Uczniowie, pracownicy więzienia i zwykli obywatele. Przyjeżdżają z całej Polski, by pomagać poszkodowanym

23.08.2017 | Uczniowie, pracownicy więzienia i zwykli obywatele. Przyjeżdżają z całej Polski by pomagać poszkodowanym
23.08.2017 | Uczniowie, pracownicy więzienia i zwykli obywatele. Przyjeżdżają z całej Polski by pomagać poszkodowanym
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
23.08.2017 | Uczniowie, pracownicy więzienia i zwykli obywatele. Przyjeżdżają z całej Polski by pomagać poszkodowanymMarzanna Zielińska | Fakty TVN

W całej Polsce trwają zbiórki darów i pieniędzy dla ofiar nawałnic. Wśród wolontariuszy znaleźć można nawet tych, którzy poświęcili swoje urlopy. Jadą na miejsce i przyznają, że tam brakuje wszystkiego.

W całej Polsce trwa pełna mobilizacja. W Łodzi ludzie dają co mogą, ile mogą i tak szybko, jak tylko to możliwe. Łódzcy strażnicy miejscy posegregowali dary i w swoim wolnym czasie dowieźli je tam, gdzie trzeba. - Woda, produkty spożywcze, napoje izotoniczne, środki czystości, olej do pił łańcuchowych i paliwo - wymieniał Piotr Czyżewski ze straży miejskiej w Łodzi.

To moment, w którym poszkodowanym naprawdę przyda się wszystko. Grupa ratowników z Łomży zbiera łopaty na równi z kawą, bo jak jest sprzęt, to trzeba mieć siłę, by go używać. Akcjom zorganizowanym, takim jak na przykład zbiórka pieniędzy podczas Top of The Top Sopot Festival, towarzyszą gesty spontaniczne.

Pomagają jakkolwiek mogą

Internautów bardzo poruszyła historia spod Chojnic o pilarzu-ochotniku, który napełniał paliwem bańki. Tankujący obok kierowca zapytał, po co komu tyle paliwa, a kiedy usłyszał - za wszystko zapłacił. - Nie chciał się przedstawić. Powiedział tylko "powodzenia" i "do widzenia" - napisał pilarz na portalu społecznościowym.

Wolontariusze myślą o wszystkim i o wszystkich. Przywożą karmę dla zwierząt, bo niejedno z nich jest bardzo głodne. - Od rana odwiedziłyśmy chyba 3 czy 4 gospodarstwa, opróżniłyśmy trochę bagażnik - mówiła Katarzyna Pierzchała, wolontariuszka z Warszawy. Brakuje też paszy dla zwierząt gospodarskich

"Na żywo to wygląda całkiem inaczej"

Oprócz chleba czy cegieł, w wielu miejscach równie ważnymi darami będą czas, siła i chęci. Pomagający zakasują rękawy i z zapałem biorą się do pracy. - Są tu uczniowie naszej szkoły średniej, są pracownicy więzienia, ale także zwykli obywatele, którzy chcą nieść pomoc drugiemu człowiekowi - mówił ksiądz Paweł Byczkowski z parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnem. Niektórzy poświęcili swój bezpłatny urlop, by tu przyjechać i pomóc. - Na żywo to wygląda całkiem inaczej. Ludzie są tak zdesperowani, że nawet już chyba nie płaczą - mówił wolontariusz Dariusz Śmigiel.

- Wkurza to, że pomoc, która miała dojść szybko, te 6 tysięcy złotych, wpłynęła dopiero po tygodniu, a za blachę chcieli zaliczkę na już - mówi Piotr Cynkar, mieszkaniec Wielowiczek. - Był przedstawiciel z gminy, rzeczoznawca i zrobił to bardzo solidnie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, ale nikt z PZU nie zna opiekuna prowadzącego moją sprawę - opowiada Grażyna Lutowska, także mieszkanka Wielowiczek.

Zwykli ludzie wyprzedzają i urzędników i ministrów.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN