Najnowsze

Najnowsze

Genialny ośmiolatek z Lublina rozpoczął studia na Politechnice Lubelskiej

Chociaż uczęszcza do szkoły podstawowej, to wyraźnie przewyższa wiedzą swoich rówieśników. Genialny chłopiec z Lublina rozumie matematykę na poziomie akademickim, a kiedy miał cztery i pół roku, skonstruował robota z klocków Lego. Ośmioletni Kamil Wroński nie może z przyczyn prawnych przeskoczyć szkoły podstawowej, ale po długich staraniach rodziców Politechnika Lubelska przygotowała dla niego specjalny program na kierunku mechatronika.

Naukowcy bronią Puszczy Białowieskiej. Jest list i apel do Ministerstwa Środowiska

Naukowcy przeciwko decyzji ministra środowiska o wycince na terenie Puszczy Białowieskiej. W liście otwartym apelują do władz Polski o objęcie ochroną całego lasu, któremu jednak – jak twierdzi minister Jan Szyszko – zagraża kornik. Miał już zniszczyć miliony drzew. Tyle że – jak mówią z kolei eksperci – wycinka, której zwolennikami są leśnicy, wcale nie jest jedyną metodą walki z tym gatunkiem chrząszcza.

Koniec z gimnastyką na placu? Instruktorzy proponują zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Praktyczny egzamin na prawo jazdy bez zadań na placu manewrowym? Być może tak właśnie będzie wyglądało sprawdzanie umiejętności przyszłych kierowców. Choć to na razie tylko propozycja, którą przedstawili instruktorzy, to może być nadzieją dla wszystkich tych, dla których zmorą jest choćby jazda po łuku. Ze szczegółami projektu na razie zapoznają się przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Kursantom pozostaje wypatrywać zielonego światła dla proponowanych zmian.

Nowa obwodnica tuż pod oknami nowego osiedla. „To jakiś żart?”

Woźniki, niewielka miejscowość w powiecie lublinieckim, wkrótce będzie miała swoją obwodnicę. Będzie ona bardzo nietypowa – ma przebiegać tuż pod oknami nowo powstałych domów. „To co to za obwodnica! To jakiś żart?” – pytają zdenerwowani mieszkańcy. Boją się o swoje bezpieczeństwo.

Bydgoszcz: sprawa egzekucji dyrektora PZU rusza od nowa po 17 latach

Rozpoczął się kolejny proces w sprawie jednej z najbardziej zuchwałych egzekucji gangsterskich ostatniego dwudziestolecia. Chodzi o zabójstwo Piotra Karpowicza, dyrektora bydgoskiego Centrum Likwidacji Szkód PZU. Mężczyzna został zastrzelony w 1999 roku. Sprawcy usłyszeli wyrok 25 lat więzienia, ale sąd apelacyjny uchylił wyrok i sprawa ruszyła od nowa.

Katar: zatrudnieni na budowach obiektów na mundial pracują w skandalicznych warunkach

Oto miejsce, w którym można odnieść wrażenie, że prawo pracy nie istnieje. Mimo wielu obietnic, że nastąpi poprawa, zagraniczni robotnicy, którzy budują infrastrukturę na mundial w Katarze, dalej żyją w fatalnych warunkach i często nie mają żadnych praw. Zdani na łaskę i niełaskę pracodawców zarabiają grosze, choć budżet turnieju to ponad 200 miliardów dolarów.

Anita Werner w brazylijskim więzieniu. Niesamowity dokument „Miss więzienia” o konkursie piękności wśród osadzonych kobiet

Po miesiącach starań i walki z biurokracją, TVN Style jako jedyna stacja na świecie uzyskała pozwolenie na zdjęcia i powstanie wyjątkowego filmu dokumentalnego zrealizowanego wewnątrz zakładu karnego w São Paulo w Brazylii. Anita Werner, dziennikarka „Faktów” i TVN24 obserwowała nietuzinkowe wydarzenie – wybory miss osadzonych. „W tym jedynym dniu w roku kobiety przebywające w zakładzie karnym mogą poczuć się naprawdę kobietami. Mogą zrzucić więzienne uniformy, założyć sukienkę i buty na szpilkach, umalować się, ułożyć włosy i wystartować w konkursie piękności. Władze więzienia nazywają to resocjalizacją. Wybory organizowane są po to, aby kobiety przypomniały sobie, jak żyje się na wolności” – opowiada Anita Werner. Wśród czterech kategorii konkursu jest też kategoria Mister, dla dziewczyn, które są lesbijkami.

Po eksplozji gazu w jednej chwili ich dom zamienił się w gruzowisko. Dramat tuż przed świętami wielkanocnymi

W miejscowości Trląg niedaleko Inowrocławia w środę rozegrał się dramat. W jednym z domów doszło do eksplozji gazu. W wyniku wybuchu zginęła 87-letnia kobieta, zaś ci, którzy przeżyli, tuż przed świętami stracili cały dobytek i dach nad głową. Poszkodowana rodzina najbliższe święta spędzi u rodziny. Potem Lebiedzińscy przeniosą się do mieszkania zastępczego, w którym będą mogli zostać tak długo, aż sami staną na nogi. O tym, by odbudować dom, na razie nie myślą.

Pigułka „dzień po” znów tylko na receptę? Minister zdrowia potwierdza

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce dostęp do tak zwanej tabletki „dzień po” będzie znacznie utrudniony. Dziennikarze TOK FM dotarli do projektu nowelizacji ustawy, który mówi o wycofaniu jej ze sprzedaży bez recepty. Informację tę potwierdza minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, którego zdaniem „doszło do jakiejś nieprawidłowości”, kiedy pozwolono na sprzedaż tabletek bez recepty, a teraz trzeba „przywrócić porządek”.

Prezydent Obama w niedzielę przyjedzie do Hawany. Co łączy USA i Kubę?

Odwiedzając Kubę, będzie się czuł jak w Stanach Zjednoczonych. To będzie historyczna wizyta – Barack Obama jako pierwszy od 90 lat urzędujący prezydent USA przyjedzie Kubie. Na wyspie zobaczy Kapitol – prawie taki jak w Waszyngtonie, i samochody – prawie takie, jak na amerykańskich ulicach. Są rzeczy, które łączą oba kraje. Widać to gołym okiem.

Łódź ogłasza sukces w sprawie sześciolatków. Wystarczy miejsc dla trzylatków?

Miasto nakłaniało, przekonywało i zachęcało rodziców sześciolatków na wszelkie sposoby, by posłali swoje dzieci do szkół, a nie do przedszkoli, i najprawdopodobniej kampania odniosła sukces. Widmo braku miejsc dla trzylatków w przedszkolach w Łodzi się oddala. Miasta, które nie zachęcały tak intensywnie, na wszelki wypadek otwierają dodatkowe oddziały w przedszkolach. W gminach trwa rekrutacja do szkół i przedszkoli, a część rodziców dalej nie wie, gdzie posłać swoje dzieci.

Beata i Grzegorz są ciężko chorzy. Ludzie dobrej woli trzy razy dziennie wyprowadzają ich psa

Stefan ma 8 lat, waży 76 kilogramów, ma ogromne serce i ciężko chorych właścicieli. Beata cierpi na nowotwór, Grzegorz miał wylew. Oboje nie mogą ruszyć się z mieszkania. Nie chcieli jednak rozstawać się ze swoim pupilem, którego kilka lat temu uratowali z pseudohodowli. Dlatego w internecie ich znajomi stworzyli akcję „zabierz Stefka na spacer”. Od blisko roku trzy razy dziennie osoby, które wpisują się do wirtualnego grafiku, przychodzą do mieszkania chorego małżeństwa i pomagają Beacie i Grzegorzowi w codziennych czynnościach. Głównym zadaniem są spacery ze Stefanem, na które wolontariusze przyjeżdżają z całego Krakowa.

