Najnowsze

Najnowsze

Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”

W piątek szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatlecznych (IAAF) Sebastian Coe potwierdził zawieszenie rosyjskich lekkoatletów, ale nie wykluczył jednoznacznie ich udziału w sierpniowych igrzyskach w Rio. Sprawę tę komentowali w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Maciej Petruczenko z „Przeglądu Sportowego” i Marek Plawgo, były polski lekkoatleta, sprinter i płotkarz.

Wenecja bezpieczna, więc coraz droższa. Ile kosztuje weekend w mieście na wodzie?

Wystraszeni zamachami w zachodniej Europie turyści szukają bezpiecznych miejsc na wakacyjny wypoczynek i coraz częściej wybierają Wenecję. W tym sezonie w mieście jest znacznie więcej turystów, a właściciele biznesów, które na nich zarabiają, podnoszą ceny. O ile więc weekend w Wenecji jest doskonałym pomysłem ze względu na malownicze kanały, romantyczne uliczki i doskonałą kawę, przed wyjazdem warto przygotować się na koszty, jakie z nim się wiążą.

Komorowski: straciliśmy przyjaciół, jeśli chodzi o państwa europejskie

Były prezydent Bronisław Komorowski bardzo pesymistycznie ocenił perspektywy polskiej polityki zagranicznej pod rządami PiS. W szczególności skrytykował oddalenie się polskiego rządu od Niemiec i położenie nacisku na relacje z Wielką Brytanią. – Zamienił stryjek siekierkę na kijek – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Bronisław Komorowski. Swoją opinię uzasadnił, podkreślając, że Wielka Brytania może wkrótce opuścić Unię Europejską. – Straciliśmy przyjaciół, jeśli chodzi o państwa europejskie, straciliśmy opinię o naszym kraju – stwierdził i dodał, że „to jest droga do tego, żebyśmy nic nie załatwili” w Europie.

Jonas: politycznej szachownicy nie da się zbudować bez Rosji

Siergiej Ławrow poinformował w czwartek, że Rosja proponuje Unii Europejskiej przeprowadzenie wspólnej „inwentaryzacji” wzajemnych stosunków. Czy to oznacza, że Rosja chce wyjścia z izolacji? – Trzeba mieć świadomość, że pomysł, że można zbudować szachownicę polityki międzynarodowej bez Rosji, jest absurdalny – komentował w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Andrzej Jonas. Redaktor naczelny „The Warsaw Voice” przekonywał też, że zdecydowana postawa Władimira Putina wobec Zachodu zadowala rosyjskie społeczeństwo, dając przeświadczenie o sile państwa. Witold Ross, były chargé d'affaires ambasady RP w Moskwie uważa z kolei, że obecnie nie chodzi o znoszenie sankcji, ale o łagodzenie relacji. Zachód – jak ocenia Ross – obawia się, że jeśli Rosja całkowicie zbankrutuje, „co nie jest wcale niemożliwe”, to niewykluczone, że zabraknie pieniędzy na przykład na wypłacanie emerytur, co z kolei sprawi, że ludzie zaczną wychodzić na ulice. – Putin zagnany zupełnie do rogu może zacząć przechodzić na ścieżkę taką, której Zachód bardzo nie chce – stwierdził drugi gość Piotra Kraśki.

KE wszczyna postępowanie przeciw Polsce ws. Puszczy Białowieskiej

Po sprawie Trybunału Konstytucyjnego Komisja Europejska wszczyna kolejną procedurę przeciw Polsce. Tym razem chodzi o Puszczę Białowieską. Bruksela domaga się wyjaśnień w sprawie masowej wycinki drzew. Według KE bioróżnorodność Puszczy Białowieskiej zagrożona jest nieodwracalnymi stratami. Rząd będzie miał miesiąc na odpowiedź. Decyzję o zwiększeniu wycinki zaskarżyło do Komisji Europejskiej siedem pozarządowych organizacji ochrony przyrody.

Ratowali psy z pseudohodowli, zostali oskarżeni o ich kradzież

Chcieli pomóc, teraz sami mają kłopoty. Sprawa zaczęła się dwa lata temu. Wrocławscy inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zdecydowali się odebrać psy z pseudohodowli. Zwierzęta przetrzymywano w skandalicznych warunkach. Teraz inspektorom postawiono zarzuty za kradzież psów. – Ten zarzut jest bardzo śmieszny ze względu na to, że policja była cały czas, asystowała nam, wręcz nam pomagała – wyjaśnia Paweł Tokarczyk, inspektor wrocławskiego TOZ.

