety się spóźniają. "Czekamy na dwóch uzbrojonych policjantów. Będą oni nam towarzyszyć na każdym kroku i na każdym etapie wyprawy. Będą z nami aż do powrotu do bazy w Chilas” – mówi Robert Jałocha, który towarzyszy polskim himalaistom w wyprawie na Naga Parbat.

Oto najpiękniejsze zdjęcia choinek Widzów Faktów TVN

Kilka dni temu prosiliśmy Was, Widzów Faktów TVN i Internautów o przesyłanie zdjęć przystrojonych na Święta choinek. Nasza skrzynka z wiadomościami błyskawicznie się zapełniła! Otrzymaliśmy mnóstwo pięknych fotografii. Prezentujemy te, które zrobiły na nas największe wrażenie.

Najlepsze świąteczne życzenia od redakcji Faktów TVN!

W te wyjątkowe Święta cała Faktowa rodzina pragnie złożyć wszystkim naszym Widzom i Internautom najlepsze życzenia zdrowia, spokoju i miłości, czasu dla siebie i najbliższych – także tych bliskich na czterech łapach – oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Wesołych Świąt!

Gigantyczne koszty wypadków kierowców, którzy jeżdżą… przemęczeni

Półtora tysiąca zabitych, 70 tysięcy rannych, 12,5 miliarda dolarów strat. To roczny bilans skutków jazdy samochodem, gdy kierowca jest nie pijany, nie pod wpływem narkotyków, ale zmęczony. Ogrom strat dotyczy tylko samych Stanów Zjednoczonych. Zagrożenie płynące z jazdy w stanie zmęczenia znane jest od lat, ale teraz naukowcy publikują teraz jeszcze dokładniejsze informacje na temat tego zjawiska i koncentrują się na ludziach, którzy pracują na nocnych zmianach.

Prognoza pogody na poniedziałek 21 grudnia

W poniedziałek na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie pogodnie, ale rano mglisto. Poza tym opady deszczu. Temperatura maksymalna w dzień od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 11 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.