Najlepsi dziennikarze prasy lokalnej nagrodzeni. „To jest największe święto dla dziennikarzy lokalnych”

Konkurs dziennikarski SGL Local Press 2015, którego gala odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie, zgromadził najlepszych dziennikarzy i fotoreporterów mediów należących do niezależnych lokalnych wydawców w Polsce. Oprócz głównej nagrody – dla Gazety Roku, którą została „Gazeta Jarocińska”, wręczono także nagrody zwycięzcom w dziewięciu kategoriach, w tym jednej specjalnej, ufundowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. – To jest największe święto dla dziennikarzy lokalnych – mówi Jerzy Jurecki z „Tygodnika Podhalańskiego”, którego dziennikarze wyróżnieni zostali w trzech kategoriach. – Czy jesteśmy dziennikarzami „The Boston Globe”, czy jesteśmy dziennikarzami „Tygodnika Podhalańskiego” (…), mamy tę samą siłę rażenia i tak samo możemy naprawiać świat – przekonuje Marcin Kowalczyk z „Expressu Ilustrowanego”, członek jury konkursu. W jury SGL Local Press 2015 znalazła się także Marzanna Zielińska. Reporterka Faktów TVN wręczała nagrody w kategorii materiałów wideo.

Sterowce znów podbiją przestworza?

Prawie 80 lat po tragicznym pożarze legendarnego „Hindenburga” sterowce znowu rozpalają wyobraźnie. Konstruktorzy bujają w obłokach, by sprostać oczekiwaniom klientów, którzy twardo stąpają po ziemi. Wyzwaniem dla producentów powietrznych statków jest także przeniesienie zeppelinów do XXI wieku.

Słowacja: powyborczy pat, w parlamencie m.in. skrajni nacjonaliści. Będą znów wybory?

Słowacki prezydent Andrej Kiska powierzył w poniedziałek dotychczasowemu premierowi Robertowi Fico misję utworzenia nowego rządu. Misja nie jest łatwa, ponieważ socjaldemokratyczna partia SMER-SD wygrała sobotnie wybory, ale zdobyła zaledwie 49 mandatów na 150. W parlamencie znaleźli się m.in. skrajni nacjonaliści. Media na Słowacji nazywają wynik wyborów patem i przewidują kolejne, przedterminowe wybory.

„To jest choroba, która jest związana z bólem”. Kora otwarcie o swojej walce z rakiem

Olga Sipowicz, czyli piosenkarka Kora, po raz pierwszy w wywiadzie telewizyjnym otwarcie mówi o swojej walce z rakiem. Artystka cierpi na genetycznego raka jajnika. W rozmowie z reporterką Faktów TVN Magdą Łucyan podkreśla, że nie jest to wyłącznie jej ból, ale także około 200 kobiet w Polsce, które mają tę chorobę. – Ja nie dlatego jestem tutaj, bo chcę, by ludzie dawali pieniądze do mojej skarbonki, tylko jestem tutaj po to, by jasno mówić, że ten lek powinien być refundowany – mówi Kora.

Andrzej Wajda kończy 90 lat. W wywiadzie zdradza m.in. dlaczego ufundował muzeum poświęcone sztuce japońskiej

Nie sposób wymienić wszystkie filmy, które nakręcił, bo jest ich ponad pięćdziesiąt, a wśród nich obrazy tak ważne jak „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, „Popioły”, „Wesele” czy „Ziemia Obiecana”. Andrzej Wajda w niedzielę kończy 90 lat. Reporter Mateusz Kudła rozmawiał z reżyserem w Muzeum „Manggha” w Krakowie. Muzeum, które jest owocem fascynacji Wajdy sztuką japońską, i które zostało przez niego ufundowane za jedną z wielu otrzymanych przez niego nagród.

Częstochowa: coraz dłuższa lista miejsc zagrożonych przez bobry. Nie lada kłopot

Pozalewane piwnice, drzewa grożące tym, że runą na przejeżdżające samochody – tak coraz częściej wyglądają przedmieścia Częstochowy. Wszystko przez bobry i budowane przez nie tamy. – Są to miłe, ładne zwierzątka, natomiast (…) stwarzają bardzo konkretne zagrożenia – mówi wójt gminy Kłomnice w powiecie częstochowskim. Sprawa wygląda tym gorzej, że właśnie przyszły roztopy.

Porozrzucane ludzkie szczątki w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Przez remont gazociągu

Inspekcja gazociągu przed Światowymi Dniami Młodzieży zamieniła się w grzebanie w grobach. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie pojawił się ciężki sprzęt. Robiąc przekop tuż obok Szarego Domu – karceru i katowni SS w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym – robotnicy wygrzebali z ziemi kości oraz fragmenty nagrobków na terenie żydowskiego cmentarza. Gdy dowiedział się o tym przewodniczący żydowskiej gminy wyznaniowej, natychmiast powiadomił policję. Rozkopany żydowski cmentarz pojawił się w kręgu zainteresowań prokuratury.