Rząd rusza z socjalną ofensywą, by Polacy „nie klepali biedy, pracując”

Wzrost płacy minimalnej i stawki godzinowej to dla pracowników najniżej wynagradzanych w Polsce ruch pozwalający im „nie klepać biedy, pracując” – mówi w „Jeden na Jeden” w TVN24 szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Elżbieta Rafalska dodaje, że jeżeli nie będą rosły wynagrodzenia, to pracodawcy będą mieli kłopoty ze znalezieniem ludzi gotowych do ciężkiej pracy. Następna w kolejce jest waloryzacja rent i emerytur – i to nie taka „upokarzająca”, kilkuzłotowa – jak mówi minister Rafalska. Jest też pytanie: skąd wezmą się na to wszystko pieniądze?

Gen. Koziej: światowe mocarstwa nie chcą rozwiązać problemu terroryzmu

Amerykańska wojna z terroryzmem to wojna wywiadu, a nie sił zbrojnych – uważa gen. Marek Dukaczewski. Były szef WSI zaznaczył w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, że walka z terrorystami z samozwańczego Państwa Islamskiego jest specyficzna, bo nie mamy tu do czynienia z państwem w rozumieniu takim, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, tylko z organizacją, której struktury są rozsiane po całym świecie. Drugi gość Piotra Kraśki, gen. Stanisław Koziej ocenił zaś, że terroryzm to coś więcej niż struktury, bo jest on zakorzeniony w mentalności i ideologiach. Były Szef BBN twierdzi, że rozwiązanie problemu terroryzmu należy zacząć od polityki. – Mocarstwa światowe muszą chcieć to rozwiązać (…), a na razie nie chcą – podkreślił. – Jeżeli świat nie dojdzie do konsensusu, że trzeba ten problem rozwiązać, to ani działania wywiadu, ani sił zbrojnych, ani pomoc humanitarna nic tutaj nie poradzą – podsumował gen. Koziej.

Były negocjator policyjny: jestem zwolennikiem rozszerzenia dostępu do broni

Policja nie powinna być tym organem, który jednocześnie daje pozwolenia na broń i kontroluje jej posiadaczy – uważa były negocjator policyjny Dariusz Loranty. – Jestem zwolennikiem rozszerzenia dostępu do broni. Albo przynajmniej wprowadzenia innych zasad przydzielania tej broni – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS. Zgodził się z nim drugi gość Piotra Kraśki, współtwórca UOP i były wiceszef MSW, Wojciech Brochwicz. Jak zauważył były wiceminister, „jedynym decydentem” w sprawie pozwolenia na broń palną jest komendant wojewódzki policji. – To powinno ulec zmianie – ocenił.

Policja szuka mężczyzny, który wyprowadzał psy na autostradzie A2

Czy uda się ustalić, kim jest domniemany sprawca groźnego wypadku na autostradzie A2? Chodzi o mężczyznę w niebieskiej koszulce, który prawdopodobnie wyprowadzał psy na pasie zieleni przy autostradzie. Jeden z psów wbiegł na jezdnię, a kierowca, który próbował go ominąć, nie zapanował nad autem. Samochód dachował, kierowca trafił do szpitala z urazem głowy. Policja chce sprawdzić, czy właściciela psów i jego samochód uchwyciły gdzieś na autostradzie kamery monitoringu.

Kto wygra mecz Polska-Niemcy? Pies Odi typuje wynik

Odi to pies, który jest ulubieńcem krakowskiej redakcji „Faktów” TVN. Nasza reporterka Renata Kijowska przygarnęła go z Centrum Adopcyjnego Lecznicy „Ada” w Przemyślu. Na dzień przed meczem reprezentacji Polski z Niemcami w Euro 2016 Odi przystąpił do specjalnego testu, w którym miał wytypować zwycięską drużynę. Jeśli wierzyć w jego przeczucie, możemy być spokojni o wynik spotkania: Niemcy nie mają szans!

Belka: David Cameron ma szansę zapisać się w historii jako szkodnik

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o rosnącej liczbie zwolenników Brexitu, co potęguje emocje przed referendum w Wielkiej Brytanii. – Uważam, że złym wyborem premiera Camerona było pójście na referendum – mówił w TVN24 BiS ustępujący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. – Negatywny stosunek Brytyjczyków do UE podlewany od wielu lat przez każdą brytyjską administrację, może spowodować wynik, z punktu widzenia także premiera Camerona niekorzystny. Ma szansę David Cameron zapisać się w historii, jako jeden z największych brytyjskich szkodników – dodał gość Piotra Kraśki w programie „Fakty z Zagranicy”.

W jakim stopniu dostępność broni w USA odpowiedzialna masakrze w Orlando? Czempiński i Niemczyk komentują

Po masakrze w Orlando, gdzie wyznający wierność tzw. Państwu Islamskiemu 29-latek, z zimną krwią zamordował 49 osób i ranił ponad 50, w USA powszechny jest smutek i ból. Wiele osób podkreśla to, że sprawca strzelaniny legalnie posiadał broń maszynową, choć – jak wskazują nowe informacje – nie był stabilny psychicznie. O tym, jak to możliwe i czy Amerykanie zmienią swoje przekonania co do posiadania broni, Piotr Kraśko rozmawiał w „Faktach z Zagranicy” z Gromosławem Czempińskim i Piotrem Niemczykiem.

Rzecznik PZPN: we wtorek decyzja, czy Wojciech Szczęsny zagra w meczu z Niemcami

Po niedzielnym meczu Polski z Irlandią Północną okazało się, że Wojciech Szczęsny ucierpiał w jednym ze starć. – W pierwszej połowie meczu z Irlandią Północną Wojtek ucierpiał w starciu z Kylem Laffertym. To Lafferty uderzył go kolanem w udo – powiedział w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

Ile kosztuje kibicowanie Biało-Czerwonym i kto na tym zarabia?

Cała Polska jest biało-czerwona, bo wierny kibic to w końcu dwunasty zawodnik na boisku. Piłkarze liczą na wsparcie, a my liczymy, ile takie wsparcie kosztuje. W warstwie mentalnej – oczywiście – jest bezcenne, ale bywa także realnym obciążeniem domowych budżetów. Jak dużym?

Co usłyszy od Polski Komisja Europejska? Wroński: odpowiedź już padła – „spadajcie na drzewo”

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że do końca czerwca czeka na odpowiedź polskiego rządu na jej opinię w sprawie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Odnosząc się do tego terminu, szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział, że „to nie jest obligacja czasowa, która nas obowiązuje”, bo Polska jest suwerennym krajem. W kontekście tej wypowiedzi dr Anna Materska-Sosnowska z Instytutu Nauk Politycznych UW porównała Polskę do Węgier, które – kiedy KE miała zastrzeżenia wobec zmian w węgierskiej konstytucji – częściowo się z tych zmian wycofały, a Orban prowadził „bardzo umiejętną grę na dwóch fortepianach – i wewnętrzną, i unijną”. – U nas niestety jest właśnie: „nikt nam nie będzie dyktował, kiedy mamy odpowiadać” – podkreśliła Materska-Sosnowska. Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej” stwierdził natomiast, że już usłyszeliśmy tę odpowiedź. – Tą odpowiedzią była wypowiedź pani premier dla portalu „Politico”, w którym ona – wyraźnie kierując to do Komisji Europejskiej – powiedziała, że KE jest oderwana od rzeczywistości (…). W mniej dyplomatycznym tonie oznacza to „spadajcie na drzewo” – ocenił drugi gość Jolanty Pieńkowskiej w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS. Zdaniem Wrońskiego „PiS będzie eksponowało swoją arogancką postawę wobec Brukseli w ramach polityki wstawania z kolan”. – Później będą problemy wynikające z tego, ale to przecież ta „zła Bruksela” będzie nam utrudniała życie, ponieważ ona jest „zła z natury” – podsumował dziennikarz.

Euro 2016: czy Polska wyjdzie z grupy? Jóźwiak: kiedy, jak nie teraz!

W niedzielę pierwszy mecz naszej reprezentacji na Euro 2016. Polska zmierzy się z Irlandią Północną. W „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS goście Jolanty Pieńkowskiej zgodzili się, że ten mecz będzie najtrudniejszy, ale Polacy mają szansę zajść daleko. – Na pewno wyjdziemy z grupy. Kiedy, jak nie teraz? – pytał Marek Jóźwiak, były piłkarz reprezentacji Polski, i przekonywał, że mamy mocną drużynę, która uwierzyła w siebie i może teraz sprawić wielką radość milionom Polaków. Tomasz Wołek dodawał, że trenerowi Nawałce udało się zbudować zespół „ożywiony duchem walki i zwycięstwa”. Jednocześnie publicysta przestrzegał przed „pompowaniem balonika”, żartując, że „99 proc. społeczeństwa to selekcjonerzy”, którzy na wszystkim znają się najlepiej. – Lepiej być ostrożnym, umiarkowanym, ale optymistą – radził Wołek.

Zwolniony za mecz w Boże Ciało animator odzyskał pracę

W Wiązownicy na Podkarpaciu kościół sąsiaduje z zarządzanym przez gminę boiskiem. Kilka dni temu media obiegła informacja, że animator boiska został na wniosek proboszcza zwolniony z pracy za to, że w Boże Ciało, gdy wokół kościoła szła procesja, trwał mecz piłki nożnej, a zawodnicy raz po raz rzucali niecenzuralne słowa. Teraz przywrócono go do pracy. – To dobry nauczyciel, ma dobry kontakt z młodzieżą i nie chciałem go stracić – komentuje wójt Marian Jerzy Ryznar.