Didi – bohater z klubu Bataclan, który chce pozostać w cieniu

Ma 35 lat, jest Algierczykiem i nazywa się Didi. Nic więcej o sobie publicznie nie chce mówić. Dla wielu Francuzów pozostanie więc anonimowym bohaterem. To on w listopadzie w zaatakowanej przez terrorystów sali koncertowej Bataclan, gdzie doszło do masakry, uratował setki ludzi. Nie mają oni wątpliwości, że nie zginęli tylko dzięki przytomności i opanowaniu Didiego.

.Nowoczesna traci, PiS i PO zyskują. Najnowszy sondaż poparcia partyjnego

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Deklarowane poparcie dla partii rządzącej wzrosło od ostatniego sondażu o dwa punkty procentowe. Trzy punkty więcej niż w poprzednim badaniu ma Platforma Obywatelska, ale wciąż jest na trzecim miejscu. Spadek poparcia o pięć punktów procentowych odnotowała natomiast .Nowoczesna. Oto najnowszy sondaż poparcia partyjnego, przygotowany przez Millward Brown S.A. dla Faktów TVN i TVN24.

Radom: ostatni lot pasażerskiego samolotu. Lotnisko jednak będzie… rozbudowane

Kolejne twarde lądowanie na radomskim lotnisku. W poniedziałek odleciał z niego ostatni pasażerski samolot, bo jedyny przewoźnik właśnie wycofał połączenie. Z infrastruktury za miliony korzystają tylko prywatne samoloty, bo pasażerów brak. Po pustym terminalu przechadza się tylko obsługa. Mimo ciemnych chmur, władze zapowiadają spektakularną… rozbudowę.

„Wybaczam, mam gdzieś”. Lech Wałęsa o swoich krytykach, teczkach i szafie Kiszczaka w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską

„Jest wolność, a nie ma prawa” – mówi Lech Wałęsa w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską. Były prezydent udzielił reporterce Faktów TVN wywiadu, w którym odniósł się do zawartości dokumentów zabezpieczonych przez IPN w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku. Z informacji Instytutu wynika, że generał przechowywał teczkę personalną i teczkę pracy TW Bolka oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”. Były prezydent i przywódca Solidarności po raz kolejny zapewnia, że nie współpracował z SB, nie brał od służb żadnych pieniędzy i że nie „sypał” kolegów. „Ja wiem, co zrobiłem” – mówi Wałęsa i dodaje, że w stu procentach był oddany walce. Z Katarzyną Kolendą-Zaleską Lech Wałęsa spotkał się w Miami w USA.

Tajemnicza polska kopalnia srebra zostanie wpisana na listę UNESCO? „27 lat tu chodzę i jeszcze wszędzie nie byłem”

Jeśli wszystko się uda, kopalnia srebra i jej obiekty będą 15 polską pozycją na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Liczący ponad 1000 stron wniosek o wpisanie na listę, który przygotowali entuzjaści ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, jest już w Paryżu. Ważniejsze jednak od tego, co na papierze, jest to, co eksperci UNESCO zobaczą podczas wizyty w Tarnowskich Górach. Jednym z jej punktów będą niedostępne dla turystów podziemne chodniki. „27 lat chodzę po tych podziemiach i jeszcze wszędzie nie byłem” – mówi Zbigniew Pawlak. Razem z Panem Zbigniewem i innymi członkami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej tajemniczą kopalnię odwiedziła ekipa Faktów.

Kraków: studenci skonstruowali pojazd, który może zrewolucjonizować motoryzację. Ich auto samo jeździ, a człowiek jest tylko pasażerem

Ma być inteligentny, samodzielny i prowadzić się... lepiej niż człowiek. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie konstruują „samojazd”, czyli autonomiczny samochód, który rozpoznaje przeszkody i znaki drogowe. Ich plan zakłada, że pojazd za kilka miesięcy będzie mógł przewozić studentów po kampusie Akademii. W tym technologicznym wyścigu studenci z Krakowa konkurują z międzynarodowymi koncernami motoryzacyjnymi.