Lewicki: osobisty sukces Trumpa jest dla wyborców obietnicą ich sukcesu

Jeszcze osiem lat temu Donald Trump nie mógłby zostać kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych – ocenił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Marek Ostrowski, podkreślając, że zostałby on wykluczony jako zbyt szalony. Zdaniem publicysty „Polityki” kampania przed wyborami prezydenckimi w USA nie rozegra się – i będzie to z niekorzyścią dla Hillary Clinton – na płaszczyźnie merytorycznej, w której byłaby ona silna, ale „rozegra się na boisku Trumpa, to znaczy na pełnym inwektyw, kłamania w żywe oczy”. – Boję się, że ona na tym terenie nie jest dobra – podsumował Ostrowski. Profesor Zbigniew Lewicki zauważył natomiast, że Hillary Clinton ma zdumiewająco duży elektorat negatywny, a „fenomen Trumpa opiera się na odrzucaniu poprawności politycznej”. Co więcej, podkreślił amerykanista, „Amerykanie cenią karierę”. – Trump jest klasycznym przykładem człowieka sukcesu. (…) W związku z tym jest prosta projekcja: skoro on osiągnął tak wiele, to pod jego kierownictwem Ameryka osiągnie równie wiele i ja osiągnę wiele – wyjaśniał możliwy tok rozumowania amerykańskiego wyborcy gość Jolanty Pieńkowskiej.

Podkarpacie: animator Orlika zwolniony za mecz w Boże Ciało

Grali w piłkę na Orliku w Boże Ciało, podczas gdy obok szła procesja. Nie spodobało się to proboszczowi. Nie dość, że publicznie w kazaniu pogroził, że będzie kara, to doprowadził do tego, że animator boiska został zwolniony. Wójt Wiązownicy na Podkarpaciu tłumaczy, że mogło być gorzej, bo oburzone parafianki chciały donosić do prokuratury za obrazę uczuć religijnych, a tak skończyło się tylko zwolnieniem. Nadal tylko nie wiadomo, w jakim trybie.

Majdan: Polska ma duże szanse na sukces podczas Euro 2016

Polscy piłkarze polecieli we wtorek do Francji, gdzie za kilka dni rozegrają swój pierwszy mecz na Euro 2016. Jak ich szanse oceniają eksperci – szczególnie w kontekście umiarkowanie udanych meczów towarzyskich? - Odniosłem wrażenie, że Polacy pragnęli, żeby nareszcie wszystko już się zaczęło. Aby odciąć grubą kreską przygotowania do Euro i mecze towarzyskie. W tej drużynie jest chemia, dobra atmosfera i porozumienie – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” Andrzej Person, publicysta sportowy. Zgodził się z nim drugi z zaproszonych gości – były piłkarz reprezentacji Polski Radosław Majdan. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską przyznał, że szansa na dobry wynik podczas Euro jest naprawdę olbrzymia. – Nareszcie polscy reprezentanci to nie tylko znajomi z pracy, ale przede wszystkim wydają się być dobrymi znajomymi – mówił Majdan.

Parawany to już symbol polskich plaż? Tak uważają zagraniczni turyści

Powoli rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wraz z nim polskie plaże będą zapełniać się urlopowiczami. Również tymi, którzy do Polski przyjeżdżają z zagranicy. Co jest dla nich typowo polskim widokiem nad Bałtykiem? – Parawany – przyznają turyści np. z Niemiec. Nie da się ukryć, że to kolorowe osłony przed wiatrem, które mają wyznaczać nasz kawałek plaży, są symbolem rozpoczynającego się sezonu na polskim wybrzeżu. Powraca tylko pytanie, dlaczego tak bardzo ich potrzebujemy. Skąd wzięła się moda na parawaning nawet wówczas, kiedy nie wieje wiatr?

Polka chce walczyć o tytuł najlepszego baristy świata. Zbiera pieniądze na wyjazd na mistrzostwa w Dublinie

Pobudza, orzeźwia, bez niej wielu z nas nie wyobraża sobie życia – kawa. Dla Agnieszki Rojewskiej z Poznania jest czymś więcej niż tylko napojem. Z kawą związana jest jej praca zawodowa, naukowa no i hobby, które być może przyniesie jej międzynarodowe uznanie. Pani Agnieszka za kilka tygodni stratuje w Mistrzostwach Świata Baristów. Trenuje codziennie po kilka godzin, ale - by przyrządzić espresso na miarę złota – potrzeba jeszcze pieniędzy na organizację wyjazdu.